Němá barikáda

kniha od:

Němá barikáda https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355/nema-barikada-355.jpg 3.9 843
Koupit Koupit eknihu
Bazar

Soubor jedenácti povídek, v nichž autor zachytil boj našeho lidu s fašismem. V řadě drobných příběhů z různých období a různých způsobů tohoto boje, vylíčil historii šesti tíživých let nesvobody - od prvního veřejného vystoupení demonstrujícího lidu proti vetřelcům v říjnu roku 1939 přes hromadné popravy českých lidí v letech dalších, hlavně po atentátu na Heydricha v roce 1942, až ke dnům osvobození v slavném máji roku 1945. Ideovým spojovacím motivem je stále se upevňující jednota českých lidí v jejich odporu proti okupantům a v jejich tichém, nenápadném hrdinství, které z nich vytvoří třetí frontu, jež spolurozhoduje o konci války v českých zemích.... celý text

Komentáře (111)

Komentáře 111 Recenze 0

simca9342
simca9342
21.02.2023 5 z 5

" Povinná četba na maturitu"
Povídky ukazující odvahu a hlavně odpor k válce. Jsou důkazem toho, že i běžný člověk se může jednou stát opravdovým hrdinou.

nevermore3
nevermore3
17.11.2022 2 z 5

Ani jsem to celé nedočetl. Nevím jestli má Němá barikáda v dnešním světě ještě jiný význam, než jako otisk tehdejší doby. Patetický, často burcující text. Nezájem.


lubtich
lubtich
24.10.2022 2 z 5

Jak napsat Němou barikádu (jasně, období po roce 1945 bylo náchylné ke vzniku takových textů):
Postavy. Typizujte, seč vám síly stačí. Národnostní rozlišení (až na pár českých kolaborantů a cizinců z interbrigád) je jednoduché: Čech – statečný, často tzv. obyčejný člověk (uhlíř, učitel, hlídač, včelař, lodník, úředník) s mimořádným morálním kreditem. V případě konfrontace s nepřítelem musí Čech pochopitelně čelit přesile, navíc má maximálně pár domácky vyrobených granátů, v horším případě musí rvát ze země dlažební kostky. To však nemění nic na tom, že povětšinou to fašistům neskutečně nandá, nebo alespoň hyne s myšlenkou na to, že udělal co mohl. Čech je zpravidla družný, zdůrazňuje kolektivní sílu, se všemi okolo houževnatě spolupracuje, o Sovětském svazu rozhodně nemá špatnou představu. Němec – svině, bestie, nácek, nelidský, křivonohý, nestvůrný, ohavný, zákeřný. Všichni bez rozdílu.
Příběh. Je válka, takže všude kolem jsou Němci. Objevuje se tzv. obyčejný Čech, který se zprvu jeví neprůbojně a nepřipadá nám jako typický hrdina, ale dojde (čert vem, že většinou velmi klopotně) k přerodu a těm Němcům dá co proto. Vždycky je tam taky nějaká láska k rodině, národu, tradici a tak. A to je vlastně – s minimálními změnami – celé. Jedenáctkrát.
Jazyk. Patos, velmi explicitní vyjadřování, aby si náhodou někdo nemyslel, že Češi nekonají naprosto fenomenálně. Občas se Drda odváže a místo přímého pojmenování něco pouze naznačí, ale pak mu to nedá a radši to vysvětlí, aby to bylo srozumitelné naprosto každému. Tu a tam se mi celkem líbila nějaká naturalisticky laděná pasáž. Je to dobrodružný a napínavý a tak vůbec, i když obojí se vytratí po dvou textech, když člověk zjistí, že to zase dopadne podle předem daného schématu.
Co mi přišlo obstojný:
Povídka Vyšší princip, v níž přerod obyčejného člověka nepůsobí tolik kostrbatě (učitel navrací význam vyprázdněné floskuli, kterou předtím donekonečna omílal).
Možná si to sám sugeruju, ale některé prózy (Pancéřová pěst) trochu nechtěně zobrazují i jistý avanturismus (byť vypravěč je fanda všech Čechů a nezapomene hlásat, že to všichni dělají pro národ, ale i tak tam tu a tam probleskne spíš snaha se ukázat).
Povídka Včelař – závěrečná scéna s včelí královnou a některé popisné pasáže:

