Tisíce planoucích sluncí

Tisíce planoucích sluncí https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/259212/bmid_tisice-planoucich-slunci-zoQ-259212.png 5 1959 391

Marjam je pouhých patnáct let, když ji pošlou do Kábulu, aby se provdala za pětačtyřicetiletého Rašída. O necelých dvacet let později vyroste mezi Marjam a dospívající dívkou Lajlou ze sousedství silné pouto podobné vztahu matky s dcerou. Když se dostane k moci Tálibán, už tak neutěšený život se promění v zoufalý boj s hladem, krutostí a neustálým strachem. Láska však dokáže člověka pohnout k nečekaným skutkům a překvapivým hrdinstvím překonat i nesmírně bolestivé překážky. Druhý román Khaleda Hosseiniho přijalo světové publikum neméně příznivě než autorovu veleúspěšnou prvotinu Lovec draků.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Leda , Rozmluvy

Thousand splendid suns , 2007

Gibis
25.08.2021 5 z 5

Čtení této knihy jsem dlouho odkládala a nakonec ji začala náhodou číst zrovna v době opět tak hrozně těžké pro Afghánistán. Tím se pro mě příběh stal ještě skutečnější a svírá mě u srdce z toho, že se afghánský lid a především ženy a děti opět klidu nedočkají.
Velmi silný příběh dvou žen, které i přes veškerou krutost, bolest a beznaděj, kterou každý den zažívají, dokážou v sobě najít sílu přežít každý jednotlivý den a naději a oporu jedna v druhé. Těžké čtení, ale určitě nezapomenutelné.
Zas a znovu musím děkovat osudu, že žijeme v zemi dostatku, pohodlí a nekonečných možností.

krovacek
24.08.2021 4 z 5

Opravdu dojemné, čtivé nahlédnutí do úplně jiného života, než známe my. Mě bude ještě dlouho strašit představa žvýkání kamení, a to tam ani nebylo to nejhorší. Nezbývá než doufat, že postavení žen se i zde stále zlepšuje...

petbrab
22.08.2021 5 z 5

Mé druhé setkání s autorem.
Velice smutný román zasazený do období po pádu monarchie až do porážky Talibanu. Autor si skvěle pohrává s emocemi u čtenáře. Obě hlavní hrdinky mající své sny a naděje, které jsou vždy tvrdě sražené na dno a možná až za něj.
Hrozné je, že i když se jedná o román, tak takové příběhy se v Afghánistánu děly a jistě dějí.
V závěru knihy je jistá naděje.
Bohužel knihu jsem četl teď, kdy Taliban je znovu u moci, což dělá knihu ještě smutnější a depresivnější.

Micha-Él
18.08.2021 5 z 5

Knihu nemůžu popsat jinak než slovy DECHBEROUCÍ a SRDCERYVNÁ! Hosseini krásně ukazuje, jak všechny lidi navzdory národnosti, vyznání, pohlaví nebo věku spojuje lidství. Všichni k životu neuvěřitelně moc potřebujeme lásku a naději, bez nich bychom našim strastem, bolestem a ztrátám podlehli... a že v románu najdeme toho zlého. Navíc jsem si dala dohromady mnohé souvislosti z afghánských politických dějin, takže autor dokonale propojil dojemný, zajímavý děj s příběhem velmi poučným. Mohu jen doporučit!

Mrs.Depp
06.07.2021 5 z 5

Nádherná kniha, příběh dvou afghánských žen, které musely během svého života prožít neuvěřitelně těžké věci. Příčinou těchto těžkostí bývá v mnoha případech chování mužů k ženám. V knížce se dočteme o spoustě věcí, o kterých od dětství slýcháváme a přitom nám přijdou opravdu nepředstavitelné, jako např. domluvené sňatky v mladém věku. Dívky jsou nuceny se provdat za o mnoho let starší muže, kteří je často po celý život týrají. Přijde mi neuvěřitelné a nesmírně nespravedlivé, že v době kdy já jsem vyrůstala, prožívala spoustu nádherných chvil se svými rodiči a měla možnost si vybrat, co chci studovat, za koho se chci provdat, cestovat, co si oblékat, mít svůj vlastní názor a tak, byly jinde jiné dívky a ženy, které musely svůj život spojit s muži, které nejenže nemilovaly, ale kteří je pak často celý život týrali, musely poslouchat na slovo, nemohly samy ani vyjít na ulici a neměly ani možnost od nich odejít.
Kniha je ale také o velkém přátelství, o naději a o tom že člověk nemusí porodit, aby se mohl stát matkou.
Pro mě kniha, kterou jsem si zkrátila dva týdny čekání na to, jestli se nám doma opět zhroutí svět nebo půjdeme dál s novou nadějí, že se dočkáme toho našeho vymodleného zázraku. I díky této knize bylo to čekání snesitelnější. Život není fér, a tak nás nejspíš čeká pokus č. 4, ještě že jsou ty knihy, díky kterým může člověk na svoje trápení aspoň na chvíli zapomenout.

