Himmlerova kuchařka

Himmlerova kuchařka https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/208826/mid_himmlerova-kucharka-208826.jpg 4 430 122

Róza, sto pět let stará dáma, vlastní v Marseille vyhlášenou restauraci „Malá Provence“, kde hostům předkládá velice originální pokrmy inspirované vším, čím si kdy prošla, všemi lidmi, které kdy potkala. Nakonec se rozhodne sepsat paměti, neboť její život byl vskutku pohnutý... Groteskní epopej, jež z toho vzejde, vypráví o kuchařce, která se nikdy ničeho jen tak nezalekla. Róza, ztřeštěná a poněkud drsná osůbka, přežila všechny možné podlosti 20. století, jímž prošla, aniž co ztratila ze své poživačnosti a chuti do života. Vedle dvou velkých lásek zakusila, co se dalo: genocidu Arménů, nacistické hrůzy, maoistické třeštění, osobní tragédie i ponížení, cestu jí křížili lidé obyčejní, i ti, kteří zasahovali do dějin: absurdní řízení osudu a její kuchařské umění ji na čas zavedly i do domácnosti vůdce SS Heinricha Himmlera. Pokaždé se ale oklepala a zase vykročila vpřed – někdy pod praporem, na němž vlálo starozákonní heslo Oko za oko, zub za zub. Na její neuvěřitelné pouti napříč bouřlivým stoletím i zeměmi ji doprovázela zvláštní bytost – mlok Theo, s nímž v těžkých chvílích rozmlouvala jako rovný s rovným. Hořce ironická kniha v duchu šibalských románů.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

La Cuisinière d´Himmler , 2013

Makropulos
21.04.2016 4 z 5

Himmlerova kuchařka, příběh vyprávěný 105 letou majitelkou restaurace a kuchařkou, je ochucený vtipem, výstředností i kořením strádání. Vypravěčka se při líčení zlomových momentů svého života pohybuje od hořko-sladkého k temně až ironicky humornému stylu. Popisuje přitom ty nejhorší momenty 20.století a tragedie, které ji osobně postihly. Člověk by očekával, že se tato těžce zkoušená žena uchýlí k sebelítosti, ale to opravdu ne. Nic jí nezabrání v tom žít dlouhý, naplněný život. Róza je vlastně typická anti-hrdinka s velmi osekanou morálkou a sklonem k pomstě. Některé její reakce a její chování jsou znepokojující až pobuřující, ale ta postava je po celou dobu něčím přitažlivá. Rózin příběh je také oslavou jídla. Naučila se vařit jako velmi mladá a končí svůj život jako majitelka prosperující restaurace, ale i toto své umění dokázala použít jako nástroj pomsty. Knížka obsahuje i velké množství zajímavých myšlenek, popisuje charaktery historicky známých osobností a člověk přemýšlí, co je fikce a co by mohla být pravda.
„Dějiny jsou svinstvo. Mně sebraly všechno. Moje děti. Moje rodiče. Moji velikánkou lásku. Moje kočky. Nechápu, proč lidský rod dějiny tak uctívá. Jsem velmi spokojená, že jsou pryč, už tak napáchaly dost škody.“

jarka2222
06.04.2016 5 z 5

Musím se přiznat, že jsem si tuhle knížku náležitě užila. Je to napsaný formou vyprávění staré dámy tak skvěle, že vlastně do teď nevím, jestliže je to dokonalá fabulace, nebo byly pro napsání knížky použity skutečně prožité příběhy. Věřila jsem tomu do 3/4 knížky, pak už jsem chápala,že všeho je trochu moc. Ale za mě určitě skvělé čtení. Co oceňuji, že mne knížka nutila přemýšlet. Doporučuji k přečtení, stojí to za to.

JitkaJak
27.03.2016 4 z 5

Staříka mi to nepřipomíná ani náhodou, na rozdíl od něho se to poslouchá moc pěkně. Nadsázka v podobě vražd a sexuálních excesů mi připadá vtipná, jen mi nešlo do hlavy, že by toto mohla napsat žena. No a taky že nenapsala :-).

Dimas
17.02.2016 4 z 5

Čtivý příběh se spoustou vynikajících vět k zamyšlení, přestože s "pomstou" nesouhlasím.

krabat
13.02.2016 4 z 5

Pěkna ale misty trochu zvracena kniha přesto doporučuji

anibeni
03.02.2016 3 z 5

Popravdě vůbec nevím, jaký mam napsat komentář... Kniha mě až tak za srdce nevzala, ale přitom jsem ji přečetla téměř naráz.. Hrdinka mě asi spíš víc štvala, než abych jí měla ráda, byť mi jí na druhou stranu bylo strašně líto, hlavně na začátku.. Přemýšlím, co mi tam asi vadilo nejvíc - ale raději tu nic nenapíšu, abych neprozradila nic z děje.. Takže asi tak..

zegi
21.12.2015 4 z 5

Velmi zajímavá kniha,rozhodně stojí za přečtení

Klarinet
26.09.2015 4 z 5

Každý máme svého mloka, naše svědomí...při čtení této knížky vám bude vaše svědomí připadat křišťálově čisté a váš život neskutečně jednoduchý :). Nádherné pasáže, moudra, hrůzné dějiny 20. století, spousta nových informací...už jenom přidám citát: "Krásu popsat nelze, ta se prožívá." Takže čtěte, doporučuji.

