Alicina síť

Alicina síť https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380627/bmid_alicina-sit-y7p-380627.jpg 5 394 140

Rok po vypuknutí první světové války, v době, kdy byly ženy podceňované a svázané společenskými normami, se Eve Gardinerová zatoužila vymanit konvencím a přispět k válečnému úsilí své vlasti více, než umožňovala typická ženská úloha ošetřovatelky. Když se jí tedy naskytla jedinečná příležitost, nezaváhala a stala se špionkou. Následně byla vyslána do Němci okupované Francie, kde byla vycvičena samotnou „královnou špehů“ s krycím jménem Alice a poté zaujala nebezpečnou úlohu v rozsáhlé síti tajných agentek, které získávaly choulostivé informace v srdci nepřátelského velení. Druhá rovina příběhu se odehrává v roce 1947, během zmatků a dozvuků druhé světové války. Americká studentka vysoké školy Charlie, která má od života jiná očekávání, než by se na dívku z jejích vrstev slušelo, neplánovaně otěhotní, leč jaksi postrádá manžela, což je v dané době nepřípustné. Její bohatá rodina se rozhodne poslat dívku do Evropy, kde se má zbavit svého „menšího problému“. Charlie toho využije a zamíří do Londýna, pevně odhodlaná vypátrat, co se stalo s její sestřenicí Rose, která za války zmizela v nacisty okupované Francii. Jediná stopa, již má, ji zavede k ženě, která je zahořklá a pomalu se upíjí v ústraní ve svém rozpadajícím se londýnském domě, a tou ženou není nikdo jiný než Eve Gardinerová…... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

The Alice Network , 2017

helča5
04.10.2020

Napínavé čtení,lidská zbabělost,statečné ženy,doporučuji

Schary
20.09.2020 4 z 5

Kniha má velmi vysoké hodnocení,proto jsem ji četla. Za mě to ale úplná topka není. Téma je zajímavé, opomíjená ženská špionáž v 1.svěové, dozvíte se i spoustu pravdivých informací a v knize vystupují skutečné postavy. Nicméně mi na knize trošku vadilo, jak tam hrály téměř absolutní prim ženy, chlapy jsou tam jen takové křoví, případně nebezpečný hmyz.

SpiritErised
17.09.2020 2 z 5

Nápad zněl parádně, provedení dost pokulhávalo. Kniha je plná klišé, spisovatelka se hodně opakuje. V knize sledujeme dvě dějové linky. Příběh Eve mě zpočátku hodně bavil a zajímal, časem nadšení opadlo. Pořád mě ovšem zajímal víc, než příběh Charlie. Ta mi přišla velice otravná a musela jsem se mnohdy hodně přemáhat, abych její kapitoly vůbec dočetla.

Je fajn, že tady na databázi knih je jako žánr zmíněno, že se jedná o čtení pro ženy. Přesně tak se totiž celá kniha čte. Namísto toho, abych měla možnost sledovat toho, jak si takové ženské špionky v 1. sv válce vedly, jsem pořád akorát četla o chlapech.

KolSkřítek
18.08.2020 5 z 5

Kniha napínavá od začátku do konce. Jsem ráda, že jsem se dozvěděla něco o statečných ženách za války. Dvě časové roviny - svět je malý a často se divíme, jak má minulost spojitost s přítomností.

