Afterdark

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Před očima nám leží město… Jen za docela malou chvilku se má změnit datum. Je těsně před půlnocí. Chvíle mezi dvěma dny. Mezidní. Pozorujeme město jako obrovské zvíře. Pozorujeme Mari, sedí v restauraci a čte si. Pozorujeme její krásnou sestru Eri, jak spí v nekonečném spánku… Příběh ze současného Tokia se odehrává, jak už název napovídá, po setmění, během jediné noci. Kapitoly jsou napsány stylem filmového scénáře a u každé z nich je uveden přesný časový údaj. Dějová linie je pro autora typická, střídají se tu dva paralelní, navzájem se prolínající příběhy. Nezvyklí jsou tentokrát hrdinové: žádný slušně situovaný muž v nejlepších letech, ani outsider, žádná ich-forma, ale dvě sestry a vševědoucí vypravěč první osoby množného čísla. Devatenáctiletá Mari, která umí čínsky, je kontaktována manažerkou hodinového hotelu, aby jí pomohla vyřešit případ brutálně zbité čínské prostitutky. Její sestra se vlivem tajemných sil ocitla v jakémsi nejasném a nebezpečném snu, v ohraničeném anonymním prostoru. V průběhu noci, ještě než přichází ráno, se věci dávají do pohybu, mění svůj charakter a skupenství. Něco se v hrdinech mění, něco se mění v nás... Afterdark, autorův čtvrtý román vycházející v češtině, nabízí napínavý, psychologicky i detektivně laděný příběh s fantaskními a hororovými prvky. A také dynamický styl sekvence, kdy realitu vnímáme očima kamery. Murakami decentně a úsporně rozvíjí čtenářovo očekávání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1750/big_afterdark-ii5-1750.jpg 3.91129
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Odeon
Originální název:

Afutádáku, 2004


více info...
Nahrávám...

Komentáře (126)

Kniha Afterdark

KubaHanzelin
11. ledna

Můj první Murakami a rozhodně ne poslední..
Bylo fajn si na chvíli odskočit od mé běžné četby do reálného světa, k reálným, obyčejným lidem a jejich problémům, tentokrát do Tokia.
Vlastně nevím co bych k tomu napsal, kniha je napsána poutavě a velmi zajímavým způsobem. A to místy z pohledu rybíha oka, což je vskutku nevšední typ vyprávění, ale vzhledem k tématu knihy mi to tam tak nějak sedlo.
K slavnému japonskému autorovi se někdy určitě vrátím, přece jen je třeba si občas rozšířit obzory:)

Janina2609
19.10.2021

“Tehdy jsem se úplně celá svěřila do její náruče. Byly jsme v tý tmě dokonale spolu a nic nás nemohlo rozdělit. Dokonce i srdce nám snad bušilo společně. Byla to chvíle, kdy jsem se dokázala přiblížit k Eri úplně nejvíc jak se dalo.”
Přečteno na jeden zátah, zdánlivě jednoduchý děj vám nedovolí knížku odložit. Autor opět rozehrává komunikační koncert, perfektně přiblížená atmosféra nočního japonského města. Vyprávění očima kamery a hlavně první osobou množného čísla dodalo příběhu zvláštní a velmi příjemný šmrnc.


intelektuálka
24.09.2021

Další ze záhadných příběhů Murakami - v Tokiu, ve tmě a v nebezpečí....

Kapitoly jako kamerové střihy - a několik dobře vystižených postav .... a také jazz....

Mari, která se ocitá nechtěně v hotelu Alphaville /vzpomínka na Godarda a jeho film o nedovolených emocích ..../

Ale zde se právě emoce a komunikace stávají vysvobozením z Afterdarku ....

" Ono se třeba zdá, že je ta země, co na ní stojíme, pevná jako skála ...
ale stačí hrozně málo, aby se ti propadla pod nohama....!

Opět postavy izolované ve svém světě, tápající, ale i tma pomíjí a nastává rozbřesk ....

" Do další tmy zbývá ještě spousta času ....."

blonde_elis
20.09.2021

Afterdark byl pro mě velmi příjemný úvod do tvorby tohoto populárního autora a rozhodně mě navnadil na jeho další knihy. Zajímavý způsob psaní, jen jsem možná čekala v závěru trochu víc vysvětlení. Nevadí, otevřený konec tomu všemu asi dodává kouzlo :).

