Gooverka Gooverka komentáře u knih

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Hitlerovské Německo a osudy lidí za 2. sv. války jsou vděčnými tématy pro mnoho knih, ale jen někteří spisovatelé je umí pořádně uchopit. Zusakovu Zlodějku určitě řadím mezi ně. Dát vyprávění na bedra Smrti je hodně originální nápad, který můj pocit z knihy ještě umocnil. Zusak je především výborným vypravěčem, který vás do příběhu vtáhne a už nepustí. Grafická úprava už byla jen nadhodnotou, která snad jen potvrdila kvality knihy. Všechny postavy jsem si zamilovala, a v knize snad nebyl žádný prvek, který by mě rušil.

Konec mě "nešokoval" tak moc, jak bych od tak chválené knihy očekávala, ale stejně musím dát pět hvězd. Teď už se těším na film.

20.07.2014 5 z 5

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Podobná kniha na našem trhu určitě chyběla, a mě se dost líbila. Opravdu má za hlavní úkol především nakopnout, a to se povedlo i v mém případě. Buzer-lístek i To-do today si pomalu nachází cestu do mého života. A jaké myšlenky se mi z knihy líbily nejvíce? Napsala jsem článek na svůj blog: http://gooverky.blogspot.cz/2014/07/jak-jsem-malem-vyprokrastinovala-cteni.html

14.07.2014 4 z 5

Divergencia Divergencia Veronica Roth

Příběh sám o sobě docela zajímavý a čtivý, ke konci skvěle stoupá napětí, ale tím pro mě všechna pozitiva končí. Nevím jestli je to překladem, ale styl vyprávění nebyl vůbec propracovaný, "kecy" hlavní hrdinky často úplně k smíchu, slova zvýrazněná kurzívou záměrně navádí čtenáře, a tím ho svým způsobem degraduje - jakoby sám nepoznal důležitá místa a věty v textu. Po dalších dílech určitě neprahnu a neplánuji je číst. Jako odpočinkové čtení dobré, pokud u knihy nechcete vůbec myslet, ale jakmile trochu začnete zkoumat výstavbu textu, možná vás to jako mě začne nahlodávat.

12.07.2014 2 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Možná jsem měla od Nesba moc vysoká očekávání, ale za mě prostě NE. Začátek šíleně roztahaný, asi 2/3 knihy by se daly shrnout do několika desítek stran. Nejzajímavější byly od začátku legendy, které mi ale s příběhem vůbec nekorespondovaly. Když už se kniha ke konci začala rozjíždět, tak nějak mi bylo dobu jasné, že vrah bude jeden ze dvou mých tipů - a také se tak stalo. Tedy žádné velké překvapení ani zvrat.

Kniha byla hodně čtivá, to jí neupírám, konec měl velký spád a já hltala každou stránku. Jako odpočinková beletrie super, styl vyjadřování i jazyk na jedničku. Harry Hole mi byl od začátku do konce sympatický. Nezbývá než se pustit do dalšího dílu, a doufat, že konečně narazím na toho opěvovaného Nora.

02.07.2014 2 z 5

Open – Otevřená zpověď Open – Otevřená zpověď Andre Agassi

Knihu jsem, stejně jako mnoho lidí přede mnou, zhltla za pár dní. Agassiho kariéru jsem moc neznala, v mém povědomí byl zařazen do kolonky vtipálek a jako součást perfektního tenisového páru se Steffi.

Kniha ale byla úžasná. Spoustu věcí v Agassiho životě chápe i člověk, který se s tenisem nikdy nesetkal. Jeho výkyvy se sice ke konci knihy už slévaly, ale to nic nemění na tom, jakou legendou se za tu dobu stal. Celou knihu jsem mu fandila, a nemohla se dočkat, co všechno ještě získá. Opravdu doporučuju všem, kteří v sobě mají jen trochu sportovního ducha. Agassiho pohled na ostatní tenisty byl velice zajímavý a potěšila i zmínka o Tomáši Berdychovi.

15.06.2014 5 z 5

Národní třída Národní třída Jaroslav Rudiš

Určitě stojí za přečtení, ale v knihovničce bych ji mít nemusela. Rudišův originální styl psaní i hrdina, to z knihy dělá dílo, které je třeba vydat. Ale na druhou stranu, určitě nedopadla podle mého vysokého očekávání, které mám zafixované z jiných Rudišových knih.

06.06.2014 3 z 5

Svatý Xaverius Svatý Xaverius Jakub Arbes

Poslouchala jsem sc. Xaveria jako audioknihu a bylo to strhující, ale do knihy se prostě ne a ne začíst. Namluvená verze spádu příběhu dost pomohla.

09.03.2014

Měla jsem asi vysoká očekávání, zdálo se mi, že kniha je vychvalovaná ze všech stran. V půlce jsem ji však odhodila, protože se mě vůbec nedotkla. Některé příběhy byly úsměvné, jiné zase k zamyšlení, ale celkově to ve mě nic nezanechalo.

