Divergencia

V dystopickém Chicagu, Beatrice Priorové, je spoločnosť rozdelená do piatich frakcií, z ktorých každá sa venuje pestovaniu jednej zvláštne cnosti. Je to poctivosť (Čestní), obetavosť (Nezištní), odvážnosť (Neohrození), mierumilovnosť (Priateľskí) a múdrosť (Vzdelaní). Každý rok, v stanovený deň, si všetci šestnásťroční musí vybrať jednu z frakcií, ktoré sa potom budú venovať po celý život. Beatricino rozhodnutie kolíše medzi voľbou zostať so svojou rodinou a byť tým, kým v skutočnosti je. Oboje mať nemôže. Nakoniec však dôjde k voľbe, ktorá každého prekvapí, vrátane jej samotnej. Počas vysoko konkurenčného začatia, ktoré nasleduje, si Beatrice zvolí nové meno - Tris - a snaží sa zistiť, kto sú jej skutoční priatelia a kam do tohto nového života zapadá románik s niekedy fascinujúcim a inokedy búrlivým chlapcom. Tris má ale tajomstvo, ktoré musí ukrývať, pretože bola varovaná, že by mohlo znamenať smrť. Vo chvíli, keď odhalí narastajúce konflikty vo zdanlivé dokonalej spoločnosti, tiež zároveň zistí, že by jej tajomstvo mohlo zachrániť všetky ktorých miluje ... alebo by mohla sama seba zničiť....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111996/big_divergencia-2Yv-111996.jpg 4.34719

Povstalecká trilogie / Divergencia 1.

Literatura světová, Sci-fi, Pro děti a mládež

Vydáno: , Slovart (SK)

Divergent, 2011

Kniha Divergencia

Unicorn_10

Měla jsem divergenci zadanou jako povinnou četbu, tak jsem nečekala nic moc ale opak je pravdou! Knížka mě moc zaujala a i když teď poslední dobou ke čtení nejsem moc motivovaná, tenhle příběh ve me zase moji zálibu ve čtení probudil :)

E.T.007

Zaujímavé, napínavé čítanie. Svet, ktorý autorka vytvorila, sa mi páčil. Niekedy som si až priala ocitnúť sa v ňom, proste skočiť do knihy a stať sa súčasťou príbehu.

TerezaMondeková

Bomba! Jasně, že jsem viděla i film. Všechny tři díly. Strašně se mi líbí ten nápad. Svět, který je rozdělen do 5 frakcí... Odevzdanost, Neohroženost, Sečtělost, Mírumilovnost a Upřímnost. Je to rozhodně originální a zajímavý. Dlouho jsem se rozhodovala, jestli se pustit i do knihy, ale moje zvědavost nakonec zvítězila. Zajímalo mě, jak se bude filmové a knižní zpracování lišit. V prvním díle... Nějaké rozdíly tam jsou, ale smysl zůstává stejný. I když jsem od začátku věděla, co bude následovat, co se bude dít, jak co dopadne, tak mě kniha velmi bavila.
Pro mě bylo v knize všechno... akce, vzrušení, překvapení, napětí, ale i láska, přátelství, odvaha, naděje, dost emoční a smutné okamžiky, slzy jsem občas neudržela. Nechybělo ani spousta moudrých a naučných věcí. Že pravá odvaha je to, že se za někoho postavíte. Jak je potřebné pomáhat druhým, slabším. Že pravé umění je myslet na někoho víc než na sebe. Jsem i ráda, že během toho všeho byla v knize i milostná linka. Tris a Čtyřku jsem si strašně oblíbila a líbilo se mi, jak to mezi nimi od začátku jiskřilo. Oblíbila jsem si i spousta vedlejších postav a na některé jsem se naopak stala alergickou.
Dost často jsem při čtení knihy přemýšlela, jestli bych chtěla žít v takovém světě. A kdybych v něm žila, jakou frakci bych si vybrala, nebo která by mi byla daná. Já musím přiznat, že bych si vybrala Neohrožené. I když na to nevypadám, tak miluji adrenalin, výzvy. Ta jejich odvaha, riskování, nebojácnost... Navíc jsem odjakživa milovnice tetování, piercingů a černé barvy, takže je to moje cílová skupina. Jsem moc ráda, že autorka dala prostor právě Neohroženým. Že se rozhodla právě jejich frakci blíže popsat.
P.S. Chci být statečnej, nesobeckej, chytrej, laskavej a čestenej!

holkazbrooklynu

Sci-fi příběh z postapokaliptického světa plný emocí, netradiční hierarchie společnosti, zakázané lásky a nepříznivých okolností. Krásně zvolený způsob psaní, každá informace v příběhu má svůj význam a smysl. Mezi hlavními hrdiny je nadupaná chemie. Skvělé, stojí za přečtení a nutno pokracovat v dalším díle. Neshoduje se s filmem, chybí posavy a důležité scény co formují postavy.

LexiS

Kniha rozhodně neurazí, ale že by to byla nějaká bomba, to se říct nedá. Je pravda, že jsem značně ovlivněna filmem, který se mi (světě div se) líbil o fousek víc než kniha.
Uvidíme jak si povede druhý díl.

roman9276

Kdysi jsem viděl film, tak jsem si řekl, že "hecnu" knížku. Docela jsem se na to těšil, neříkám, že je to špatný, jen to bylo trochu povrchnější než jsem čekal, tahle dystopie je takovej průměr. Nechci soudit po jednom díle, když mám před sebou ještě tři, ale říkám si, že ten hype okolo týhle knížky, kterej kdysi byl asi úplně nepobírám, protože si myslim, že za zfilmování stojí spíše jiné, než toto dílo. No uvidíme, kam se bude příběh dál ubírat.

czpilar

Letos jsem se rohodl, že přečtu i pár knížek v angličtině. Tohle je první z nich. Výběr jsem provedl dle mé úrovně angličtiny, ale bohužel jsem úplně nevychytal cílovku a zase jsem se trápil s knihou pro náctileté holčiny. A vlastně jsem ji dočetl jen pro to, že byla v angličtině.

Lokina

Film jsem viděla jako první, ale už je to dlouhá doba a pamatuji si jenom základní informace. Mohu říci, že kniha se mi líbila mnohem více. Dávno už nejsem věková kategorie hlavní hrdinky, čtení jsem si i tak užila. Mám tam pár věcí, ke kterým mám výtku, kniha nebude určitě patřit mezi mé nejoblíbenější.
Rozhodně zajímavý je svět, ve kterém se to odehrává i jednotlivé frakce. Mrzí mě, že autorka si nedala práci a trochu více nás s tím neseznámila. Je fajn, že popsala frakce, jak fungují, jací lidé se do nich řadí, ale mně to přišlo málo. Chci se dozvědět, za jakým účelem vznikly a co vedlo k rozpadu světa. Na to si ale budu muset počkat, až do posledního dílu.
Je škoda, že příběh je vyprávěn jen z pohledu Tris. Je jí jenom šestnáct, život má před sebou, opustila rodinu, musí se sžít s cizími lidmi, ale někdy už toho bylo moc a přišlo mi to hrozně utahané. Kdyby byl vypravěčem i někdo jiný, hned by to dostalo rychlejší spád.
Závěrečná konfrontace byla asi nejlepší z knihy, bylo to napínavé, dynamičtější a dějově se to někam posunulo. Takže mi nezbývá než se pustit do dalšího dílu.