Rozbřesk

Být bezvýhradně a neodvolatelně zamilovaná do upíra je pro Bellu Swan splněným snem a zároveň noční můrou, jež se nebezpečně propletá s realitou. Bellu, zmítanou prudkou vášní k upírovi Edwardu Cullenovi a zároveň upřímnou náklonností k vlkodlakovi Jacobu Blackovi, čeká bouřlivý rok plný pokušení a ztrát. V něm se musí s konečnou platností rozhodnout, zda vstoupí do temného, ale lákavého světa nesmrtelných, nebo zda bude žít plnohodnotným lidským životem. Nevyhnutelnost tohoto rozhodnutí se vine celým Belliným příběhem jako červená nit, na níž visí osudy obou kmenů. A jakmile se Bella rozhodne, dojde k celému řetězu nečekaných událostí, jež mohou mít nedozírné následky. Budou vlákna Bellina života – objevená ve STMÍVÁNÍ a poté roztřepená a potrhaná v NOVÉM MĚSÍCI a ZATMĚNÍ – zničena v okamžiku, kdy se zdá, že se opět zahojí a spojí dohromady…?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/1051/rozbresk-1051.jpg 3.93839

Stmívání (4.)

Breaking Dawn (2008)

Horory, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Egmont (ČR)

Orange8knihomol

Nevím, co o 4. dílu prostě napsat, neboť byl opravdu suprový. Přijde mi, že se v tomto závěrečném dílu stalo mnoho událostí a věcí. Renesmé je prostě roztomilé zlatíčko a Bella překvapující silou svého nadání. Jacob se otiskne do...., což mě překvapilo, protože ve filmu spousta věcí nebyla, nabo jsem je jen zapomněla. Moc se mi líbila pomoc od ostatních upírů Cullenovým. Mne se líbil jak film, tak také kniha. Rozhodně DOPORUČUJI celou sérii a já se vrhám na ,,přídavkové" knihy.

Janika2013

Rozbřesk... to je 600ti stránkový obr, který to úplně celé rozsekne. Film byl asi nejprofesionálněji propracovaný, přesto není můj nejoblíbenější. A knížka? Mám ji ráda, asi tak stejně jako Nový měsíc, kde prostě nemůžu zapomenout na Edwardovu vypatlanost :D:D.
Sice jsem si nejdřív říkala, proč Jacobův pohled, když se ho to netýká tak přímo jako Belly nebo Edwarda. Na druhou stranu oni oba trpěli, jeden fyzicky a druhý psychicky. Byla to vážná situace a bez Jakeova nadhledu by to bylo smutné nebo depresivní, ale Jacob se o zábavu postaral :D. Navíc jsem si uvědomila, že jeho pohled je mi příjemnější než Belly.
Každopádně první půlka je i přes Jacobovu snahu vzdálená od té romantické pohádky a ta druhá? Život v manželství jako upírka a hlavně s dítětem... prostě už to není to Twilight jako to bylo. Byl by to však suprový samostatný příběh. Rozhodně mám Rozbřesk ráda, napínavý střet s Volturiovými byl nejlepší ze všech akčních scén z celé ságy a je to krásný závěr celé ságy.

MinaHawke

Myslím, že dobré zakončení série.

caroline7390

Bylo to fajn

Alex.rrr

Série se mi celkově líbila. Asi bych z ní neomdlívala, ale čtení to bylo pěkné. Co se týká posledního dílu, tak mě zklamalo celkem rychlé zakončení. Celý díl se točí kolem střetu s Volturiovi a nakonec takové nijaké. Ale konec dobrý, všechno dobré. Jacob mi bude scházet, jediný mi přišel s nadhledem :)

DarkLady

Víte proč je v Padesáti odstínech tolik sexu?
Protože ve Stmívání žádný není.

Dvě hvězdy pro celou sérii za jedny z nejlepších popisů emocí jaké jsem doposud četla.

