Stmívání

První kniha série Stmívání. Isabella Swan se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo – až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Oba mladí lidé jsou k sobě vázáni silným citovým poutem. Zvítězí milostný cit, nebo hrůzné temné pudy?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/67_/678/stmivani-678.jpg 3.84636

Stmívání (1.)

Twilight (2005)

Horory, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Egmont (ČR)

Arisavm

Co dodat k této knize, krásně propracovaná kniha pro všechny, kdo mají rádi fantasy a romantiku. Knihu jsem přečetla na jeden zátah. Po přečtení jsem neváhala a dokoupila si i ostatní díly. Doporučuji :)

Eeli

Dívčí young adult fantasy románek s upíří tématikou. Kniha je s ohledem na cílovou skupinu (do které dááávno nepatřím :D) napsána čtivě. Je zde napětí, akce, romantika samozřejmě nechybí. Nápaditost lze těžko hodnotit, neboť jak občas zaznamenávám, mám pocit, že se s podobnými story roztrhl pytel. Autorka má příjemný styl psaní, docela se jí povedly popisy prostředí a navození atmosféry. Vykreslení charakterů postav příliš prostoru nedala, nemyslím však, že by to zde bylo na škodu. Podle mého názoru může knížka co do kvality i nekvality směle konkurovat své filmové verzi.

M122
21.12.2017

Nebýt filmu, tak dosud nevím o čem ten příběh vlastně je. Jedna z mála kterou jsem zkoušela asi 4x, ale nikdy jsem ji nedokázala dočíst do konce. O ostatních ani nemluvím.

Nymphetamine
16.12.2017

Stmívání je román pro dospívající dívky s fantastickými prvky v podobě upírů a vlkodlaků. Konec šmitec. Je to kniha, kterou když jako dospívající čtete, tak se můžete zasnít. Je tam vše, co se kolikrát v reálu špatně hledá. Mohou se zasnít i maminky s dětmi, které si prostě jen chtějí odpočinout...
Ta kniha není špatná. A není to kniha, kdo vás odpuzuje. Jsou to fanynky. Když jsem tu knihu četla, nikdo o ní netušil a doporučila nám ji spolužačka na hodině češtiny. Byl to krásný čas. Pak se ale knihy zfilmovaly a tu vyskákaly, jak houby po dešti, bláznivé fanynky. A když se něco přehání, tak samozřejmě přijde i přehnaná reakce - tedy ti, co to všechno nesnáší a odsuzují. Myslím si, že je to škoda. Protože když si odmyslíte (s prominutím) hloupé káči vzdychající nad Edwardem, tak máte krásný romantický dívčí román, který se příjemně čte a nemůžete se od něj odtrhnout.

Hodnocení odpovídá tomu, jak bych to hodnotila v 15 :-)

P.S. Ono vemte si, vždy když se z něčeho udělá velká senzace, tak se vyrojí lidé, kteří tomu nutně musí přijít na kloub a přečíst si i něco, co by normálně nečetli, jen aby tomu dali opad...Upřímně si myslím, že je to ztráta času, ale to už je jejich věc. Ale docela mě to mrzí. Když o té knize nikdo netušil, bylo to lepší. :-)

B4LU
13.12.2017

Chtěl jsem vědět, jestli je to opravdu taková slátanina, jak se traduje... inu, přečetl jsem to. Zjistil jsem, že tohle není pitomý příběh o upírech, nýbrž jen pubertální slaďák, ve kterém se shodou okolností vyskytují i upíři (přičemž i ti by šli vynechat, jsou tam jen jako zdůvodnění, proč je Eda tak super). Vzhledem k tomu, že zcela evidentně nejsem cílová skupina, nebudu to hodnotit.

mika251
10.12.2017

Človek sa občas rád prečíta rozprávky - a táto ma veľmi bavila. Po všetkých tých rokoch, kedy som nad týmto fenoménom ohrnala nos, bez rozpakov priznávam, že je pol piatej ráno a ja som knižku sfukla na jeden záťah. Bolo to prima rande a miestami človek bytostne túžil po tom, mať zas sedemnásť a milovať tak krásne naivne a nekonečne. Prečítané v originale.

