Himmlerova kuchařka

Himmlerova kuchařka https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/208826/mid_himmlerova-kucharka-208826.jpg 4 430 122

Róza, sto pět let stará dáma, vlastní v Marseille vyhlášenou restauraci „Malá Provence“, kde hostům předkládá velice originální pokrmy inspirované vším, čím si kdy prošla, všemi lidmi, které kdy potkala. Nakonec se rozhodne sepsat paměti, neboť její život byl vskutku pohnutý... Groteskní epopej, jež z toho vzejde, vypráví o kuchařce, která se nikdy ničeho jen tak nezalekla. Róza, ztřeštěná a poněkud drsná osůbka, přežila všechny možné podlosti 20. století, jímž prošla, aniž co ztratila ze své poživačnosti a chuti do života. Vedle dvou velkých lásek zakusila, co se dalo: genocidu Arménů, nacistické hrůzy, maoistické třeštění, osobní tragédie i ponížení, cestu jí křížili lidé obyčejní, i ti, kteří zasahovali do dějin: absurdní řízení osudu a její kuchařské umění ji na čas zavedly i do domácnosti vůdce SS Heinricha Himmlera. Pokaždé se ale oklepala a zase vykročila vpřed – někdy pod praporem, na němž vlálo starozákonní heslo Oko za oko, zub za zub. Na její neuvěřitelné pouti napříč bouřlivým stoletím i zeměmi ji doprovázela zvláštní bytost – mlok Theo, s nímž v těžkých chvílích rozmlouvala jako rovný s rovným. Hořce ironická kniha v duchu šibalských románů.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

La Cuisinière d´Himmler , 2013

eiramka
09.09.2017 3 z 5

Jsou knihy, které přečtete, ponoříte se do příběhu a na konci si připadáte, jako byste prošli očistnou lázní , povzneseni na duchu a bohatší o skvělý čtenářský zážitek. Pak jsou knihy, při jejichž čtení máte pocit, že jste vláčeni bahnem, stále hlouběji a hlouběji, a na konci vám zůstane podivná pachuť v ústech , přesto ale nedokážete knihu odložit. Kuchařka patří do té druhé kategorie. Róza rozhodně není hrdinka, kterou byste si zamilovali a chtěli ji za kamarádku. Je nevraživá, pomstychtivá, nevěrná, vášnivá a soucitu se od ní nedočkáte. Je ale také nesmírně statečná a touha po životě je v ní hluboce zakořeněna - bez této touhy by totiž nemohla přežít. Kdo jsme my, abychom ji mohli soudit , my, kterým nikdo nevyvraždil rodinu a všechny příbuzné, celý národ - a nebyli jsme vrženi do zmatku a hrůz dvacátého století , bez opory, bez naděje, s jedinou touhou -přežít. Svým způsobem je tohle historie dvacátého století, bez příkras , drsná a ne přílš optimistická . Kdo chce , najde v knize paralely k dnešku. Příběh Rózy se totiž může kdykoliv zopakovat. Proto ta nepříjemná pachuť , která ve mně přetrvává. Zato ale nemůže Himmlerova kuchařka.

poter
06.09.2017

Za mně moc pěkná knížka,poslouchala jsem ji tedy jako audioknihu,ale je naprosto super vyprávěná,až do konce jsme nevěděla že vlastně napsal muž,a docela mně to překvapilo,nemohla jsem se odtrhnout:-)

mirektrubak
21.08.2017 3 z 5

Zvláštní, ale zajímavá kniha, která trochu klame tělem a střídavě se vydává za takovou nezávaznou zábavnou procházku 20. stoletím ve stylu Stoletého staříka a pak zase chvilku nasadí vážný tón a popisuje ty nejsmutnější okamžiky člověka - bezmoc a strach o své nejbližší.
Tím prvkem, který na mě působil zmatečně, byl styl vyprávění hlavní hrdinky. Ten byl oproštěn od emocí a stejným tónem, kterým popisoval drastické a násilné situace, popisoval také banální okamžiky v životě vypravěčky. To byl zřejmě umělecký záměr a mělo to mít dopad na čtenáře, ale na mě to nějak nepůsobilo a tak se mi v průběhu čtení nedařilo se do příběhu víc vcítit - to mohlo souviset i s tím, že hlavní hrdinka Róza vůbec nepůsobí autenticky. Navíc se celá kniha nesla ve vcelku monotónním tempu.
Co musím Giesbertovi pochválit, je jeho schopnost psát čtivě, příběh rychle odsýpal a kromě jiného nabízel také řadu chytrých postřehů o světě a osobnostech minulého století (já jsem osobně měl škodolibou radost, jak to Róza ve svém komentáři nandala J.P. Sartrovi). Na druhou stranu se mi zdál popis světových dějin docela povrchní - což je podobný problém, jaký jsem měl už u čtení Analfabetky i Stoletého staříka.

