Rozbřesk

kniha od:

Rozbřesk https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1051/bmid_rozbresk-zNo-1051.jpg 3.9 4833
Koupit Koupit eknihu Bazar

Být bezvýhradně a neodvolatelně zamilovaná do upíra je pro Bellu Swan splněným snem a zároveň noční můrou, jež se nebezpečně propletá s realitou. Bellu, zmítanou prudkou vášní k upírovi Edwardu Cullenovi a zároveň upřímnou náklonností k vlkodlakovi Jacobu Blackovi, čeká bouřlivý rok plný pokušení a ztrát. V něm se musí s konečnou platností rozhodnout, zda vstoupí do temného, ale lákavého světa nesmrtelných, nebo zda bude žít plnohodnotným lidským životem. Nevyhnutelnost tohoto rozhodnutí se vine celým Belliným příběhem jako červená nit, na níž visí osudy obou kmenů. A jakmile se Bella rozhodne, dojde k celému řetězu nečekaných událostí, jež mohou mít nedozírné následky. Budou vlákna Bellina života – objevená ve STMÍVÁNÍ a poté roztřepená a potrhaná v NOVÉM MĚSÍCI a ZATMĚNÍ – zničena v okamžiku, kdy se zdá, že se opět zahojí a spojí dohromady…?... celý text

Série:

Stmívání / Twilight 4.


Žánr:
Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Egmont (ČR)
Originální název:

Breaking Dawn , 2008


více info...

Komentáře (354)

Komentáře 354 Recenze 3

Nelasp
Nelasp
03.09.2023 4 z 5

Ten konec jako fakt nebyl domyšlený, takový anticlimax.... To film to udělal trochu líp a dal nám aspoň okusit. Nemůžu některé části příběhu moc analyzovat (Jacob a Renesmee), jinak bych knihu asi prohodila oknem, ale celkově je fajn, že zazvonil zvonec a pohádky je konec....

Tess.96
Tess.96
08.08.2023 2 z 5

Z celé série se mi stejně nejvíc líbil první díl a mám to tak stejně i u filmu. Bylo to něco zajímavého a díky tomu vypukla mánie ohledně upírů (i když za jeho původ můžeme děkovat Draculovi). Já se většinou téhle mánii a hysterii vyhýbám a knihu si přečtu až po nějakém čase.

Ze série Stmívání jsem měla pocit, že byla úplně zbytečně natahovaná. Milostný trojúhelník mezi Bellou, Edwardem a Jacobem byl naprosto zbytečný, protože již od začátku bylo jasné s kým nakonec skončí. Rozbřesk je jen další zbytečná natahovačka, která nenabízí nic, co by mě jako čtenáře dokázalo nějak uspokojit nebo potěšit. První polovina je o něco lepší než ta druhá. Jakmile se Bella promění jde to do kopru a stává se z toho filozofický blábol, kde každý nad něčím polemizuje. Prostě naprosto zbytečná kniha.


marketa3815
marketa3815
09.05.2023 1 z 5

(SPOILER) Ubíjející nuda, odpad sice dávat nechci, ale hodně se mu to blíží. Hlavní postava Bella umí jen vařit a kňourat a být zamilovaná. Připravuje se na dvě možné kariéry - žena v domácnosti nebo nesmrtelná žena v domácnosti. Jejím životním úspěchem se nakonec stává to, že porazí Emmeta v páce, to jako fakt? Navíc pro tento pseudoúspěch neudělala vůbec nic. Její manžel Edward patří mezi zlatou mládež, takový prominentní synek, kterému nevadí lhát, krást a podplácet, i když ve skutečnosti je vlastně stoletý stařec a žádný mladík. I jeho chudý mladý rival Jacob se nakonec stane vůdcem a vtiskne se do kojence, nechci si ani nic pomyslet o pedofilii. Kdybych neměla pocit, že aspoň něco dělám pro svoji angličtinu, tak se na to vykašlu. Z celé série jsme neznala celkem asi 10 slovíček, takže teď nově umím anglicky např. mongrel a leech. Slovní zásoba je velmi chudá, těžko vás obohatí. Úroveň wattpadu ( čti vodpadu). A taky mi hodně vadí, že tam cítím nátlakový náboženský podtext, Bella vlastně celou sérii čeká, až se stane novickou v sektě. Jediný užitečný a pracovitý upír je Carlisle, ostatní jen marní čas stále se opakujícím studiem nebo bezúčelným poflakováním, taková nesmrtelnost nemá za pět halířů cenu.

morienhithwen
morienhithwen
14.04.2023 odpad!

