Nový měsíc

kniha od:

Nový měsíc https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12115/bmid_novy-mesic-HD4-12115.png 3.6 4962

Stmívání / Twilight série

< 2. díl >

Isabella Swan se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo - až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Zamilovat se do upíra je však daleko nebezpečnější, než si Bella dovede představit. Edward už Bellu zachránil ze spárů zla, ale nyní, když jejich vztah ohrožuje vše, co je jim drahé, oba zjišťují, že potíže teprve začínají. 2. vydání.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Egmont (ČR)
Originální název:

New Moon , 2006


více info...

Komentáře (342)

Komentáře 342 Recenze 4

piskotjanicka
piskotjanicka
18.11.2023 5 z 5

Tento druhý di ze série stmívání, mě bavil, akorád mi trošku vadilo že se chvilkama ten příběh táhne a nemohla jsem se pořádně začíst. nakonec mě příběh Belly , Edwarda, Jacka a dalších pohltil. Některé zvraty v příběhu jsem nečekala. A už mám rozečtený další díl

Lestiluc
Lestiluc
27.10.2023 2 z 5

(SPOILER) Tohle bylo rozhodně jedno velký au. Nevím, co mě na tom štvalo víc. Věčně kňučící Bella (nebo její hormony?), její neustálé otravování s přeměnou na upíra, nebo její dramatické popisy jedné emoce (překvapivě deprese) na dlouhých deseti stránkách na cca 20 kapitolách? Co mě ale štve nejvíce, je dlouhé pěstování vztahu s Jacobem, které v posledních třech kapitolách naprosto zahodíme do koše. A já se ptám proč? Bylo by to mnohem zajímavější, kdyby se vztah Belly a Jacoba natáhl aspoň po celou knihu Nového měsíce. Tohle bylo opravdu, ale opravdu špatné. Nemám slov, první díl byl lepší.
(Jinak, opravdu se tam hádali o to, kdo smrdí víc?)


Tereza_T
Tereza_T
22.10.2023 1 z 5

No první díl mě fakt svým způsobem nějak bavil, tohle byla už jen čistá bolest :D

monika3332
monika3332
18.10.2023 4 z 5

Právě dočteno. Lepší, než první díl. Četl se lépe

Nelasp
Nelasp
03.09.2023 4 z 5

Pokračování lásky Belly a Edwarda jsem si nemohla nechat ujít ... Na mě tento díl moc velké melodrama a to i ve věku, kdy jsem knihy četla a byla jsem ve věku Belly...asi mě takhle velká láska nepotkala, tak nerozumím Belliným pochodům mysli.... Mám teda pocit, že chvílemi jim nerozumí ani ona sama. ...

Vjeerus
Vjeerus
31.07.2023 3 z 5

Tahle kniha se moc nepovedla. Děj se neskutečně vleče a kdybych vyzobala ty nejzajímavější části, dali by tak na čtvrtinu knihy.
Hlavní hrdinka je jeden velký červený vykřičník. Hazarduje s vlastním životem, kdy sama sobě vsugerovává, že to tak přece není. Propadá se do depresivních stavů, nikdo to neřeší a když už tam ta pohnutka je, Bella se zachová jak malý hysterický spratek ohánějící se dospělostí na papíře. O jejím nízkém, spíš nulovém, sebevědomí není třeba mluvit, to už ukázala v díle předchozím. Ta její závislost na jedné osobě je také dost nebezpečná. Ještě krůček a byl by z ní dokonalý stalker (asi jako Edík).
Jacob je v této knize trošku chudák. Je to mladý kuře, který se snaží dorovnat starším osobám. Někdy mu to vyjde, někdy ne. Každopádně se na něj vrší jeden kopanec za druhým od hlavní hrdinky, která ho při první příležitosti odhodí jak proděravělý a špinavý hadr na podlahu.
Konec knihy se postaral o řádné drama, kdy si hlavní hrdinka prostě nutně potřebovala prosadit svou, bez ohledu na její nejbližší okolí. Vlastně se jí do krámu návštěva Itálie hodila.
Knihu jsem poslouchala jako audio v podání Renaty Wolfové. Z prvního dílu už jsem očekávala, že mi její tón hlasu a výslovnost tolik nesedí, ale už jsem si zvykla a tak jsem dokázala víc ocenit, že autorka příběhu umí i přes všechna negativa psát svižně.

