Rozbřesk zajímavosti

Rozbřesk https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1051/bmid_rozbresk-zNo-1051.jpg 4 4898 358

Stmívání / Twilight série

< 4. díl >

Být bezvýhradně a neodvolatelně zamilovaná do upíra je pro Bellu Swan splněným snem a zároveň noční můrou, jež se nebezpečně propletá s realitou. Bellu, zmítanou prudkou vášní k upírovi Edwardu Cullenovi a zároveň upřímnou náklonností k vlkodlakovi Jacobu Blackovi, čeká bouřlivý rok plný pokušení a ztrát. V něm se musí s konečnou platností rozhodnout, zda vstoupí do temného, ale lákavého světa nesmrtelných, nebo zda bude žít plnohodnotným lidským životem. Nevyhnutelnost tohoto rozhodnutí se vine celým Belliným příběhem jako červená nit, na níž visí osudy obou kmenů. A jakmile se Bella rozhodne, dojde k celému řetězu nečekaných událostí, jež mohou mít nedozírné následky. Budou vlákna Bellina života – objevená ve STMÍVÁNÍ a poté roztřepená a potrhaná v NOVÉM MĚSÍCI a ZATMĚNÍ – zničena v okamžiku, kdy se zdá, že se opět zahojí a spojí dohromady…?... celý text

Žánr:
Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Egmont (ČR)
Originální název:

Breaking Dawn , 2008


více info...

Zajímavosti (8)

Druhá část filmu Rozbřesk byla nominována na hodně Zlatých malin. Dost jich vyhrála a celkově byl tento film ohodnocen jako nejhorší film roku 2013. (AnetaM)


V první části filmu je na svatbě Belly a Edwarda i spisovatelka Stephenie Meyer. (AnetaM)


Stephanie Meyer měla sen ve kterém se ji zdala ta poslední scéna z druheho filmu Rozbresk-v knize úplně poslední usek- jak Bella a Edward sedí na louce. Chtěla vědět jak to bude pokračovat, tak napsala knihy Stmivani. (AnetaM)


Stejně jako poslední díl Harryho Pottera se i závěrečný (zatím) díl upíří ságy Stephenie Meyerové dočkal rozdělení na dvě části. Ta druhá přichází do kin letos na podzim a především pro teenagery se jedná o událost roku. A jak tedy zamotaný příběh lidí, upírů a vlkodlaků nakonec dopadne? Zajděte do knihovny nebo do kina ;) (terkavampir)


Čtvrtý díl ságy - Rozbřesk - dosáhl prodejnosti 1,3 milionu kusů za 24 hodin, čímž vytvořil rekord v prodejnosti za první den. (chaera)


Breaking Dawn v překladu Zlomové svítání. U nás je 4. díl vydáván jako Rozbřesk.
Význam je odkaz na Belliin začátek upírského života (Marcia)


Na motivy knihy byl v letech 2011 a 2012 natočen dvoudílný film Twilight sága: Rozbřesk. Režii měl na starosti Bill Condon. Hlavní role ztvárnili Kristen Stewart, Robert Pattinson a Taylor Lautner. (D.-e.-e.-)


Ocenění

2009 - British Book Awards (British Children's Book of the Year)