Mořská modlitba

Krátká, ale obsahově silná, ilustrovaná kniha je reakcí na současnou uprchlickou krizi. Kniha je psaná ve formě dopisu otce synovi v předvečer jejich cesty. Otec pozoruje svého spícího syna a přemýšlí o nebezpečné cestě přes moře, která je čeká. Je to také živý portrét jejich života v Homsu v Sýrii před válkou a rychlé přeměny města z domova na smrtící válečnou zónu. Impulsem pro napsání knihy byla děsivá fotka Alana Kurdia, tříletého syrského chlapce, jehož tělo bylo na pláž v Turecku vyplaveno v září 2015. Hosseini vzdává hold milionům rodin, jako je ta Kurdiho, které byly roztříštěny a vyhnány z domova válkou a perzekucí. Svůj výnos z této knihy daruje Khaled Hosseini Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a neziskové nadaci The Khaled Hosseini Foundation, aby pomohl financovat úsilí o záchranu života uprchlíkům po celém světě. Khaled Hosseini, nejprodávanější spisovatel dle žebříčku New York Times, autor knih Lovec draků, A hory odpověděly a Tisíce planoucích sluncí reaguje na současnou uprchlickou krizi touto hluboce dojemnou, nádherně ilustrovanou krátkou novelou pro lidi celého světa a všech věkových kategorií....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/388436/morska-modlitba-GN3-388436.jpg 4.579
Literatura světová, Novely
Vydáno:, Argo

Sea Prayer (2018)

Kniha Mořská modlitba

Burinkacdbd

Spoiler!

Kniha jako celek nebyla špatná, alespoň doufám, že neměla podnítit nesváry už v tak napjatém a kontroverzním tématu. Ilustrace byly velmi povedené a příběh též. Jen se snažím odhodit předsudky, protože na rozsah "migrace" mám velmi jasný názor, který by se sluníčkářům nelíbil. Je mi líto obětí, ale na této "migrační vlně" se živí spousta pochybných existencí.
Kniha je inspirována příběhem Ajlana Kurdího, tříletého syrského uprchlíka, který utonul ve
Středozemní moři na útěku do Evropy v září 2015.
Na tuto "kauzu" si velice dobře vzpomínám. Proletěla tehdy snad všemi médii.
Níže kopíruji dva úryvky z netu o tomto chlapečkovi, obrázek si, čtenáři, udělej sám:

"Obrázek malého mrtvého těla Ajlana Kurdího na turecké pláži proměnil způsob, jakým mluvíme o uprchlické-migrační krizi. Za dvanáct hodin obrázek doslova obletěl svět — viděli ho lidé na 20 miliónech obrazovek a nespočet dalších v novinách a v televizních zprávách."

" Za smrt syrského chlapce Ajlana, který se utopil na útěku před Islámským státem, může jeho vlastní otec Abdulláh Kurdí, napsal server CBCnews s odvoláním na výpověď uprchlice Zainab Abbasové. Podle jejích slov patřil Ajlanův otec ke skupině pašeráků. Právě Abdulláhu Kurdímu rodina Abbasové prý zaplatila 10 tisíc dolarů (240 000 korun) za převoz do Evropy. Měl na starost celou plavbu a loď také řídil. Muž jako jediný z rodiny přežil."

Přečteno: březen 2019

BlackWidow

Nádherná a velice dojemná kniha. Byť je kratinká, oproti jiným autorovým knihám,tahle chytí člověka za srdce a nutí ho přemýšlet.Každé dítě má právo na šťastné dětství plné smíchu,radosti,maminčina či otcova pohlazení a né se ukrývat někde v rozvalinách,čekat,kdy na ně někdo vystřelí nebo jim zabije rodiče. A ty nádherné ilustrace dodávají celé knize tolik emocí,že na konci člověk jen sedí a po tváři mu tečou slzy a v hlavě mu zní modlitba:

Prosit Boha,aby ten člun dobře řídil,
až nám břeh zmizí z dohledu
a z nás se stane jen smítko
v bouřících vodách,zmítané vlnami,
snadná kořist.
Protože ty,Marwáne,
ty jsi cenný náklad,
nejcennější,jaký tu kdy plul.
Modlím se,aby to moře vědělo.
Inšáalláh.
Jak já se modlím,aby to moře vědělo....

VerJer

Knihu jsem otevřela nevěda, o čem je. Těšila jsem se na další bolestný zážitek od Hosseiniho a ... dostala jsem ho. Sice jsem si připadala oproti ostatním dílům trochu ošizeně, co se počtu stránek a písmen týče, ale je neuvěřitelné, kolik emocí může jedna krátká "modlitba" vyvolat!
Ilustrace jsou také moc povedené!
Kniha nutí se nad tématem uprchlictví hlouběji zamyslet a než příště v nějaké diskuzi vyslovím svůj názor, určitě si na ni vzpomenu.

PetraBery

Krátká dojemná pětiminutová modlitba s nádhernými ilustracemi a textem s přesahem. Smutná knížka o osudu jednoho uprchlického otce, syna a ostatních, kteří se vydávají na nejistou cestu ze své země.

Evina74

Smutná modlitba doprovázená krásnými ilustracemi nutí k zamyšlení. Važme si toho, že můžeme svým dětem dopřát bezpečí.

DeniseMarini

Krásné ilustrace a příběh k zamyšlení.

Rilian

Nádherné ilustrace s minimem textu, které dokáží chytnout za srdce. Jako otce se mě nejvíce dotkla pasáž, v níž hlavní postava slibuje synkovi, že se mu na moři nemůže nic stát, ačkoliv může jedině doufat, že moře bude milosrdné.
O migraci si můžeme myslet mnoho věcí, ale ani jedna z často znepřátelených názorových stran nepopírá, že na moři umírají nevinní lidé, kteří byli vyhnáni ze svých domovů. V tomto případě už nezáleží na tom, proč se dotyčný muž se synem vydali na cestu a co by chtěli dělat po svém příjezdu do Evropy, když žádné "potom" už nebude.
Jsem rovněž rád, že výtěžek z prodeje jde na dobrou věc.

haski

Pro ty, kteří četli jeho předchozí knihy, je to takové smutné pohlazení s touhou po pochopení.