Bylo jim jasno, že tu nezbývá nikdo, kdo by se mohl postavit na odpor se zbraní v ruce, a to jen rozněcovalo jejich stádnou krutost. Pak objevili anténu ve větvích hrušně nad včelínem. Nebyla špatně ukryta, vinula se mezi temně zeleným voskovým listím po větvičkách zezdola nezřejmých. Leč její spojení se střechou včelína nebylo možno utajit. Řítili se ke včelímu staveníčku, předháněli se v ctižádosti, kdo ji najde první, ale když odtrhli dveře, zůstali stát v rozpacích. Deset úlů na stolicích, zlámané plástve v truhlíku, na malém stolku pár kousků včelařského náčiní. Nic, co by vedlo k výsledku.
(s. 21)

SUC185
SUC185
18.10.2022 5 z 5

Dostal jsem se k ní kvůli povinné četbě na škole a filmu Vyšší princip, který je neuvěřitelný a v knížce je tato povídka ještě lepší a ostatní povídky o moc nezaostávají za ním. Díky tomu se jedná o povídkovou knížka, která má spád a čtenáře vtáhne do děje a nepustí. Přečetl jsem to jedním dechem a můžu jen doporučit.

knihomolka27
knihomolka27
17.10.2022 5 z 5

Přečten vyšší princip - opravdu velmi kratonká povídka u které by mi vůbec nevadilo, kdyby byla o nějakých 50 i více stran další. Drda to napsal opravdu velmi hezky a trefně, a podařilo se mu i na tak malém prostoru vytvořit velmi zajímavou atmosféru a postavy....uvědomuju si, že bych určitě chtěla vědět víc...ale bohužel je to jen velmi krátký útržek, i tak ale klobouk dolů, že to funguje i přes tak malý rozsah.
Povídka věrohodně zachycuje atmosféru válečných let roku 1942 .... člověk pořád žasne nad tou brutalitou a naprostou chladnokrevností vůči lidem co se tak málo protivili. pan učitel Vyšší princip je přesně ten typ hrdinského člověka, kterého prostě musíte obdivovat...je opravdu velmi zajímavé, že byli lidé schopni za své přesvědčení obětovat i svůj život.

lukaskmn1
lukaskmn1
25.07.2022 5 z 5

Naprosto geniální.

Filomena1961
Filomena1961
06.07.2022 5 z 5

Čtenářsky nejúspěšnější knihou s válečnou tématikou se v roce 1946 stala Němá barikáda. Jedná se o sbírku jedenácti povídek, kde autor podává obraz nepatetického hrdinství svých postav. A tak se v jeho povídkách setkáváme s uhlířem, zámečníkem,
strážníkem,středoškolským profesorem, včelařem, inženýrem, hlídačem a ostatními. I když povídky obsahují prvky schematismu, kniha je čtivá a přibližuje nám válečné období, které je pro nás nepředstavitelné. Člověk začne přemýšlet, jak by se zachoval v mezních situacích, ale stejně to nedokáže jen tak odhadnout, pokud nenastanou.
Při celkovém hodnocení se mi kniha líbila, vyvolává silné emoce a nejvíce mi utkvěla povídka Vyšší princip.

