Stmívání

První kniha série Stmívání. Isabella Swan se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo – až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Oba mladí lidé jsou k sobě vázáni silným citovým poutem. Zvítězí milostný cit, nebo hrůzné temné pudy?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/67_/678/stmivani-13z-678.jpg 3.85041

Stmívání (1.)

Twilight (2005)

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Egmont (ČR)

LilianVanRose
včera

Stmívání je pro mne srdcová záležitost. Oddechovka, oproti filmu se člověk dostane více do děje a sblíží se s postavami mnohem lépe.

Lady.Lucrezia
včera

Pamatuji jak jsem jí koupila na Světě knihy, hned jak ji u stánku Egmont vybalili z bedny. V té době se mi líbila a vzhledem k věku, jsem to brala jako super investici. :D

Evcakop
30.12.2018

Romantika. Jedna z oblíbených oddechových knih, pořád se tam sice opakuje to samé dokola, ale přesto mě to baví.

Ála41
23.12.2018

V době své slávy (a vzhledem k mému tehdejšímu věku) to byl zkrátka hit, jak kniha tak film, knihu jsem hltala a prožívala, dnes už se nad tím pouze smeju a rikam si, kam s touto knihou, jestli mi jen nezabírá v knihovne místo... Ať zijou upíři ságy :) :) :)

LenkaK666
08.12.2018

Knížku jsem si přečetla až teď, po letech. V době své největší slávy mě odrazovala masovost, s jakou ji všichni hltali. Z filmu jsem viděla kousek a stačilo mi to. Teď jsem si řekla, že bych tomu mohla dát šanci a jsem ráda, že si můžu udělat vlastní názor, i když vůbec netuším jak hodnotit. Začátek mě odrazoval. Klasický popis z první osoby mladé holky, jaký známe ze všech možných brakových slaďáků. Odrazovalo mě to, ale četla jsem dál. Takových holek, jako je Bella je všude v knížkách a filmech plno. Klasická děsně rozumná holka, kterou nikdo nechápe a je vyspělejší než její rodiče, kteří ji také nechápou... Její neohrabanost mně lezla neuvěřitelně na nervy celou knížku. Takhle přiblblý člověk co se týče pohybů snad být ani nemůže... Taková hňupka. Edward oproti tomu jako dokonalost sama. Vadilo mi ale, jak to bylo neustále zdůrazňováno, často úplně stejnými slovními spojeními. Přišel mně ale celkem sympatický a přitažlivý, i když mě vždy štvalo, když se projevily jeho příšerné majetnické sklony. Podobnosti v těchto ohledech s 50 odstíny šedi si nešlo nevšimnout a potěšilo mě, když jsem si zde přečetla, že nejsem sama, kdo to tak vidí. Jinak byl příběh pěkný, velmi čtivý, ve správných chvílích vzrušující. Vadil mi jen takový ten styl psaní který je typický pro knížky pro dívky. Občas mi přišlo, že je to stylově jako takové ty příběhy, co si píšou pubošky pod lavicí... Jestli si přečtu další díly zatím nevím. Bella mě svojí povahou štve, ale příběh jako takový mi přijde prima :-)

Tarja666
16.11.2018

Knihu jsem četla již několik let zpět a sáhla jsem po ní z toho důvodu, že ji všichni v mém okolí opěvovali. Nicméně nadšení tedy nesdílím. Napsáno jednoduše, příliš mě čtení nebavilo a doslova mě odrazovala povaha Belly. Další díly jsem neměla potřebu číst.

Layyen
26.10.2018

Narozdíl od přeslazenýho a komerčního filmu je knižní podoba čtivá, a příjemně oddechová :)

maryska09
25.10.2018

Přečetla jsem ze zvědavosti po shlédnutí filmu a nelituji. Opět se mi potvrdilo, že kniha je vždy lepší. U čtení jsem se bavila, podobnost s Padesáti odstíny je do očí bijící, místo nesmírně atraktivního rozbiteho miliardáře tu máme rozbiteho upíra. Původně nesmělá a neohrabaná dívka je v podstatě stejná. Velké dik za to, že kniha přilákala spoustu mladých lidí ke čtení.

