Himmlerova kuchařka

Róza, sto pět let stará dáma, vlastní v Marseille vyhlášenou restauraci „Malá Provence“, kde hostům předkládá velice originální pokrmy inspirované vším, čím si kdy prošla, všemi lidmi, které kdy potkala. Nakonec se rozhodne sepsat paměti, neboť její život byl vskutku pohnutý... Groteskní epopej, jež z toho vzejde, vypráví o kuchařce, která se nikdy ničeho jen tak nezalekla. Róza, ztřeštěná a poněkud drsná osůbka, přežila všechny možné podlosti 20. století, jímž prošla, aniž co ztratila ze své poživačnosti a chuti do života. Vedle dvou velkých lásek zakusila, co se dalo: genocidu Arménů, nacistické hrůzy, maoistické třeštění, osobní tragédie i ponížení, cestu jí křížili lidé obyčejní, i ti, kteří zasahovali do dějin: absurdní řízení osudu a její kuchařské umění ji na čas zavedly i do domácnosti vůdce SS Heinricha Himmlera. Pokaždé se ale oklepala a zase vykročila vpřed – někdy pod praporem, na němž vlálo starozákonní heslo Oko za oko, zub za zub. Na její neuvěřitelné pouti napříč bouřlivým stoletím i zeměmi ji doprovázela zvláštní bytost – mlok Theo, s nímž v těžkých chvílích rozmlouvala jako rovný s rovným. Hořce ironická kniha v duchu šibalských románů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/208826/big_himmlerova-kucharka-208826.jpg 3.6393

Vydáno: , Argo

La Cuisinière d´Himmler, 2013

Kniha Himmlerova kuchařka

domihruzkova

Za mě ne.

katallinka

S knihou jsem moc spokojená. Poslouchala jsem jako audioknihu a Medvecká byla úžasná. Celkově byl příběh velmi zajímavý. Líbilo se mi prolínání příběhu s historickými událostmi. Dozvěděla jsem se dokonce nějaké novinky, díky Rozině dětství.

SydBarrett
07. červnaodpad!

Tato kniha stojí kvalitativně na úrovni průměrné fanfikce z Wattpadu či podobných stránek, přičemž by se do tohoto žánru dala i teoreticky zařadit. Tento typ odpadní literatury mi v zásadě nijak nevadí (spíš naopak), ale měla-li bych to tedy srovnávat s těmito dílky, tak to bylo příliš dlouhé, bylo zde málo sexu a zbytečně rozvedená tragická minulost hlavní hrdinky, která by se dala shrnout v několik větách. Je mi ale až podezřelé, jak kýčovité to celé je a podezírám autora, že si najal nějakou čtrnáctku, které dal do ruky encyklopedii Třetí říše a dal jí ať sepíše, co chce. To není ani parodie, beru to jako špatně napsaný pokus o nacistické porno, kde si to na konci někdo rozmyslel a přepsal to do románu.

Chesterton

[audiokniha]
Podepisuji každý negativní koment zde. Nechala jsem se zlákat mou oblíbenou herečkou Tatianou Medveckou k poslechu audioknihy a byla jsem neskutečně otrávená. Nakonec jsem byla zklamaná i interpretkou, která je dobrou herečkou, ale často při četbě hlasem hraje více než je zdrávo. V Kuchařce se jí ovšem hlasem povedlo vyjádřit Metly charakteristiku hlavní postavy dokonale: "chladná, lhostejná, lehká, věčně hodnotící mužský vzhled" to z hlasu cítit bylo! Ale popis děje je na hony vzdálen mým představám o kvalitním příběhu. Nevkusná parodie je přesné hodnocení.
Byla jsem otrávená z celku natolik, že jsem ani nenapsala komentář a to je na mě co říct :o)

Metla

Prdím na to, před Rózinou cestou do Číny jsem se položila na otázku: baví mě tahle četba, nebo spíše otravuje? Hádejte... Hlavní hrdinka nesympatická, autorův vlhký sen o ženách, co si před zrcadlem musí hned začít hrát s ňadry a primárně řešících své problémy pokleknutím před pánským poklopcem, i kdyby bylo výhodné přeblafnout třeba Hitlera. Chladná, lhostejná, lehká, věčně hodnotící mužský vzhled, absolutně jsem jí nežrala lásku k rodině, nijak se ji nesnažila udržet pohromadě. Životní ztráty zmíněny z rychlíku a jaksi vlažně, válka a její oběti - nezájem, pořád dostatek peněz a žádné potíže s cestováním po okupované Evropě, vše zjednodušené, nevěrohodné. "Himmlerova kuchařka" je z mého pohledu hořkou a nepříliš vkusnou parodií na díla ve stylu "Slavík", kde čtenář s hrdinkami dýchá, vnímá jejich bolest, účastní se boje, vnitřního a téměř i toho fyzického.
Čtení mi přinášelo pouze negativní emoce, nic povznášejícího, žádný nadhled a už vůbec ne ochotu věřit. Možná jsem knihu popadla v nevhodném období, ale nehodlám ji testovat znovu. Neproťala jsem cílovou pásku, odstupuji, tudíž nehodnotím, za mě by to bylo maximálně na dvě hvězdy.

Evaho73

Obdobný námet ako pri Trhačke zubov, kde sa zmenili iba rozprávačky a historické reálie !?
Nevadia mi fiktívne príbehy, na pozadí ktorých sú opísané historické skutočnosti, pokiaľ sú uveriteľné.
Za najväčšie negatívum považujem, že sa autorovi nepodarilo stotožniť s hlavnou postavou ako ženou. Jeho hrdinky konajú a uvažujú  ako chlapi, a to predovšetkým svojím libidom. Muž, ktorý nebol tehotný a nikdy nerodil, nevie reálne posúdiť tehotenstvo a pôrod, a preto môže bez rozmyslu napísať taký blábol o pôrode na strome. Obdobných "(ne)ženských" úvah a činov tam bolo veľa, ale najviac ma nahnevalo, ako bolo vykreslené poslanie ženy-matky. Miestami som dokonca mala pocit, akoby boli navzájom vymené úlohy mužov a žien.
S určitosťou už ďalšie autorové knihy nevyhľadám, jeho štýl mne osobne nesedí.

evineckY

Po poslechu audioknihy ˇ(velmi pěkně načtená)ˇ jsem hodně v rozpacích. Ani se mi nechce knihu hodnotit. Jestli tento příběh má být podle pravdy, tak buď je už vypravěčka senilní - vzhledem věku se není co divit, nebo si autor hodně domýšlel. Protože mi to příjde hooodně neuvěřitelné. Oko za oko - tak totiž začínají války. Ze začátku pomsta a pak nenávist.

ujira

Díky skvělému načtení se mi kniha líbila. Téma jak stará dáma vzpomíná na překonávání krutostí života, genocidu, totalitu, válku a láskou vařením, bylo pokusem odlehčit neodlehčitelné všechno zlo světa. Ale možná jen takhle mohli lidé nést tíhu války, totality, že se upnuli k obyčejným radostem života a prostě žili. Přesto není kniha literárním skvostem, nějak postrádám vedle nadsázky uvěřitelnost.