Stmívání

První kniha série Stmívání. Isabella Swan se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo – až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Oba mladí lidé jsou k sobě vázáni silným citovým poutem. Zvítězí milostný cit, nebo hrůzné temné pudy?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/67_/678/stmivani-678.jpg 3.84832

Stmívání (1.)

Twilight (2005)

Horory, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Egmont (ČR)

povi

S vypetim vsech sil jsem se dostala na stranku 190 a zjistila jsem,ze jsem pulku ani nevnimala a to se mi fakt nestava.Filmy mam docela rada,hlavne diky Jakobovu telu:-D,a na knizky jsem se tesila,rikali mi,ze jsou lepsi nez filmy,ale minimalne tenhle prvni dil byl pouze o "jejim zmatku v hlave","jeho divnych pohledech","svirajicim pocitu v zaludku"a tak jsem zjistila,ze jsem to sakrys mela cist v 15ti,ne ve 30ti,coz neznamena,ze si to jednou neprectu,snad jsou dalsi dily lepsi.Nehodotim to.Je to opravdu young adult cteni a ja uz moc young nejsu:-D

Ivka14

Miluji sérii stmíváni. Jak knížky , tak filmy. Určitě doporučuji si přečíst knihu, protože je to tam líp popsané, ale jak říkam miluji to

Orange8knihomol

WOW! To byla pecka! Musím se přiznat, že jsem nejprve několikrát viděla filmy, a to asi od 3. třídy ZŠ. Jelikož se mi příběh líbil už od malička, neustále jsem si pouštěla filmy a herce si oblíbila. V té době Twilight sága prostě frčela, neboť byl cca rok 2012/2013. Až nyní jsem se rozhodla, že si celou sérii přečtu. Po dočtení jsem byla překvapená, jak krásné je i to knižní, tedy též originální, zpracování. Určitě se trošičku obě zpracování lišila, např. logicky ve filmu nebylo vše a určité věci byly nepatrně pozměněné, ale pointa byla samosebou stejná. Rozhodně DOPORUČUJI jak shlédnout filmy, tak si i přečíst knihy.

Nikoll2

Nějakou dobu jsem nad prečtením této série přemýšlela, ale nekvalitní (podle mého názoru) filmové zpracování mě odrazovalo. Nakonec jsem dala knize šanci a rozhodně toho nelituji.
Postavy jsem si rychle oblíbila a to ne jenom kvůli mé “knižní posedlosti” upíry a vlkodlaky. Děj je poutavý a není pouze nudným popisem přeslazeného románku. I když musím uznat, že věrnost a láska, která vznikla během opravdu krátké chvíle, byla občas úsměvná. Stejně tak bylo zajímavé, že hlavní hrdinka přijala existenci upírů téměř s klidem a bez jakéhokoliv většího strachu. Nejspíš se ale nedá čemu divit. Mít ve škole spolužáka s takovým vzhledem, asi by mi jeho jídelníček také příliš nevadil. :D
Doporučuji! :)

Ledward

Jsem ráda, že jsem ji přečetla, protože mi ve filmu unikalo dost zásadních bodů.

Robert Pattison mě provázel v roli Edwarda celým příběhem.

lucie0134

Konečně jsem se do ní pustila. A jsem velmi ráda. Je krásná, lepší než film,bohužel nebo bohudík jsem měla tendenci srovnávat film a knihu. Kniha 100x lepší. Doporučuji!!
Bella v knize mi připomínala mě. Každý krok co dělala jsem chápala, ikdyž Charliemu bych odchod vysvětlila trochu citlivěji. Nicméně těším se na 2ku. Film podle mě stál za houby vůbec se mi nelíbila ta 2ka tak uvidíme jestli kniha bude lepší :)

jengibre

Naprosto průměrný román, který dosáhl takové obliby a úspěchu jen kvůli tomu, že vyšel v době, kdy bylo téma upírů a vlkodlaků velmi moderní. Já sama jako velká milovnice upírů jsem si ho tenkrát samozřejmě také nemohla nechat ujít. Musím však říci, že čtení ve mně nic nezanechalo. Navíc hlavní hrdinka Bella mi nebyla úplně sympatická.

Makyna016

nemám slov.Úplně mě to pohltilo. Nebyla jsem schopna od toho odejít. Nejlepší je vžít do té Belly. Prostě úžasné!!!

daniska

Co dodat za mě určitě super.

Laughtubbe

První díl z tetralogie. Doufám si říct, že asi nejvydařenější. První díly jsou vždy ty nejlepší. Pořídila jsem všechny čtyři díly v boxu. Jsou v pevné vazbě. Příběh ,který nám dopřeje trochu odpočinku. Nedá se srovnávat kniha a film. Kniha je stokrát lepší. Doporučuji si přečíst. Z mé knihovny nikdy neodejdou. A až si je přečtete i Vy, budete na tom stejně jako já ! :)

Szekynka

Čtení na dlouhé večery, oddechové. Young adult čtení. Hezký příběh, který stojí za přečtení.