(SPOILER) Dodnes si pamatuji, jak jsem byla naprosto v šoku z filmové sekvence/scény Bellina těhotenství a porodu. Vůbec jsem nechápala, proč se nějak víc nemluví o tom, jak naprosto out of place a wtf scéna to je v porovnání se zbytkem celé ságy. Kdyby byl Twilight součástí nějaké subkultury, ke které macabre a gore patří, tak by mi to asi přišlo v pohodě, ale najít detailní popis něčeho tak totálně divného a matoucího v rámci mainstream YA beletrie... Lidé si víc stěžovali na to, že při scéně porodu blikají barevná světla navazující záchvaty podobné epileptickým, než že je tam těhotenství připodobňováno něčemu bolestivému a destruktivnímu, při čem musí nastávající matka nelidsky a poslušně trpět i za cenu vlastního života. Nějaká celebrita si stěžovala, že její jedenáctiletý syn v kině u této scény zvracel. Proč by vůbec někdo takovému příběhu vystavoval jedenáctileté dítě?! A teď už tedy vím, že to bylo doslova převzaté z knihy a tak jsem v šoku i nadále a říkám si, že ačkoliv mám ráda svobodu slova, tak některé věci mají být určitě zakázané. Pachuť této sekvence mi znemožňuje pokusit se nějak "objektivněji" zamyslet nad zbytkem knihy. Kritici Breaking Dawn označovali za "temnější a dospělejší" než zbytek ságy, ale osobně to tam příliš nevidím. Spíš je opravdu deprimující vidět, jak je Bella čím dál víc uvězněná v okolnostech, které jí nikdy nedovolí dozrát. Myšlenka svatby se jí nelíbila, a ačkoliv jsem nesouhlasila s popisem obřadu a toho, jak ji ostatní "pro její dobro" do všeho nutí, místo aby se jí zeptali, jak by se jí ta oslava její lásky líbila, tak musím uznat, že Bella potom měla trochu času se nad tím zamyslet a s překvapením zjistit, že si užila i něco, co si předtím nedovedla představit, a že lidský život po Edwardově boku by nemusel být tak špatný a že by mohla třeba zkusit i vysokou a tak... tzn. bylo tam i ze strany autorky svoleno, že Bella měla nějakou šanci/naději stát se sama sebou (a skutečnou postavou s vlastními pohnutkami a cíli)... ale tragicky se k tomu kvůli uměle (a v podtextu nábožensky) vyhroceným okolnostem nikdy nedostane. Ale ani to by mi asi tolik nevadilo, kdyby prostě nebyla ta prostřední pasáž tak bizarně graficky nechutně popsaná, protože poslední třetina knihy je vlastně skoro až zajímavá. Proč, ó proč tam musí být detailní popisy toho, jak týpek svými zuby rozkousává dělohu své ženy. (Anglicky.)

maryska09
maryska09
23.02.2023 4 z 5

Čteno po několikáté, celá sága baví. Díky za ní

Miunka15
Miunka15
13.02.2023 4 z 5

Sérii Stmívání mám přečtenou několikrát a nikdy nezklame.

Terezka17
Terezka17
10.02.2023 5 z 5

Dala jsem si konečně re-reading celé ságy a můžu říct, že jsem z toho odvázaná úplně stejně jako před těmi x lety, kdy jsem to četla (a sledovala filmy) jako puberťačka.
Twilight sága bude mít navždy místo v mém srdci, protože mi poskytla únik do jiného světa v době dospívání.
Rozbřesk ze všech knih hodnotím nejlépe, převážně protože už mi neleze na nervy Jacob. #team Edward

klmonkaa
klmonkaa
25.01.2023 4 z 5

Celkom dobre prešpekulované detaily v celej sérii, prečítala som to rýchlo a so záujmom. Nevrátim sa ale k tomu.

Hakate
Hakate
28.08.2022 3 z 5

Sérii jsem četla v náctiletém věku, ještě před velkou filmovou a knižní mánii.
Bohužel knižní série se mi nelíbila, filmová byla ještě větší tragédie.

Maku.17
Maku.17
25.06.2022 3 z 5

Asi mě víc zaujal film. Jinak tedy musím říct, že jako puberťačka jsem to četla několikrát a být tou puberťačkou pořád, tak dám určitě maximální počet hvězd.

