Stmívání

kniha od:

Stmívání https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/678/bmid_stmivani-dSt-678.jpg 3.9 6386

Stmívání / Twilight série

< 1. díl >

První kniha série Stmívání. Isabella Swan se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo – až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Oba mladí lidé jsou k sobě vázáni silným citovým poutem. Zvítězí milostný cit, nebo hrůzné temné pudy?... celý text

Žánr:
Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Egmont (ČR)
Originální název:

Twilight , 2005


více info...

Komentáře (799)

Komentáře 799 Recenze 12

Booky84
Booky84
15.11.2023 5 z 5

V tomhle deštivém a pošmourném období jsem měla chuť na nějakou pořádnou dávku romantiky, tak jsem po delší době sáhla po téhle sérii a jako vždy nelituji. Už sice dávno nepatřím do cílové čtenářské skupiny, ale stále mě příběh baví.

Laféeverte
Laféeverte
07.11.2023 3 z 5

Sama pořádně nechápu, proč tuhle knihu čas od času čtu...a vlastně ani nevím, jak ji mám hodnotit. Chvílemi se to skoro nedá číst, ale prostě to ve mě vyvolává takové pocity a nálady, které si asi občas potřebuju odžít. Možná jsem měla na střední krásnou sbírku traumat a potřebuju si to zpětně kompenzovat...prostě naplnit si ty náctileté sny a moc nepřemýšlet (tohle prostě nečtete, abyste se dověděli, jak to dopadne, vychutnali si prostředí, psychologii postav...ne ne). Takže Twilight přečtu na jeden zátah, vychutnám si každičkou chvilku těch pocitů a pak nad sebou zakroutím hlavou.


monika3332
monika3332
18.10.2023 3 z 5

Po pravdě, film jsem viděla párkrát a tak jsem chtěla mít I ten knizni pohled. No ...... film byl lepší.
Miluju knížky, ale tady jsem se nudila a porovnavala. V knize, jako vždy, je spousta věcí co nejsou ve filmu. Ale tady mi to nechybělo, spíš jsem si říkala, že jsou tam zbytečně.

katushah
katushah
16.10.2023 5 z 5

Asi bych to veřejně nepřiznala, ale já ten brak celkem žeru. Jak filmy tak i knihy. Mám z toho vždycky srandu ještě na několik dní. Je to kult.

Lestiluc
Lestiluc
15.10.2023 3 z 5

No, na tuhle knížku jsem si kdysi brousila zuby a dostala jsem se k ní až dnes. Upřímně jsem od toho nic moc nečekala. Ze začátku to bylo takové svižné, klasické, nudné vyprávění dospívající holky (které se ale táhlo až zbytečně moc dlouho). Pak přišel kluk, hormony a všechno šlo do kytek. Na pořádnou zápletku jsem si museli počkat až do konce knížky (a ani ta nestála za nic). Zbytek knížky mi přišel jako moderní vyprávění Na Větrné hůrce, jen
s blýskajícími upíry a žárlivými vlkodlaky. Ovšem něco mě pořád nutilo číst a číst a číst. Možná, kdyby mi bylo 15, užiju si knihu mnohem více.

Avila
Avila
14.09.2023 4 z 5

Filmové zpracování jsem viděla několikrát a tak nakonec přišel čas si přečíst knihu....
No a vůbec nejsem zklamaná :-)
Příjemné a oddechové čtení. Které jsem určitě nečetla naposledy....