VojtaŠafránek
VojtaŠafránek
23.05.2022 2 z 5

Z literárního hlediska je kniha velmi slabá. Drda si literárně ani omylem nezadá např. s Řezáčem, jenž byl také poplatný režimu, ale jeho díla byla umělecky na úrovni. Ze stylistického hlediska by lepší povídky na stejný námět napsal mnohy literárně nezkušený student.
Samozřejmě není ani pravda ono zmiňované, že nepřekrucuje historii. V povídkách o osvobozování Prahy není např. jediná zmínka o vlasovcích. Kniha dosti poplatně době uplatňuje vůči Němcům princip kolektivní viny, což je samo o sobě zrůdnost. Kniha samozřejmě zdaleka objektivní není, je krásným příkladem velké čecháčkovské malosti a ubohosti.

Linduska16
Linduska16
03.05.2022

Příšerná komunistická propaganda, která se nedá číst...

VěraČamková
VěraČamková
20.01.2022 5 z 5

Když jsem procházela knihovnu, padla mi Němá barikáda přímo do ruky. A tak jsem si řekla, že si jí zkusím po mnoha letech přečíst "jinýma očima". A ano, i já plně souhlasím s boxasem, Jan Drda píše povídky v době a o době, kdy se ještě historie nepřekrucuje nalevo nebo napravo, na Západ nebo na Východ. Kniha si zaslouží nejvyšší ocenění, je to čtivé i plačtivé, ale hlavně výstižné vyprávění o naší historii, kterou tvořili i ti drobní hrdinové, co se byli schopni čelem postavit fašistickému řádění.

1Booklover
1Booklover
17.08.2021 5 z 5

Naprosto nádherná kniha krátkých povídek, které v pár stránkách dokáží zanechat ve člověku neskutečně silný pocit.
*recenze níže od boyas je za mě naprosto vystihující

georginaa
georginaa
03.04.2021 5 z 5

Povinná četba která mi skončila ve školním čtenářském deníku. Tehdy byla jiná doba a tyto příběhy se braly zcela vážně. Je to dílo, které má svojí hloubku, co člověk je ochoten udělat pro svobodu a spojit síly proti fašismu.

boxas
boxas
15.02.2021 5 z 5

Podle mě je to hodně dobrá knížka a trochu mě překvapilo, že nemá na Databázi až tak dobré hodnocení. No prosím, je to věc názoru.
Tak já se vám pokusím vysvětlit ten svůj.
Proč se mi Němá barikáda opravdu líbí?
Předně proto, že ji Drda vydal ani ne rok po tom, když po šesti letech konečně končí protektorát Čechy a Morava a okupace. A k tomuto období se všechny povídky vracejí. Autorovy vzpomínky na tuto dobu byly tedy bezprostřední, autentické, nebyly ještě pokryty nánosem času. Neměl sklon si dobu nějak "upravovat", ať už s tendencí na Východ nebo na Západ. Psal o Češích a pro Čechy.
Všechny povídky jsou o obyčejných situacích a zachycují příběhy, které se v té době asi skutečně děly. Viz např. Vesnická historie o kolaborantech nebo Včelař o pomoci partyzánům.
Hrdiny povídek jsou obyčejní lidé. Teprve situace, v níž se ocitli, z nich dělá hrdiny. Ať už je to stará paní v povídce Hlídač dynamitu, která v bezvýchodné situaci zabije sebe, svého muže i pár gestapáků, kteří je přišli zatknout, nebo třeba pan účetní Babánek, který se za protektorátu učí ve střelnicích na poutích střílet, aby pak během pražského povstání v květnu 1945 pomstil svého syna.
Drda má v knize ještě jednu specialitu - rozlišuje dějový a etický vrchol povídek.
Vezměte si např. asi nejznámější povídku Vyšší princip.
Když tedy starý pan profesor s touto přezdívkou přijde jako třídní do třídy, ve které chybí několik studentů, den před tím popravených za údajné schvalování atentátu na Reinharda Heydricha, postaví se před třídu a těm mladým lidem řekne, že z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranovi není zločinem a že i on sám tento atentát schvaluje. Řekne to s plným vědomím toho, že ve třídě je možná udavač. To je bezesporu vrchol této povídky. Ale není to ještě její konec! Třída, která si po jeho příchodu sedla, celá vstane. Všichni se přihlásili k tomu, co řekl. Ke slovům, která v té době stanného práva znamenala okamžitou smrt. A to je ten zmiňovaný druhý, etický, vrchol povídky.

