Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce

Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce

Drobné příběhy, úvahy, zamyšlení a filozofické postřehy z každodenního života.

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/1286/vsechno-co-opravdu-potrebuju-znat-jsem-se-naucil-v-materske-skolce-1286.jpg 4.31293

All I really need to know I learned in kindergarten (1988)

Literatura světová, Fejetony, eseje
Vydáno:, Argo

hakunamatata
včera

K čemu je žirafa? Pampelišky nejsou plevel, ale krásné květiny. Ponožky ze sušičky elektrizují a dají se tak nosit po celém těle. Ta špína co máte za postelí a stolem jste hlavně vy a hvězdný prach.
A já miluju Fulghuma víc a víc.

allebra

Příjemné, pozitivně laděné čtení o obyčejných věcech, které nás přimějí k zamyšlení, občas i dojmou a vykouzlí úsměv na tváři. Je to mé druhé setkání s Robertem Fulghumem a už se těším na další.

konicekbily

Autor rozumí životu a umí to napsat. Třeba na meditaci v prádelně, kdy praní prádla přirovnává k očštění dušei myšlenek, stojí rozhodně za přečtení i za zamyšlení se nad životem - a to nejenom vlastním. Těch autorových tenoučkých knížek jsem přečetl více, ani nevím, zda všechny - tedy překlady do češtiny, rozhodně stály za to.

Ildi

Všetko už napísané bolo. Ja len dodám, že pán Fulghum ma ešte nikdy nesklamal.

surynas

Kniha z trochu jiného soudku než čtu, ale to vůbec nevadí. U knihy jsem si odpočinula, občas jsem se zasmála či zamyslela. Bohužel nejsem na tento druh literatury úplně zvyklá takže tři hvězdy! Určitě si později přečtu i jiné Fulghumovky.

ZoeKaplanová

Dokonalá kniha k tomu abych byla šťastná, vyloudí vám široký úsměv. Jsou v ní milé povídky a když ji čtete vzpomenete si vy na svojí školku. Na své vzpomínky. Krásně mluvil o tom, že dospělý jsou děti.

kdu

Vtipné i milé povídky, občas něco k zamyšlení.
Perfektní pokud se nudíte v hodině ve škole, na cesty do/z práce, nebo pokud si chcete jen něco krátké přečíst před spaním.

dalia1769

Moje pocity jsou lehce rozporuplné, na jedné straně jsou to milé a laskavé textíky, ale některé v podstatě i dost banální. Třeba taková naše Ivanka Devátá, která píše v podstatě podobný žánr, mi připadá vtipnější a jistou moudrost ve svých textech také nepostrádá. Ale ano, je to příjemné čtení, třeba text o pampeliškách se mi velmi líbil. Není to ale kniha, kterou by člověk "zhltnul" jedním dechem, spíš když má čtenář tu správnou náladu, přečíst si jeden nebo dva texty a trochu se nad nimi zamyslet. Stejně se mi ale vtírá pocit, že je autor trochu přeceňován...

JulietRocks

Ještě jsem knihu nedočetla a už teď vím, že je zralá na 5*. Moje první "Fulghumovka" a hned jsem se zamilovala. ♥

bibi.r

Fulghuma mám fakt moc ráda

Silwia20

Drobné príbehy, či krátke úvahy o živote ... nad nejednou sa človek pozastaví a popremýšľa, dokonca ja som sa v nich nové poznatky :)

Znedla

Knihu jsem poprvé četla kdysi dávno. Nyní jsem si v rámci Výzvy 2017 opět osvěžila paměť. A Opravdu všechno, co potřebuju znát, jsem se naučila v mateřské školce..... :-)

Greengrass

Milý Roberte,
nyní se v životě tak nějak plácám, pachtím se za něčím, řeším, dohaduju, debatuju...a přitom je to všechno tak milé a snadné....jen je potřeba se občas zastavit, začíst se a uvědomit si. Děkuji za Tvoje obejmutí v hektické a uspěchané době.

natkaf

Moc pěkné knížka, občas k zasmání, jindy k zamyšlení. Jednoduše a rychle se četla. Některé fejetony se mi líbily více, jiné méně, ale naprosto zbožňuju ten, jak autor potkal mořskou vílu.

Magdalena5

Byla moje první Fulghumka a stále se k ní vracím a čtu další

Lískaran

Takhle by měla vypadat kázání. Fulghum začíná od konkrétní obyčejné věci či situace, která pak přerůstá v metaforu, v postřeh o důležitých věcech o životě, vesmíru a tak vůbec. A dělá to pořád, takže po pár kapitolkách sice vytušíte, kam autor míří, jenomže to dělá - v duchu podtitulu knihy - neobyčejně, se smyslem pro humor a se schopností to podat, vypointovat. Manuál pozitivního pohledu na svět. Nijak hluboký, ale sympatický.

alef

Krátká vyprávění o situacích, které se stávají ... a které o aktérech vypoví možná víc, než by chtěli ... dávající "poučení" do života ... některá možná pravdivější, než bychom si sami chtěli připustit :-) ... je to takové pohodové čtení, které nás přiměje zasmát se , sem tam se zamyslet, ... možná i dojmout :-).

"Když se nad tím zamyslíte, čistě z kvantitativního hlediska vzniká pastelkami víc umění než čímkoliv jiným. V každé zemi na světě musejí být miliardy papírů v miliardách krabic, skříní, podkroví a kredencí, s miliardami obrázků vyvedených pastelkami. Obrazotvornost lidstva se valí jako řeka. Vsadím se, že Ronald Reagan a Michail Gorbačov používali pastelky. Stejně jako Fidel, japonský císař, Rádžív Gándhí, paní Thatcherová a pan Mubarak, možná dokonce i ajatolláh. A každý další, na koho si vzpomenete...