stelka_knihomol
stelka_knihomol
29.07.2023 4 z 5

Úžasná kniha, jenom mi tam chyběl Edward

Monika1717
Monika1717
04.06.2023 2 z 5

Knihu jsem dočetla silou vůle, někde jsem i přeskakovala. Děj se táhl. Určitě se k ní nevrátím. Bela je mi strašně nesympatická.

marketa3815
marketa3815
14.04.2023 2 z 5

Dá se to číst, svým holkám ale tuhle sérii dávat nebudu, hlavní hrdinka toxická, psychicky nemocná, sobecká a sebestředná závislačka, to není dobrý vzor. Taky je hodně nepříjemné, jak se Bella pořád snaží vstoupit do nějaké sekty upírů a má úplně vymytý mozek. Děj žádný, takže dost nuda. A i když se autorka urputně snaží, aby to vypadalo jako paralela Romea a Julie, nemá to s tímhle příběhem absolutně nic společného. (lze číst od levelu pre-intermediate a dost podprůměrné slovní zásoby)

Sacinka
Sacinka
09.04.2023 5 z 5

Moje výhoda je, že nejsem ovlivněná filmem. Užívám si příběh, který neznám, nevím co čekat. A čtu. Stránky jedou. Nejsem cílovka, přesto si to moc užívám.

Bella je, jaká je. 18letá, gramlavá, od přírody melancholická, samotářská, obyčejná. Přijde dokonalej, překrásnej a ve všem úžasnej upír Eda a uctívá ji jako bohyni. Nedivím se, že hned nesrší sebevědomím a je tím trochu otravná čtenářům. Ale dokážu ji pochopit.
Jacob je tu v recenzích celkem opěvován, já jsem ale v týmu Edy.

morienhithwen
morienhithwen
27.03.2023 1 z 5

Je to celkem k uzoufání, muset sledovat zrovna někoho jako je Bella tímto příběhem. Jak může po všem, co zažila, pořád nemít žádné sebevědomí. (Anglicky.)

Miunka15
Miunka15
01.02.2023 4 z 5

Série stmívání jsem četla několikrát a stále mě baví.

klmonkaa
klmonkaa
25.01.2023 4 z 5

Celkom dobre prešpekulované detaily v celej sérii, prečítala som to rýchlo a so záujmom. Nevrátim sa ale k tomu.

miskaseverliska
miskaseverliska
01.01.2023 4 z 5

Trošku slabší než 1. Díl, protože prostě chybí tam Edward, a Jacob je prostě hroznej. Ale prostě tuhle sérii miluju.

Niu
Niu
22.10.2022 1 z 5

(SPOILER) Chmmm, ... Po letech jsem se vrátila k prvnímu dílu a k navození té pravé podzimní atmosféry a rozhodla se v sérii pokračovat. První díl jsem hodnotila celkem dobře, ale u tohohle nevím. Je to celkem paradoxní, protože zrovna druhý díl se mi líbí ve filmové verzi ze všech filmů nejvíce. Ano ano, je to kvůli tomu velkému chlupatému kožichu :o) Taky proto, že ve dvojce není (ano - není) Edward tak často :o) Mne osobně se líbí ta část, jak se Jacob vybarvuje. To ostatní už moc ne, takže z celé knihy jsem si užila ten prostředek. Na začátku i na konci jsem skřípala zuby. V prvním díle mi Bella nepřišla až tak moc toxická, jako tady. Nelogická, paličatá, ulhaná. Chudák Charlie. Za mne Bella ne a asi si dám teď pauzu. A já taky nechápu, jak si může užívat chladné objetí jako z kamene a pak být nadšená z Jacobova hřejivého těla. No prostě ... Hrrrrr. A chudák Jacob - jen využit.

-knihomolka-
-knihomolka-
11.10.2022 2 z 5

Opět toxická Bella, která umírá po rozchodu a je extrémně závislá na svém partnerovi. Ideální četba pro mladé :-D dočteno, ale už se k tomu nevrátím.

Hakate
Hakate
28.08.2022 3 z 5

Sérii jsem četla v náctiletém věku, ještě před velkou filmovou a knižní mánii.
Bohužel knižní série se mi nelíbila, filmová byla ještě větší tragédie.