Elapheg
16.08.2020 5 z 5

Díky knize Alicina síť jsem měl možnost dozvědět se něco o životě žen, které pracovaly za první i druhé světové války jako agentky. Nelze jinak, než jejich odvahu, vlastenectví a smysl pro čest obdivovat. Kniha má dvě dějové roviny. První popisuje přítomnost z roku 1947, kdy se těhotná Charlie setkává s bývalou agentkou Eve Gardinerovou, která by mohla mít povědomí, kde se ztratila Charliina sestřenice Rose. Setkáváme se zde rovněž s postavou s Finnem, který pro Eve pracuje jako pomocník v domácnosti a druhá linka je z roku 1915, která popisuje fungování Aliciny sítě, která opravdu existovala a jíž byla Eve členkou. Ze začátku mi byla hlavní hrdinka Eve, jako osoba žijící v roce 1947 nesympatická, ale se stále dalšími kapitolami, kdy jsem se dozvídal více a více o tom, co Eve potkalo, mi nezbývalo, než Eve obdivovat a také s ní soucítit. Charlie a Finn zde také hrají velkou úlohu a když už je osud svedl dohromady, vydávají se nakonec všichni tři po stopách zmizelé Rose a sami se tak o sobě navzájem dozvídají různé životní příběhy a zároveň se všichni tři navzájem ovlivňují, pomáhají si a spoluutváří tím svou další budoucnost. Chci napsat, že i když Eve, zde hrála tu největší roli, byly mi s každou další kapitolou i víc sympatické osoby Finn a Charlie a všem jsem držel palce. Práce špiónů a válečná atmosféra je zde dost realisticky popisována a místy velmi dramatická, ale tak to prostě bylo a nelze jinak než s pokorou tuto odvahu obdivovat, protože mnohdy právě díky špiónům byly zachráněny mnohé jiné životy, ač sami špióni museli za jejich sabotáž německých akcí zaplatit tu největší daň a sice vlastní život. Dávám plný počet hvězd a doporučuji k přečtení. O tom, že je kniha nádherná, svědčí i fakt, že mi všechny postavy z knihy budou chybět, protože už jsem knihu dočetl. Jak taky jinak, když je kniha tak dobrá. :-)

jajinka111
01.08.2020 5 z 5

Mám ráda příběhy , které jsou psány v různých časových rovinách, a to mi tato kniha nabídla. Dobře se četla. Za mě ano a určitě doporučuji.

hanka0630
29.07.2020 5 z 5

Skvělá kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout. Obdivuji autorku, že dokázala vystavět fiktivní příběh na tolika faktech, která jsou do příběhu skvěle zakomponována. A ten příběh je úžasný. Doporučuji.

Aluškaleo
23.07.2020 5 z 5

parádní kniha

leanyka
21.07.2020 5 z 5

(SPOILER) Zpočátku jsem se do knihy nemohla začíst, dokonce jsem ji i odložila a po pár týdnech k ní vrátila. Až po pár kapitolách mi postavy byly čím dál sympatičtější. Prolíná se dvě dějové linky - Eve, špionka za první světové války a mladá těhotná studentka Charlie, která hledá svoji sestřenici po druhé světové válce. Charlie přijde k Evelyn domu a chce pomoci ji vypátrat. Obě spojuje jistý René, kolaborant, u kterého Eve pracovala a ztracená sestřenice také. Eve má svého řidiče Finna, který se během příběhu sbližuje s Charlie.

Větší část knihy se mi více líbilo povídání Evelyn, jak fungovala Alicina síť špehů, šifrování zpráv, jak se dostávaly
přes hranice. Pro Eve to bylo životní poslání a vybrala si velkou daň zato, že se dostala k velmi cenným informacím. S majitelem restaurace, kam chodí Němci večer, musí ulehavat do postele. Když ji však odhalí, že je špeh, mučí ji a rozdrtí všechny klouby na rukou. Nakonec se spolu se dvěma kamarádkama dostává do vězení, kde slavná Lili (Alice) umírá.
Ke konci knihy se však vyprávění obou spojuje v jeden časový úsek a vy hltate knihu až do konce.
Nakonec najdou Reného, coby starce a dojde k přestřelce.
Finn s Charlie jsou spolu šťastní a otevřou si restauraci.
Velká část knihy je dle skutečných událostí, osob, což je o to poutavější.

tittanie
19.07.2020

Zajímavý příběh, zajímavé postavy, nedivím se tak vysokému hodnocení.

LilianaFalcon
14.07.2020 5 z 5

Teda! Tohle je dokonalý příběh. Mliuju silné ženské hrdinky, které předčily svou dobu.
Obě časové roviny byly skvěle vymyšlené a strhující. Na to, že je knížka docela bichle jsem se vůbec nenudila. Jako u všech románů z války mi i tady běhal mráz po zádech, protože popisované události se vážně děly.
Jediné, co mě zaráželo, byla těhotná Charlie pijící tvrdý alkohol. Ale v té době se to asi tolik neřešilo.
Po přečtení poznámek autorky se mi knížka líbí snad ještě víc. Obdivuhodně propletla reálné postavy s těmi smyšlenými a vystavila okolo nich velkolepý příběh.