Námět, zápletka i zakončení je ... otřesné. Pevně věřím, že se autorka prostě jen spletla v žánru

Nikoll2

Rozbřesk je skvělým závěrečným dílem velmi povedené série. V knize se stále něco děje, proto je téměř nemožné ji odložit a dát si od čtení pauzu. Díky novým postavám se dozvídáme o upířím životě ještě víc a to je také skvělé.
Určitě doporučuji!:)
PS: Jsem jediná, kdo by uvítal knihu z pohledu Renesmé? :D

Ivka14

Tady mě celkem mrzelo že to enbylo třeba z pohledu edwarda, ale z pohledu jacoba, ale jinak říkam moc čtivá kniha , u které jen čekáte na to jaký to bude mít konec. Škoda ,že není pokračování o Renesme

lucie0134

Dlouho mi trvalo než jsem si ji tuto sérii přečetla. Všichni říkali kniha byla lepší. Ano byla ale jsem ráda, že jsem viděla nejdřív film. Protože bych byla z filmu zklamaná, je krásný ale není to přesně ono. Víc jsem pochopila ty postavy než ve filmu. Ale hrozně jsem si oblíbila Emeta. Jeho smysl pro humor i vystupování mě dostalo. Toho bych chtěla mít ve svém životě za přítele.Teda bylo by dobré kdyby žil :DV filmu jsem obdivovala Jacoba. Ale teď ne, jeho charakter mě odradil. Je to věc názoru, ale jeho chování mě lezlo od 2ky na nervy :D

Ivanka83

Už je konec? Já chci ještě :-)
Sérii jsem zakoupila pro sestru k narozeninám, která ságu děsně miluje. Tak jsem si to musela take přečíst a jsem nadšená. Ještě zvažuji, zda mám kouknout i na filmy ;-)

Laughtubbe

U této knihy jsem dlouho váhala. Věděla jsem, že na poslední straně se krčí nápis KONEC. A to se mi nelíbilo. Když čtete tuto tetralogii tak nechcete přestat. Ale zajímalo mě jak to dopadne. Film jsem viděla až dlouho poté a to se s knihou nemůže ani srovnávat. Svatba, dítě, bitva a prostě akce, akce a zase akce. Alice mě opět nezklamala. Je to milá osůbka, která ozvláštní celý příběh. I Jakob se vyklubal a překvapil mě natolik , že jsem se zmohla jenom na WOW :D. Nebudu to více okecávat. Prostě si to přečtěte :)

jengibre

Za závěrečný díl ságy tleskám! Děj konečně dostal spát, Bella se začala chovat v rámci možností dospěle a zodpovědně a konec je skvělý. Nejsympatičtější postavou byl pro mě Jacob. Jediné, co mě trochu „zaskočilo“ byl otisk, který by se dal označit možná až za trochu nechutný, ale proti gustu... Dokonce i filmové zpracování bylo tentokrát perfektní.

Stydia

Jednu hvězdu dávám jen proto, že jsem kdysi tuto sérii milovala. Nyní mi připadá obzvláště tento díl hloupý, asi už jsem vyrostla. :D

l001

Nádherná série. Zanechala ve mně hluboký dojem.

SPOILER

Belu si oblíbí každý, Edvard je dobrý kluk na všechno, Jacob je nejlepší kamarád a Renesmé je prostě rozkošná.
Krásné je že se tím pro koho se Bela rozhodne nerozpadnou vztahy upírů a vlkodlaků a Jacob Belu přijme takovou jaká je i s menším přírůstkem do rodiny :-D a navíc vše dobře dopadne! Jen je mi líto Iriny a taky je mi líto, že se konečně nezbavili Volturiovích. :-( Ale jinak super!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Szekynka

Hezky zakončená série, čtvrtý díl byl nejvíc nabitý akcí a dějem.

JitulHa

Závěrečná čtvrtá část Rozbřesk, je rozdělena do tří oddílů, a kromě Belly, doposud vypravěčky všech předešlých knih, je zde vypravěčem také Jacob. Ke svému překvapení mě kapitoly z jeho pohledu hrozně baví a často se u nich směji, přece jenom vlkodlak mezi upíry. Ač mě tedy Jake někdy rozčiluje a v zásadě se dá říct, že je v příběhu trošku navíc, v Rozbřesku dostává své místo, a já si uvědomuji, že tohoto hrdinu jsem si tak nějak oblíbila. Dokonce se nebojím říct, že by si příběh o něm a vy víte o kom (nemyslím Voldemorta:) zasloužil nějaké to spin-off, to bych si vážně ráda přečetla. U ostatních postav, mám na mysli především Cullenovi, se autorce hodně povedlo, že každému z nich vymyslela svůj vlastní příběh. Zkrátka musím říct, že tento díl se mi společně s druhým líbí z celé série asi nejvíce.

speciale88

Za mě nejlepší díl série. Plná zvratů, ale s velice zajímavým koncem. Knihu jsem zakoupila ještě před uvedením 4 filmového dílu kvůli tomu, že jsem chtěla vědět jak to dopadne. Kniha nezklamala a s prvním dílem mě baví nejvíce.