20.02.2014 2 z 5

Světla Říma Světla Říma Alberto Moravia (p)

Moje první povídková sbírka od Moravii a hned mě neskutečně chytla. Každý příběh měl něco do sebe. Některé měly pointu větší, další zase žádnou, ale u všeho jsem se tak nějak zamyslela. Umí skvěl zachytit momenty v životě "římského člověka".

29.01.2014 5 z 5

Mrtvý holky Mrtvý holky Miloš Urban

Některé povídky mě šokovaly, další se mi líbily tak nějak normálně. Ale všechny byly moc čtivé, plné tajemna a erotiky. Moje druhá knížka od Urbana a rozhodně nekončím!

27.12.2013 4 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

vtipná groteska na malém městě o mnoha zkažených povahách

06.11.2013 4 z 5

Němá barikáda Němá barikáda Jan Drda

Velmi čtivá ač chvílemi dost smutná kniha. Drda svým stylem vyprávění a jazykem dokáže vtáhnout a všechny příběhy byly hodně zajímavé.

02.10.2013 4 z 5

Obecná škola Obecná škola Zdeněk Svěrák

Nedokážu říct, jestli se mi víc líbil film nebo kniha. V knize byly části, které mě rozesmály a ty mi třeba ve filmu tak vtipné nepřišly a naopak. Svěrák píše naprosto skvělým jazykem, příběh mě hodně pohltil a film je jedním z mých nejoblíbenějších!

07.09.2013 5 z 5

Ze začátku jsem se trochu bála, že mě styl vyprávění moc nechytl, ale jakmile se příběh rozjel, už jsem k němu získala velký obdiv a vztah. Vyprávěno tak skvěle, že si všechny scény dokážete sami představit. Příběh zajímavý až do úplně poslední stránky, žádná pasáž tam nebyla navíc, vše mělo své kouzlo. Určitě se pustím i do Pána prstenů. Díky Hobitovi mi došlo hned několik věcí, které sem předtím tolik nechápala!

05.09.2013 5 z 5

Černé světlo Černé světlo Václav Řezáč (p)

Výborný antihrdina, nepříjemnější na každé další stránce. Skvělá psychologie nejen hlavní postavy. Hodně čtivé a na konci o to více překvapující.

31.08.2013 4 z 5

Hruškadóttir Hruškadóttir Jana Šrámková

Nejde ani tak o ten zajímavý příběh a nádherně vylíčenou psychologii hlavní hrdinky. Jde hlavně o jazyk, a o to, jak je knížka celkově podána. Přečteno za několik málo hodin. Byla jsem stylem psaní autorky úplně pohlcená.

26.07.2013 5 z 5

Zázemí Zázemí Jana Šrámková

Úžasně napsaná vzpomínková kniha, autobiografie i fikční svět. Několikrát jsem se musela pousmát, z dalších fragmentů mi bylo smutno, jiné mi zas přišly jako vystřižené z mého vlastního života. Nádherně čtivé, prostě milé. Pohlazení na duši. Každý čtenář si snad musel vzpomenout na vlastní dětství strávené u své babičky, na ty zážitky.

11.07.2013 4 z 5

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

Moje první a jistě ne poslední kniha od Murakamiho. Nádherně popsal atmosféru nočního Tokia, úplně všechno jsem viděla nádherně před sebou, jako bych tam sama byla. Mistr v zaujmutí čtenáře, několik dějových linek, které se dotýkají, umí prostě vtáhnout a nepustit. Několik hororových prvků, ale i hodně věcí typických pro Japonsko. Ve světové literatuře úplně jiné uchopení příběhu, které je více než originální.

07.07.2013 4 z 5

Paní Dallowayová Paní Dallowayová Virginia Woolf

Jsem ráda, že jsem si ji přečetla, protože to určitě je jedno z vrcholných děl anglické literatury. Nemohla jsem se do ní ale pořádně začíst, sice se mi strašně líbilo, že je příběh vyprávěn několika postavami, ale ne všechny mě oslovily. Nedokázala jsem se vžít do té určitě nádherné atmosféry, která se přede mnou rozvinula až při výborném doslovu od M. Hilského. Hodně zajímavé dílo, které by měl znát každý.
Určitě stojí za přečtení, vůbec toho nelituju, ale bohužel mě asi tolik kniha neoslovila jako ostatní.

03.07.2013 3 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Stejně jako mnoho dalších lidí i já tento příběh přelouskala během jednoho krátkého odpoledne. Legátová umí vtáhnout do děje a už nepustit. Jako bych v Želarech byla s Hanulí a prožívala všechno s ní. Také jsem sice věděla dopředu jak to skončí, ale stejně mě příběh rozesmutnil a budu ho mít v hlavě asi ještě dlouho.

24.06.2013 5 z 5