Amalberga
Amalberga
23.06.2022 2 z 5

(SPOILER) Tak už jsem bohudík dospěla na konec téhle neslavné ságy. Z první části psané z pohledu Belly jsem málem lezla po stropě. V životě jsem nečetla tak nudný popis svatby a při "makeoveru" Belly jsem měla sto chutí vyhodit knihu z okna. Za mě cenu nejotravnější postava série rozhodně vyhrává Alice, v tom nemá konkurenci. Následné líbánky vlastně ani líbánky nebyly, spíš připomínaly těžkou kocovinu spojenou s nedobrovolnou sexuální abstinencí. Meyerová udělala tu chybu, že de facto přeskočila všechny sexuální scény, akorát se dozvíme, jak jsou Bella s Edvardem předTÍM hrozně nadržení a poTOM, jak TO bylo super. A myslím, že právě absence sexuálních scén vedla k napsání dalšího veledíla - padesáti odstínů.
V další části se ke slovu dostane Jacob a kupodivu se mu daří rozjet tempo příběhu, dozvíme se víc o tom, jaké to je mít v hlavě víc hlasů a komunikovat telepaticky.
Poslední část, zase vyprávěná z pohledu Belly, by mohla být zajímavá, ale není. Meyerová si vymyslí kopu upírů s rozličnými schopnostmi a zajímavými životními příběhy (vedle nich vypadají Cullenovi pěkně nudně), ale věnuje jim jen málo prostoru, zaměřuje se hlavně na Renesmé a na neuvěřitelné rychlý trénink Belly. A ke všemu ani nedojde k závěrečnému souboji, Cullenovi se z toho vykecají, až jsem si říkala, proč kolem toho dělali takové drama.

midone
midone
14.04.2022 5 z 5

Ona už anotace napoví, jak je to laciný. Když já to tak miluju. To je tak blbý až je to skvělý.

Z anotace: "bezvýhradně a neodvolatelně zamilovaná"? Jak já tenhle obrat zbožňuju. Už v prvním dílu to byla láska na první přečtení XD.

A další...
"Bela zmítaná prudkou vášní k upírovi Edwardovi...." božínku, to jsou skvosty!

Přečtěte si to, věřte, nebo ne v knize je jich tisíckrát víc. No, buďte k sobě upřímní, kdo by to nechtěl?

LuckaWeiss
LuckaWeiss
14.03.2022 4 z 5

Krásné zakončení, mám pocit, jako by skončila jedna éra mého života. Když jsem dočítala těch posledních pár slov, cítila jsem zvláštní pocit, očekávala jsem rychlý příval slz, který jsem nakonec zadržela. Tahle série je jedná velká nehynoucí láska a čistá nostalgie. Člověk se k této sérii bude jednoduše vracet a pokaždé, když ji bude číst, bude mít ten pocit toho nadcházejícího dobrodružství, které ho čeká, té lásky, kterou je celá série naplněna, vzrušením a co si budeme, občas i otravných pasáží. Miluji tuhle sérii, děkuji! :)

tanecnica
tanecnica
09.02.2022 3 z 5

(SPOILER) Zajímavý zlom v ději. Těhotenství a s ním spojené opravdu nelidské (upíří) zážitky jsou čtivé, tato část mě dost bavila. Druhá část s příchodem dalších upírů a plánovaného boje s Volturiovými je dost zdlouhavá, při prvním čtení před x lety mě nebavila vůbec, teď to bylo kupodivu záživnější.
Ale stejně je celá sága skvěle vymyšlená a zaslouží si své místo v knížkách pro romantické duše.

Jana.machova5
Jana.machova5
20.12.2021 5 z 5

Lepší než Zatmění a horší než Nový měsíc, přesto skvělý a napínavý závěr tetralogie.

vlkove
vlkove
04.12.2021 5 z 5

HODNOCENÍ SÉRIE: 97 %

Patro
Patro
08.11.2021 odpad!

Ne, prostě ne.
Nesmyslnost postav a bezduchý příběh bych ještě snesla, koneckonců je kniha učena pro jinou věkovou kategorii.
Ale pedofilie převlečená za něco romantického?
Ne díky.

cukrovka
cukrovka
05.11.2021 5 z 5

Skvělé zakončení celé série. I když věkem nepatřím k cílové skupině příběh jsem si moc užila. Správná kombinace romantiky a napětí.