Tereza_T
Tereza_T
06.09.2023 5 z 5

Ach můj bože, jak já miluju literaturu. Miluju to, když se měsíce prodírám komplexními fantasy světy, hledám odpovědi ve stínech a na zapeklité charaktery postav myslím dnem i nocí. Miluju hru, kterou spisovatelé prostřednictvím svých příběhů rozehrávají a čím těžší pravidla tím větší zápal. A pak je tu Stmívání, jednoznačně naprostý opak všeho výše uvedeného a já ho miluju stejně tak (samozřejmě unconditionally and irrevocably). Víš, přečteš to za jeden večer, nehledě na 500 stran, protože se to čte tak hrozně snadno, všechno je přímočarý, všechno ti dojde dřív než se to vůbec otisklo na další stránku. Slovní zásoba dosahuje svého maxima u spojení jsem zabiják a postavy jsou čitelný jak výraz tvého psa, co zrovna udělal loužičku na koberec. Jestli se někdy do slovníku spisovné češtiny dostane slovo cringovat nebude nikdy výstižnějšího popisu než: velice nepřirozeně se šklebit, smát se až pochybovat o svém mentálním zdraví nad čtením Stmívání od S. Mayer, konkrétně nad pasážemi, kde se Edward snaží potlačit své vražedné pudy způsobené Belliným tělesným odérem, zatímco ji vášnivě líbá a ona se nesmí pohnout ani o cm, popisováno na dvou stránkách. No je to prostě bizárek, přehlídka toxického chování a psychóz, navíc s příběhem, co má jednu díru za druhou a sází jen na to, že si toho čtenáři v rauši z lidskoupírské lásky nevšimnou. Film se od knižní předlohy nějak výrazně neliší, paradoxně toho filmové zpracování snad nabízí dějově i víc, než kniha, což se často nestává. No cílovku jsem splňovala možná i před více než 10 lety, což je smutný, ale nenechte se odradit dámy a pánové, i vy si můžete užít tu jednu noc a cringovat si do půldruhé ráno. Desať z desať.

Nechoď sama do lesa - nejsem to vždycky já, kdo je tam venku nejnebezpečnější.
Zachvěla se.

Nelasp
Nelasp
03.09.2023 4 z 5

Po shlédnutí filmu jsem musela samozřejmě přečíst i knihy..... No, v té době jsem přímo patřila mezi demografii, na kterou byla kniha cílená..... Četlo se to dobře,.když to člověk přijme tak, jak to je a nehledá na tom víc ...

ellypusik
ellypusik
31.08.2023 4 z 5

Strukturálně je dílo dobře napsané. Popisné pasáže jsou tak akorát dlouhé a dialogy dynamické. Když se ponořím do tohoto fiktivního světa, tak by si asi většina dívek přála mít svého ochranitelského neodolatelného Edwarda. Když se na to podívám z reálnější stránky, tak Edward opravdu působí jako urputný manipulátor. Nejlépe to i vystihovala citace vyjmuta níže. Čekala jsem, že mě bude spíš otravovat naivita Belly - a trochu otravovala - ale mnohem více mě pobuřovala Edwardova urputnost nedovolující Bellu rozhodovat. I tak se díl četl dobře a pro milovníky fantasy světa v romantickém pojetí ideálka.

Citace str. 395 : "Abych byl úplně upřímný, bude zadaná každý večer, pro každého kromě mě. Bez urážky."

Vjeerus
Vjeerus
15.06.2023 3 z 5

Já ten příběh o třpitivém a dokonalém upírovi a jeho totálně nešikovné lidské přítelkyni stejně miluju. I když vím, co je tam všechno špatné, divné a přitažené za vlasy.
Když jsem příběh četla poprvé, v tom správném věku, nevšimla jsem si, jak je hlavní hrdinka psychicky narušená a nedozrálá (i když se nám kniha snaží nakukat opak). Normálního dospělého člověka by přece docela vyděsilo, kdyby se dozvěděl, že ho někdo v noci sleduje ve spánku a rozhodně by z toho nebyl rozpálený.
Stejně jako by se měl jít někam léčit hlavní hrdina s tím stalkingem a přehnaným utápění se v tom, jaký je netvor.
Co mě ale překvapilo je, že Bella není tak moc jiná, jak se nám snaží nakukat film. Zajímají jí kluci, jak se kdo obléká a jak kdo vypadá, což jen prohlubuje její nízké sebevědomí a absolutně si nevážení sama sebe.
Další překvapení je na straně Jacoba, který je prostě malé děcko, ale jako jedna z mála postav se tam chová adekvátně svému věku a vlastně i dost racionálně.
Celá kniha je opravdu postavena na velmi špatném modelu vztahu, kde oba partneři manipulují tím druhým pomocí emocí a citového vydírání, které je obhajováno tvrzením je to pro tvé dobro.
Posloucháno jako audiokniha a bohužel mi tentokrát přednes v podání Renaty Wolfové moc nesedl. Její vyslovování anglických názvů na mě působí moc jako školní britská angličtina ala horký brambor v puse a celkově tón hlasu paní Wolfové je, vzhledem k věku hlavní hrdinky, moc vyzrálý.