marina4088
07.07.2020 5 z 5

Nikdy jsem moc neholdovala knihám s válečnou tématikou - ale tahle kniha mě přemluvila, ať to změním. Je to naprosto skvěle napsaná kniha, kde se začíná se dvěmi příběhy - jeden o Evě z roku 1915, druhý o Charlie roku 1947, které se poté prolnou. Velmi čtivá kniha, která na každé stránce dokáže překvapit, rozhodně není předvídatelná a vy tudíž netušíte, co čekat.

zdenaR
07.07.2020 4 z 5

Silný příběh, velmi čtivý. Mám ráda knihy, které kopírují historické události. Zajímavý doslov autorky.

petr_
21.06.2020 5 z 5

Knížka je moc pěkná a proto (ač to není mým zvykem dávám plný počet bodů). Je to kniha o válce. O té první i druhé světové. Vypráví o lidech, kteří bojovali na frontě i za ní a i o postižených civilistech. Všichni mají společný problém a to je, jak se vyrovnat s válečnými zážitky.
Román je však také o přátelství, které lze najít všude a vždy, jen je třeba být na něj připraven.
Nechci rozebírat děj knihy, ale doporučuji si ji přečíst. Je možné, že se k tomuto dílu někdy ještě vrátím.

Mlsnákočka
21.06.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem si koupila už před rokem, ale téma války a utrpení mě trochu odrazovalo, proto tak dlouho ležela v mé knihovně. A musím říct, že mám na sebe vztek, že jsem knihu tak dlouho odkládala. Teď jsem ji přečetla jedním dechem a ani v nejmenším nelituji.
Alicina síť opravdu existovala a Louise de Bettignies je skutečná historická postava špionky z první světové války. Autorka vložila do knihy spoustu pravdivých a zdokumentovaných informací, při jejichž čtení se vám tají dech a derou slzy do očí.
Naštěstí jsou tyto tragické události provázané příběhem Eve a Charlie - každá jiná, a přesto mají mnoho společného.

vladka321
19.06.2020 5 z 5

To bylo tak krásný :-)
Přečteno jedním dechem a knihu jsem si doslova odžila. Zažila jsem opravdovost, romantiku, napětí, fikci, zlo i dobro. Prožila jsem si barvitě dokonalý příběh lásky, zrady, vlastenectví, odbojnosti, lstí i úkladů. Zápletky byly dokonalé, uvěřitelné i záhadné. Časová rozpolcenost vůbec nenarušovala několik dějových linek, které se naprosto ideálně na konci propojily a vytvořily pro mě krásný zážitek. Knihu moc doporučuji a protože jsem ji měla zapůjčenou z knihovny, tak si ji 100% pořídím domů do své knihovny. Vskutku za to stojí.

bigben
31.05.2020 4 z 5

Úžasné dva příběhy, které se po 2. světové válce propojí...akorát ten závěr nemusel být tak sladký:-)

Heyhey
06.05.2020 5 z 5

Nečekaně čtivé, originální téma, romantika s mírou. Doporučuji.

Leona333
05.04.2020 5 z 5

Osobně moc neholduji tématům o 1. a 2. svět. válce. V podvědomí je mám spojeny s brutalitou, hamižností, pokrytectvím a lidským hyenismem. Proto jsem k této knížce přistupovala jen velmi zlehka, bez většího očekávání. Příběh - příběhy, které jsou zde zachyceny ve dvou časových rovinách, mě však dostaly. Autorka velice působivě zachytila osudy Eve Gardinerové, Charlie Clairové, ale i ostatních žen, které v nelehkých dobách předvedly, že i ony mohou být společnosti víc jak nápomocny a nezalekly se ani toho nejhoršího, co by je po vyzrazení čekalo...
Kdybych mohla dát víc než 5 hvězdiček, tak bez rozmyšlení dám! Opravdu nádherně napsaná kniha.

Beruska18
04.04.2020 5 z 5

Kniha je velmi obsáhlá, říkala jsem si, že to snad ani nemůžu přečíst a ani jsem se nestačila otočit a jsem u konce. Kniha o odvážných ženách s něžnými jmény je velmi poutavě a zajímavé napsaná.