Hania932
20.10.2018

Stmívání jsem nikdy nemusela. Film mě nebavil a už vůbec by mě nenapadlo, že bych měla číst i knihy. Ale když jsem knihy dostala, tak jsem si řekla že tomu dám šanci. A nakonec jsem udělala dobře. Knížka mě strašně bavila, byla čtivá a hodně zajímavá. Je to něco uplně jiného než film. Překvapilo mě jak jsem si hned oblíbila hlavní postavy. Líbilo se mi jak si Bella stále za svým. A Edwarda jsem si prostě a jednoduše zamilovala. ♥
Jsem mile překvapená a určitě si přečtu další díl. Je to hezké, milé a hlavně nenáročné čtení. Už se těším až si přečtu další díl.♥

janca6129
18.10.2018

No... Svůj účel to splnilo. Za mých časů to byl obrovský knižní "boom", ale ani tehdy jsem tomu moc nepropadla... Nejen kvůli, pro mě uhozené, dějové linii, ale i kvůli stylu, jakým spisovatelka vyprávěla. Dvě hvězdičky dávám jen díky tomu, že to mnoho mladých holek přimělo ke čtení...

maja8148
01.10.2018

Četla jsem to kdysi dávno.. a přišlo mi to relativně dobrý. Teď to poslouchám jako mluvené slovo. Ta Bela je snad nejotravnější knižní postava s jakou jsem se kdy setkala... Ne je vážně na zabití.

Nunee
30.09.2018

Tak mně je třicet a tohle hltám, ať jde o film či knihu a chcete něco říct?....vůbec, ale vůbec se za to nestydím. Přečteno i shlédnuto několikrát. Tohle je totiž jediná, pro mě stravitelná romantika a všechny díly jsou dle mého mínění naprostý skvost. A stejný pohled mám i na filmy, které se fantastiky drží předlohy.
Jen jednu radu mám....kašlete na předsudky a na strach, že se vám ostatní (pokrytci) budou smát. Přečtěte si to a buď vás to chytne nebo ne, nic jiného se totiž opravdu stát nemůže ;-)

eliska2669
27.09.2018

Líbilo se mi to (ačkoli to, jak Edward vždy pro Bellu přijede a vyzná jí lásku bylo pak už docela stereotypní) do doby, než tam přišli ti zlí upíři, se kterými museli bojovat.

iiiccc
22.09.2018

Přečteno ze zvědavosti. Nebylo to špatné, ale neoslovilo mě to.

A.K.A.R.
22.09.2018

Pro každého kdo si chce přečís Stmívání a ještě neviděl film říkám:Nekoukejte se dokud si to celé nepřečtete, film je nanic!Teď opravdu knihy ze ságy stmívání jsem si oblíbila ,ale film wtf ?Kdo to točil?Naprosto vynechané některé důležité detaily.Rozhodně doporučuji, ale nejdřív si to přečtěte.

Vikk
11.09.2018

Ráda bych zdůraznila, že moje pozitivní hodnocení většiny knih této série vychází z toho, že k tomu přistupuji jako k žánrovce tj. "upíří romanťárna pro puberťáky". A na tomto poli je kniha velmi dobrým hráčem. Nelze od toho čekat hluboké myšlenky, brilantní jazyk ani nějaký další přesah. Je to originální pojetí upířího světa, rádoby osudová romance a vykradený "Romeo a Julie" (co je vlastně Romeo a Julie víc, než rádoby osudová romance, že jo?). Nebudete-li od toho nic víc čekat, budete spokojení, protože se to čte moc dobře. Já spokojená byla a to už jsem v době, kdy jsem to četla, měla na krku o pár let víc, než cílovka.

hellena1523
06.09.2018

Pro danou cílovou skupinu ideální! Velmi čtivé, postavy propracované. Coby milovnice klasických upírů, kteří nevypadají na slunci jako discokoule, ale po fotokremaci se po nich jen zapráší, nemohu dát plný počet. Ale jinak zcela nezaujatě tvrdím, že jde o jednu z nejlepších knih v rámci žánru (a cílové skupině).

Andrea1987
03.09.2018

Jedním slovem romantika....když si odmyslíte ty upíry a místo nich dosadíte třeba drogového dealera...tak je to i trochu víc realistické:-)
Tuto knihu mám z celé sýgy nejraději....připomíná mi první zamilování a lásky, které potkaly v životě každého...
Doporučuji jako oddechovku,ke které se romantici jistě rádi jednou za čas vrátí.
Jako pokračování doporučuji zatím nevydaný rukopis Půlnoční slunce, ve kterém je Edwardův pohled na Stmívání.

BlaniVan
20.08.2018

Možná nejsem úplně cílová skupina, ale kniha se mi prostě líbí a ráda se k ní vracím...

