Stmívání

První kniha série Stmívání. Isabella Swan se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo – až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Oba mladí lidé jsou k sobě vázáni silným citovým poutem. Zvítězí milostný cit, nebo hrůzné temné pudy?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/67_/678/stmivani-678.jpg 3.84552

Stmívání (1.)

Twilight (2005)

Horory, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Egmont (ČR)

trudoš
18. listopadu

No, čekal jsem alespoň něco. Třebas jen špetku literární invence, jež by zdůvodnila celosvětový úspěch. A ejhle, ono nic. Stephenie Meyerová v podstatě jen rozehrála podprůměrnou romanci o lásce na první pohled, přičemž jediné, kolem čeho se čtyřsetstránkový román točí, je, že hrdinku chce někdo zabít a hrdina ji musí ochránit. Nuda. Kdyby to okořenilo nějaké zábavné jiskření nebo pocit skutečného nebezpečí, spokojil bych se. Vážně. Jenže nejdřív čekáme, až si přemoudřelá Isabella s rozervaným Edwardem řeknou své ano, a pak následuje zápletka s nebezpečenstvím, která však postrádá vnitřní logiku. Lépe řečeno logiku obhajující rozsah. Navíc mi ty ploché neogotické figurky v ničem nepřirostly k srdci, což automaticky vedlo k tomu, že mi bylo putna, jak to s nimi dopadne.
Jinak mi ale konečně zaklaplo, proč se o Padesáti odstínech zpočátku mluvilo jako o fanfiction Stmívání. Ta paralela k hrdinům je naprosto zřejmá. Jen ta erotika chyběla. Škoda, přinejmenším v něčem to mohlo být zajímavé.

SuperSojka
05. listopadu

Nechala jsem se nachytat na její renomé, ale je to jen nafouknutá marketingová bublina, ničím se nevymyká. Je fakt, že už mi v době četby bylo přes dvacet let, tak jsem asi nebyla cílovou skupinou, která by knihu dostatečně ocenila. Budiž mi omluvou, že jsem to četla v angličtině, tak jsem si aspoň procvičila jazyk, když už nic.

TerezaJágrová
05. listopadu

Už několikrát jsem viděla sérii filmů,tak teď jsem se rozhodla si přečíst i sérii knih a první díl super. Hezky napsané.

Sarhem

Knížku jsem se rozhodla přečíst vlastně jen proto, abych zjistila, proč je Stmívání takový fenomén. A upřímně? Stále to nevím. Příběh Belly, „uťápnuté“, tiché puberťačky a Edwarda, upíra, co září na slunci... Nevím, je to prostě jednoduchý příběh pro mladé slečny - tím nechci nikoho urazit.

KájaKoxík

Knihu jsem četla již v roce 2005 (bylo mi 13) a naprosto mne uchvátila a kladně hodnotím i značné promíntnutí textu do následného filmového zpracování.

hroneczek

Film mě rozhodně bavil mnohem více. Psáno takovou nějakou zvláštní (pro mě) nezáživnou formou.

IntrovertAdela

Od této knihy jsem neočekávala nic velkého. Ba naopak spíš jsem myslela,že to bude naprosto příšerné. Ale i přesto jsem jí dala šanci, které rozhodně nelituju. Na toto depresivní počasí je to naprosto ideální kniha. Nenáročná,čtivá, napínavá...a prostě úžasná. Hodnotím tedy nejvyšším počtem hvězdiček, protože je to přesně to co jsem momentálně potřebovala číst. Počítám s tím, že můj názor se za pár let změní. Ale pro dospívající dívky jako já je tato kniha vskutku ideální.

Veronika33

Prečítala som ju síce až po zhliadnutí filmu, ale kniha ma neskutočne bavila, samozrejme nie je to žiadna náročná literatúra, ale ako oddychovka fajn. Príbeh bol dobre a originálne vymyslený. Odporúčam!!!

Kacule88

Přečetla jsem si ji až po filmu a myslím si,že to možná byla chyba. Za mě knížka lepší než film.

Jana283

Přečetla jsem první díl, abych zjistila , co mé děti tak hltají. Inu jsem jiná generace a románky, které jsem četla v jejich věku já - o realných holkách a reálných problémech mi byly daleko bližší.

milena8281

Znám celou sérii z filmového zpracování. Na knihy jsem se chystala dlouho. První díl mě jednoznačně nezklamal, film se knižní předlohy drží poměrně věrně. Kniha je dobře napsaná, pěkně se čte. Pro mě příjemný zážitek a už se těším na pokračování.

lucisim

Když tato sága vlétla na pulty obchodů a následně do kin, šlo to absolutně mimo mě. Tehdy jsem byla jen o jeden rok mladší než představitel Edwarda. Vůbec jsem to nevnímala a přišlo mi to směšné. Filmy jsem přepínala. Teď k jádru věci : je mi třicet a Stmívání - první knihu (zbytek mě bohužel tak nenadchl) zbožňuji. Dostala jsem se k ní náhodou a ráda se k ní zase někdy vrátím. Je dobře napsána. O dost víc se mi líbila nedokončená verze z Edwardova pohledu.

NikolIris

Neviem prečo, ale u mňa boli začiatky čítania vďaka tomu, že som videla filmy. Na Twilight som narazila úplne náhodou, po vydaní filmu na internete som ho vzhliadla online v angličtine a zamilovala som sa do príbehu, upírov a v Belle som sa našla.
Od vtedy som si vlastne našla lásku ku knižkám a od roku 2008 som potom aspoň občas niečo prečítala :) teraz je toho podstatne viac, no ja som začala čítať vďaka Twilightu. Vždy si knihu znovu rada prečítam a pozriem si rada aj filmy :)

girdi

Ke knize jsem se vrátila po letech (radši ani nechci vědět kolika :-) a je to pořád stejně krásná romance. Bella mi lezla opět na nervy a upíři byli stejně cool. Báječně jsem si to užila. Potřebovala jsem do hektického stereotypního života trošku pohádkové pohody a na to je Stmívání jako dělané.