Při čtení jsem se sice nenudil, ale nemyslím, že bych na Himmlerovu kuchařku nějak dlouho vzpomínal a určitě ani nebudu aktivně vyhledávat další romány od Franz-Olivier Giesberta.

Kerberos
28.07.2017 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu - skvěle namluveno,pobavilo mě to.Stylem psaní připomíná Jonassona nebo Backmana.

boxas
20.07.2017 3 z 5

Nějak si s touto knížkou nevím rady. Není vyloženě špatná, ale ani to není kniha, ke které bych se z jakéhokoliv důvodu ještě někdy vrátila. Autor jako by se snažil nějak propojit nejděsivější události minulého století, což mu nemám za zlé, ale výsledek je podivný. Mnoho věcí pouze nadhozeno, zvlášť v druhé polovině knihy, málo dotaženo, tak trochu podle úsloví Mnoho psů, zajícova smrt. Nebo ještě jinak. Je to, jako když Pejsek s Kočičkou dělali dort. Dali tam vše, co považovali za dobré, ale výsledek byl nestravitelný. Zkrátka je toho tady moc - arménská genocida, hnusní, chlípní Turci, prznící malé statečné (a pragmatické) holčičky, francouzští kolaboranti, holocaust, Mao... a do toho všeho sexualita, homosexualita, bisexualita a taky masturbace a znásilnování a literatura a Lebensborn a samozřejmě také vyhlášené recepty vegetariánky paní Rózy...
Nějak se mi v tom všem ztratilo, proč se to vlastně jmenuje Himmlerova kuchařka, když to byla vlastně jen velice krátká epizoda dlouhého života hrdinky. Aby se líp knížka prodávala???

Jujkyna
13.07.2017 3 z 5

Jako letní oddechové čtení je to fajn, člověk se zamyslí nad historií - až zhnusí... Prokládání recepty mi přijde dost úsměvné, ale jestli to pomůže dát do povědomí lidí hrůzy minulého století, tak proč ne :)

lenulitah
12.07.2017 4 z 5

Mě se to celkem líbilo. Je sice pravda, že jednání hrdinky bylo často dost přitažené za vlasy, málo uvěřitelné a nepochopitelné - vlastně celý její život byl takový. Ale jinak měla kniha spád, četla se dobře a člověk se i poučil.

keksik4
19.04.2017

U mě dobrý...ale jen první půlka. Zdá se mi, že první část knihy, až do setkání s Himmlerem, je psána zajímavě, citlivě, čtivě, člověk se těší na každou další stránku, příběh je zde i "uvěřitelný". Bohužel pak už to je nějak honem splácané, bez detailů, působí spíš jako narychlo sepsaný seznam intimních partnerů, děj plytký, nerozvinutý. A navíc se zde fiktivní děj příběhu typu: To by se klidně mohlo i někomu přihodit ,proměnil ve styl: hodně překombinovaná fantasmagorie , které by neuvěřil ani náš křeček. Poslední stránky jsem četla už jen proto, že nemám ráda nedokončenou práci a nedočtené knihy.

heliholt
27.02.2017 3 z 5

Na knihu jsem se moc těšila, začátek nádhera, popis genocidy Arménů o které jsem neměla ponětí :-(, byl hodně silný, ale doba nacismu-tedy prožitků Rózy, už mi nepřipadala úplně pravděpodobná-hlavně její čas v domácnosti Himmlera, trochu krkolomné.