BelphegorSara
22.11.2017

Tuto knihu mám velmi ráda. Film je mizerný a celá ta mánie kolem toho taktéž. Já tuhle knihu znala dříve než film a moc mne bavila. Ubírám 2 hvězdičky za klasickou představu upíra jako sexy hezouna. Ach, kam se poděli upíři jako Nosferatu či Drákula?

trudoš
18.11.2017

No, čekal jsem alespoň něco. Třebas jen špetku literární invence, jež by zdůvodnila celosvětový úspěch. A ejhle, ono nic. Stephenie Meyerová v podstatě jen rozehrála podprůměrnou romanci o lásce na první pohled, přičemž jediné, kolem čeho se čtyřsetstránkový román točí, je, že hrdinku chce někdo zabít a hrdina ji musí ochránit. Nuda. Kdyby to okořenilo nějaké zábavné jiskření nebo pocit skutečného nebezpečí, spokojil bych se. Vážně. Jenže nejdřív čekáme, až si přemoudřelá Isabella s rozervaným Edwardem řeknou své ano, a pak následuje zápletka s nebezpečenstvím, která však postrádá vnitřní logiku. Lépe řečeno logiku obhajující rozsah. Navíc mi ty ploché neogotické figurky v ničem nepřirostly k srdci, což automaticky vedlo k tomu, že mi bylo putna, jak to s nimi dopadne.
Jinak mi ale konečně zaklaplo, proč se o Padesáti odstínech zpočátku mluvilo jako o fanfiction Stmívání. Ta paralela k hrdinům je naprosto zřejmá. Jen ta erotika chyběla. Škoda, přinejmenším v něčem to mohlo být zajímavé.

SuperSojka
05.11.2017

Nechala jsem se nachytat na její renomé, ale je to jen nafouknutá marketingová bublina, ničím se nevymyká. Je fakt, že už mi v době četby bylo přes dvacet let, tak jsem asi nebyla cílovou skupinou, která by knihu dostatečně ocenila. Budiž mi omluvou, že jsem to četla v angličtině, tak jsem si aspoň procvičila jazyk, když už nic.

TerezaJágrová
05.11.2017

Už několikrát jsem viděla sérii filmů,tak teď jsem se rozhodla si přečíst i sérii knih a první díl super. Hezky napsané.

Sarhem
31.10.2017

Knížku jsem se rozhodla přečíst vlastně jen proto, abych zjistila, proč je Stmívání takový fenomén. A upřímně? Stále to nevím. Příběh Belly, „uťápnuté“, tiché puberťačky a Edwarda, upíra, co září na slunci... Nevím, je to prostě jednoduchý příběh pro mladé slečny - tím nechci nikoho urazit.

KájaKoxík
31.10.2017

Knihu jsem četla již v roce 2005 (bylo mi 13) a naprosto mne uchvátila a kladně hodnotím i značné promíntnutí textu do následného filmového zpracování.

hroneczek
30.10.2017

Film mě rozhodně bavil mnohem více. Psáno takovou nějakou zvláštní (pro mě) nezáživnou formou.

IntrovertAdela
27.10.2017

Od této knihy jsem neočekávala nic velkého. Ba naopak spíš jsem myslela,že to bude naprosto příšerné. Ale i přesto jsem jí dala šanci, které rozhodně nelituju. Na toto depresivní počasí je to naprosto ideální kniha. Nenáročná,čtivá, napínavá...a prostě úžasná. Hodnotím tedy nejvyšším počtem hvězdiček, protože je to přesně to co jsem momentálně potřebovala číst. Počítám s tím, že můj názor se za pár let změní. Ale pro dospívající dívky jako já je tato kniha vskutku ideální.

Veronika33
25.10.2017

Prečítala som ju síce až po zhliadnutí filmu, ale kniha ma neskutočne bavila, samozrejme nie je to žiadna náročná literatúra, ale ako oddychovka fajn. Príbeh bol dobre a originálne vymyslený. Odporúčam!!!

Kacule88
15.10.2017

Přečetla jsem si ji až po filmu a myslím si,že to možná byla chyba. Za mě knížka lepší než film.

