Svatý Xaverius

Děj tohoto romaneta se točí okolo tajemného obrazu svatého Xaveria v chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně. Spisovatel (autobiografie) jednoho odpoledne přišel do tohoto kostela. Bylo právě požehnání a chrám byl skoro prázdný. Spisovatele zaujal obraz sv. Xaveria, a čím více jej pozoroval, tím více upoutával obraz jeho pozornost, i když ničím zvláštním nevynikal (obraz představuje umírajícího světce). Aby se mohl na obraz dívat pohodlněji, otevřel zpovědnici naproti oltáři a sedl si do ní. Poté k postrannímu oltáři, nad nímž visel obraz sv. Xaveria, přistoupil mladý muž v černém obleku. Klekl si před obraz a sklonil hlavu do dlaní. Mezitím kněz ukončil pobožnost, lidé odešli a kostelník zavřel kostel. Když spisovatel chtěl upozornit kostelníka na to, že je ještě v kostele, zvedl se neznámý muž, jenž bedlivě pozoroval obraz sv. Xaveria. Spisovatel se s mužem seznámil a oba se stali důvěrnými přáteli. Po čase se od muže (Xaver) dozvěděl, proč si tak bedlivě obraz prohlížel......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5561/svaty-xaverius-5561.jpg 3.6569
Novely, Literatura česká
Vydáno, Tribun EU

Kniha Svatý Xaverius

Johana
včera

Romaneto je napsané krásnou, jakkoli archaickou češtinou, a místy je strašidelné. Nemohu si ale pomoci, připadá mi především naprosto pitomé. Autor myslím si od začátku nevěděl, jaký příběh chce vyprávět - dokonce ani v hlavních postavách neměl jasno. A při pečlivém čtení můžeme pozorovat, jak vždycky kousek napsal, pak text odložil, pak se nakonec rozhodnul to přeci jenom nezahodit a zase kousek připsal... Toto několikrát dokola. Výsledek divný, pointa prázdná, no ano je to klasik - ale lituji srdečně každého studenta, co se tím v podstatě škvárem kdy zkoušel prokousat v rámci předmaturitních povinností.

Ondrášeček

Musím říci, že Svatý Xaverius mi nepřišel jako tajemný příběh, nýbrž jako výstřední příběh. Byť je zde vykresleno několik kuriozit, jako podobnost Xaveria se svatým Xaveriem nebo zvláštní poselství umírajícího Františka Balka, není to nakonec nic, co by nebylo jednoduše vysvětlitelné Occamovou břitvou. Zbývá nám tak z mého pohledu poutavě a krásně napsaný příběh o dvou pražských kamarádech exotech z druhé poloviny 19. století, kteří se velkou část knihy zabývají obrazem, u něhož je možná nějaká šance, že se v něm ukrývá více, než se zdá

Zajímavá mi přišla hra s kontrasty. Protagonistův přítel Xaverius je na jednu stranu racionální a vědecky orientovaný, na druhou stranu se pohybující na hraně šílenství a posedlosti myšlenkou tajemství obrazu. Dle dobových představ souvislosti mezi vzhledem a povahou by měl mít úplně jinou osobnost. Sice je intelektuál a má ohromné znalosti, ale dělá podřadnou práci na úřadě.

Samotný svět vypravěče působí zajímavě v tom, že se skutečně nedozvíme moc o něm ani o jeho okolí, spíše o jeho zájmech, okolo nichž se i příběh točí. Kniha je v tomhle ohledu minimalistická takovým způsobem, že zde vystupují pouze tři postavy. Co se týče dalšího obsahu knihy, celkem mě potěšil nenásilný dobový komentář na umění, matematiku a politickou situaci, vložený právě do úst tří hlavních postav. Příběh za mě bohužel nedokázal udržet poutavost po celou dobu - okolo 60. stránky podle mě Xaverius čtenáře zahltil až moc podrobným monologem popisujícím, jak usilovně pracoval na odhalení tajemství obrazu, který však příběh nakonec moc neposunul. Následující události však byly zajímavé a především mě zaujaly lehce filozofické úvahy Xaveriovy ke konci knihy, zamýšlející se nad nejasnou rolí vzdělanosti a důležitostí víry v myšlenku. Přestože se toho v tomto příběhu ve výsledku neudálo tolik, zanechal ve mně ponurý a zamyšlený pocit.

Dále, abych neopakoval již vyřčené, musím doporučit článek na Wikipedii - zrovna v tomhle je pár celkem zajímavých postřehů o knize. :)

lenochod037

Tuto knihu jsem četla, když mi bylo 15. Nečekala jsem, že z ní budu tak nadšená. Je čtivá, svižná, není dlouhá, je zajímavá,.. zkrátka se tato kniha dostala mezi mé velice oblíbené.

jaro999

Romaneto jsem přečetla ze zvědavosti a původně jsem od něj moc nečekala. Domnívala jsem se, že mě nejspíš čeká zastaralý a dnes už vyčpělý žánr. O to větší bylo moje překvapení. Krásná čeština, nádherné popisy, napínavý děj, výborná psychologická studie posedlosti. Myslím, že Jakub Arbes je neprávem zapomínaný autor.

Adele02

Bohužel, tohle mě absolutně nebavilo.

rozina351

Ale jo! Krásný jazyk, napínavý příběh o osudovosti a posedlosti, pěkně vykreslené charaktery postav, místy mi to dokonce připomínalo Modlitbu za Owena Meanyho!

Cink262

Nejvíce mi ze Svatého Xaveria utkvěla nádherná čeština. Kromě toho jsem byl překvapen kolik různých uměleckých stylů a příběhových rovin dokázal Arbes do tohoto dílka vtěsnat, aby stále zůstalo realistické, přesto však tajemné, s prvky romantismu v osobě Xaveria, a zejména dobrodružné! Není divu, že si Arbesova díla vysloužila "vznik" nového žánru! Pociťovaná slast z krásy našeho jazyka se tak propojila s napínavým příběhem, a proto toto dílko jistě doporučuji. Dokonce jsem byl rád i za český patriotismus, který mi, což je při čtení starších českých autorů výjimkou, nepřišel ani nijak strojený.

Jen je zvláštní, že dnes mluvíme jinak. Čím to, že jazyk, kterým mluvíme nyní, byl v Arbesově době považován jako neslušný, jako toliko jazyk neformálního hovoru a pro účely knižní zcela nepoužitelný? Asi namítnete, že se jazyk posunuje dále a změna se dá očekávat, nicméně třeba ve francouzštině, angličtině i němčině stále existuje propastný rozdíl mezi tou slušnou a formální mluvou, jež staví na tom, jak se mluvilo dříve, zato v češtině je tento rozdíl minimální. Stálo by za to, kdyby ještě v dnešní době psal knihy jazykem Arbesovým. Rád bych si je přečetl s nadějí, že i literárně se budou alespoň blížit ke kvalitám Svatého Xaveria.

ZaS

150 let před Brownem napsal Arbes něco, co ve své době mohlo být českou "Šifrou mistra Leonarda". Bohužel, pro nás už je děj málo akční a i po technické stránce má své slabiny. Takže od toho nečekejte víc než pohled na to jak v 19. století vypadal thriller. :-)

Den jako stvořený pro vážnou známost
Den jako stvořený pro vážnou známost