Aligi
Aligi
02.06.2023 4 z 5

Knižní sérii mám mnohem radši než filmové zpracování, v němž hlavní hrdinka věčně čumí jak péro z gauče.

nela3812
nela3812
31.05.2023 2 z 5

Filmovou sérii Stmívání čas od času shlédnu na jeden zátah a ráda se k ní vracím. Ale po dočtení první knihy se jen ptám, jak se mohla tahledívka, v jejímž světě je všechno trapné, stát takovým fenoménem? Ta holka je otrávená úplně ze všeho!

V knize jsou všechny postavy bez energie, barvy, emocí. Všechno je to neskutečně chladné, mrtvé a nezáživné. Autorka každou zajímavou zápletku, jež z nám z filmů, popisuje znuděně a jakokdyby pod tlakem? Příběh ze všech stran postrádá pořádný upírský vibe! Něco co vás vtáhne do příběhu a už nepustí. Tady se vše jen hrozně vleče, nic neeskaluje, rozhovory nemají emoce....

Se všemi postavami je to dost podobné jako s Bellou. Jestli znáte filmy, máte rádi Jacoba, knihu obejděte velkým obloukem. V původním podání od autorky je totiž Jacob tak 12ti lety naivní kluk, jež je loutkou své rodiny. Ale pokud jste fanoušci třeba Charlieho. Tak ten je stejný. A vlastně mě bavil že všechny nejvíc! K ostatním jsem si nedokázala vytvořit vztah, ani ten negativní.

Filmy jsou ve výsledku povedené, ale jsem opravdu překvapená, že tahle předloha dokázala k zfilmovani vůbec zaujmout...

2/5

Áďa458
Áďa458
12.05.2023 5 z 5

Stmívání je prostě stmívání MILUJU.

Aiden888
Aiden888
12.05.2023 5 z 5

Ať už bylo o sérii Stmívání řečeno cokoliv, po letech jsem se k ní musela vrátit a přečíst si ji, tentokrát očima dospělé ženy. A zase se mi líbila. První kniha není nijak brutálně napínavá, někdo by řekl i zdlouhavá, ALE... ten svět má zkrátka kouzlo. Lesy, déšť, upíři a vlkodlaci. Je to příjemná oddechovka a taky je to svět, do kterého se člověk rád schová. Mě to prostě baví bez ohledu na to, jestli je mi 15 nebo už 30.

