Han-nah Han-nah komentáře u knih

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Knihu jsem četla na základě doporučení. Je z 2. sv.války, ale pojata opačně z pohledu Némců. Nemohla jsem se začíst, ale netradičně pojatý příběh, kdy vypravěčka je sama "Smrt", mě zasáhl. Ne každý Němec byl fašista. Válka je krutá ke všem lidem a je dobré si to neustále připomínat.
Táta - Hans - i v posteli byl vysoký, jeho duše seděla a přivítala se se mnou. To takové duše vždy dělají - ty nejlepší. Ty, které se zvednou a řeknou "Vím,kdo jsi a jsem připravený. Ne, že by se mi chtělo jít, pochopitelně, ale půjdu."

18.01.2020 4 z 5

Emilka Emilka Ivana Fajnorová

Tak mě autorka svou prvotinou oslovila. Krásným naším jazykem vyprávěná rodinná sága těžkého života lidí od začátku 20. stol. Emilka se narodí jako čtvrtá dcera a hned po narození uslyšela větu " S holkou jsme nepočítali" . Jaký to bude mít vliv na její život s dalšími sourozenci, rodiči i prarodiči v malé vesnici v blízkosti Brna . Provází nás svým životem s radostmi i strastmi. Jak bylo v té době zvykem, bylo hodně dětí, ale také hodně smrti. Emilka je velmi svérazné dítě a má autoritu jen ve své milované babičce a jejich večerů pod lampou.
Život nakládá, kolik unesou. Krásně popsané lidské osudy s psychologickým rozborem mezilidských vztahů.
Více se mi líbila prní polovina knihy, ale myšlenkami jsem se při čtení vrátila do svého dětství. Moje babička Andělka se narodila taky v době narození Emilky a taky podobný osud. Vše ji vzali, ovdověla, podpálili ji dům, který znovu s péčí o své děti a podporou rodiny a sousedů znovu postavila a nezapomenu něžné pohlazení její mozolnatou rukou.

04.05.2023 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Další kniha této autorky opět nezklamala. Tentokrát nás zavádí do krásného španělského města Madrid, ale ukazuje nám i krutou historickou dobu pod vedením generála Franca v padesátých létech 20,stol. Každodenní bída, krutost teroru režimu, těžký život a strach lidí promluvit, sirotčince plné dětí, ale i různé tradice i býčí zápasy.. Autorka opravdu skvěle popisuje historii, tradice ,strach. Je zde dost postav, kdy každá ukrývá nějaké tajemství, která vyplouvají pomaličku na povrch a v závěru knihy se až neskutečně protnou.
Jelikož i za tohoto režimu se Španělsko chce otevřít světu, autorka , pro někoho fádní histotorii, oživila dějovou linku milostnou zápletkou mladého Texasana Daniela, vášnivého fotografa, který sem přijel s rodiči . V hotelu pozná místní dívku Anu. S ní začíná poznávat , ne jenom, slunné Španělsko. Čtenářům historii obohatí i vsuvky - pasáže a úryvky z časopisů a zpráv z tohoto období.

21.11.2022 4 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Pro mě neznámá autorka a překvapení. Líbil se mi námět knihy s mrazivým , trochu hororovým dějem , zasazený do mých oblíbených Beskyd. Parta bývalých spolužáků a pořád přátel si plánuje dovolenou . Nikdo ale netuší, co jim přinese cesta lesem a jedna odbočka.

28.07.2022 4 z 5

Oživlý kámen Oživlý kámen Louise Penny

A opět inspektor Gamache a nyní jeho dovolená s manželkou, kde každý rok slaví své výročí, v krásném rodinném hotýlku, stojícího nedaleko nám již známé vesničky Three Pines, v krásných kanadských lesích. Ale ani zde mu není dáno odpočívat. Stala se tragédie nebo vražda? Přijede jeho tým spolupracovníků a rozebíhá se vyšetřování.
"Oživlý kámen" - socha v životní velikosti a velké hmotnosti přece nemůže jen tak sklouznout z podstavce. Kdo měl důvod k vraždě, těch je hodně - mamon, závist, nenávist.....Tak, jak se to opravdu stalo, mě velmi překvapilo.
V každé knize série je kromě poezie, úžasné vyjádření a psychologický rozbor postav.
Zde je to rodinná sešlost, navenek trochu potrhlá rodinka, kdy každý člen skrývá tajemství, cítí křivdu. Inspektor se svou ženou mají krásný vztah, dvě dospělé děti, ale i na něj jediná věta zapůsobí, že přehodnotí minulost a to, co skrýval musí jít na povrch.
Opět popis nádherné přírody a quebecké kuchyně, chuťové buňky byly v pohotovosti.