Amalberga
Amalberga
31.05.2022 2 z 5

V tomhle díle byla Bella (no vlastně všichni) na zabití. Asi nejzajímavější byl moment, kdy jí Charlie navrhl, aby šla na terapie. Bella pochopitelně odmítla, protože přece není blázen, že? Asi je moc chtít po knížce ze začátku 21. století, aby nepodporovala nepravdivé mýty o psychoterapii, ale bylo by to fajn.

marianna7090
marianna7090
23.05.2022 2 z 5

Je to skôr 2,5*, ale to sa tu nedá.
Nenávidím Jacoba. Táto nenávisť trvá už asi 10 rokov a ani v dospelosti sa to nezmenilo. Sebecký, sebestredný, otravný, namyslený. Nemôžem si pomôcť.
Kniha je dobre napísaná, je to úplne primitívne, jednoduché čítanie pre pobláznené dievčatá a preto som myslím, že kľudne mohla byť aj o polovicu kratšia. Možno by potom bola aj lepšia. Ale každopádne, ďakujem tejto sérii za detstvom, ktoré som s ňou prežila a mohla som si ho takto pripomenúť.
PS: teraz už ozaj sľubujem, že sa idem učiť na štátnice.

midone
midone
14.04.2022 4 z 5

Ale no ták, Bello už nekňuč! To jsem si říkala tak 80% času při čtení tohoto literárního díla. Bylo to, jako když doma nemáte nic k jídlu a zoufale čekáte na toho jednoho člověka, než se vrátí z nákupu a přiveze něco dobrýho. Kdybychom si tuto situaci převedli na tuto knihu, ten člověk se zdržel ve frontě moc dlouho a přijel až další den. Kdyby to nebylo tak návykový a čtivý dala bych tomu rozhodně méně.

tanecnica
tanecnica
09.02.2022 3 z 5

Tenhle díl mě při prvním čtení moc nebavil, moc tam není Edward, že :-) Teď napodruhé po letech jsem si ho užila více, nostalgicky vzpomínala a vychutnávala...

LuckaWeiss
LuckaWeiss
07.02.2022 4 z 5

Tento díl knihy, je zaměřený hlavně na Jacoba a přestože ho mám ráda, jsem jednoduše team Edward a musím říct, že jsem se neskutečně těšila na část, kdy se kniha bude opět věnovat jemu. Příběh jsem si moc užila a i druhý díl této série mi ukázal, jak jsou knihy oproti filmům lepší (a to mám filmy moc ráda).

Stejně jako první díl, tak i druhý se mi zamlouval velmi květnatou slovní zásobou. O stylu psaní ani nemluvím... to, jak autorka dokázala psát o bolesti na 460 stránkách, je něco úchvatného, pro někoho určitě otravné, ale pro empatické a sensitivní lidi skvělé, mají se totiž s čím ztotožnit, krása!

cukrovka
cukrovka
01.11.2021 4 z 5

Čtivé pokračování romantiky pro náctileté. Tentokrát se v příběhu objevuje hlavně Jacob a mi se dozvídáme více o něm.

Petra101
Petra101
06.10.2021 4 z 5

Tento druhý díl mi přišel nejslabší. Moc se to táhlo, tak ubíram jednu hvězdičku, ale jinak samozřejmě paráda, pokračuji rychle na další

Turante
Turante
02.10.2021 5 z 5

Pokračování Stmívání, přesto že někomu vadí, jak se Bella chovala, naprosto chápu její pocity, když přišla o smysl svého života. Mám moc ráda historii, která je v každém dílu vyprávěna a která dokresluje celkový příběh.

RoseJP
RoseJP
28.09.2021 2 z 5

Já jsem zklamaná, z jedničky jsem byla nadšená, líbila se mi víc jak film, ale tady vůbec, hrozně se to táhlo. Jsem zvědavá na další.

zimolka
zimolka
23.09.2021 5 z 5

Ani tento díl nebyl špatný na to že upíry moc nemusím.

marrie5227
marrie5227
04.07.2021 4 z 5

Opět méně oblíbený díl celé ságy, ale když se ohlédnu zpětně, chápu, proč jsem ji celé dětství tak zbožňovala.

Nixa
Nixa
10.06.2021 5 z 5

Pokračuji v re-readingu této ságy a moc si to užívám. Vracím se do svých náctiletých let a řekla bych, že se mi knihy líbí snad ještě víc než před lety :)

knihomolkaJani
knihomolkaJani
17.05.2021 4 z 5

V tomto dílu mě trochu iritovalo to, jak se Bella chovala, ale na druhou stranu chápu její bolavé srdce. Jako celek je kniha hezká.