Kód růže

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Rok 1940. Zuří druhá světová válka a Británie se připravuje k boji s nacistickým Německem. V zámečku Bletchley Park je založeno speciální kryptografické pracoviště, kde se ty nejbystřejší hlavy učí dešifrovat tajné informace nepřátelských vojsk. Energická Osla, dívka z dobré rodiny, je krásná a bohatá a zdánlivě jí nic nechybí. V hloubi duše však touží prokázat své schopnosti a inteligenci. Naopak neústupná Mab pochází z chudé londýnské čtvrti a touží si především najít výhodné manželství. Domácnosti blízko Bletchley Parku, které mají volné pokoje, u sebe musejí z nařízení vlády ubytovat zaměstnance kryptologického štábu, a tak se tyto dvě zdánlivě odlišné dívky ocitnou v jednom pokoji. Při práci se spřátelily, ale stačila malá roztržka a přátelství vzalo za své. Uplyne několik let, je rok 1947 a v Británii se chystá svatba královny Alžběty s princem Filipem. Beth žije uvězněná v psychiatrické léčebně, protože se údajně „zhroutila“. Ve skutečnosti byla nespravedlivě obviněna a zná temné tajemství – že v Bletchley Parku působil zrádce. A právě ten se postaral, aby byla „uklizena“ do ústavu. Na světě existují jen dva lidé, jimž Beth důvěřuje natolik, aby se na ně obrátila s prosbou o pomoc. A tak se nakonec dávné přítelkyně opět setkávají, tentokrát aby společně pachatele dopadly. Děj knihy vychází ze skutečných událostí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484499/big_kod-ruze-awt-484499.jpg 4.932
Žánr:
Literatura světová, Válečné, Historické romány

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)
Originální název:

The Rose Code, 2021


více info...
Nahrávám...

Komentáře (12)

Kniha Kód růže

SumýšIrena
09. srpna

Zhltla jsem ji za dva dny. Příběh se mi hrozně líbil. Jen ve třetí čtvrtině, při rozchodu tří přítelkyň, mě bavil o něco méně. Ale ten konec, ten to zase napravil. Jak do sebe všechno zapadlo, prostě nádhera. A nejvíc mě dostalo, že většina postav byla skutečná.

Zdenas5
02. srpna

Paní Kate mě ani tentokrát nezklamala. V nové knize se zaměřila na kryptografické pracoviště v zámečku Bletchley Park. Příběh vychází z reálných událostí a postavy jsou inspirovány skutečnými zaměstnanci BP. Hlavní hrdinky jsou sympatické, obdivuhodné a skvěle se doplňují. Je neskutečné, co všechno byli tito lidé ochotni pro svou práci obětovat a jak málo se o nich i dnes ví. Líbilo se mi i propojení s princem Filipem, budoucím manželem britské královny.
Prostě a jednoduše dobré čtení a už se těším na další knihu.


ydnac
28. července

STRHUJÍCÍ A FANTASTICKÁ KNIHA :-)
Beth, Mab a Osla.
Tři přítelkyně, které svedl dohromady Bletchley Park. Místo, kde se dešifrovaly tajné zprávy. Místo, kde byl prolomen KÓD ENIGMY.
Tři různé osudy.
Líbila se mi romance mezi Mab a Francisem, Beth mě bavila svou úžasnou inteligencí, nezlomností, zaujetím, vytrvalostí, nadšením pro rozlousknutí každé nové šifry a obdivovala jsem, jak se dokázala odpoutat od rodičů a jít za svým. Osla jejich trojici doplňovala vtipem :-)
V polovině knihy jsem si pustila film KÓD ENIGMY a ten mi krásně doplnil mé představy :-)
Obdivovala jsem úsilí a loajalitu všech, kteří v Blatchley Parku pracovali.
Pomáhali své zemi vyhrát válku.
Mezi nimi byl však zrádce...
Po válce ještě nebyl konec...
Poslední úkol - KÓD RŮŽE.
Jsem z knihy opravdu nadšená a v mém pomyslném žebříčku přeskakuje Knihovnici z Troublesome Creeku a obsazuje místo: Kniha roku :-)
MOC DOPORUČUJI !!!