Neodpustím si ještě jednu poznámku k jednomu zde sepsanému komentáři:
Za nacistické okupace zemřely tisíce našich lidí a ano, skutečně si myslím, že jim, těm obyčejným bezejmenným, Drda touto knížkou vzdává čest! A ano, pro mě, tak jako pro tu třídu, atentátníci nebyli sprostými vrahy, ale HRDINY. Stejně tak jako všichni ti, kteří se jim snažili pomoci.
Myslím, že je to kniha když ne skvělá, tak aspoň velice nadprůměrná a mých pět bodů si bezpochyby zaslouží.

Kontryhelka
Kontryhelka
26.01.2021 5 z 5

Četla jsem jako holka na ZŠ a bylo to zajímavé čtení. Opravdu se mi kniha líbila a myslím si, že mohou číst jak starší děti tak dospěláci. Ale na druhou stranu Drda nemusí sednout každému.

Lejčís
Lejčís
03.01.2021 5 z 5

Česká poválečná klasika. Příběhy vyprávěné bez patosu, stroze, skoro nezaujatě, jednoduchým jazykem, přesto vyzní svou hloubkou. Drda vyzdvihuje hrdinnost obyčejných lidí, kteří se nebáli za svobodu nasadit život.

Devil-Ivet
Devil-Ivet
18.12.2020 4 z 5

Velmi čtivá kniha o nelehké době. Krátké povídky z dob Protektorátu. Každá povídka má co říci a některá nahání husí kůži. Skvěle popsal pocity postav, ale i situace, které nebyly lehké.

Izi14
Izi14
16.11.2020 3 z 5

Černobílé, propagandistické, patetické, ale... čtivé.
Ano, věděla jsem, do čeho jdu, když jsem sáhla po Drdovi a díle, které bylo napsáno v roce 1946. I přesto mi ale černobílé vybarvení postav (á la Němec = zlý, zbabělý vrah bez špetky svědomí; a Čech = hodný, heroický vlastenec) poměrně vadilo, snad tedy kromě povídky Vyšší princip, kdy mi při závěrečných slovech učitele přejel mráz po zádech.
Jak ale říkám, soubor byl napsán krátce po válce, takže ta čistá nenávist vůči všemu německému a škatulkování na "dobré" a "zlé" je pochopitelné.

m_martina
m_martina
28.05.2020 5 z 5

Tato kniha se těžko hodnotí. Je tak smutná a tragická. Ale Jan Drda píše dobře, proto si pět hvězd plným právem zaslouží.

Sabina335
Sabina335
07.04.2020 3 z 5

Krásně napsaná kniha o problémech v sobě Protektorátu a Pražského květnového povstání. Povídky byly i zfilmované, ale popravdě jsem zůstala u knižního zpracování.

edisek83
edisek83
18.03.2020 5 z 5

Tolik odvahy v každé povídce....

Kuža007
Kuža007
15.03.2020 5 z 5

Krásné, realistické a vlastenecké Drdovy povídky z dob Protektorátu Čechy a Morava a Pražského květnového povstání. Většina z povídek byla zfilmována a tento soubor je považován za Drdovo vrcholné dílo a největší přínos české literatuře. Koho nedojal Vyšší princip není Čech.

n.ezn.amy
n.ezn.amy
12.02.2020 2 z 5

Myslím, že Jan Drda měl zůstat u pohádek, ty byly nesrovnatelně lepší a pro mě byly více uvěřitelné, než tyto povídky. Ano byla to velmi krutá doba, ale je hodně mnohem lepších knih, které se týkají Protektorátu a třeba i Pražského povstání. Na těchto povídkách je hodně vidět to, že Drda byl zapálený komunista

