Himmlerova kuchařka

Himmlerova kuchařka https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/208826/mid_himmlerova-kucharka-208826.jpg 4 430 122

Róza, sto pět let stará dáma, vlastní v Marseille vyhlášenou restauraci „Malá Provence“, kde hostům předkládá velice originální pokrmy inspirované vším, čím si kdy prošla, všemi lidmi, které kdy potkala. Nakonec se rozhodne sepsat paměti, neboť její život byl vskutku pohnutý... Groteskní epopej, jež z toho vzejde, vypráví o kuchařce, která se nikdy ničeho jen tak nezalekla. Róza, ztřeštěná a poněkud drsná osůbka, přežila všechny možné podlosti 20. století, jímž prošla, aniž co ztratila ze své poživačnosti a chuti do života. Vedle dvou velkých lásek zakusila, co se dalo: genocidu Arménů, nacistické hrůzy, maoistické třeštění, osobní tragédie i ponížení, cestu jí křížili lidé obyčejní, i ti, kteří zasahovali do dějin: absurdní řízení osudu a její kuchařské umění ji na čas zavedly i do domácnosti vůdce SS Heinricha Himmlera. Pokaždé se ale oklepala a zase vykročila vpřed – někdy pod praporem, na němž vlálo starozákonní heslo Oko za oko, zub za zub. Na její neuvěřitelné pouti napříč bouřlivým stoletím i zeměmi ji doprovázela zvláštní bytost – mlok Theo, s nímž v těžkých chvílích rozmlouvala jako rovný s rovným. Hořce ironická kniha v duchu šibalských románů.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

La Cuisinière d´Himmler , 2013

mosem
29.12.2018 2 z 5

Kniha, ke které mne přivedla noticka, podle které je hrdinka průvodkyní po dějinách 20. století. Zajímalo mne, jak je možné do tak malého rozsahu, navíc v beletristické podobě takový rozsah koncentrovat. Nu - nepovedlo se to, nebo možná ta noticka dávala příliš velké očekávání. Spíše než o historii je to beletrii o pomstě a neodpuštění. Prvním momentem, který jsem v ní našel byla právě absence historii - pro poučeného čtenáře nepřináší nic nového, pro nepoučeného jsou historické momenty ukryty příliš hluboko. Druhým momentem byla všudypřítomnost sexu - ve všech jeho podobách a formách, od sedmiletého děvčátka až po stoletou stařenku, v Turecku, Francii, Německu, Americe, Číně..., nemohl jsem se ubránit pocitu, že jeho přítomnost je vykalkulována na efekt. Třetím momentem pak je přítomnost postav Sartreho a Beauvoirové, která snad může vést k zájmu o přečtení jejich díla - ale jinak jejich jednání, vyjadřování, působí spíše jako "fráze". Snad nejsympatičtěji v knize vyznívají kupodivu Himmler a Hitler - nevím, jestli to byl záměr autora nebo jsou to moje pocity. Tedy shrnuto - očekávání od knihy větší než skutečnost. Nicméně - pokud hledáte knihu, po které sáhnout po náročném dnu, knihu od které čekáte příjemných několik hodin bez potřeby hlubšího přemýšlení....myslím, že v takovém případě nezklame. Je napsána čtivě, přes všechny výhrady stránka za stránkou láká přečíst tu další. Tedy ztracený čas to jistě není. A pokud hledáte něco víc, v závěru je uvedena literatura, která vám ten hlubší pohled na 20. století určitě poskytne dostatečně.

Janadvorackova
28.11.2018 4 z 5

Není to kniha o válce, ale dobrodružný román o ženě, která zažila snad všechny války :). Aby ne, Róze je přes sto let, když svoje vyprávění začne. A vezme to hezky od začátku.
Rozhodne se totiž napsat knihu o svém životě a poměrně svérázným jazykem (i v těch sto letech jí to pálí a držkuje jako kdejaké drzé trhovkyni), líčí svoje radosti, kterých je podstatně méně, než starostí.
A vše smutné je uvěřitelné.

A hlavně, Róza mi potvrdila jednu věc, se kterou souhlasím: že totiž když je člověku ukřivděno, má pomsta odpovídat křivdě a má proběhnout, aby se ulevilo duši, (i když hrdinka to řešila trochu svérázně). Já mám spíš na mysli jednoduše nenechat se sebou zametat. Říct, co je třeba, když je to třeba. Být šťastná i s tím, co život nadělil. A tak...
Róza toho byla důkazem.

