Tisíce planoucích sluncí

Tisíce planoucích sluncí obálka knihy
Mé hodnocení:

Marjam je pouhých patnáct let, když ji pošlou do Kábulu, aby se provdala za pětačtyřicetiletého Rašída. O necelých dvacet let později vyroste mezi Marjam a dospívající dívkou Lajlou ze sousedství silné pouto podobné vztahu matky s dcerou. Když se dostane k moci Tálibán, už tak neutěšený život se promění v zoufalý boj s hladem, krutostí a neustálým strachem. Láska však dokáže člověka pohnout k nečekaným skutkům a překvapivým hrdinstvím překonat i nesmírně bolestivé překážky. Druhý román Khaleda Hosseiniho přijalo světové publikum neméně příznivě než autorovu veleúspěšnou prvotinu Lovec draků....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/259212/tisice-planoucich-slunci-zoQ-259212.png 4.71617
Vydáno, Leda, Rozmluvy

Thousand splendid suns, 2007

Kniha Tisíce planoucích sluncí

Pavlina50

Velmi nepříjemné a smutné čtení - ovšem jen co se týče obsahu. Jinak naprosto nádherná kniha plná bolesti, emocí, nespravedlnosti a krutosti, kterou jako Evropanka vychovaná v naprosto jiném světě (i přesto že byl také vlastně taky totalitní), nedokážu a hlavně nechci pochopit a už vůbec ne, ani díky jakékoliv náboženské toleranci omlouvat. Příběh Marjam a Laily je opravdu děsivý, nejděsivější na tom je právě to, že jejich osud a způsob života není dokonce ani v současné době nijak výjimečný a v zemích podléhajících této zrůdné ideologii a náboženství naprosto standardní a běžný. Příběh je psaný velmi poutavě a čtivě, není tady moc hluchých míst, kromě prioritního příběhu dvou mladých žen, jejichž čisté přátelství a osudový vztah vznikly navzdory druhořadnému a naprosto podřízenému postavení žen, dále popisuje a seznamuje nás také s důležitými mezníky historie novodobých dějin Afghánistánu vyvolané politickými změnami (převrat v roce 1973, kdy vládu „krále“ převzala komunistická strana, desetiletá okupace sovětskými vojsky, občanská válka, nástup moci a vlády Talibanu i její, i když dodnes hodně „diskutabilní“ konec).
Je to varování… je to kniha, která má co říct…a říká to krásným, i když drsným způsobem. Přes všechno, co se kolem v současné době děje, pořád děkuji za to, v jaké zemi jsem se narodila.

ikul

Po přečtení této knihy jsem si uvědomila, jak obohacující je poznávání jiných krajů a kultur. Zvláště pro Evropany. Těžko se věří tomu, že v době, kdy jsme už žili v pohodlných bytech nebo domech s veškerým vybavením, měli ukončené vzdělání a mohli jsme se rozhodovat kudy náš život povede, byly a jsou státy, které toto nesdílely. Ženy, o jejichž bytí a nebytí rozhodovalo fanatické náboženství. Ženy, které zakopávaly televize, aby nikdo nevěděl, že je mají. Ženy zavřené v domech bez možnosti svobodného pohybu. Tuto knihu vřele doporučuji všem, ale hlavně těm, kteří řeší některé současné pandemické nesvobody jako životně důležité. Věřte tomu, že jsou to prkotiny.

Mája873

Knížku jsem četla se zatajemným dechem.... Příběh mě úplně zasáhl. Osud Marjam a Lajli byl opravdu krutý a nejednou mě dojal k slzám. Odráží se v něm všechny lidské vlastnosti, jak ty nejlepší, tak i ty nejhorší.

Dani25

Ťažký a bezmocný život dvoch afgánskych žien počas rôznych politických zmien. Veľmi skľučujúce čomu museli čeliť. Výborne prepracované postavy a ich emócie a dôvody ich konania.

Mi--LADA

Další hodně zajímavá knížka o životě v Afghánistánu, tentokrát tady hlavní roli hrají ženy. Opět se četla jedním dechem. Strhující příběh. Je to čtení, od kterého se člověk nemůže odtrhnout. Od autora si určitě přečtu ještě něco dalšího.

Téra471

Nádherná kniha, která se čte jedním dechem. Silný příběh dvou žen s nelehkým osudem. S ženami jsem soucitíla, i přesto, že je mi tento svět velmi vzdálený. Velmi reálně a poctivě napsané dílo, které jen tak nezapomenu. Dokonalost.

Runinka

Další z krásných knih tohoto autora. Je cítit láska k rodné vlasti...z každé stránky

Tatrman

Velmi zajímavá knížka o věcech nám sice známých, ale přesto tak vzdálených. Určitě je to čtení pro všechny, kdo chtějí aspoň trošku pochopit tento nepochopitelný arabský svět. Jen se obávám, že většina podobných skutečných životních příběhů takovýmto "happyendem" neskončí.