Petra101
Petra101
06.10.2021 5 z 5

Nejlepší kniha z celé série. Líbil se mi i film. Kniha se rychle četla a závěr.. nosuper pecka...

zimolka
zimolka
26.09.2021 3 z 5

Tento díl jsem četla už jen proto abych dočetla celou sérii .Některá místa mě celkem příjemně překvapila,ale určitě zůstanu radši nadále u svých detektivek.

knihomolkaMist
knihomolkaMist
06.07.2021 4 z 5

Jednoznačně nejlepší díl série. Velmi se mi líbila část knihy z pohledu Jacoba, kterého mám stále radši než Edwarda. Bella i již zmíněný Edward mi místy lezli na nervy, ale to odčinilo neskutečné odsýpání a čtivost příběhu :)
Mohu doporučit

Falda
Falda
09.06.2021 4 z 5

Krásný závěr :)

Anastazie0810
Anastazie0810
08.05.2021 4 z 5

Konečně závěr série. Skvělé ukončení příběhu, který mě bavil. Četlo se to dobře a myslím si, že autorka umí psát knížky pro mladé čtenáře. Nečetla jsem od ní nic jiného, takže neznám její tvorbu.
Chápu, proč se spousta lidem nelíbí. Ale já jsem se díky tomu dostala k yound adult literatuře, a vím že ve 13 letech jsem tímhle příběhem byla skoro posedlá. Dobrá série.

girdi
girdi
19.04.2021 5 z 5

Prokousala jsem se Půlnočním sluncem a potřebovala si tak trochu spravit chuť, takže jsem se (už ani nevím pokolikáté) pustila do závěrečného dílu této báječné série. Bylo to super, jako vždycky. Užila jsem si svatební cestu, a pak jsem trochu přeskakovala, abych se rychleji dostala k tomu úžasnému finále. Je to velmi milé odpočinkové čtení, přesně to, co jsem potřebovala.

Tialexa
Tialexa
08.04.2021 5 z 5

I poslední díl celé série byl fantstický. Doporučuji celou sérii

musivila
musivila
04.04.2021 5 z 5

Po x letech jsem se podruhé vydala prožít tento příběh. Rozbřesk jsem si asi pamatovala nejméně ze všech dílů. Tak mi zde ani nerušily představy filmového zpracování, které jsem viděla jen 1x před lety. Moc pěkné zakončení celé ságy ❤

„Konečně tě miluju tím správným způsobem. Konečně je to v rovnováze. Oba máme lidi bez kterých nemůžeme žít.“

Elissblue
Elissblue
23.03.2021 3 z 5

Uzo! Další kniha kterou jsem zhltla za den!!! Miluju

Ivet_V
Ivet_V
04.03.2021 5 z 5

Stejně dobrý možná i lepší než Stmívání. Vůbec mi nevadilo, že je to tak tlustá kniha. Konečně jsme se dočkali věcí, které v jiných romantický knížkách nejsou a můžem v to jenom doufat. Překvapilo mě, že ten konec je jiný než ve filmu a možná i lepší.

kajka.bhlv
kajka.bhlv
28.02.2021 4 z 5

(SPOILER) Čtvrtá kniha se mi líbila z celé série nejvíc. Hodně mě bavilo rozdělení knihy na tři části, Jacobova nám pomohla ještě víc nahlédnout do života vlků. Nejvíc jsem se těšila na závěrečnou bitvu, na kterou mě nalákal film, ale ta se nestala. Jen další filmový výmysl... Bella se každým dílem stává nezávislejší, Jacob se uklidnil, Edward už nenaráží na prokrvené tváře a sympatičnost všech postav jenom stoupá.

MegaH
MegaH
12.02.2021 2 z 5

Zdlouhavé, naivní a nejubrečenější hrdinka všech dob i přes to, že je vždy po jejím....

Usire
Usire
25.01.2021 5 z 5

Z knihy mám rozporuplné pocity tak jako mnozí jiní. Asi to byl nejslabší díl ze všech, ale v mnohém to nebylo tak špatné. Filmové zpracování je otřesné, kdežto kniha je vlastně velmi dobrá.

Alnima
Alnima
06.11.2020 5 z 5

Miluji styl psaní této autorky. Asi by mohla psát o čemkoli a já bych jí to prostě věřila. Za mě 4,5 hvězdy pro celou sérii.