MMM3
11.08.2018

S touhle knihou se vždy tak nějak vrátím na střední, do doby kdy jsem na každém sesite měla nacmarano Edward. Je to prostě pohádka u které se nesmí přemýšlet. Potom ji člověk zhltne jedním dechem.

dzenevi
11.08.2018

Nejdriv jsem knihu cetla a pote videla film.Kniha je romanticka,mila a dobrodruzna.1000x lepsi nez film.Krasne poctenicko na oddechovy cas.Je mi si e 35,ale s knihou jalo by mi bylo 15 :)))

Abnička
04.08.2018

Patřím k tém, kteří si první pustili film a až potom se vrhli na knížku.. musím říct že začátku se mi do knihy moc nechtělo, nevěděla jsem co od ní očekávat. Ale jak už to tak bývá, kniha mě oslovila o moc víc než film byla víc rozsáhlejší A vše to začalo dávat pořádně smysl. Ikdyž patří do týmu Jacob, protože Edwarda nenávidím, tady mi byl překvapivě sympatický.

Kniha se četla dobře. Je to taková oddechovka na léto, ale jen pokud máte opravdu nouzi o čtení. Protože ikdyž mě kniha oslovila více než film tak se stejně přikláním k filmu. Prostě film bez knihy vám úplně stačí.

Nevím, jestli bych se někdy do téhle knihy pustila, kdyby mi nedoporučila kamarádka. Ale když už jsem ten první díl přečetla, s největší pravděpodobností se pustím i do dalších dílů.

Barbora216
31.07.2018

Tuhle knihu jsem četla ještě snad dřív, než mi bylo 15 let. A četla jsem ji dohromady třikrát. Vlastně celou ságu jsem četla třikrát. I když se může zdát, že jde o jednoduchou červenou knihovnu, kniha má v sobě něco navíc. Něco, díky čemu jsem nemohla přestat číst, cítila to stejné co hlavní postavy a prožívala každý krok s nimi. Vždycky, když jsem musela přestat číst, byla jsem zklamaná, že to je vlastně jen výmysl a stejně jsem doufala, že jednou prožiju něco podobnýho. :-)

Janika2013
30.07.2018

Tak prostě tohle je legenda. Film je nízkorozpočťák, který příběhu zkazil pověst, protože režisér a vlastně celý štáb je parta blbců, co z toho chtěli udělat akční trhák. Jenže Stmívání bylo napsané jako romantická pohádka pro dospívající dívky. Ostatní filmy jsou už o něco lepší, hlavně Rozbřesk, Edward má aspoň auto, jak má být :D
Jinak mám ráda každý díl, každý má své vlastní kouzlo, ale ten první... Přeci jen se tomu sbližování a poznávání jen tak něco nevyrovná. (ovšem žárlivost z obou stran v Zatmění je taky super :D)

zuziosi
28.07.2018

ehm.... no holky chrochtají blahem, je to prostě romanťárna. Četlo se mi to dobře, teď už bych se do takového žánru nepustila.

Ďumbierka
23.07.2018

Tak som knihu prečítala ak v češtine. Mala som slabú chvíľku v nemocnici a tak mi to dobre padlo. Oddýchla som si a tak ako aj pred desiatimi rokmi, som sa zamilovala do Forksu a tej atmosféry tam. Ja si nemôžem pomôcť, no pre mňa má táto kniha až nostalgickú hodnotu. Mám ju veľmi rada. A ešte keď je vonku ponuro a fúka vietor alebo prší, typický Forks. Už sa mi varí voda na čaj a ja som mimo čas a priestor.

Danuska.t
16.07.2018

Poprvé jsem ji četla, když jsem byla ještě na základní škole. Dostala jsem ji pod stromeček a pamatuji si..jak moc jsem z ní byla nadšená a přečetla ji snad za dva dny. Četla jsem ji už několikrát a pokaždé mě okouzlí ta atmosféra a příběh.

caroline7390
16.07.2018

Ale jo, ve věku, ve kterém jsem tuto knihu četla to byla paráda. Ale nedokážu si sebe u této knihy představit v daný moment.

martina0954
15.07.2018

Příběh který zaujme.. Krásně jednoduše napsaná kniha.. Opravdu na odpočinek..

Kateshiki
09.07.2018

Velmi napínavý příběh, který nenechá čtenáře vydechnout. Čte se jednou básní a je mnohem dojemnější než film.