Alex.rrr

Ač skeptik k twilight filmům jsem se pustila do této série v tištěné formě poté, co jsem si od autorky přečetla Hostitele. Říkala jsem si, že třeba překvapí i toto. A Překvapilo. Rozhodně to není tak přeslazené jako tupé filmy pro náctileté. Romantický příběh je pro chvíle kdy nechcete nic náročného ke čtení ideální. Trochu mě štvala Edwardova paličatost a umíněnost…což bych osobně nesnesla, ale brala jsem ho vlastně jako devadesátiletého dědu, který má nárok si prosazovat svou a své vrtochy. Bella je zde líčená jako trochu nešikovnější křehká zamilovaná duše. Příběh se hezky četl a stránky celkem rychle utíkali.

Ivanka83

Nenáročné příjemné čtení :-)

JitulHa

Stmívání coby první část celé tetralogie, je takový vstup do příběhu, kdy se hlavní hrdinové poznávají a vzájemně oťukávají. Edward se sice snaží Belle vyhýbat, protože je pro něho největší pokušení, kterému ve svém dlouhém upířím životě musel čelit, zároveň ji, ale nedokáže nechat na pokoji. Bella, je na tom s Edwardem podobně, vrtají jí hlavou podivnosti, které jsou s jeho osobou a vlastně celou rodinou Cullenových spojeny. Netrvá dlouho a Bella se dozvídá celou pravdu o nesmrtelnosti, krvi a upírech, čímž se však vystavuje vážnému nebezpečí. Pokud čekáte převratný děj a spoustu akce, tak toho je tady opravdu pomálu, jsme svědky hlavně Belliných myšlenek na Edwarda a jejího pátrání po jeho původu. Nicméně některé dialogy mezi nimi, jako třeba když oba mluví o upířích záležitostech, ale ani jeden to nechce vyslovit nahlas a neustále mezi sebou slovně kličkují, jsou celkem zábavné.

speciale88

První díl super. Čtiví ani ne náročný. Taková relaxační bez přemýšlení četba.

Nela.Rob

Myslím, že jako každná náctiletá holka, jsem si i já celou sérii přečetla. Kdybych knihy hodnotila v danou chvíli, pěju na ně chválu a zařadila bych je mezi nejlepší knihy všech dob. Bohužel se s postupem času i můj názor změnil.
Lehké odpočinkové čtení, neuvěřitelná love story, každou chvíli zatajný dech a čekání na další zvrat. Doporučuji všem děvčatům, která hledají nějakou tu nevšední romantiku.

Polak

Dobrá série na nenáročné čtení, když máš plnou hlavu stresu a chceš ho vypudit...Michal

Gagarinuvbratr

Pretože som bol zvedavý, čo na tom všetky dievčatá vidia, tak som si knihu požičal, ale tieto teplí upíri mi pili akurát krv. Neskutočná blbosť.

Klára2216

Pro mě zkrátka nostalgie. Čím starší jí čtu, tím absurdnější mi přijdou některé pasáže. A hlavně mi začala vadit věčná ironie hlavní hrdinky. Ale beru jako příjemné odpočinkové čtení, které mě noří zpět do mých mladších let. Proto musím stále dávat plný počet hodnocení, ne proto, že je tak dobrá ale proto, že se k ní váže spousta příjemného.

Arisavm

Co dodat k této knize, krásně propracovaná kniha pro všechny, kdo mají rádi fantasy a romantiku. Knihu jsem přečetla na jeden zátah. Po přečtení jsem neváhala a dokoupila si i ostatní díly. Doporučuji :)

Eeli

Dívčí young adult fantasy románek s upíří tématikou. Kniha je s ohledem na cílovou skupinu (do které dááávno nepatřím :D) napsána čtivě. Je zde napětí, akce, romantika samozřejmě nechybí. Nápaditost lze těžko hodnotit, neboť jak občas zaznamenávám, mám pocit, že se s podobnými story roztrhl pytel. Autorka má příjemný styl psaní, docela se jí povedly popisy prostředí a navození atmosféry. Vykreslení charakterů postav příliš prostoru nedala, nemyslím však, že by to zde bylo na škodu. Podle mého názoru může knížka co do kvality i nekvality směle konkurovat své filmové verzi.

M122
21.12.2017

Nebýt filmu, tak dosud nevím o čem ten příběh vlastně je. Jedna z mála kterou jsem zkoušela asi 4x, ale nikdy jsem ji nedokázala dočíst do konce. O ostatních ani nemluvím.