Musím se ale přiznat, že při poslechu části o Himmlerovi mi bylo šoufl. Nemám moc ráda, když se z válečných zločinců autoři snaží vytvořit skutečné lidi. I přes možnou atraktivitu to působí zkresleně.
Jak bych to jinak popsala. Žil a dýchal, miloval a snažil se ospravedlnit. Vymlouval se a fňukal - obyčejný chlap.
A pak byl součástí smrti desítek milionů lidí, i když je tam zmínka, nevím jestli na základě pravdy, že mu bylo při masových popravách špatně.
To z něj člověka nedělá.
Nejde mi to dohromady.

Objevila jsem v textu zábavnou informaci související s předcházející knihou, kterou mám v seznamu. Je tam totiž zmínka o užívání léků, včetně bylin, různých obtížích (i u Hittlera). A možnost, že Hittler měl kdysi dávno syfilis a jeho stav ke konci byl jejím konečným stádiem :).

Knihu mi načetla Ivana Lokajová (někteří zde uvádíte ještě jiné jméno).

hanča34
19.11.2018 2 z 5

Občas jsem přeskakovala, ale nakonec jsem dočetla. Nebyl to úplně můj šálek kávy.
Ještě mám na stolku Lásku, tak uvidím jestli mně osloví.

slawa.cap
03.10.2018 4 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Příběh mi silně evokoval Forresta Gumpa. Róza se poměrně často zaplétá s významnými osobnostmi historie. Někdy více, někdy méně. Oproti Forrestovi tady ale chybí humor o to víc je tu bolesti a pomsty. Róza prožila dlouhý život plný krátkých chvilek štěstí mezi největšími zvěrstvy 20. století a procestovala za nimi celý svět.

Opatov
12.09.2018 5 z 5

Velmi stara kucharka lici svuj neuveritelny zivotni pribeh. Je nutne brat s rezervou, ale kniha je napsana velmi pusobive, jeji stezi uveritelna dobrodruzstvi pusobi v podani autorky skoro uveritelne. Pruvodcem na cestach je ji ochoceny mlok, neco podobneho jsem v zivote necetla. Putovani je zasazeno velmi dobre do konkretnich historickych udalosti, odtud i nazev knihy.... Doporucuji.

elisabeth03
02.08.2018 4 z 5

Mě se kniha líbila až na pár věcí, které asi spočívali v mém najivním věku. Je to unikátní kniha, kterou musíte brát s nadsázkou. Někdy jsem měla pocit, že útočí na mou postavu, protože jsem se do Rózy vžila. Stojí za přečtení.

simona5r
02.08.2018 3 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Výkon paní Medvecké byl skvělý a rozhodně zážitek z knihy zlepšil. Ale jinak mám z obsahu knihy rozporuplné pocity. Čekala jsem trochu více historie a zpočátku mi dělalo problém se do životního příběhu Rózy zaposlouchat.

Kitty
23.07.2018 2 z 5

Tak nevím... asi jsem si měla lépe přečíst recenze. Očekávala jsem osudový příběh na pozadí II. světové války. Ze začátku se mi to i líbilo, ale postupem času se z toho stává jen červená knihovna o ničem. Pokud vezmu myšlenku příběhu, tak je jen o pomstě. Hvězdičku dávám hlavně za pěkný přednes audioknihy.

greetchen
12.07.2018 5 z 5

Jedním dechem jsem přečetla Stoletého staříka a tahle kniha je mu až půvabně podobná (a to rozhodně nemyslím ve zlém). Ten příběh je sice neuvěřitelná fantasmagorie, ovšem postavená do dobových reálií tak, že si celou dobu tiše říkáte, jestli ono na tom není přeci jen kousek pravdy. :-) Příjemné chytré čtení.

