Tisíce planoucích sluncí

Marjam je pouhých patnáct let, když ji pošlou do Kábulu, aby se provdala za pětačtyřicetiletého Rašída. O necelých dvacet let později vyroste mezi Marjam a dospívající dívkou Lajlou ze sousedství silné pouto podobné vztahu matky s dcerou. Když se dostane k moci Tálibán, už tak neutěšený život se promění v zoufalý boj s hladem, krutostí a neustálým strachem. Láska však dokáže člověka pohnout k nečekaným skutkům a překvapivým hrdinstvím překonat i nesmírně bolestivé překážky. Druhý román Khaleda Hosseiniho přijalo světové publikum neméně příznivě než autorovu veleúspěšnou prvotinu Lovec draků....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/259212/big_tisice-planoucich-slunci-zoQ-259212.png 4.71765

Vydáno: , Leda, Rozmluvy

Thousand splendid suns, 2007

Kniha Tisíce planoucích sluncí

Teraesa

Bolesť, ktorá preniká skrze celým príbehom, zapríčiňuje to, že o tejto knihe sa nedá siahodlho rozprávať. Hlavne preto, lebo ilustruje život, ktorý je pre nás, Európanov, veľmi ťažko pochopiteľný.
Preto, rovnako ako aj pri Majstrovi šarkanov, čitateľ sa musí sám previesť cez ťažké situácie ľudí, pre ktorých sa slovo 'vojna' dostalo do každodenného slovníka.

huhuhu

Nečekala jsem, že to bude tak kruté... Samotné téma domácího násilí se pochopitelně netýká jen Afghánistánu (a dít se může i mezi partnery, kteří se brali zcela dobrovolně a z lásky), ale specifické bylo, že v daných společenských podmínkách (kdy žena nemůže ani sama na ulici) pro Marjam a Lajlu nebylo z té situace úniku a vyústění příběhu bylo vlastně jediným možným "řešením"... Jinak mě zaujaly i politické události a změny režimů, se kterými autor čtenáře na pozadí příběhu nenásilně seznamuje.

akynom22

Tato kniha je pro mě TOP bestseller! Skvělé napsaný příběh se silnými emocemi. Kniha vás nutí stále o lidech vystupujících v příběhu přemýšlet a o tom že vše bylo a možná ještě je stále možné. Je téměř nemožné knihu a příběhy v ní popsané dostat z hlavy.

Aquagirl

Měla jsem tuhle knihu dlouho na svém seznamu a pořád jsem se k ní nemohla dostat. A když jsem si ji konečně přečetla nemohla jsem na ni dlouho přestat myslet. Je to strašně smutné a pořád aktuální, v téhle době ještě víc... Kniha ve mě vzbudila hodně pocitů, ani je neumím popsat.

Kacatko86

Kniha ve mě stále doznívají a rezonuje. Silný příběh, napsaný bez zbytečného patosu. Příběh dvou žen, jejich dětství, dospívání i dospělost, jejich postavení ve společnosti, to vše na pozadí desetiletí válek a bojů v Afghánistánu. Bohužel, stále aktuální téma, které nebere konce a pro nás pro Evropany mnohdy nepředstavitelné, že něco takového se ve světě stále děje. Celý příběh byl dechberoucí! Překvapivé pro mě bylo poznání, že pro ženy a vlastně nejen pro ně by byl komunistický režim lepší než nastolený islám pod taktovkou Talibanu.
Autor píše skvěle, dokáže krásně popsat, přiblížit téma a vtáhnout do děje i prostředí. Určitě ještě vyhledám jeho další knihy.

eva1984
29.11.2021

smutne, ale stale aktualni cteni

Rihatama
13.09.2021

Věděla jsem to. Čekala jsem to. A přece mě to pořád a stále stejně ohromuje, děsí a znechucuje. Jak mohl či může v moderní době existovat tak zvrhlý společenský systém, který odsuzuje celou polovinu společnosti (rádoby celého lidstva) k životu v bezbřehém a brutálním násilí, společenském odsudku, hanbě? Nepřekvapuje, že autor sám Afghánec (muž!) v Afghánistánu nežije. Jen tak, soudím, mohl získat dostatečný odstup od způsobu života ve své rodné zemi.

Osud svedl dohromady Marjam a Lajlu, ženy různých generací a z různých vrstev afghánské společnosti. Na jejich životech Hosseini demonstruje postoj afghánských mužů k ženám, který prochází takřka zničujícím vývojem společně se stejně zničujícím společenským a politickým vývojem v zemi. Nakonec to jsou hlavně cizinci, Sověti, podobně jako později Američané, Evropané a další, kdo byli/jsou pro afghánské ženy požehnáním umožňujícím, aby mohly chodit do škol, mohly pracovat, říkat co si myslí, svobodně se pohybovat, nemusely se zahalovat do burek aj. Pakliže to muži v jejich rodinách dovolili. Co to je za strašný komplex, který afgánské (nejen) muže nutí násilím si vynucovat a prosazovat svou moc nad jejich životy? Tohle jsem doposud nepochopila a asi nikdy nepochopím. Korán dle mého odpověď nedává, ten se jen té slabošské mužské části společnosti hodí, aby ospravedlnila své ničím neospravedlnitelné chování. A ti, jež ženy přese všechno respektují, doposud neměli sílu ani moc všeobecný respekt k ženám a jejich právům nastolit. Ne bez vnější pomoci, zdá se. Jenže to právě musí udělat.

Hosseini ve svém románu v průběhu novodobých dějin otevřeně poukazuje na ty nejohavnější defekty životů žen v Afghánistánu. Pro mne nikoli první seznámení, určitě však dobrý počin pro přiblížení hrůz, které se v Afghánistánu běžně děly a nejspíš, byť asi ne v takovém měřítku, dějí doposud. Což však dnes není vůbec jisté poté, co Tálibán v srpnu 2021 v zemi po téměř dvou desetiletích opět převzal otěže. Na druhou stranu se Hosseini příliš netrápí literární zápletkou, takže příběh obou žen a jeho vyústění je v podstatě předvídatelný. Otázkou tak pro mě zůstávalo, zdali ty hrůzy dočíst až do konce, jakkoli jde o fiktivní postavy. Kdo však nemá přílišné povědomí o afghánských konfliktech vnitrospolečenských i politických, kniha stojí určitě za přečtení.

Alizon
02.09.2021

Prakticky bych mohla pismeno od pismena prepsat komentar uzivatelky Gibis. Take jsem mela knihu dlouho na ctenarskem seznamu a nahodou jsem se k ni dostala az ted, v dobe tak neradostne pro Afganistan. Tudiz po docteni knihy zustala horka pachut, ze i ty postavy, kterym ke konci svitla jiskricka nadeje na mnohem lepsi zivot, mohou byt opet tam kde pred 20 lety byly:( Mladsi z obou hrdinek Lajla se narodila ve stejnem roce jako ja a pri porovnani toho jake "starosti" jsem mela v cca 15 letech ja a jaky zivot v te dobe mela ona se mi sviralo srdce. Pro nas naprosto nepochopitelny "stredovek" - minimalne ve vztahu k zenam. Pozadi konfliktu jsem znala zbezne, pri cteni jsem si vyhledala dalsi informace a jsem bohuzel pesimisticka pokud jde o budoucnost Afganistanu. Pokud velmi silna vetsina nebude chtil zmenu (coz je tezke pri narodnostnich, nabozenskych a jinych trenicich) klidu se zeme nedocka. Kniha smutna, ale doporucim k precteni. Za pribeh/namet davam 5 hvezdicek, celkove hodnotim 4.