Slůník
Slůník
16.11.2019 3 z 5

Něco je srdcervoucí a něco příšerně tendenční...

baty
baty
02.10.2019 5 z 5

Moc pěkná kniha. U spousty povídek jsem měla husí kůži. Jak autor dokázal vykreslit pocity postav, to bylo něco úžasného. Za mě doporučuji přečíst.

kata.krizova
kata.krizova
12.09.2019 5 z 5

Všechny povídky byly moc hezké. U některých i ukápla slza. Takže za mě určitě skvělé čtení.

jadran
jadran
26.08.2019 5 z 5

Myslím, že se tady nikdo nemusí omlouvat, že ho Drdovy povídky chytly za srdce. Leckdy mu vyrazily dech. Ten popis okupace je zde velice realistický, ať k tomu má svoje připomínky, kdo chce a stejně jako deformovali vědomí o době svého času komunisté, tak dnešní masáž není o nic lepší. Řeči o zbabělém národu z úst nejrůznějších prokomunistických kolaborantů z období před rokem 1989 jsou stejně trapné, jako výlevy lidí, kteří svoje povrchní a plytké soudy vynášejí na základě chabých a jinými pečlivě vybraných "faktů" a znalostí a především vlastní emoční nedostatečnosti.

Tvrdit, že všichni Němci nebyli zrůdy a přitom opakovat naučená klišé o české zbabělosti, která se projevila tím, že neochránili své židovské spoluobčany a že po válce brutálně vyháněli Němce je jenom primitivní propaganda. Proto se ani nedivme, že i třeba v přímé souvislosti s mnichovem´38 se neobjeví skoro nikdy fakt, že Němci vyhnali skoro ze dne na den na přelomu září a října 1938 z pohraničí nejméně 200 tisíc Čechů. A že třeba za války vysídlili z oblasti Neveklova 30 tisíc lidí, aby zde bylo zřízeno území pro výcvik zbraní SS včetně několika koncentračních táborů. Nějak se řízeně zapomíná, že kromě oněch 73 tisíc československých občanů, označených nacisty za "židy" přišlo o život ve válce nejméně 75 tisíc osob, popravenými a umučenými počínaje a zhruba 7 tisíci padlých vojáků z oněch ozbrojených sil, které ke konci války dosáhly na obou frontách počtu až 100.000 mužů a žen. Jenom během posledních dní války padlo, nebo bylo vyvražděno 8 tisíc osob...

Tam je třeba vidět počátek oněch opravdových a nebo i často vyfabulovaných poválečných hrůz a je strašně dobře, že na tuto skutečnost tady mnozí spolu přispěvovatelé poukazují. A v tomto kontextu je třeba Němou barikádu chápat.

Paradoxně - přes nesporné kvality všech povídek mi kupodivu nejvíce utkvěla v paměti ona Vesnická historie, kde se mi v osobě onoho starosty a obou četníků vybavila ona čapkovská spravedlnost.

Jan Drda vstoupil do KSČ v roce 1945 a na rozdíl od řady konjunkturálních kariéristů a najednou zapálených salonních levičáků, rekrutujících se spíše z vyšších a středních tříd měl pro svoje komunistické přesvědčení důvody, vyplývající z jeho životních zkušeností, zejména pak z dětství. V padesátých letech byl předsedou svazu spisovatelů a společně s Václavem Řezáčem podílel na perzekuci zejména tzv. katolických spisovatelů. Jenže si stačí připomenout čelného představitele tohoto směru, Václava Renče a jeho nekrolog Karla Čapka, kterého v něm označil za nepřítele českého národa č.1. Nic není černobílé. V roce 1968 se Drda postavil proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy a proslavil se článkem, který vyšel v Rudém právu pár dní po okupaci pod titulkem Nezkřivte jim ani vlas, nedejte jim ani kapku vody.