17.06.2022 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Velmi emotivní kniha. Jak jsme malí, tak říkáme "Já sama". Jak člověk stárně, pomalu se tato věta mění na "To ještě zvládnu, ještě nejsem tak stará." To vše životem přijímáme lépe, když máme krásné dětství a milující rodinu. Jen málo z toho bylo dáno do vínku jedenáctiletému Štěpkovi. Rodiče se rozvedli, s tátou a jeho novou rodinou si přestává rozumět, máma řeší peníze, nechce říct, proč se nebaví s dědou a následně vážně onemocní. Tím vším nás provází sympatický Štěpka. Nachází pochopení u svého stárnoucího, milujícího dědečka, ke kterému se nastěhoval. Jsou spolu, mluví spolu, řeší problémy, navzájem si pomáhají. Jsou tu jeden pro druhého a každý chce být "soběstačný" právě pro toho druhého, přes všechny překážky nastražené životem.
Dobře jsou v knize popsány pocity rozvedené maminky i Štěpovy lásky. Mít rád někoho, kdo je trochu jiný.
Líbilo by se mi pokračování této knihy, jak se sympatický Štěpa dál rve se svým životem.

26.01.2022 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Díky Dk jsem poznala tohoto autora. Töru Watanabe nás vzpomínkami vtáhne do svého rodného Japonska, přiblíží japonskou kulturu, zvyky, jídlo,zábavu v 60tých létech minulého století. Popisuje život studentů na koleji, hodně zábavy a hlavně sexu. Ale to přece k mládí patří, hledají se ve všech směrech. Tóru nás postupně seznamuje se svými přáteli. Pro mě Japonci vždy usměvaví, ale za fasádou je vždy jen člověk z masa a kostí, se svou radostí a bolestí. Líbí se mi, s jakou citlivostí jsou zde postavy v knize rozpitvávány úplně do hloubky, jak vzhledově, tak i emočně.
Vždy jsem si říkala, že člověk si život nedal, tak by si ho neměl dobrovolně vzít,. Opravdové sebevrahy neodsuzuji, nelituji a v určitém bodu obdivuji, že najdou tu odvahu ukončit pro ně neslučitelnost bytí s jejich životem. Nevidíme do hloubky jejich duše, jejich vnitřní bolest, nevyváženost, zoufalství, pocit strachu, beznaděje, apod. Tato krutá realita života je velmi citlivě popisována v této nádherné knize.

07.01.2022 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Tato nádherně napsaná detektivka nezklamala. Když vidím filmové zpracování a pak teprve čtu knihu, mám většinou obavy. V tomto případě naprostá spokojenost. Před 40 lety zmizí z velice známé rodiny továrníka Vangera mladá Harriet a starý pán stále neustává v pátrání. Když si najme schopného investigativního novináře Mikaela, který má problémy a potřebuje se na nějakou dobu zašít , má vyhráno. Ku pomoci mu najme soukromého detektiva , hackerku Lisbeth a propojením těchto dvou zcela odlišných lidí graduje děj knihy a své vyšetřování dokončí úspěšně. Ke kapitole 12 jsem se po přečtení ještě vrátila k vůli tajemné , svérazné Lisbeth, protože jsem musela přemýšlet o formě opatrovnictví a poručnictví ve Švédsku a dopad na lidi, kterých se to týká a jsou to lidé , tak jako Lisbeth, třeba až do dospělosti. Velmi smutné zjištění, jak systém s lidmi nakládá. Opravdu nádherná kniha.

25.04.2021 5 z 5

Zátiší Zátiší Louise Penny

Kniha je ze začátku taková rozvláčná, asi abychom se v klidu a postupně seznamovali s postavami. Název "Zátiší" je zavádějící. Je to krásná kanadská vesnice, která si žije svým poklidným životem. Všichni se navzájem znají a vidí druhému tzv. do kuchyně. Nebo to jsou lidé, kteří žijí tzv. v "Zátiší", nedělají sami nic a čekají, co jim život přinese.
Hladinu poklidného života rozčeří zpráva, že v lese byla nalezena oblíbená obyvatelka Jane.
Její násilnou smrt přijede vyšetřovat vrchní inspektor Armand Gamache se svým týmem. Tento poklidný muž zapadne mezi obyvatele a vy s ním. S jeho klidem se podílíte na vyšetřování vraždy, ale hlavně více poznáváte obyvatele. Až na závěr se dovíme, jak pomůže při vyšetřování a jaké tajemství vydá obraz "Jarmareční neděle".
Líbily se mi různé citace i úryvky z poezie. Těším se na další vyšetřování.