soukroma
15. července

Čtivé, zajímavé i napínavé: autorka se soustředila na ženy v Bletchley parku za 2. světové války, kryptoanalytičky i jiné pomocnice, jak z řad "vojand" WRNS (wrenky), tak i civilistek, jejichž příběhy a osudy byly natolik zajímavé (i to málo, co je dnes známo), že by to stačilo na několik románů. Nicméně se ještě nabízelo spojení s princem Filipem, budoucím královniným manželem, který se za války spřátelil s jednou z hlavních postav románu. Závěrečná scéna je hodně romantická, pohádková, akční, na pozadí s královskou svatbou princezny Alžběty s jejím princem roku 1947.
Takže na své si přijdou jak milovnice (šlechtické a i té nejvyšší) romantiky, tak osudů žen, bez nichž by Británie, Evropa ani svět nemuseli vyhrát válku.
Bletchley park je přiblížen velmi "civilně", a to nevíme zdaleka všechno, protože aktivní účastníci a účastnice (pracovníci) tamního válečného dění dílem z povinnosti dílem z přesvědčení uchovali tamní skutky v tajnosti. Skutečně je obdivuhodné, jak málo (a jen vcelku nevýznamných) informací prosáklo v té kruté době ven. A že se spousta věcí udržela pod pokličkou dodnes. Na druhou stranu to ale znamená, že mnoho z nich zůstalo "utajeno" a nikdy se nedočkali žádného veřejného uznání. Možná by o to nestáli, ale svět by to měl vědět... Tehdy totiž na kohokoli bez uniformy bylo pohlíženo skoro jako na zrádce a ulejváka, přitom dělali práci naprosto výjimečnou, nutnou, náročnou, ve třísměnném provozu, za zimy, horka, hluku (dešifrovacích strojů, typexů, bomb).
Britové (a Britky!) byli v tomhle a vůbec veškerém válečném úsilí, za nezměrných útrap (nekonečných náletů, mužů ve zbrani, žen nasazených všude, vedle svých domácích a rodinných povinností, následně s "invazí" Američanů na ostrovy a dlouhých příprav na vojenskou invazi v Normandii), výjimeční a obdivuhodní. A že se jim podařilo dát dohromady na jednom místě super-mozky, pracující samostatně, zvláštně a neotřele, se společným cílem dešifrovat komunikaci nepřítele a použít ji proti němu, to bylo bezprecedentní. A že i v tomhle prostředí se našli zrádci, není při zpětném pohledu i na poválečné události po rozdělení světa na západ a východ až tak překvapivé (marxisti, prosovětští špioni se už v té době "rodili" na britských předních univerzitách - a nikdy se nevnímali jako placení zrádci).
Líbila se mi připomínka Alana Turinga, byť jen okrajová, ale zejména polských kryptoanalytiků, na jejichž práci Britové na rozluštění kódu Enigma stavěli (o tom jsem dosud neslyšela).

Alicina síť se mi ale líbila víc - propracovanější, komplikovanější, odhalující mnohem víc neznámého z delší doby (obou válek), a navíc méně "líbivá" (romanticky lákavá).

DelMar
10. července

Perfektni! není co dodat :)

ivousekk
01. července

Vynikajici! Prave docteno a ja nemam slov. Brilantni pribeh na pozadi skutecnych udalosti, inspirovan skutecnymi lidmi a jejich praci.
Treti knizka autorky, co jsem cetla, treti vyborna kniha, pro kterou je 5* malo. Nejen ze se pobavite u skveleho historickeho romanu, ve kterem je vse, co cekate. Jeste se dozvite neco z historie a skvelou formou si rizsirite obzory.
Doporucuji vsemi deseti a budu cihat na dalsi autorciny knihy.

tittanie
26. června

Autorka prostě umí psát. Příběh byl úžasný. Bylo tam všechno. Válka, nálety, láska, vztahy, samozřejmě i smrt a šifry.
Ještě jsem od autorky nečetla Lovkyni a Paní Říma. Asi vím do čeho se pustím dál.
A zase je to tady, čím nadšenější jsem z knihy, tím divnější napíšu komentář. :(

hanka0630
18. června

Skvělé čtení stejně jako Alicina síť a Lovkyně. Tahle autorka je prostě záruka, že příběh bude čtivý, napínavý, i přes vážné téma vtipný a ač fiktivní, tolik podložený reálnými událostmi. Těch 655 stran mi bylo málo, klidně bych s hlavními postavami vydržela déle!

1