scarletblue
scarletblue
25.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Já si prostě nemůžu pomoct a hodnotím OPĚT celou sérii. Ano je to dobře napsaný, ano věková kategorie asi tak do třetího dílu sedí, spíš bych řekla pro děti 12-14 let. Pak to je pro trochu starší děti. :DDD Ale proč si to z nostalgie nepřečíst, že? Když hodnotím celou sérii zpětně, poté co jsem přečetla víc fantasy, než jsem schopná vyjmenovat, tak bych řekla, že mám srovnání. Ano, líbí se mi svět, který Meyerová vytvořila. Ne nelíbí se mi vztahy v této knize. Tedy až na vztah Emmetta a Rosalie, Alice a Jaspera a pár dalších postav. Princip vtisknutí se je něco hrozného opravdu se mi to nelíbí, daleko lepší to je v Mercedes Thomsonové. Ve Třináctém znamení se autorka rozhodla napodobit Meyerovou a vnutit vztah dvoum cizím lidem. Opět se mi to nelíbilo. Dokonce i ve Dvoře trnů a růží i v sérii Skleněný trůn nešlo o násilím vzniklé pouto i když tam byl jistý druh "předurčeni jeden druhému ať se Vám to líbí nebo ne a je jedno komu ublížíte". Taky je tam poukázáno na to, že ne vždy Vám osud vybere správnou osobu k soužití a má to katastrofální následky. Abych se tedy vrátila ke Stmívání, tak ze všech vztahů nejvíc mi vadí vztah Jacoba a Renesme, jestli se dá mluvit o vztahu. Je to jakoby se autorka snažila o jakési a žili šťastně až na věky, což dokazuje i Aliceina poslední vidina v této sérii. Dále ale vede v hrůzostrašnosti vztah Edwarda a Belly. Naprosto nezdravý vztah náctileté dívky, která ve svém věku nemůže (opakuji nemůže!!!) vědět co vlastně chce a neuvědomuje si nezvratnost své volby. Na její chorobný stav mysly je poukázáno ve druhém díle. Omlouvám se všem příznivcům, ale Nový měsíc mi dokázal, že vzhledem k Bellyně hluboké depresi nemohl být její vztah s upírem v pořádku. Zato se mi libilo její přátelství s Jacobem, a to jak přerostlo v něco víc, škoda, že nezůstalo u toho (ale jak by to pak mohlo dál pokračovat že?) Upíři by se navrátili na obranu Belly před Victorií a bojovali by po boku vlků zatímco Bella by si užívala románek s vlkodlakem a v Rozbřesku by jí hrozila poprava, protože nedodržela slib a nestane se upírkou, protože díky Jacobovi o nesmrtelnost již nestojí. Asi už jste odhalili, jakému "týmu" jsem celou dobu fandila. Bella by se nemusela ničeho vzdát. Přátel, rodiny ani svého života. Jasně, tvrdila, že to je život, který si vybrala. Ale znovu opakuji, na konci série je jí 19 let, kdo měl v tom věku z nás rozum. Sérii jako takovou musím brát pozitivně, super čtení pokud je Vám třináct let. Ale už ne tak super pokud jste vzali rozum do hrsti a i když si uvědomujete, že jde o fikci, tak vlastně si z celého srdce nepřeje vztah založený na závislosti, odpírání a ublížení všem vašim blízkým. A to vlastně jak v lidské rodině, tak i upíří. Tyto světy by se míchat neměly. :D Omlouvám se za tak dlouhý komentář a snad nesklidí příliš velké pobouření. Je to jen můj názor lidi. Tak dál milujte Bellu a Edwarda a mě ignorujte. :DDD

Tamirai
Tamirai
16.04.2023 5 z 5

Súmrak a celá séria je taká moja srdcovka. Mám rada tú lásku, ktorá v príbehu je a páči sa mi aj prostredie príbehu a aj postavy, aj že sa rozhodli byť takými "vegetariánmi" napriek tomu, čo sú.

Majuš333
Majuš333
09.04.2023 5 z 5

'Nikdy jsem moc nepřemýšlela nad tím, jak umřu - ačkoliv během posledních pár měsíců bych k tomu měla dostatek důvodů - ale i kdybych o tom přemýšlela, takhle bych si to nikdy nepředstavovala.'