15.11.2021 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Kniha, ke které se ráda vracím. Opět jsem viděla Tv zpracování, proto jsem po ní sáhla. Prostý příběh ze staré Anglie mě vždy něčím osloví. Pak zavřu oči a snažím se z knihy čerpat.
Předsudky byly, jsou a budou a mohou být prakticky vůči čemukoliv. Jsou to negativní pocity vůči někomu nebo něčemu. Některými si ulehčujeme svůj život, některými kritizujeme, aby ten náš život dával smysl.
Pýcha - povýšenost, opakem je pokora, která mnohým z nás chybí.
Já mám taky se svou povahou někdy problém, protože říkám pravdu , jsem ráda, když mluvím s lidmi na rovinu. Pravdu přijímám, ale taky ji někdy musím v sobě zpracovat. Dnešní doba v lidech utlumuje city, málokdo vyjadřuje své opravdové emoce, požaduje se empatie. Je to ale vždy dobře? Podívejme se na malé děti, proč nám u nich ta dětská upřímnost nevadí?

14.11.2021 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

K babičce jsem se vrátila teď v době adventu, pozastavení a vzpomínkami na naše blízké, mou milovanou babičku, která mi do života hodně dala a její oblíbená autorka Božena Němcová mě díky ní provázela celou dobu babiččina života. K této knize se ráda vracím a zrovna mě potěšilo, že je vysílána i v TV.

11.12.2019 5 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

V této sérii jsem začala u 11 a začínám od začátku. Tato drsná, akční, detektivní kniha z amišského prostředí vtáhne čtenáře do děje vyšetřování dopadení sériového, velice brutálního vraha. Nechybí zde romantika, ale i dávná tajemství, která pronásledují náčelnici Kate. Jako bývalá Amiška, která se sice od víry odloučila, má pořád citové pouto ke své rodině i bývalým přátelům. Velmi jsem ocenila kolektiv policistů, jejich tvrdou práci zkomplikovanou, jako obvykle byrokracií, ale hlavně, jak stáli za svou "Náčelnicí".

10.09.2023 4 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Krásná, vtipná kniha plná ilustrací a hlavně humoru a osobních zkušeností a rozhovorů l. Zibury při putování po naší krásné zemi. Nelze brát jako cestopis. I kdyby se v knize nezmínil o našich krásných Beskydech a blízkých Hukvaldech, necítila bych se vůbec dotčená, protože u nás je tolik krásných míst, že nelze všechny zmínit v jakékoliv knize.
Fascinuje mě, jak se dokáže dát do hovoru s kýmkoliv, aby své poznatky předával nám čtenářům,
Totálně mě rozesmála kapitola o zkušenosti s oslíky a mrkvičkami. Zajímavá je i o železničním WC, naše turistická základna a nadšení malíři turistických značek a vlastně z každé kapitoly jsem si něco vybrala.

16.11.2022 5 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Po přečtení této velice útlé knihy mohu jen poděkovat autorce, co vše dovedla na pár stránkách vyjádřit. Už jenom ten výstižný název "Pouta" jsou pocity, vzpomínky a touhy čtyř hlavních postav. Každá z nich má tajemství, něco ji trápí, hledá řešení, jak z této situace ven. Dohromady je spojuje rodina, přátelství a škola. Jsou schopni navzájem si pomoci a dovede dotyčný nabízenou pomoc přijmout?
V pasti je dvanáctiletý Théo, který doplácí na rozvod svých rodičů, vzájemnou nevraživost mezi nimi, problém se střídavou péčí. Jak těžké je pro něho vše zvládat. Svým konáním volá o pomoc, ale dostává tím do problémů spolužáka Mathise, kterého také dostává do pasti. Jak mu má pomoci, ale aby ho nezradil, ale podpořil. Sám má v té době trápení, protože jeho maminka Cécile začne mluvit sama se sebou a on neví proč. Ta však v této době řeší, s kým to vlastně žije. Kdo je její manžel?
V pasti je i Hélen, kterou jako malé dítě týral její otec. Jak to ovlivňuje její další život v profesi učitelky. Všímá si, že se něco s Théem děje, ale dovede pomoci?
Autorka každou strohou větou jako nitka k nitce utkala opravdu silný příběh.

