Divergencia

V dystopickém Chicagu, Beatrice Priorové, je spoločnosť rozdelená do piatich frakcií, z ktorých každá sa venuje pestovaniu jednej zvláštne cnosti. Je to poctivosť (Čestní), obetavosť (Nezištní), odvážnosť (Neohrození), mierumilovnosť (Priateľskí) a múdrosť (Vzdelaní). Každý rok, v stanovený deň, si všetci šestnásťroční musí vybrať jednu z frakcií, ktoré sa potom budú venovať po celý život. Beatricino rozhodnutie kolíše medzi voľbou zostať so svojou rodinou a byť tým, kým v skutočnosti je. Oboje mať nemôže. Nakoniec však dôjde k voľbe, ktorá každého prekvapí, vrátane jej samotnej. Počas vysoko konkurenčného začatia, ktoré nasleduje, si Beatrice zvolí nové meno - Tris - a snaží sa zistiť, kto sú jej skutoční priatelia a kam do tohto nového života zapadá románik s niekedy fascinujúcim a inokedy búrlivým chlapcom. Tris má ale tajomstvo, ktoré musí ukrývať, pretože bola varovaná, že by mohlo znamenať smrť. Vo chvíli, keď odhalí narastajúce konflikty vo zdanlivé dokonalej spoločnosti, tiež zároveň zistí, že by jej tajomstvo mohlo zachrániť všetky ktorých miluje ... alebo by mohla sama seba zničiť....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111996/divergencia-2Yv-111996.jpg 4.34524

Povstalecká trilogie / Divergencia 1.

Romány, Sci-fi, Pro děti a mládež
Vydáno, Slovart (SK)

Divergent, 2011

Kniha Divergencia

katasokolov

Skvělá dystopie ❗️❗️ Na knihu mě nalákal film a hlavně herec, který ztvárnil Tobiase❣️. Naprosto geniálně vystavěný svět a uvěřitelné postavy. Rozhodně se pustím i do dalších dílů a zároveň velkou měrou doporučuji těm, co knihu ještě nečetli, i když těch už asi tolik nebude:).

Cherry1824

Divergence byla jedna z knih, která mě vrátila zpátky ke čtení. A za to jí budu do konce života vděčná, i kdyby obsahovala tisíc faktických chyb. To na úvod.
I přesto, jak je obsáhlá (vezmu-li v potaz ostatní dystopické YA), nenašla jsem jediný bod, kde by autorka vařila z vody. Postavy byly uvěřitelné a většinou i velice sympatické. Tris mi jako hlavní hrdinka sedla (až na pár výjimek), Čtyřka se rovnou posunul na čestnou příčku mezi "5 Best Male Character". Za to klobouk dolů. Záporné postavy nejsou vyloženě pravé zlo, tudíž se v některých případech můžeme s nimi i ztotožnit. Také palec nahoru.
Kniha měla spád, byla napínavá a nenudila.
Zpětně po několikátém pročtení už nicméně začínám vidět menší detaily, které mi nedají spát. Jsem snad jediná, kdo se neustále vyptává na tyto otázky???
Kdo řídí vlaky? Kdo staví budovy? Proč strážné ve městě dělají mladí dospělí, které společnost bere doslova jako blázny? Proč se vybírá frakce v 16 - není logické tuto hranici nastavit na 18, kdy už je člověk dospělý (když ne duševně, tak minimálně společensky)?
Ale ve výsledku proč ne. Tyto otázky nezkazí výsledný požitek z knihy.

Pokud někdo chce začít s YA literaturou, rozhodně doporučuji sáhnout po Divergenci.

Karoli282

Úžasný začátek této série. Stránky jsem hltala jednu za druhou a od knihy jsem se nedokázala odpoutat. Mou oblíbenou postavou se určitě stal Tobias. Tris mi byla taky sympatická, ale v některých věcech jsem se s ní vůbec neuměla ztotožnit. Celkové prostředí a příběh mi přijdou velmi zajímavé, určitě všem doporučuji.

Tialexa

Kniha se mi moc líbila, ikdyž jsem předtím viděla film. Podle mého názoru je knižní verze napínavější a celkově lepší než filmová. Doporučuji

Nelajza

Moje srdcovka. Nejprve jsem sice viděla film, ale vůůůbec mi to nevadilo.

laura

Když jsem tuhle knihu otvírala, vůbec jsem netušila, do čeho jdu.

Příběh mě úplně pohltil. Čtivé, napínavé, překvapivé. Drsný svět, který nemá s nikým slitování. Krutost, zákeřnost, závist. Faleš, zrada, intriky. Ale také přátelství, čest a láska. To všechno tam najdete. Svět, který nám autorka představuje, je syrový, nepředvídatelný, mrazí z něj. Je všechno možné než to, co známe. A především je nebezpečný.

A proto jsou tu Neohrožení.

Jenže tu jsou i Sečtělí. Jsou tu Frakce, které lidi mají rozdělit...

Příběh o světě, kde o každém dalším nadechnutí rozhoduje náhoda. Kde boj je součástí každodennosti. Kde není čas pro váhání a pro strach. A kde to vítězstvím vlastně vůbec nekončí...

Kalima206

První sem viděla filmové zpracování a tak sem měla trošku strach, jaké budou mé pocity, když budu číst příběh, ale byla sem příjemně překvapená oběma verzemi.
V té knižní se mi líbí, že je taková více brutálnější, oproti té filmové. Více se tam dozvídáme o pravidlech jednotlivých frakcí.
Celkově se mi příběh hodně líbil a četla sem ho jedním dechem :)

Barun

Tuto sérii jsem viděla nejdříve ve filmovém provedení, které se mi moc líbilo. Hned jsem si dva hlavní hrdiny zamilovala, kdo by taky nemiloval Čtyřku, že ano. :) Postava, která mě hodně překvapila byl Peter, ten ve filmu nepůsobil tak hrozně jako to bylo vylíčeno v knize.
Kniha je velmi čtivá a čte se rychle. Velké plus dávám za kratší kapitoly, které vás nutí číst dál a dál. Líbí se mi nápad rozdělit společnost podle frakcí, každému vyhovuje něco jiného, ale přesto se najdou jedinci, kteří spadají do více frakcí – a tam bych se řadila rozhodně i já, mezi divergentní. Podle mě je to geniálně vymyšlené, svět v Chicagu je jiný a rozhodně se těším jak se jednou zase ke knize vrátím a dočtu zbylé díly. Kdybych měla říct něco negativního a co se mi nelíbilo, asi si na nic nevzpomenu. :)
___________________________________________________________________________
Hodnocení: 5/5