Luque17
30.05.2021

Není to veledílo, ale pro voyeury mého ražení, velmi příjemná záležitost ;) Po setmění můžeš zahlédnout více, než bys čekal, jen vědět, kam se podívat. A to ví Murakami velmi dobře.

sharik
22.04.2021

Zvláštní shodou náhod jsem tuhle knihu začal číst včera čtyři minuty před půlnocí. Což je přesně čas, v němž začíná i její děj... mám u těch japonských knih štěstí na zvláštní náhody. Každopádně jsem ji přečetl na jeden zátah a byl jsem nadšený - Murakami tu výtečně buduje atmosféru nočního města, magična, absurdna a reálna, také výborně proplétá různé situace různých náhodně spojených osob. Jeho originální práce s časem a prostorem asi není pro Murakamiho čtenáře nic, co by neznali, v Afterdarku navíc autor umě pracuje s perspektivou oka kamery, kterou zcela odkrývá a (místy až příliš) zdůrazňuje. Zdánlivě jednoduchý příběh je však strašně chytlavý, nejspíš právě tou brilantní atmosférou.
Co trochu knihu sráží (a není to vina autora) je fakt špatná redakční práce českého vydavatele. Jestli měl přeložený text nějakou redakci, tak opravdu hodně chabou. Například chyby v mě/mně jsou snad na každém místě, kde by mohly být, některé věty zní dost krkolomně a v překladu vzniklo i pár nelogičností, které měla redakce chytit. Alespoň jedna za všechny: Když kdokoli ukončuje hovor, tak "vypíná telefon", jako by vypnutí nemělo zcela jiný význam než jeho "položení" nebo ukončení hovoru. Když pak někdo vypne mobil, co následně začne zvonit, je to proste divné... a tady očividně nejde o žádný magický prvek, ale prostě o chybu překladatele a redaktora (byl-li nějaký).
A jedna malá douška závěrem. Zrovna po téhle knize jsem sáhl i "vinou" Probudím se na Šibuji od Anny Cimy, která na Afterdark naráží. Docela mě překvapilo, že Anna Cima Afterdark místy parafrázuje, ačkoli jen v některých momentech a motivech. Vždycky mě potěší najít další případ toho, jak spolu díla komunikují :).

josefina_silena
16.04.2021

Malý rozsah, ale velký přesah. Fantastické dílo, které milovníky Murakamiho nezklame. Po dočtení doporučuju věnovat čas i doslovu Tomáše Jurkoviče.

WugWugs
10.04.2021

Toto je typ knihy, ktorá ak by vyšla pod menom neznámeho autora, namiesto 118 komentárov, je ich tu (možno) 8. Jej popis vydavateľom vyššie je tiež dosť mimo. Dva paralelné príbehy a tajomné sily? To by možno sedelo pri spomienke na Lynchov Lost Highway, ktorý sa mi vynoril hneď v úvodnej scéne. Murakami je však o dosť civilnejší a neskĺzava do temného psychoanalyzovania, i keď nejaké interpretácie reality by sa našli - a možno sú aj pre komplexnejšie pochopenie nevyhnuteľné, možno. Zostalo mi v hlave najmä posolstvo formy, a čo všetko sa odohrá za jedinú noc, opakovane, i zajtra a potom zajtra, u ľudí počas nej bdejúcich, baviacich sa, zranených, pracujúcich, ponocujúcich, potulujúcich sa, ale aj spiacich a snívajúcich. Väčšinou odťažitý, miestami zaujatý komentujúci rozprávač nepôsobí ako scenárista. Je to autor, ktorý nám otvára priezor a miestami nás upovedomí, že vie že sme tam, sme to my, kto sledujeme (a možno prikladáme vlastný vnútorný komentár), sme to my spolu s ním časovo-priestorovo vzdialení, ale aj tu a teraz súčasní v čítaní. Spomenutý opis deja by chcel z Afterdarku spraviť niečo, čím nikdy nebude, tak ako podľa neho nikdy nebude možné zhotoviť populárny film, ktorému sa celý text vzpiera, a to je dobre.

1