DannyLady
DannyLady
11.10.2020 5 z 5

Završení celé hlavní série a také mého reradingu. Tato kniha má šmrnc, hlavně tím, že autorka nás nechala nahlédnout na příběh i očima někoho jiného. Jacob je opravdu skvělá a zábavná postava a jeho pohled na věc je přínosem. V druhé knize samozřejmě poznáváme nový upíři život spolu s Bellou, dokud se vše nepokazí. V tomto dílu jsme poznali tolik nových postav a skvělých upířích schopností. Jen mě trochu mrzí, že filmový konec bitvy se mi líbil trošičku víc než ten knižní. Je sice stejný, ale ve filmu to bylo více akční. Obecně má tato série značně uspěchané konce.

tereza7804
tereza7804
08.10.2020 5 z 5

Tahle série se už od prvního dílu stala mou nejoblíbenější... v blízké době budu číst i dodatkové díly a jsem na ně neuvěřitelně zvědavá ♥

Gilnien
Gilnien
05.10.2020 3 z 5

Konečně dočteno. Z knihy mám rozporuplné pocity. Za příběh bych dala 5*, opravdu je to super vymyšlené. Za některé zdlouhavé pasáže 3*. Za překlad mínus 5* - jako WTF? Nutno říct, že jsem to četla na čtečce jako e-knihu, někdy musím nahlédnout do papírové podoby, jestli je to opravdu tak blbý překlad, nebo se ke mně dostala nějaká divná verze.

Cress
Cress
19.09.2020 4 z 5

Rozhodně nejlepší díl. Takhle série má nespočetně chyb, ale i tak jsem si ji užila. Asi moje nové guilty pleasure.
3,5*

Lenísek
Lenísek
13.09.2020 3 z 5

Já jsem tak ráda, že je celá sága už za mnou a od upírů budu mít zas klid. Každopádně jsem splnila jeden můj velký rest a hlavně o to mi šlo.

První polovina knihy jde absolutně mimo mě. Jak čekáme, co a kdy z Belly vyleze. To by se dalo shrnout celé na jednu stránku, ale dobře no. Pořád musím uznat, že je to velmi čtivé a příběh rychle ubíhá, i když se tam zrovna nic moc neděje. Takže se to přežít dalo.

Ale když nad celou sérií přemýšlím, stále mi tam chyběla pořádná akce. Tak když už tady máme válku mezi upíry, rozbroje mezi upíry a vlkodlaky, tak by tam mohlo být něco trochu akčnějšího, ne? Místo toho, abychom byli na místě činu, kde se válčí, tak jsme radši schovaní s Bellou. Prostě byla celá sága více romantická a když jsem všechny čtyři díly musela vydržet s takovou hlavní hrdinkou, tak se mi nemůžete divit, že ji nakonec hodnotím průměrně.

Kdybych ji četla před lety, možná by to dopadlo líp. Možná...

postrach
postrach
06.09.2020 3 z 5

Prvni prectena knihaNeudelala na me velky dojem,nezanexhala vzpominku.Opravdu urcena mladsim.A uz jsem precetla hodne knih o upirech a vlkodlacich.O filmove zpraacovani nemam zajem.

ydnac
ydnac
03.09.2020 5 z 5

Miluju celou tuto sérii:-) netřeba dalšího komentáře. Fandové určitě četli a jsou stejně nadšení jako já a kdo nečetl a nemá rád upíry tak ani číst nebude.

lucifree91
lucifree91
29.08.2020 5 z 5

Zamilovala jsem si části, kde už je Bella upírkou. Nejvíc se mi na ní líbilo její sebevědomí a to, že už nebyla tak přecitlivělá, jako když byla člověk.
Trochu mi vadil přístup Rosalie. Ano, byla jsem ráda, že chce pro Renesmé to nejlepší, ale bylo od ní sobecké, že jí vůbec nezáleželo na tom, jestli Bella přežije.
Taky mě ze začátku, stejně jako Bellu, štvalo, jak Renesmé říkali Nessie.
Většinou mi šťastné konce, jako je konec tohoto příběhu, přepadají přeslazené a nereálné. Měli možná až moc velké štěstí, že vyvázli bez ztrát, ale vůbec mi to nevadilo :)
Celou ságu jsem si moc užila. Je úžasně čtivá (miluju styl psaní Stephenie Meyerové!). Myslím si, že kvůli filmovému zpracování se jí dostává mnohem více nenávisti, než si zaslouží