Himmlerova kuchařka přehled

Himmlerova kuchařka
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/208826/mid_himmlerova-kucharka-208826.jpg 4 432 432

Róza, sto pět let stará dáma, vlastní v Marseille vyhlášenou restauraci „Malá Provence“, kde hostům předkládá velice originální pokrmy inspirované vším, čím si kdy prošla, všemi lidmi, které kdy potkala. Nakonec se rozhodne sepsat paměti, neboť její život byl vskutku pohnutý... Groteskní epopej, jež z toho vzejde, vypráví o kuchařce, která se nikdy ničeho jen tak nezalekla. Róza, ztřeštěná a poněkud drsná osůbka, přežila všechny možné podlosti 20. století, jímž prošla, aniž co ztratila ze své poživačnosti a chuti do života. Vedle dvou velkých lásek zakusila, co se dalo: genocidu Arménů, nacistické hrůzy, maoistické třeštění, osobní tragédie i ponížení, cestu jí křížili lidé obyčejní, i ti, kteří zasahovali do dějin: absurdní řízení osudu a její kuchařské umění ji na čas zavedly i do domácnosti vůdce SS Heinricha Himmlera. Pokaždé se ale oklepala a zase vykročila vpřed – někdy pod praporem, na němž vlálo starozákonní heslo Oko za oko, zub za zub. Na její neuvěřitelné pouti napříč bouřlivým stoletím i zeměmi ji doprovázela zvláštní bytost – mlok Theo, s nímž v těžkých chvílích rozmlouvala jako rovný s rovným. Hořce ironická kniha v duchu šibalských románů.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo
Originální název:

La Cuisinière d´Himmler , 2013


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Himmlerova kuchařka. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (123)

I.Zi...
14.05.2024 3 z 5

Předně bych chtěla upozornit ty, co poslouchali audioknihu, že není načtená celá kniha, ale jsou vynechány kapitoly ze "současnosti". Ze začátku to vypadlo nadějně, ale ke konci už to začalo být spíš otravné a vykreslení hlavní hrdinky mi připadalo takové povrchní...

stanislava9718
08.02.2024

Autor napsal životní příběh ženy, kterou začátkem 20. století postihlo mnoho tragických událostí, kvůli jejímu arménskému původu, prožila válečné útrapy i osobní útrapy. Dosti silné čtení, aby mohla přežít a žít dál, tak se vzdát svých dětí. Lehčí příběh než Sofiina volba i tak stál za přečtení.


Burák
11.04.2023 4 z 5

Nevěděla jsem do čeho jdu, ale jsem ráda, že se mi tahle knížka dostala do rukou. Ale zaujal mě název a nalákala mě i anotace. Je to životní příběh ženy, na jehož pozadí se odehrávají dějiny 20. století. To já mám moc ráda!
Bavilo mě to a dověděla jsem se spoustu nových věcí. Oceňuju, že hlavní postava nemá úplně líbivý charakter a musím přiznat, že jsem byla dost šokovaná s jakou lehkostí Giesbert popisuje hrůzy, brutality a nepřízeň osudu, kterou Róza ve svém životě zažívá.
Že autorem je Francouz knížka nezapře a není to jen kvůli tomu, že většina děje se odehrává ve Francii a v textu je nespočet odkazů na francouzskou kuchyni .
I podle zdejšího hodnocení to není knížka pro každého, ale já jsem spokojená a určitě se chystám i na další Giesbertovy kousky.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Himmlerova kuchařka v seznamech

v Právě čtených6x
v Přečtených619x
ve Čtenářské výzvě117x
v Doporučených32x
v Knihotéce134x
v Chystám se číst200x
v Chci si koupit21x
v dalších seznamech3x