Stmívání

První kniha série Stmívání. Isabella Swan se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo – až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Oba mladí lidé jsou k sobě vázáni silným citovým poutem. Zvítězí milostný cit, nebo hrůzné temné pudy?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/678/stmivani-dSt-678.jpg 3.95738

Stmívání 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Egmont (ČR)

Twilight, 2005

Kniha Stmívání

Pája961

Filmy jsou za mě naprostý trash. V knihách jsou postavy o hodně víc sympatické a nechovají se tak "divně", jako ve filmech.

Falda

Filmy jsem viděla několikrát, ale kniha se s tím nedá vůbec srovnat. Postavy jsou v knize vykresleny lépe, jsou sympatičtější a ne tolik protivné. Jsem již sice mimo YA skupinu, ale kniha se četla krásně. Je to taková již známá klasika, odpočinkové, kouzelné čtení :)

Little.deer

Kniha je oproti filmům o dost lepší a čtivá...i když mě se teď víc líbí Půlnoční slunce z pohledu Edwarda...

*-*Kleny*-*

Knihu jsem číst nechtěla. Byla jsem zastáncem toho, že mi stačí filmy, a tak vůbec nevím, jak se to stalo, ale řekla jsem si, že jen tak to zkusím a opravdu jsem ji přečetla.
Prvních tak 150 stran mě úplně uchvátilo, že jsem chtěla dát knize i 5 hvězd. To jak se Bella seznamovala s Edwardem, to jak byly jejich postavy výborně napsány, jejich rozhovory, narážky na to, co Edward je, ještě než na to Bella přišla. Culila jsem se u knihy, jako kdyby mi bylo 15 a nadávala jsem si, že jsem její četbu tak odkládala.
Pak ale dalších tak 150 stran nic. Prostě absolutně nic. Když se konečně dali dohromady, on ji bral na všechna ta místa, pro něj důležitá, všechno jí říkal, vysvětloval. Několik kapitol jen na louce, neustále rozpitvávání pocitů, dohadování chci být s tebou, ale neměla bys to chtít.. Nic se tam nedělo. A mě to začalo nudit. Navíc rozhovory už začaly být strašně na silu. Kdyby prostřední část autorka zkrátila o 100 stran nebo to napsala nějak jinak, za mě by to bylo lepší.
No a pak konec, který vygradoval na posledních 100 stranách. Vážně 100 ze 400 stran!? Nejdřív strašně dlouho nic a potom všechno naráz. Na mě takové nesouměrné. Velmi jsem byla zvědavá na scénu v baletním studiu, tak se odbyla tak na 5 stranách. Následoval asi 10 stránkový rozhovor Edwarda s Bellou, která je v nemocnici, kde se neustále dohadovali - chci být taky upírkou, ne já tě neproměním.
Pak epilog. Čekala jsem nějaký epický závěr, nějaké vyvrcholení nic. Prostě Bella se rozbrečí v autě, že ji Edward bere na ples!? Čím blíže konci, tím více přitažené za vlasy. Jim nebylo sedmnáct, ale sedm. A navíc stráááášně zdlouhavé. A zase se tam nic nedělo.
Film: V první části knihy jsou mnohem lépe popsané postavy. Filmové postavy mi přijdou divné (nemyslím herecké výkony, ty jsou skvělé). Ovšem zápletka ve filmu mi přijde mnohem lépe vyřešená. Film, na rozdíl od knihy, pořád graduje, až vyvrcholí scénou v baletním studium (která je na rozdíl od knihy fakt hustá). Navíc mi to ve filmu přijde mnohem logičtěji poskládané, i když je to teda jiné než v knize, a těch pár momentů, které tam chybí? No, zdá se mi, že jsem o nic nepřišla.
Takže asi už zůstanu znovu jen u filmu. Uvidím, jak půjdou další díly.

RoseJP

Chtěla jsem si knížku přečíst už dlouho, protože jsem pár let zpátky měla filmy Stmívání ráda, tak jsem se rozhodla připomenout si tento svět i v knižní podobě.
I přes to, že mi je 22 jsem se do knížky zamilovala, jak už se tu psalo před tím - ano, je tam spoustu klišé prvků a tak, ale knížka je naspaná skvěle a čtivě. Jsem překvapená, jak moc je podobná filmu, tedy spíš jak přesný je film, občas se vyskytují v knížce scény, které ve filmovém ztvárnění chybí - měla jsem z nich velkou radost.
Rozhodně se těším na další díly! :)

Anastazie0810

Tahle knížka mě zaujala ještě dřív než se začalo mluvit o tom, že má byt vůbec nějaký film. Pamatuji s, že jsem ji objevila v knihovně a vůbec jsem o ní nic nevěděla.
At si každý říká, kdo chce, co chce, ta knížka je dobrá! Ano má to spoustu klišé prvků, ale myslím si, že tato kniha je počátek young adult fantasy žánru, který teď je žánrem knížek, který čtu nejradši.
Za mě je to takový "guilty plesure". Není to určitě knížka s nějakým hlubokým přesahem a moudrem, ale porad to zůstane knihou o které každý minimálně slyšel nebo i ji četl.

Mi--LADA

Tohle je na mě až moc dětské. Asi třikrát jsem zkoušela shlédnout i film a nevydržela víc než pár minut. Povrchnost, prázdnota a velká nuda, nenašla jsem nic, čeho se tam chytnout, ani nějaké atmosferické romantiky.
Svůj postoj už zjevně nezměním, nicméně kdybych musela srovnávat, u knížky se mi alespoň podařilo vydržet (tedy, poslouchat jako audio) déle.
Možná by se mi to líbilo před patnácti lety, těžko říct, teď jde příběh už zkrátka mimo mě. To i Selekci hodnotím líp. Hunger Games nad tím vším ční jako Mount Everest, ten jako YA beru všemi deseti.

Karoli282

Tak jsem se po třinácti letech rozhodla znovu přečíst tuto ságu a jsem za to ráda. Příběh je sice naivní, ale mně se stále líbí a je ideální pro odpočinkové čtení. Tato kniha (a vlastně i film) u mě probudili v pubertě upíří mánii a na tu dobu pořád ráda vzpomínám. Těším se na další díly.