Jana283
25.06.2018 4 z 5

Člověk v soukolí dějin. Krásně vyprávěné. Pro mne odkryta doposud neznámá část historie o genocidě Arménů. Nechápu srovnání se "Staříkem".

vendy246
12.06.2018 5 z 5

Bavilo moc. Napsáno vtipně a ironicky. Mnoho zajímavých úvah a formulaci. Nepěkné události 20.stoleti v souvislostech, pohledem jedné (dosti sečtělé) ženy.

cace
21.05.2018 3 z 5

Celkem dobře čtivé. Takový trochu napodobenina Foresta Gumpa ( ale ne mírumilovná - mstivá). Ale na Foresta samozřejmě nemá. Zajímavý byl postoj "všechno přežít" a líbily se mi citace a moudra, nad tím se vždy ráda zastavím a zamyslím. Jen mě mrzelo, že s poutavostí příběhu to šlo "od desíti k pěti". Na začátku mě to fakt bavilo a na konci už to ne.

bigben
12.04.2018 4 z 5

Po přečtení knížky jsem měla smíšené pocity, na jednu stranu lítost nad všemi ztrátami hlavní hrdinky, na druhou stranu její druh pomsty se mi nelíbil. Ale jinak příjemné čtení.

Hathor89
09.04.2018 4 z 5

Čekala jsem trochu více humoru a slibované ironie, asi jsem ovlivněna „Staříkem”, u kterého jsem se smála často i nahlas. Začaly se mi líbit knihy, které vypráví dějiny jednoho století pohledem jedné osoby. Autor určitě využil zajímavý námět, „velké” dějiny, které plují kolem nás, ani je nevnímáme, ale někdy nás velmi citelně zasáhnou, očima „obyčejné” Arménky, se kterou se život nemazlil. Ale … Asi jsem čekala více. Titul knihy je velmi lákavým marketingovým tahem, ale Himmler vystupuje v knize jen jako epizodní postavička. Zaujaly mě dějiny Arménů, přeci jen o nich se mluvívá méně, a francouzské citace z antisemitských knih, přeci jen ty německé jsou nám předkládány častěji, zbytek byl takovým přeletem bouřlivého dvacátého století. Přišlo mi, že v knize vystupuje příliš mnoho slavných jmen, ať v odkazech na literaturu, kterou Róza přečetla, nebo v epizodních rolích z „Malé Provence”. Na můj vkus stará dáma popisovala příliš sexuality. První polovina knihy byla čtivější. Ale chtěla bych mít ve vyšším věku také takovu víru v život, elán a nadhled. Plusem knihy jsou určitě neotřelá přirovnání: „Život je jako kniha, která se nám líbí, příběh, román, historické dílo. Člověku přirostou postavy k srdci a nechá se unášet dějem. Na konci, ať to člověk píše nebo čte, se mu nikdy nechce skončit.”

monte
02.04.2018 4 z 5

Líbil se mi humor a ironie staré dámy.

madem
01.04.2018 4 z 5

Na jednom životě lze ukázat problémy 20. století.
A přes to všechno si zachová Róza životní elán a bojuje.
Několikrát za život přijde o všechno a vždy vstane a začne znova bojovat.

wiix
20.03.2018 3 z 5

Asi som už presýtená kníh o druhej svetovej vojne. Navyše táto nebola vôbec uveriteľná a niečím zaujímavá. Štýl rozprávania bol pre mňa fádny a tiež mi chýbala zápletka.

MKrat
05.03.2018 5 z 5

Dovolím si použít poslední větu úvodního textu: Hořce ironická kniha v duchu šibalských románů. - doporučuji..

ArthasKarfa
25.01.2018 4 z 5

Velmi poutavě psaná kniha, která líčí značně pohnutý osud mladé Arménky, která se různými závany osudu dostává do celé řady smutných i veselých životních událostí. Její život je složitým propletencem obyčejného žití a velkých historických mezníků, kterými je hrdinka současně účastná, ale zároveň do nich více nezasahuje. První část knihy, byť je tragičtější a smutnější se mi líbila více, druhá část je příliš prostopášná a Róza už není tak nevinná a potrestaná životem. Nicméně je celý příběh skvěle sloučený v jednu dějovou linku, kterou přečtete za pár hodin a zanechá ve vás spoustu obyčejných emocí i něčeho hlubšího co zanechávají jen takové knihy.

Boby17
30.09.2017 5 z 5

Tak mi právě paní Taťjana Medvecká dočetla tuto knihu nutící k zamyšlení. Hlavní hrdinka, která přežila genocidu Arménů, nás provází šíleným 20. stoletím. Její životní příběh odráží další dramatická a smutná období - 2. světovou válku nebo čínskou "kulturní" revoluci. Není to veselé čtení (nebo poslouchání), přesto určitě stojí za to si na tohle dílo najít čas. Rozhodně nebudete zklamáni.