Němá barikáda

Soubor jedenácti povídek, v nichž autor zachytil boj našeho lidu s fašismem. V řadě drobných příběhů z různých období a různých způsobů tohoto boje, vylíčil historii šesti tíživých let nesvobody - od prvního veřejného vystoupení demonstrujícího lidu proti vetřelcům v říjnu roku 1939 přes hromadné popravy českých lidí v letech dalších, hlavně po atentátu na Heydricha v roce 1942, až ke dnům osvobození v slavném máji roku 1945. Ideovým spojovacím motivem je stále se upevňující jednota českých lidí v jejich odporu proti okupantům a v jejich tichém, nenápadném hrdinství, které z nich vytvoří třetí frontu, jež spolurozhoduje o konci války v českých zemích....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/355/nema-barikada-355.jpg 4653
Povídky, Literatura česká
Vydáno:, SPN - Státní pedagogické nakladatelství

Němá barikáda (1946)

Kniha Němá barikáda

konicekbily

Při revizi mé knihovny mi padla do ruky Němá barikáda. Autor dokonale popsal situaci v Protektorátu za druhé války na našem území. Při povinné četbě před padesáti lety mi nepřipadala tak hezká - až dnes se líbí více.

jengibre

Jak už to u povídkových knih často bývá, málokdy se stane, že by Vás stejnou mírou zaujaly všechny. Myslím, že s čistým svědomím mohu říci, že Vyšší princip je naprosto fenomenální. (Stejně tak jeho filmové zpracování z roku 1960 s úžasným Františkem Smolíkem). Hned za ním je v těsném závěsu Včelař, Hlídač dynamitu nebo Pancéřová pěst. Z ostatních povídek mi toho bohužel časem v paměti moc nezůstalo. Přesto ale každá z nich stojí za přečtení. V každé totiž nalezneme odvahu, lidskost a morálku v jejich nejčistší a nejpřirozenější podobě.

MakiMel

Jak jsem mohla projít tolika léty studia a nepřečíst Nemou barikádu, to nechápu. Ale možná je to právě dobře, protože teď jsem k ní tak nějak dozrála a přečetla ji jedním dechem a to ještě zatajeným.

TerezaJágrová

Knihu jsem si přečetla jen kvůli tomu,že jsem jí dostala jako povinnou četbu. V určitých povídkách mi chvíli trvalo než jsem se zorientovala. Kniha mě celkově nijak nenadchla, ale některé povídky byly hezké. Chtěla bych se k této knize někdy v budoucnu vrátit a dát jí další šanci.

Felsenberg
02.11.2018

Krásná kniha, která ve mě vyvolala silné emoce. Příběhy obyčejných lidí, kteří se v těžké době stali hrdiny...

Kakho-Oto
02.11.2018

Nejvíce se mi líbí povídka Vesnická historie, k nejkvalitnějším patří i Vyšší princip, Hlídač dynamitu, Nenávist a Němá barikáda. Do stejnojmenného filmu byl zařazen i děj povídek Pancéřová pěst a Zákeřník (rovněž výborné povídky). Zajímavé jsou i povídky Včelař a Až vstanou mrtví. Nejméně se mi líbily povídky Padlý bez jména a Radostné setkání (nejdelší ze všech, s postavou profesora Málka).

Samery
24.09.2018

Ono se toho moc o tomto díle říci nedá. Silné, nesmazatelné a myslím, že každý si z toho odnese něco podstatného. Jedno z mála děl, kde se poukazuje na události, které všichni přehlíží. 2. světová se, bohužel, ve škole pojímá celosvětově, ale nikdo už neřekne, že Němci nás tu vlastně trápili. Jak válku vnímalo civilní obyvatelstvo. Mluví se o transferech židů, ale že měla okupace dopad na každého občana je věc, o které se mlčí. Škoda jen, že i když podstatné dílo, poměrně krátké a nerozvinuté. Některé povídky hůře čtivé. Myslím, že moje generace pocit z této hrůzy moc velký nemá (i přes to, že mezi námi stále jsou pamětníci, co tohle všechno připomínají), moje děti již na tento konflikt budou pohlížet jen jako na další stranu v dějepise. Toto dílo mohlo být tím, co tuto hrůzu uchová, ale nemyslím si, že se to stane. Na to jsou ty vjemy moc krátké a pro neznalé možná i neuchopitelné.

Damato
15.09.2018

Knížka čtená již v hodně raném mládí , která ve mně zanechala hodně nesmazatelnou stopu. Vůbec nemyslím Vyšší princip, to je povídka, která vyzdvihuje hodnotu pojmu povídka- to je prostě povídka nad povídky, myslím tím ostatní povídky, které popisují tu dobu, kdy se v českém národě objevila hrdost, hrdinství a pokora k hodnotám jako přátelství, sounáležitost , úcta k člověku.