Jana283
02.10.2017

Přečetla jsem první díl, abych zjistila , co mé děti tak hltají. Inu jsem jiná generace a románky, které jsem četla v jejich věku já - o realných holkách a reálných problémech mi byly daleko bližší.

milena8281
22.09.2017

Znám celou sérii z filmového zpracování. Na knihy jsem se chystala dlouho. První díl mě jednoznačně nezklamal, film se knižní předlohy drží poměrně věrně. Kniha je dobře napsaná, pěkně se čte. Pro mě příjemný zážitek a už se těším na pokračování.

lucisim
21.09.2017

Když tato sága vlétla na pulty obchodů a následně do kin, šlo to absolutně mimo mě. Tehdy jsem byla jen o jeden rok mladší než představitel Edwarda. Vůbec jsem to nevnímala a přišlo mi to směšné. Filmy jsem přepínala. Teď k jádru věci : je mi třicet a Stmívání - první knihu (zbytek mě bohužel tak nenadchl) zbožňuji. Dostala jsem se k ní náhodou a ráda se k ní zase někdy vrátím. Je dobře napsána. O dost víc se mi líbila nedokončená verze z Edwardova pohledu.

NikolIris
15.09.2017

Neviem prečo, ale u mňa boli začiatky čítania vďaka tomu, že som videla filmy. Na Twilight som narazila úplne náhodou, po vydaní filmu na internete som ho vzhliadla online v angličtine a zamilovala som sa do príbehu, upírov a v Belle som sa našla.
Od vtedy som si vlastne našla lásku ku knižkám a od roku 2008 som potom aspoň občas niečo prečítala :) teraz je toho podstatne viac, no ja som začala čítať vďaka Twilightu. Vždy si knihu znovu rada prečítam a pozriem si rada aj filmy :)

girdi
11.09.2017

Ke knize jsem se vrátila po letech (radši ani nechci vědět kolika :-) a je to pořád stejně krásná romance. Bella mi lezla opět na nervy a upíři byli stejně cool. Báječně jsem si to užila. Potřebovala jsem do hektického stereotypního života trošku pohádkové pohody a na to je Stmívání jako dělané.

GabrielleE
20.08.2017

Zkoušela jsem číst v patnácti i ve dvaceti a pořád mi to přijde stejně slaboduché.

MarieM.P
19.08.2017

Až po přečtení této knihy,jsem si uvědomila jaké mám doma úžasné knížky...Dočetla jsem to jen z nutnosti.Vždy říkám že kniha je lepší než film (a vždy se mi to také potvrdilo).U Stmívání je ale hrozné oboje...

Palmanka
01.08.2017

Četla jsem jak knihu tak jsem viděla film, ale četla bych ji stále dokola. Je prostě zajímavá!

Zlá-Ňufie
31.07.2017

Asi po 7 letech jsem se ke knize vrátila, tentokrát v angličtině. V angličtině se mi to líbilo více než v čj. Naštěstí, už jsem šílenství po Stmívání nepropadla, ale Edwarda jsem si znovu oblíbila. Je to romanťárna, která se dobře čte.

Carol96
24.07.2017

Knihu jsem četla až po shlédnutí filmu, ale už jsi moc nepamatuji, jestli se od sebe nějak lišily nebo.
Řekla bych, že kniha je psaná pro mladé lidi kolem patnácti let. Když jsem jí četla, tak jsem v tom věku byla. Musím říct, že kdybych byla starší asi bych knize na chuť nepřišla.
Hodnotím knihu jako průměr. Je to takový ten příběh, který neurazí ani nenadchne.

BarkaS
24.07.2017

Hlavní hrdinka je straaaašná slepice, ale je to čtivé a je to určitě kniha, která určila další směřování young adult literatury.

jaja10
16.07.2017

Celou serii mám moc ráda.

Elizabeth666
16.07.2017

Tato kniha je typická pro lidi co milují fantasy a romantiku. Není to vůbec špatná kniha, má lehký příběh a taky je hezky psaná.

Líbila se mi ale není to na 5 hvězdiček, myslím že si přečtu i ostatní díly.

Nymeria_
15.07.2017

Dřív moje nejoblíbenější kniha, po opětovném přečtení netuším, z čeho jsem byla tak nadšená