... A vždycky, když by došlo ke krizi, bychom vystřelili ... bombu plnou pastelek ...vybuchla by vysoko ve vzduchu – vybuchla by potichu – a vyletěly by z ní tisíce, milióny malinkých padáčků. K zemi by se snášely krabice pastelek. ... A lidi by se usmívali a tvářili by se trochu zvláštně a pokryli by svět svou obrazotvorností ...rozdávejte prosím Vás ... pastelky."

Iki1

Na knize je patrné, že autor pracoval jako pastor. Je totiž výborný vypravěč, dokáže příběh vypointovat. Kniha je plná drobných příběhů, které můžeme prožít v podstatě každý den. Kouzlo jim dodává právě autorům pohled jaksi zvnitřku, pohled přes duši. Protože péče o vlastní duši je neméně důležitá jako péče o vlastní tělo. Jen na to velmi často zapomínáme.

kozel89

Knihu jsem dostal od mé kamarádky k Vánocům a moc jsem nevěděl do čeho se vlastně pouštím :-) Navíc z 80% čtu fantasy literaturu. Změna to byla více než příjemná. Knížka je tvořená krátkými příběhy z autorova života a tudíž se čte velmi nenáročně. Všechny příběhy, do jednoho, se mi moc líbily. Zejména autorův pohled na věc, kdy opravdu dokáže v obyčejných věcech najít to neobyčejné. Nad spoustou věcí v životě se člověk při čtení knihy zamyslí, nad nejednou částí knihy se člověk pořádně zasměje.
Knihu nemůžu než doporučit a podotýkám, že to není naposledy, co jsem knihu četl.

Děkuju Teri :-)

martina.culik

U téhle knihy si ráda odpočinu, protože je to takové milé a vtipné a nad spoustou věcí se člověk může i pořádně zamyslet (když bude chtít).

MOu598

Líbí se mi zejména to, že Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce v kapitole Krédo. Některé další postřehy zajímavé, čekala jsem ale víc.

Tozbee

Autor je nejspíš skvělý člověk, kterého bych chtěl mít za souseda. V mé knihovně však místo nenajde, jeho laskavá slova mi proletěla hlavou jako teplý letní vánek.

Zlá panda

Je to milé? Ano. Je to přívětivé? Také ano. Ale za tím se už skrývají pouze povrchní úvahy, které v mnoha případech opravňují lidskou hloupost a marnivost. Kniha se čte jako po másle a budí velmi pohodlný pocit spokojenosti, ale to je přesně to, k čemu podle mě knihy sloužit nemají (ano, nechám se radši rozdrtit na dřeň krutostí nebo černým humorem kritizujícím lidské pokolení a potom přemýšlet nad vlastní marností a nad tím, jak tu marnost aspoň trochu vyvážit).

Briv

Tak tohle je fakt úžasná knížka. Úplně mě chytla. Četla jsem ji už podruhé a až nyní jsem si na ni opravdu udělala čas a každou kapitolu a příběh si opravdu vychutnala. (moje potíž totiž je, že když už čtu, tak od toho neumím a hlavně nechci odcházet.) U téhle knihy by to tak člověk udělat měl, ať si každý příběh a historku prožije a zamyslí se nad tím.
Sedí na každou náladu, věk i pohlaví. Fulghum totiž moc dobře ví o čem píše. Je to tak krásně ze života... Získala jsem tolik podnětů nad čím přemýšlet, co změnit a jak podpořit i ostatní. Děkuji.

dancadragneel

Jedna z knih, která si mě dokázala dostat svým humorem a laskavostí... Tato kniha mi přinesla nové podněty k přemýšlení a díky ní jsem si dokázala spoustu věcí uvědomit... ať už vezmeme v potaz vyprávění o stejcích nebo o pampeliškách, nebo vtipnou historku s mývaly... Opravdu překrásná kniha, kterou jsem si ráda přečetla na doporučení svých milovaných... :)

Jessica007

Laskavá a milá kniha od laskavého a milého autora. Líbila se mi. Přináší klid i podněty k zamyšlení. Hodně se mi líbilo povídání o pampeliškách - a taky jsem ta, která chce mít krásný zelený trávník a upravenou zahrádku a taky se o to snažím, takže pampelišky taky dost odstraňuji, autor má ale pravdu.
A hodně k zamyšlení - o matce Tereze, to se mi též hodně líbilo. A kousek ocituji:
"Zatímco já si zoufám, že nemám větší moc a víc prostředků, ona využívala to, co měla, a dělala, co bylo v daný okamžik možné."

Beltrix

Od této knihy jsem asi měla přehnaná očekávání, která příliš nenaplnila. Nečetlo se to špatně, ale musela jsem to číst opravdu po těch kapitolkách, jinak to bylo "milé" až příliš. Občas jsem tam našla nějaké moudro, ale jinak šlo o knihu, kterou jsem sice přečetla, ale moc mi toho nedala.

kacimilek

Dá se říct, že kniha mě nijak zvlášť neobohatila, a právě určité povznesení jsem od ní čekala. Jasně, autor asi nemá chvíli, kdy by se nad něcím nezamýšlel, může být považován za filosofa, ale mě jednoduše neoslovil.

alena4154
15.12.2016

Výborná kniha :-) Po přečtení si člověk přehodnotí svůj život a zjistí, že se vážně zabýváme blbostma :-D

janik27
10.12.2016