Nymphetamine
16.12.2017

Stmívání je román pro dospívající dívky s fantastickými prvky v podobě upírů a vlkodlaků. Konec šmitec. Je to kniha, kterou když jako dospívající čtete, tak se můžete zasnít. Je tam vše, co se kolikrát v reálu špatně hledá. Mohou se zasnít i maminky s dětmi, které si prostě jen chtějí odpočinout...
Ta kniha není špatná. A není to kniha, kdo vás odpuzuje. Jsou to fanynky. Když jsem tu knihu četla, nikdo o ní netušil a doporučila nám ji spolužačka na hodině češtiny. Byl to krásný čas. Pak se ale knihy zfilmovaly a tu vyskákaly, jak houby po dešti, bláznivé fanynky. A když se něco přehání, tak samozřejmě přijde i přehnaná reakce - tedy ti, co to všechno nesnáší a odsuzují. Myslím si, že je to škoda. Protože když si odmyslíte (s prominutím) hloupé káči vzdychající nad Edwardem, tak máte krásný romantický dívčí román, který se příjemně čte a nemůžete se od něj odtrhnout.

Hodnocení odpovídá tomu, jak bych to hodnotila v 15 :-)

P.S. Ono vemte si, vždy když se z něčeho udělá velká senzace, tak se vyrojí lidé, kteří tomu nutně musí přijít na kloub a přečíst si i něco, co by normálně nečetli, jen aby tomu dali opad...Upřímně si myslím, že je to ztráta času, ale to už je jejich věc. Ale docela mě to mrzí. Když o té knize nikdo netušil, bylo to lepší. :-)

B4LU
13.12.2017

Chtěl jsem vědět, jestli je to opravdu taková slátanina, jak se traduje... inu, přečetl jsem to. Zjistil jsem, že tohle není pitomý příběh o upírech, nýbrž jen pubertální slaďák, ve kterém se shodou okolností vyskytují i upíři (přičemž i ti by šli vynechat, jsou tam jen jako zdůvodnění, proč je Eda tak super). Vzhledem k tomu, že zcela evidentně nejsem cílová skupina, nebudu to hodnotit.

mika251
10.12.2017

Človek sa občas rád prečíta rozprávky - a táto ma veľmi bavila. Po všetkých tých rokoch, kedy som nad týmto fenoménom ohrnala nos, bez rozpakov priznávam, že je pol piatej ráno a ja som knižku sfukla na jeden záťah. Bolo to prima rande a miestami človek bytostne túžil po tom, mať zas sedemnásť a milovať tak krásne naivne a nekonečne. Prečítané v originale.

BelphegorSara
22.11.2017

Tuto knihu mám velmi ráda. Film je mizerný a celá ta mánie kolem toho taktéž. Já tuhle knihu znala dříve než film a moc mne bavila. Ubírám 2 hvězdičky za klasickou představu upíra jako sexy hezouna. Ach, kam se poděli upíři jako Nosferatu či Drákula?

trudoš
18.11.2017

No, čekal jsem alespoň něco. Třebas jen špetku literární invence, jež by zdůvodnila celosvětový úspěch. A ejhle, ono nic. Stephenie Meyerová v podstatě jen rozehrála podprůměrnou romanci o lásce na první pohled, přičemž jediné, kolem čeho se čtyřsetstránkový román točí, je, že hrdinku chce někdo zabít a hrdina ji musí ochránit. Nuda. Kdyby to okořenilo nějaké zábavné jiskření nebo pocit skutečného nebezpečí, spokojil bych se. Vážně. Jenže nejdřív čekáme, až si přemoudřelá Isabella s rozervaným Edwardem řeknou své ano, a pak následuje zápletka s nebezpečenstvím, která však postrádá vnitřní logiku. Lépe řečeno logiku obhajující rozsah. Navíc mi ty ploché neogotické figurky v ničem nepřirostly k srdci, což automaticky vedlo k tomu, že mi bylo putna, jak to s nimi dopadne.
Jinak mi ale konečně zaklaplo, proč se o Padesáti odstínech zpočátku mluvilo jako o fanfiction Stmívání. Ta paralela k hrdinům je naprosto zřejmá. Jen ta erotika chyběla. Škoda, přinejmenším v něčem to mohlo být zajímavé.

SuperSojka
05.11.2017

Nechala jsem se nachytat na její renomé, ale je to jen nafouknutá marketingová bublina, ničím se nevymyká. Je fakt, že už mi v době četby bylo přes dvacet let, tak jsem asi nebyla cílovou skupinou, která by knihu dostatečně ocenila. Budiž mi omluvou, že jsem to četla v angličtině, tak jsem si aspoň procvičila jazyk, když už nic.

TerezaJágrová
05.11.2017

Už několikrát jsem viděla sérii filmů,tak teď jsem se rozhodla si přečíst i sérii knih a první díl super. Hezky napsané.

Sarhem
31.10.2017

Knížku jsem se rozhodla přečíst vlastně jen proto, abych zjistila, proč je Stmívání takový fenomén. A upřímně? Stále to nevím. Příběh Belly, „uťápnuté“, tiché puberťačky a Edwarda, upíra, co září na slunci... Nevím, je to prostě jednoduchý příběh pro mladé slečny - tím nechci nikoho urazit.