Němá barikáda

Soubor jedenácti povídek, v nichž autor zachytil boj našeho lidu s fašismem. V řadě drobných příběhů z různých období a různých způsobů tohoto boje, vylíčil historii šesti tíživých let nesvobody - od prvního veřejného vystoupení demonstrujícího lidu proti vetřelcům v říjnu roku 1939 přes hromadné popravy českých lidí v letech dalších, hlavně po atentátu na Heydricha v roce 1942, až ke dnům osvobození v slavném máji roku 1945. Ideovým spojovacím motivem je stále se upevňující jednota českých lidí v jejich odporu proti okupantům a v jejich tichém, nenápadném hrdinství, které z nich vytvoří třetí frontu, jež spolurozhoduje o konci války v českých zemích....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355/nema-barikada-355.jpg 4724
Povídky, Literatura česká
Vydáno, SPN - Státní pedagogické nakladatelství (SPN - pedagogické nakladatelství)

Němá barikáda, 1946

Kniha Němá barikáda

Lejčís

Česká poválečná klasika. Příběhy vyprávěné bez patosu, stroze, skoro nezaujatě, jednoduchým jazykem, přesto vyzní svou hloubkou. Drda vyzdvihuje hrdinnost obyčejných lidí, kteří se nebáli za svobodu nasadit život.

Devil-Ivet
18.12.2020

Velmi čtivá kniha o nelehké době. Krátké povídky z dob Protektorátu. Každá povídka má co říci a některá nahání husí kůži. Skvěle popsal pocity postav, ale i situace, které nebyly lehké.

Izi14
16.11.2020

Černobílé, propagandistické, patetické, ale... čtivé.
Ano, věděla jsem, do čeho jdu, když jsem sáhla po Drdovi a díle, které bylo napsáno v roce 1946. I přesto mi ale černobílé vybarvení postav (á la Němec = zlý, zbabělý vrah bez špetky svědomí; a Čech = hodný, heroický vlastenec) poměrně vadilo, snad tedy kromě povídky Vyšší princip, kdy mi při závěrečných slovech učitele přejel mráz po zádech.
Jak ale říkám, soubor byl napsán krátce po válce, takže ta čistá nenávist vůči všemu německému a škatulkování na "dobré" a "zlé" je pochopitelné.

m_martina
28.05.2020

Tato kniha se těžko hodnotí. Je tak smutná a tragická. Ale Jan Drda píše dobře, proto si pět hvězd plným právem zaslouží.

Sabina335
07.04.2020

Krásně napsaná kniha o problémech v sobě Protektorátu a Pražského květnového povstání. Povídky byly i zfilmované, ale popravdě jsem zůstala u knižního zpracování.

edisek83
18.03.2020

Tolik odvahy v každé povídce....

Kuža007
15.03.2020

Krásné, realistické a vlastenecké Drdovy povídky z dob Protektorátu Čechy a Morava a Pražského květnového povstání. Většina z povídek byla zfilmována a tento soubor je považován za Drdovo vrcholné dílo a největší přínos české literatuře. Koho nedojal Vyšší princip není Čech.

n.ezn.amy
12.02.2020

Myslím, že Jan Drda měl zůstat u pohádek, ty byly nesrovnatelně lepší a pro mě byly více uvěřitelné, než tyto povídky. Ano byla to velmi krutá doba, ale je hodně mnohem lepších knih, které se týkají Protektorátu a třeba i Pražského povstání. Na těchto povídkách je hodně vidět to, že Drda byl zapálený komunista