pavlina0821
05.07.2021 3 z 5

Teda na to, jak dobré hodnocení kniha má, musím říct, že mě docela zklamala. Ale jen ze začátku. Popis života v kolbě mi přišel dost nudný a poměrně dlouho se to nikam nestáčelo. Mnohem víc mě zaujal Lajlin příběh a to pravé ořechové nastalo až ve třetí části, kdy se střídalo vyprávění Marjam a Lajly. Nevím, možná je to tím, že knihu psal muž, který se přeci jen nedokáže úplně vcítit do role utlačované ženy, ale musím říct, že už jsem četla mnohem lepší arabské příběhy.

Maevie
14.06.2021 5 z 5

Příběh Tisíce planoucích srdcí mě ze všech Hosseinových románů zasáhl nejvíce. Na pozadí afghánských válek jsou popisovány mnohem menší, ale za to hrozivější zápasy, které musí každý den vybojovat obyčejné afghánské ženy. Životy Marjam a Lajly byly na začátku v mnohém odlišné, přesto je okolnosti a patriarchálně založená společnosti donutily vstoupit do manželství bez lásky a trpět pod surovou nadvládou muže. Přestože je Hosseini muž, podařilo se mu čtivě a uvěřitelně nahlédnout pod burku a vynést na světlo myšlenky a pocity obyčejných muslimských žen.

Monuli36
10.06.2021 5 z 5

Smutná,ale nádherná knížka.Já tohle téma vyhledávám a mám k takovým knihám veliký vztah.Rozhodně DOPORUČUJI

laura
28.05.2021 5 z 5

Drsné, surové, kruté. Bolavé. Vím, proč tohle nechci číst. A přece, jednou za čas, podlehnu. A čtu. A brečím a brečím.

Beznaděj, bezútěšnost, neúprosnost osudu, bez možnosti odvolání. To je život žen v Afghánistánu. To je realita. Drsná, surová a krutá. Bolavá. A neměnná... Bohužel.

Možná, že na začátku byla láska. A možná tam nikdy nebyla. Možná, že tam byla naděje. A spoustu víry, odhodlání a vnitřní síly. Na konci jsou jen slzy. Ztracené sny. Ztracená víra. Zbitá naděje.

A přece se nevzdávají. Bojují. Věří. I po tom všem...

Můžeme bojovat taky. I tím, že o takových příbězích budeme číst. Že o nich budeme mluvit. Že nám nebude lhostejné, že někde, někdo, právě teď...

...trpí...

Emotivní, burcující, plné násilí, krve a válečných zmatků. Šokující. A někde v troskách lidské důstojnosti se narodí láska...

pedroK
05.05.2021 5 z 5

Těžký příběh, od kterého se nedá odtrhnout. Válka je vůl.

barcc85
25.04.2021 5 z 5

....život!!! .... pro miliony lidí této kultury běžné starosti, pro "náš svět" silná krutost bytí.

Povinná četba!

soupik2012
23.04.2021 5 z 5

Třetí kniha téhož autora a zase to byla absolutní top paráda. Khaled Hosseini pokaždé vytvoří dech beroucí román, který se skládá z několika drobnějších příběhů, které jsou navzájem propojené. V jeho románech je hned několik hlavních postav a mísí se tragické situace s novou nadějí. K tomu právě velmi často využívá propojení jednotlivých příběhů. V Tisíci planoucích sluncí nám přibližuje nelehký život tamních žen, které mají v životě jediné právo a tím je absolutní poslušnost. Afghánistán, je zemí která dlouhá léta nepoznala nic jiného než válku. Lité boje na chvilku utichnou jenom proto, aby se znepřátelené strany mohli pomodlit. K čemu se asi modlí? Aby jejich střela neminula? Islám je největší hrozbou lidstva. A tato kniha to jenom ztvrzuje. Audioknihu načetla má nesmírně oblíbená narátorka paní Renata Volfová.

sirojezkin
20.04.2021 5 z 5

Opět nádherné, zase jsem si pobrečela. Události, konflikty a život v Afghánistánu je tak těžký. Ani si to neumíme představit. Nechtěla bych tam v žádném případě žít jako žena. Celý svět by měl tuto knihu povinně číst !

kululinka
16.04.2021 5 z 5

Těžko se mi hledají slova, která by jasně vyjádřila mé pocity při čtení této knihy. Pokud bych měla ale vybrat jedno slovo bylo by to “dechberoucí”. Kniha plná krutosti, bolesti, které člověku až berou dech, mrazí a děsí, zároveň však prostoupená krásou a emocemi, které Vás nutí pokračovat dál, protože chcete doufat, vědět...Nejděsivější je, že si čtenář uvědomuje, že životy hlavních hrdinek, jejich utrpení, brutalita s jakou se s nimi zachází, a další příkoří na pozadí náboženských ideologií není ničím výjimečným, ale bohužel běžným jevem v Afghánistánu.