Takto se dívejme na Drdu. Jeho prozření v onom osmašedesátém bylo podle všeho stejně opravdové, jako falešné bylo převlékání kabátů všech těch Kohoutů, Pelikánů a jim podobných o rok a méně předtím.

Jan Drda byl skvělý spisovatel a jeho Němá barikáda patří k tomu nejlepšímu a nejupřímnějšímu, co bylo o 2. světové válce u nás doma napsáno. U těch, kteří tady již (a dost dlouho) nejsou, hodnoťme co po nich zbylo a co je tady vlastně dodnes - jejich dílo.

Přestaneme číst Falladu jenom proto, že se na čas de facto přidal k Hitlerovi? A naopak Feuchtwangera, který byl salónním levičákem par excellence a naprosto nekriticky podporoval a velebil Sovětský Svaz v dobách nejhoršího období stalinismu (i když které období z téhle zrůdné epochy bylo vlastně nejhorší...)?

Fakt, že kromě Němé barikády je od Drdy nejznámější pohodové Městečko na dlani a jeho pohádky taky svědčí o tom, co mu asi bylo nejbližší...

fanous21
fanous21
09.08.2019 1 z 5

Soudruhu Drda, tohle tedy byla prda! Zapálený, ba do ruda rozpálený třicátník sepsal quazi tucet povídek na pod-úrovni literárně "vyzrálého" třináctiletého klučiny, kterýžto popatřuje na svět černobílýma, či spíše rudo-hnědýma, očima, vraždu poVyšuje na vyšší princip (sic!) a patetičnost s naivitou neznají mezí.

olívoil
olívoil
07.07.2019 3 z 5

klasika...……..spousta povídek zfilmována

konicekbily
konicekbily
16.06.2019 5 z 5

Při revizi mé knihovny mi padla do ruky Němá barikáda. Autor dokonale popsal situaci v Protektorátu za druhé války na našem území. Při povinné četbě před padesáti lety mi nepřipadala tak hezká - až dnes se líbí více.

jengibre
jengibre
27.02.2019 3 z 5

Jak už to u povídkových knih často bývá, málokdy se stane, že by Vás stejnou mírou zaujaly všechny. Myslím, že s čistým svědomím mohu říci, že Vyšší princip je naprosto fenomenální. (Stejně tak jeho filmové zpracování z roku 1960 s úžasným Františkem Smolíkem). Hned za ním je v těsném závěsu Včelař, Hlídač dynamitu nebo Pancéřová pěst. Z ostatních povídek mi toho bohužel časem v paměti moc nezůstalo. Přesto ale každá z nich stojí za přečtení. V každé totiž nalezneme odvahu, lidskost a morálku v jejich nejčistší a nejpřirozenější podobě.

MakiMel
MakiMel
27.01.2019 5 z 5

Jak jsem mohla projít tolika léty studia a nepřečíst Nemou barikádu, to nechápu. Ale možná je to právě dobře, protože teď jsem k ní tak nějak dozrála a přečetla ji jedním dechem a to ještě zatajeným.

TerezaJágrová
TerezaJágrová
12.01.2019 2 z 5

Knihu jsem si přečetla jen kvůli tomu,že jsem jí dostala jako povinnou četbu. V určitých povídkách mi chvíli trvalo než jsem se zorientovala. Kniha mě celkově nijak nenadchla, ale některé povídky byly hezké. Chtěla bych se k této knize někdy v budoucnu vrátit a dát jí další šanci.

Felsenberg
Felsenberg
02.11.2018 4 z 5

Krásná kniha, která ve mě vyvolala silné emoce. Příběhy obyčejných lidí, kteří se v těžké době stali hrdiny...