Nesmrteľná Twilight sága... Potrebovala som oddych a celkovo vypnúť... A čo iné si na to vybrať ako Bellu a Edwarda? 'Stmívání' je ďalšia moje srdcovka, či už v knižnom alebo filmovom spracovaní :)


'Ve třech bodech jsem si byla naprosto jistá. Zaprvé, Edward je upír. Zadruhé, část jeho osobnosti - a já jsem nevěděla, jak silná je to část - žízní po mé krvi. A zatřetí, jsem do něj bezvýhradně a neodvolatelně zamilovaná.'

"A tak se lev zamiloval do jehňátka" zamumlal.
"To je ale hloupé jehňátko," povzdechla jsem si.
"To je ale šílený, masochistický lev."

Sacinka
Sacinka
04.04.2023 5 z 5

Vím, že je to velmi rozporuplná kniha (i film). Ale prostě bych sobě i vám kecala, že mě to nebavilo. První půlka mě fakt vtáhla a Edward mě taky trochu učaroval. Jsem si i vědoma negativ, co se tu zmiňují.. ale dokonce si to musím přiznat a dat místo původních 4* co jsem dala včera, 5*, protože čtu teď cosi jinýho a nejde to.. musím pokračovat. ;)

marketa3815
marketa3815
29.03.2023 2 z 5

Knížka pro holky tak o 35 let mladší než já. Přečetla jsem v angličtině a doporučuju (od levelu pre-intermediate + dost podprůměrná slovní zásoba). Budete mít pocit, jak dobře umíte anglicky, protože je to napsáno celkem prostince. Česky bych to nečetla, to by se nedalo, ale anglicky do toho klidně jděte.

morienhithwen
morienhithwen
18.03.2023 2 z 5

Tak jsem si ze zvrácené zvědavosti přečetla Twilight a pomalu nevěřím svým očím. Protože to, v uvozovkách, "nakonec nebylo tak strašné, jak jsem čekala". Ano, Bella je mix opravdu nesebevědomé/sebe nenávidící puberťačky a špatně napsané, nezajímavé postavy, ale někde v jádru ten nápad setkání dvou duší a hledání cesty, jak se navzájem nezahubit, není tak špatný. Z tohoto pohledu mi teď přijde, jako kdyby filmovou adaptaci natočil štáb lidí, který tu knihu z celého srdce nenávidí, respektive jako by se každý potenciálně trapný a cringe moment z knihy rozhodli udělat desetkrát horší. Nicméně protože z filmů vím, jakým asi směrem se bude příběh dál ubírat, mám podezření, že každá další knížka už bude jenom horší, protože poháněčem děje budou čím dál víc různé insecurities hlavních postav místo jejich dospívání a zrání. A protože jsem magor, tak si to půjdu ještě ověřit. (Anglicky, nevím, jestli bych český překlad vůbec zvládla strávit.)

luthien
luthien
17.03.2023 3 z 5

Čekala jsem, že to bude mnohem, mnohem horší. Dostala jsem se ke knize až po třicítce a vlastně ani nevím, proč jsem se do ní pustila. Chtěla jsem si přečíst něco úplně jednoduchého a možná jsem byla zvědavá, jak moc je to špatné. A zjistila jsem, že to vlastně vůbec není špatné. Začínající vztah mezi Bellou a Edwardem je tam popsán moc hezky, má to v sobě napětí a kouzlo první zamilovanosti. Celé je to uspěchané, protože jejich vztah trvá vlastně dva dny, než přijde nebezpečí a pak je hned konec příběhu. Ale pro teenagery to asi takhle stačí. Při čtení jsem se nenudila a vlastně mě to i docela potěšilo a přinutilo se občas u čtení usmívat. Když jsem teď četla předlohu, tak mi filmová verze přijde ještě horší, než dřív, ta se fakt vůbec nepovedla.