Pavlina50
29.03.2021 5 z 5

Velmi nepříjemné a smutné čtení - ovšem jen co se týče obsahu. Jinak naprosto nádherná kniha plná bolesti, emocí, nespravedlnosti a krutosti, kterou jako Evropanka vychovaná v naprosto jiném světě (i přesto že byl také vlastně taky totalitní), nedokážu a hlavně nechci pochopit a už vůbec ne, ani díky jakékoliv náboženské toleranci omlouvat. Příběh Marjam a Laily je opravdu děsivý, nejděsivější na tom je právě to, že jejich osud a způsob života není dokonce ani v současné době nijak výjimečný a v zemích podléhajících této zrůdné ideologii a náboženství naprosto standardní a běžný. Příběh je psaný velmi poutavě a čtivě, není tady moc hluchých míst, kromě prioritního příběhu dvou mladých žen, jejichž čisté přátelství a osudový vztah vznikly navzdory druhořadnému a naprosto podřízenému postavení žen, dále popisuje a seznamuje nás také s důležitými mezníky historie novodobých dějin Afghánistánu vyvolané politickými změnami (převrat v roce 1973, kdy vládu „krále“ převzala komunistická strana, desetiletá okupace sovětskými vojsky, občanská válka, nástup moci a vlády Talibanu i její, i když dodnes hodně „diskutabilní“ konec).
Je to varování… je to kniha, která má co říct…a říká to krásným, i když drsným způsobem. Přes všechno, co se kolem v současné době děje, pořád děkuji za to, v jaké zemi jsem se narodila.

ikul
29.03.2021 5 z 5

Po přečtení této knihy jsem si uvědomila, jak obohacující je poznávání jiných krajů a kultur. Zvláště pro Evropany. Těžko se věří tomu, že v době, kdy jsme už žili v pohodlných bytech nebo domech s veškerým vybavením, měli ukončené vzdělání a mohli jsme se rozhodovat kudy náš život povede, byly a jsou státy, které toto nesdílely. Ženy, o jejichž bytí a nebytí rozhodovalo fanatické náboženství. Ženy, které zakopávaly televize, aby nikdo nevěděl, že je mají. Ženy zavřené v domech bez možnosti svobodného pohybu. Tuto knihu vřele doporučuji všem, ale hlavně těm, kteří řeší některé současné pandemické nesvobody jako životně důležité. Věřte tomu, že jsou to prkotiny.

Mája873
26.03.2021 5 z 5

Knížku jsem četla se zatajemným dechem.... Příběh mě úplně zasáhl. Osud Marjam a Lajli byl opravdu krutý a nejednou mě dojal k slzám. Odráží se v něm všechny lidské vlastnosti, jak ty nejlepší, tak i ty nejhorší.

Dani25
23.03.2021 5 z 5

Ťažký a bezmocný život dvoch afgánskych žien počas rôznych politických zmien. Veľmi skľučujúce čomu museli čeliť. Výborne prepracované postavy a ich emócie a dôvody ich konania.

Mi--LADA
14.03.2021 5 z 5

Další hodně zajímavá knížka o životě v Afghánistánu, tentokrát tady hlavní roli hrají ženy. Opět se četla jedním dechem. Strhující příběh. Je to čtení, od kterého se člověk nemůže odtrhnout. Od autora si určitě přečtu ještě něco dalšího.

Téra471
14.03.2021 5 z 5

Nádherná kniha, která se čte jedním dechem. Silný příběh dvou žen s nelehkým osudem. S ženami jsem soucitíla, i přesto, že je mi tento svět velmi vzdálený. Velmi reálně a poctivě napsané dílo, které jen tak nezapomenu. Dokonalost.

Afghánistán Tálibán uprchlíci migrace

Khaled Hosseini
afghánská, 1965
2007  92%Lovec draků
2013  86%A hory odpověděly
2008  93%Tisíce planoucích sluncí
2018  85%Mořská modlitba

Kniha Tisíce planoucích sluncí je v

Přečtených2 875x