Vojslava
18.07.2015 4 z 5

Zajímavě vystavěný příběh s neméně zajímavou hrdinkou - těžko se odhadovalo, co přijde na další stránce a jaká známá osobnost se objeví... přičemž mezi nejzajímavější entity počítám taky mloka. :-) Pěkné čtení na letní dny (a recepty jsem si ofotila...) - doporučuji.

Sobotikova
26.06.2015 3 z 5

Nemůžu říct, že bych byla zklamaná, Knížku jsem přečetla za dva dny a velmi mne zaujala. S hrdinkou se ztotožnit může asi málokdo,ale já nepotřebuji v knihách číst jen o hrdinech a sympaťácích. Dala bych ještě půl hvězdičky navíc, kdyby se to dalo... čtyři hvězdy dávám knihám, ke kterým bych se snad chtěla v budoucnu vracet, tato to není...

KLADIK
26.05.2015 5 z 5

NO! Rozu bych nesrovnával ani tak se Staříkem co vylezl z okna a zmizel jak spíše se Sophininou volbou ta je příběhově i povahově blíž. Jinak se přidám k dalším čtenářům hlavní hrdinku jsem si také nazamiloval. Proč nachci zmiňovat, abych nic neprozradil z děje knihy. Ale to není důvod proč by kniha byla špatná a nečíst ji. Hlavní hrdinka je taková jaká je a do příběhu pasuje. Rozhodně doporučuji přečíst. Zmínky v komentářích že kniha působí ploše bych nebral až tak vážně autor se spíše nezabývá tak detailnímy popisy osob a prostředí děje. Vyprávění Rozy je věcné, ale vždy vystihující v rámci příběhu. Některé pocity hrdinky mi při reálné představě připadají až morbidně ujeté (nebo uchylné), ale to věc vkusu. Rozhodně hlavní hrdinka není člověk k politování, ale spíš k zatracení. Kniha je ale skvělá čtení mi trvalo jen dva dny takže mě upoutala velice jelikož dobře čtivá . Ještě jednou doporučuji přečíst bez velkého očekávání humoru. Stojí to za to.

Zara
23.05.2015 2 z 5

Dvě hvězdičky jsou pouze vyjádřením komplimentu autorovi za totální zmatení čtenáře použitím slibného titulu knihy.Obsah pak musel zákonitě zklamat každého.

Moonrose
29.04.2015 5 z 5

Původně jsem čekala od knihy něco jiného, ale přesto jsem se do ní začetla hned po prvních řádcích a četla ji jedním dechem. Hlavní hrdinka mi občas připomínala Staříka a hlavně mi přišla, že je jakýsi "citový robot", ale přesto dávám 5*.

Verrrunka
17.04.2015 3 z 5

Tak jsem se zase jednou nechala nachytat na mediální masáž :) Čekala jsem asi trochu víc humoru, ale knížka hraje spíš na citlivou stránku s trochou cynismu. Róza mi byla dost nesympatická, což je trochu problém, když je v knize hlavně ona... Ale musím uznat, že psáno je to poměrně čtivě...

AnEli
04.04.2015 4 z 5

Od knizky jsem cekala uplne neco jineho, ale byla jsem prekvapena a to velice mile. Kniha s pribehem psana s nadsazkou a humorem i o zlych vecech. Par veci k zamysleni, par rad. Za me opravdu doporucuji :)

Mssuge
31.03.2015 3 z 5

I pro mě zklamání. Podle mého názoru autor propásl šanci na skvělý trhák. Hrdinka nezajímavá, příběh nijaký. Kdyby se kniha nejmenovala Himmlerova kuchařka, jen podle několika málo zmínek se čtěnář dozví, v jak dramatickém období se děj knihy vlasně odehrává. Myslím že je to velká škoda.

pavlinda
22.03.2015 4 z 5

Pro mne zklamání.

Jingle
01.03.2015 3 z 5

Knížka mě popravdě moc nezaujala, čekala jsem něco trochu jiného, než poměrně ploché vyprávění nadržené babky. Příběh je z větší části chladný a krutý, neustálé prokládání sexuálními narážkami ho nijak neodlehčilo, spíš mi ještě víc zprotivilo hlavní postavu, které jsem její (po)city prostě nevěřila. K tomu je ještě knížka plná překlepů a nepřesností, které bych běžně přešla, ale tady to tak nějak dokreslovalo problém celé knihy. Přitom se nejedná o vyloženě špatnou knihu, jen byl na můj vkus příběh podán příliš mělce.

Firefox4
16.01.2015 3 z 5

Kniha jako taková není špatná, určitě autor umí jiné téma zpracovat zajímavě a čtivě (tohle je první kniha, kterou jsem od něj četla), ale v tomto případě jsem se absolutně nemohla ztotožnit se životní filosofií hlavní hrdinky.

Sylvika
16.01.2015 3 z 5

Pro mě docela zklamání. Těšila jsem se na tuto knihu, a řekla bych, že je to slabý odvar Staříka. Chvílemi se popis velmi táhne, je to takové unylé, chvílemi až moc násilné, ne nějak extra zábavné. Dá se to přečíst, ale není to kniha, ke které bych se ještě někdy vrátila