Denča23
Denča23
15.03.2023 3 z 5

Až na ten konec, kdy se konečně začalo něco dít. Mě to moc nebavilo. :/

LexiS
LexiS
26.02.2023 3 z 5

Tak k téhle knize jsem se dostala asi s 10 letým zpožděním, no nevadí.
Je mi naprosto jasné, že tehdy bych z knihy byla celkem paf. Každopádně, když už mám tolik fantasy načteno, tak to na mě nemohlo udělat takový dojem, jako kdysi.
Čte se to opravdu dobře, kdyby byl čas, tak za dva dny by určitě bylo po ní. Času tolik nebylo, takže to vyšlo na dny 4.
Autorka někdy píše, jako když jsem četla příběhy na Wattpadu, to mě celkem překvapilo.
Každopádně na mě to bylo neskutečně sladké a to romantické linky ve fantasy zbožňuji, ale tady je to vlastně hlavní téma a nic víc se tam neděje. Strašně se milujou i když se skoro neznají a nic spolu nezažili, nooo... Sem tam jsem musela protočit oči - někdy i víckrát po sobě.
Co mi vadilo neskutečně bylo Edwardovo hihňání. Velký strašlivý upir, co pořád tvrdí, jak je nebezpečný se hihňá?
Nehledě na to, že mi přišlo jeho chování často toxické - udělej tohle, udělej tamto, pohrdavě se zasmál, vyznělo to, že si myslí, že je Bella úplně blbá trubka a další úžasnosti.
Další díly si přečtu už jen pro porovnání s filmy, které mě až překvapily, jak moc jsou podle knihy. Teď záleží, jak jim to vydrží. Asi nemůžu říct, jestli je lepší kniha nebo film, s odstupem času mi film přijde strašně stupidní a herecké výkony příšerné, ale i přesto možná trochu nad knížkou vede.
Na další díly (i když je mám všechny doma) nespěchám a možná upřednostním Půlnoční slunce. Ať to mám hezky komplexní.
Každopádně je hezké se vrátit do generace knih, která moji čtecí éru začala.

EnaryFeniel
EnaryFeniel
19.02.2023 4 z 5

Nikdy bych si nepomyslela že si přečtu tento upíří cukrkandl. :D

LilluLong
LilluLong
03.02.2023 4 z 5

Nepamätám sa, ze by som hoci len raz tvrdila , ze film je lepší nez kniha ,, az teraz , príbeh super, u mna za 4*

Miunka15
Miunka15
01.02.2023 4 z 5

Celou sérii ze Stmívání jsem četla několikrát. Dobře se čte, baví mě a to nejsem náctiletá. Jedničku mám nejraději.

klmonkaa
klmonkaa
25.01.2023 4 z 5

Celkom dobre prešpekulované detaily v celej sérii, prečítala som to rýchlo a so záujmom. Nevrátim sa ale k tomu.

misa.krcalova
misa.krcalova
21.01.2023 5 z 5

Ságu Twilight jsem hltala ve filmové podobě, když mi bylo tak třináct :). Po více než deseti letech jsem se rozhodla si ji konečně i přečíst. Nejsem zklamaná, bavilo mě to, i když už tento příběh vnímám jinak než dřív. Spousta lidí Twilight odsuzuje, ale u mě bude mít vždycky místo v knihovně. Je to klasika, díky které poté vznikalo spoustu dalších podobných příběhů - někdo musel být první a tudíž i nejvíce kritizovaný :). Autorka píše čtivě, líbí se mi její vykreslování postav a jejich pocitů. Sága určitě stojí za přečtení a nemůžu jinak, než ji doporučit :).

AnnaPanulis
AnnaPanulis
13.01.2023 1 z 5

Asi se dá říct, že se mi to někde ve 13 líbilo, protože jsem sérii přečetla celou a to snad jen v rozmezí měsíce.
Nyní ve svých 21 už tento upíří svět vnímám opravdu jinak a nejsem fanouškem.

miskaseverliska
miskaseverliska
01.01.2023 5 z 5

Celkem utahané ale úžasné, prostě tuhle sérii miluju tak to prostě je ;) doporučuji! Ale opravdu se připravit na občasný utahaný děj.