Vesmich
12.02.2017 5 z 5

Róza má nažito, odžito i užito a umí o tom vyprávět. Je tak krásně francouzská! Do svých receptů míchá odstup, nadhled, špetku cynismu a sem tam kapku jedu. A je z toho krmě náramná! Jako dezert podává recept na dlouhý život. Ještě trochu poupravím vlastní životní styl a vidím jasně, že mi to půjde.

TipsyChipsy
26.01.2017 1 z 5

Tato kniha mě velice zklamala. Fiktivnost a smyšlenost osudů hlavní hrdinky byla tak extrémní, že člověk, který se trochu zajímá o dějiny musí být rozčarován, když čte takové nesmyly. Snad to byl "umělecký záměr" naházet do jedné knížky a do života jedné hrdinky všechny genocidy 20. století. Příběh byl tak nemožně nereálný, že se mu nedalo vůbec věřit. Autor snad aby do jednoho života natěsnal co nejvíc historických průšvihů stvořil tak krkolomnou životní pouť, že úplně ztratila jakoukoli důvěryhodnost. Co z toho zbylo? Koho to zajímá? Že se to "dobře čte" a mohlo by to být třeba pro mládež, aby si udělala nějaký obraz o 20. století? Nebo pro nenáročné čtenáře.

hrabalikoval
26.01.2017 3 z 5

Knížku bych si asi sama nevybrala, ale jelikož jsem ji dostala tak jsem se do ní pustila. Nějak nevyhledávám knížky o dějinách (paměti) atd. Ale tahle mě teda nadchla. Nečekala jsem, že mě knížka tak bude bavit. I když řekneme si narovinu, trošku jsem se u toho děje pozastavovala a nevěděla jsem jestli se mám smát nebo brečet. Každopádně knížka plynula rychle a se zájemem jsem čekala co se JEŠTĚ může stát. Příjemné čtení, které určitě doporučuji (a to i těm co nemusí dějiny).

mjarada
03.12.2016 5 z 5

Pro mne jednoznačně skvělý zážitek při četbě.

callahanh
25.08.2016 3 z 5

Tak nějak nevím, co ke knize více psát. Je to vlastně další z dlouhé řady fiktivních příběhů obyčejných lidí na pozadí reálných událostí a není ničím výjimečná. Hlavní hrdinka je chvílemi sympatická, chvílemi protivná, ale některé situace glosuje velmi dobře, nejoriginálnější na knize tak je její kamarád mlok. Giesbert píše svižně a čtivě, díky čemuž je kniha rychle přečtená a nemusí se nad ní moc přemýšlet. Je ale škoda, že v ní chybějí větší emoce a jak události legrační, tak ty tragické jsou popisovány tak suše, že vlastně se čtenářem nijak nepohnou. Celé to plyne monotónně, události ubíhají jedna za druhou a autor se nikde moc nezdržuje. Je mi jasné, že tyto příběhy je čím dál těžší vymýšlet, i proto je kniha docela fajn a příjemná a nabídne několik životních pravd. Znovu bych si ji ale nepřečetl a myslím si, že existují i lepší. O tom, že je to poctivá žánrovka, ale netřeba pochybovat. 60%

hanap
19.08.2016 4 z 5

Jako audio kniha v podání pani Medvecke vynikající.

Vlaštovka0
02.08.2016 4 z 5

Oddechové čtení. Hlavní hrdinku si buď oblíbíte, nebo ji nemáte rádi. Mě příliš nesedla, ale kniha mě bavila.

Konvalinka987
29.07.2016 5 z 5

Je to moc čtivá kniha, ale možná až trochu překombinovaná. Hlavní hrdinka mi není moc sympatická.

orchidea
05.07.2016

Do první poloviny je kniha celkem k přečtení, ale druhá polovina jde z kopce. Přemýšlela jsem , jestli do těch 310 stránek do konce mám knihu dočíst, nebo ji s díky vrátit do knihovny.

cz_lynn
29.04.2016 4 z 5

Četla jsem jako audioknihu. Paní Medvedská tomu dodává třetí rozměr :-)

1casper
23.04.2016 4 z 5

Knížka se mi líbila, četla se dobře. Hodně vtipné mi přišly rozhovory s "mlokem". Obě války jsou zde popsané zase trochu z jiného úhlu.

A ta pasáž, jak Roza přežila, když jela zahrabaná pod hnojem plným červů, tu mám v hlavě doteď. Brrrrrr.