21.04.2022 5 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

A mám za sebou další čtivý díl této série. Moje oblíbená Kim a její skvělý tým, objeví se i Daniel, no s tím se uvidí. Je tu i věčně dotěrná reportérka Tracy. Vyšetřování jde do minulosti a spojitosti s vraždami. Každý si myslí, že něco z minulosti zůstane utajeno, snaží se před tím utéct, ale vždy vypluje na povrch.
Moc se mi líbí hlášky mezi kolegy. Dějové linky se na závěr navzájem propojí. Autorka popisuje emoce těch, kteří byli v dětství výchovou rodičů narušeni a trauma z tohoto období si většinou nesou po celý život. Ale to neznamená, že se z nich mají stát špatní lidé. Že s tím dokáží žít, to nám ukazuje Kim a Tracy. Život Tracy byl v tomto díle více odhalen.

26.01.2024 5 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

A opět další ze série s tajemnou náčelnící Josií Quinnovou. Autorka úžasně propojuje minulost se současným životem. Josii a malá Jojo, otevírání minulosti a dětství vydává pomalu na povrch to, co chtěla uzamknout. Celý děj je velmi propracovaný a má spád. Čtení je napínavé a až mrazivé. Josie sice v dětství prošla peklem, ale má kolem sebe ty správné lidi, kteří jsou tu vždy pro ni.

04.02.2023 5 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Zajímavé téma. V malém městečku se pohřešuje dívka, kdy následným vyšetřováním se zjistí, že asi není jediná .
Pod svícnem bývá tma. To si uvědomuje i velice cílevědomá vyšetřovatelka Josie. Komu zde ale může věřit a spolehnout se, že ji nezradí a to , jak v osobním, tak i pracovním životě. Ovlivňují ji i připomínky z její minulosti.
Kniha má pomalejší rozjezd, ale krátké kapitoly se velice dobře četly. Těším se na další knihu z této série.

12.10.2022 4 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Tak tato kniha jako povinná četba nejen pro mladé, ale hlavně i pro jejich rodiče. Svou otevřeností šokuje. Nejhorší na tom je, že to není vymyšlený příběh, ale krutá realita života školou povinné mladé dívky Christiany a jí podobným, kteří podlehnou drogám. Lehce se říká, když chtějí skončit, tak mohou přestat brát. Většinou padají do ještě větší závislosti, kdy řeší jenom, kde sehnat peníze, aby si mohli šlehnout, aby neměli absťák.
Ze závěru slov překladatelky je zřejmé, že ani Christiana to nemá jednoduché. Snad v budoucnosti sáhnu po pokračování v knize Christiane F. - Můj druhý život.

04.05.2022 4 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Kniha mě vrátila zpět v čase, kdy jsem žila na vesnici. Veškerý volný čas jsme trávily u babičky, která měla velké hospodářství, kdy snad kromě páva bylo na dvoře a v chlívě kde co. Učila nás lásku ke zvířatům i k půdě. Bylo automatické, že nejdříve povinnosti a pak volnost. Tak jak v knize obchod, tak tam to bylo čekání na "Pojízdnou prodejnu", kde si vše vyříkaly ženské, chlapi na to měli hospodu. My děti jsme neřešily sousedské spory.
Na postavách čtyř povídek této knihy je ukázka tvrdé reality života lidí.
Čtení umocňuje krásné nářečí a mě ještě uchvátila na rubu obalu mapka vesnice, kde jsem se krásně zorientovala.

27.02.2021 4 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Pohřbená pravda nebo lež, vše vždy vyjde na povrch. V tomto díle se na pozemku na hranici dvou policejních okrsků najdou staré kosti. Každý okrsek si vymáhá právo tento případ řešit, ale nadřízení rozhodnou jinak. Kim tak musí spolupracovat s bývalým kolegou Travisem. Oba dva mají mezi sebou nevyřčené problémy. Čemu dají přednost a bude jim jejich oboustranná averze komplikovat vyšetřování?
Díky tomu, že se týmy dělí, zbytek Kimina týmu dostane více prostoru, hlavně Stacey, o jejímž životě se dovíme více, tak, jak se nám pomaličku otevírá minulost i Kim.
Opravdu špatně se četlo skryté násilí, nenávist i rasismus, krutost skutků za maskou obyčejných obyvatel.
Kniha je , tak, jak ostatní, velice čtivá.

24.03.2024 5 z 5