GabrielleE

Zkoušela jsem číst v patnácti i ve dvaceti a pořád mi to přijde stejně slaboduché.

MarieM.P

Až po přectení této knihy,jsem si uvědomila jaké mám doma úžasné knížky...Dočetla jsem to jen z nutnosti.Vždycky říkám že kniha je lepší než film (vždy se mi to potvrdilo).U Stmívání je ale hrozné oboje...

Palmanka

Četla jsem jak knihu tak jsem viděla film, ale četla bych ji stále dokola. Je prostě zajímavá!

Zlá-Ňufie

Asi po 7 letech jsem se ke knize vrátila, tentokrát v angličtině. V angličtině se mi to líbilo více než v čj. Naštěstí, už jsem šílenství po Stmívání nepropadla, ale Edwarda jsem si znovu oblíbila. Je to romanťárna, která se dobře čte.

Carol96

Knihu jsem četla až po shlédnutí filmu, ale už jsi moc nepamatuji, jestli se od sebe nějak lišily nebo.
Řekla bych, že kniha je psaná pro mladé lidi kolem patnácti let. Když jsem jí četla, tak jsem v tom věku byla. Musím říct, že kdybych byla starší asi bych knize na chuť nepřišla.
Hodnotím knihu jako průměr. Je to takový ten příběh, který neurazí ani nenadchne.

BarkaS

Hlavní hrdinka je straaaašná slepice, ale je to čtivé a je to určitě kniha, která určila další směřování young adult literatury.

jaja10

Celou serii mám moc ráda.

Elizabeth666

Tato kniha je typická pro lidi co milují fantasy a romantiku. Není to vůbec špatná kniha, má lehký příběh a taky je hezky psaná.

Líbila se mi ale není to na 5 hvězdiček, myslím že si přečtu i ostatní díly.

Nymeria_

Dřív moje nejoblíbenější kniha, po opětovném přečtení netuším, z čeho jsem byla tak nadšená

Romžiry

Knihu mně donutila číst dcera a byla jsem velmi mile překvapené. Červená knihovna pro náctileté s trochou tajemna.

MíšaS.

Knihu čtu znovu po několika letech. Ani předtím jsem nebyla cílená věková kategorie a teď už vůbec ne, ale proč si u téhle knihy neodpočinout a nezasnít se. Ano, celá Sága není žádná špičková literatura, děj je celkem předvídatelný, všichni jsou úžasní, vše se vždy vyřeší ku prospěchu hlavních hrdinů, nic není problém... Ale není tohle přesně ten důvod proč se takové knihy píšou? Když na člověka všechno padá, je unavený, tak je přece hezké si sednou a začíst se do světa, kde vše je fajn a vše se vyřeší a láska je čistá.
U mně to tak alespoň funguje, takže já mám Ságu ráda a ráda se k ní vracím.

katuska995

Četla jsem tuším ve čtrnácti a milovala jsem to, milovala jsem Edwarda a strašně to prožívala. Radši ale nebudu číst znovu, protože už by to ve mně nejspíš stejné pocity nezanechalo a navíc už jsem pro Edwarda stará :-D

surynas

Miluju fantasy, ale tohle prostě není můj šálek čaje.... Edvard no, prostě romantická ikona všech mladších holek. Jacob dejme tomu, ale Bella nevím proč mě tak moc štvala. Prostě a jednoduše nelíbilo se mi to. Ale pokud někdo miluje až přehnaně romantické upíry, doporučuji.

Tofinka

Dlouho jsem přemýšlela, zda si knihu přečíst. Viděla jsem film a nebyla jsem si jistá, jestli mě bude knížka bavit... Nakonec mě ke čtení dokopala kniha: Sága Stmívání: Oficiální ilustrovaný průvodce.

Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a brzy si určitě přečtu další díl.

Nita17

Tak tuhle sérii jsem jsi dala jako bojovku. Nejdříve jsem viděla celé filmové zpracování a rozhodla jsem se překousat knihy, abych zjistila jak rozdílné jsou a jak to skutečně bylo autorkou myšleno. Pro mě žádná sláva, děj byl místy tak natáhlý až běda, myšlenkové pochody Belly byly občas těžko snesitelné a na pár pohlavků. Příběh jako takový se mi spíše líbí v té osekané filmové verzi, nehledě na to, že tam mi nedostatky vynahrazují pohledem Taylor Lautner ( Jacob) a Jackson Rathbone ( Jasper). Mám splněno, přečteno, ale návrat k této knize asi jen tak neplánuji.

Eorin

Nejprve jsem viděla film, ale nenechala jsem se odradit, přečetla knihu na jeden zátah a hned jsem se pustila do dalších.. Jinými slovy, nebyla jsem cílovka jen tehdy, na střední, ale cílovkou jsem stále, i když už se ten pohled na knihu trochu mění. Stejně po ní ráda sáhnu, když se chci odreagovat, trochu si zasnít. Podle mě je tento díl ze všech nejpovedenější a i když znám celou story a chápu, že rozvedení je fajn (a samozřejmě se mi i líbí), klidně by mi stačil i jen tento první díl samotný.
Opět jsem ráda, že Stephenie má svět do detailů promyšlený, což lahodilo mému puntičkářskému já.
Nicméně, k filmu - když si odmyslím herce (což je asi nejpodstatnější :D ), tak se tvůrcům aspoň podařilo vytvořit tu skvěle melancholickou atmosféru a opravdu tleskám za výběr songů na soundtrack, s čímž i Steph pomáhala.