Nela.Rob

Myslím, že jako každná náctiletá holka, jsem si i já celou sérii přečetla. Kdybych knihy hodnotila v danou chvíli, pěju na ně chválu a zařadila bych je mezi nejlepší knihy všech dob. Bohužel se s postupem času i můj názor změnil.
Lehké odpočinkové čtení, neuvěřitelná love story, každou chvíli zatajný dech a čekání na další zvrat. Doporučuji všem děvčatům, která hledají nějakou tu nevšední romantiku.

Klára2216

Vždy jsem měla nejradši z celé série. Čím jsem starší, tím mám na to tyto knihy horší a horší názory , ale stejně se jednou za čas k tomu vrátím jako k odpočinkovým knihám na cestování do práce. Asi se budu vracet i dál, protože to pro mě má určité kouzlo.

Nymphetamine

Jak šel čas, prokousala jsem se až ke čtvrtému dílu. Už to ale nebylo ono. Celá sága je zaměřena na určitou cílovou skupinu. A i když se jedná o romantickou jednohubku, tak s přibývajícími roky rostou nároky i na jednohubky. Očekáváte určitou kvalitu. Stmívání (série) zůstalo stejné. Nikam se neposouvá a závěrečný díl je asi nejvíce přeslazený. Vše je tak dokonalé, až se to nedá číst... Je to tak pro mne rozloučení s autorkou, protože její další romány budou nejspíš jen kopií toho všeho, co jsem již četla. Těžko říct, zda byl tento díl původně v plánu nebo vznikl na nátlak fandů.
Nemá se sice posuzovat kniha dle obalu a je troufalé odsoudit i ostatní díla, ale tady to risknu.

Nikol1010
27.12.2017

Celá série knih bylo mé dospívání, bylo to něco jiného než Harry Potter (nelze tyto dva světy porovnávat), ale také mě to bavilo, ráda jsem čekala na další díly. Mnohem lepší jak filmy, ráda se ke knihám vracím.

TerezaJágrová
25.12.2017

Nádherné zakončení série těchto knih. Příběh byl napínavý a rychle přečtený. Je to série knih,kterou můžu číst stále dokola a ještě mě neomrzela.

milena8281
09.11.2017

Neuvěřitelně dobře napsaný příběh, velmi napínavý, poutavý. Líbí se mi autorčin styl. Přečetla jsem jedním dechem.

Zebra01
29.10.2017

Mohu knihu číst znovu a znovu.

Veronika33
25.10.2017

Fúúúú, tak to bola jazda. Jednoznačne najakčnejší a najpútavejší diel série. Príbeh som si neskutočne užila a rozhodne som túto sériu nečítal naposledy. Odporúčam všetkým milovníkom upírskej tématiky so štipkou romantiky.

Kacule88
22.10.2017

Úžasné zakončení této úžasné série!

girdi
22.10.2017

Těch pět hvězd jsem dala už po prvním přečtení a teď, když jsem se do knihy v touze po úniku před realitou začetla naplno podruhé, tak mi nezbývá než potvrdit, že ten plný počet je zasloužený. Je tam všechno - láska, romantika, nebezpečí, napětí, zklamání a hlavně mnoho překvapení, které vás nenechají se od příběhu odtrhnout. Je nutno však připomenout, že je to fantasy pro mládež a právě z tohoto pohledu ji hodnotím.

silvinka12
18.10.2017

Tak jsem se na tento díl těšila, hlavně na tu svatbu, ale zklamal mě. Některé části byly podle mě moc uspěchané - třeba svatba a svatební cesta, a některé děje byly zase naopak o ničem a zbytečně protahované např. Jak Jacob stále běhal po lese jako vlkodlak a stále se s někým hádal. Za mě nejslabší díl. Z této série u mě vyhrává Zatmění, které bylo z mého pohledu dost povedené

Ďumbierka
15.09.2017

Za mňa krásne uzavretie, romantika, boj, všetko tam bola. Keďže som mala tak sladkých 16-17 rokov, tak som vždy utiekla do tohto svete a snívala si o upíroch :D . Ja mám Twilight rada aj už ako stará a tak to aj zostane :)
Vďaka Twilightu vlastne čítam knihy :)

Carol96
24.07.2017

Poslední kniha série je podle mě nejvíce povedená.
Ale knihu jsem četla hodně dávno, takže si ji už moc nepamatuji.