Kakho-Oto
Kakho-Oto
02.11.2018 5 z 5

Nejvíce se mi líbí povídka Vesnická historie, k nejkvalitnějším patří i Vyšší princip, Hlídač dynamitu, Nenávist a Němá barikáda. Do stejnojmenného filmu byl zařazen i děj povídek Pancéřová pěst a Zákeřník (rovněž výborné povídky). Zajímavé jsou i povídky Včelař a Až vstanou mrtví. Nejméně se mi líbily povídky Padlý bez jména a Radostné setkání (nejdelší ze všech, s postavou profesora Málka).

Samery
Samery
24.09.2018 5 z 5

Ono se toho moc o tomto díle říci nedá. Silné, nesmazatelné a myslím, že každý si z toho odnese něco podstatného. Jedno z mála děl, kde se poukazuje na události, které všichni přehlíží. 2. světová se, bohužel, ve škole pojímá celosvětově, ale nikdo už neřekne, že Němci nás tu vlastně trápili. Jak válku vnímalo civilní obyvatelstvo. Mluví se o transferech židů, ale že měla okupace dopad na každého občana je věc, o které se mlčí. Škoda jen, že i když podstatné dílo, poměrně krátké a nerozvinuté. Některé povídky hůře čtivé. Myslím, že moje generace pocit z této hrůzy moc velký nemá (i přes to, že mezi námi stále jsou pamětníci, co tohle všechno připomínají), moje děti již na tento konflikt budou pohlížet jen jako na další stranu v dějepise. Toto dílo mohlo být tím, co tuto hrůzu uchová, ale nemyslím si, že se to stane. Na to jsou ty vjemy moc krátké a pro neznalé možná i neuchopitelné.

Damato
Damato
15.09.2018 5 z 5

Knížka čtená již v hodně raném mládí , která ve mně zanechala hodně nesmazatelnou stopu. Vůbec nemyslím Vyšší princip, to je povídka, která vyzdvihuje hodnotu pojmu povídka- to je prostě povídka nad povídky, myslím tím ostatní povídky, které popisují tu dobu, kdy se v českém národě objevila hrdost, hrdinství a pokora k hodnotám jako přátelství, sounáležitost , úcta k člověku.

rysavas
rysavas
31.08.2018 3 z 5

Na některé z povídek mi dělalo problém se soustředit...pokud by se mě někdo zeptal, které povídky mi uvízly v hlavě, tak asi nejvíce Hlídač dynamitu a Vyšší princip a Včelař.

Pavelpi
Pavelpi
19.08.2018 5 z 5

Povídky o hrdinství českých lidí za doby Protektorátu a při osvobozování.Za mě jsou nejlepší povídky : Němá barikáda a Vyšší princip.Ty další jsou ale také dobré.Jedná se o boj národa za svobodu a nikoli za komunismus,jak se někdy dneska píše.Ale to myšlení lidí bylo takové,proto také komunisté ve volbách 1946 dostali tolik hlasů,že byli nejsilnější stranou u nás (to nebyly ovlivňované volby jako později),proto došlo také k Únoru 1948,protože lidé tenkrát za komunisty stáli a chtěli to tak.

nikikostadinova
nikikostadinova
14.07.2018 4 z 5

I přesto, že povídky jsou krátké, vyžaduje jejich čtení velkou pozornost. Alespoň, pokud chcete pochopit všechny metafory a souvislosti. Kniha rozhodně zajímavá, povídka vyšší princip je nádherná (ano, možná jsem trošku zaujatá, kvůli filmu...). Objevuje se velmi krásná filozofie (povídka: až vstanou mrtví....). Samozřejmě prokládané pasážemi, které jsou "rudé". Ale to je třeba pochopit. Pro mě osobně je důležitá rovina lidská. A ta tu byla také.

Astarothh
Astarothh
08.07.2018 3 z 5

Fašismus? Špatně! Komunismus? Špatně! Totalita? Už nikdy! Díky za každou takovou knihu, která připomíná to zlo a zvrhlost. V tomto případě fašismus, jež nahrazuje komunismus, který je v knize opěvován.