Gooverka Gooverka komentáře u knih

Papírová města Papírová města John Green

Hvězdy jsou stále nejoblíbenější, ale Papírová města jsou taky skvělá. Líbily se mi hlavně hlubší myšlenky ke konci knihy a celkový Greenův styl vyprávění. V některých chvílích to byl velmi vzrušující příběh, ale celkově téma knihy mě tolik nevzalo. Kdybych mohla, dávám tři a půl :)

03.02.2015 3 z 5

Ukaž, co děláš! Ukaž, co děláš! Austin Kleon

Druhá Kleonova kniha se mi líbila ještě o něco víc, než první. Jsem z ní přímo nadšená a určitě se k ní ještě vrátím. Skvělé návody a povzbuzení, jak se prosadit, jak ukázat, co děláme tou nejlepší možnou cestou. Hned několik vět mi uvízlo v paměti a budu se jimi určitě řídit. Doporučuju.

17.01.2015 5 z 5

Turnový háj 2 Turnový háj 2 Eva Turnová

Líbí se mi autorčin smysl pro humor. Sloupky byly vtipné, vynalézavé a plné příběhů z jejího života. Fajn oddechovka, několikrát jsem se i nahlas zasmála. :-)

16.01.2015 4 z 5

Závěrečný díl Milénia se mi líbil úplně stejně, jako předchozí dva, takže MOC! Opět je Larsson v některých pasážích zbytečně rozvleklý, ale to už k němu asi patří. Nehorázně čtivé, plné zvratů a zatajeného dechu až do úplného konce. Jenom obrovská škoda, že už se od pana spisovatele ničeho nedočkáme.

20.12.2014 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Jestliže jsem milovala první díl, k tomu druhému se nemůžu vyjádřit za pomoci slov, prostě to nejde. Naprosto geniální kniha - hlavně začátek a konec napráskané napětím a strhující prostředek. Larsson byl prostě mistr, a já se ihned musela pustit do třetího dílu, abych se dozvěděla, co bude dál. Sice mi místy vadilo až zdlouhavé vysvětlování různých skutečností, ale to už k autorovým knihám prostě patří. Více než doporučuju!

05.12.2014 5 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Tři hvězdičky dávám hlavně za to, že byla kniha skvěle napsána, úžasnej překlad a originální nápad. Samotný obsah mě dost zklamal, někde jsem se pousmála - střety Hitlera s realitou byly super, ale jinak musím souhlasit s ostatními - promrhaný nápad.

13.11.2014 3 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Kdybych mohla, dala bych tři a půl hvězdičky. Opět naprosto originální příběh. Autorka stvořila úplně nový svět, a navíc v tak mladém věku dokázala napsat naprosto strhující knihu. Sice mi vadil hodně začátek, ve kterém se nedalo orientovat, a některé promluvy hlavní hrdinky, které byly hodně naivní, ale jinak celkově musím říct, že mě kniha držela po celou dobu. Těším se na další díl, akorát si neumím představit, že by mělo být dalších 6 pokračování.

30.10.2014 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Byla jsem sice trochu ochuzená, protože jsem jako první viděla film, ale to nic nemění na tom, že kniha je opravdu skvělá. Na mnoho věcí už jsem si nepamatovala, a tak mi je kniha skvěle oživila a já se moc těším na další díly. Příběh byl zajímavý, čtivý a měl svou atmosféru. Začátek se rozjížděl pomalu, ale to mi vůbec nevadilo. Hodně se mi líbilo, že příběh pokračoval i po odhalení "vraha".

09.10.2014 5 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Knížka byla strašně čtivá, měla krásnou atmosféru a bezva námět. Nenadchla mě však tolik, abych jí dala více než tři hvězdičky. Některé pasáže v českém překladu mi hodně vadily a různé přeskakování z jednoho roku do jiného a přecvakávání postav taktéž. Vůbec jsem se alespoň třetinu knihy neorientovala. Konec pro mě postrádal jakýkoliv smysl, byla jsem docela zklamaná.

26.09.2014 3 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Svěrák je prostě jeden z mých nejoblíbenějších autorů, a tak nemůžu jinak, než dát pět hvězd. Miluju jeho styl vyprávění, milé, vtipné i trochu smutné příběhy. Nové povídky se mi asi líbily o trochu více, ale tuto útlou knihu jsem stejně jako ty předchozí zhltla za jedno odpoledne, což dokládá, jak skvěle se čte.

20.09.2014 5 z 5

Web ostrý jako břitva Web ostrý jako břitva Jan Řezáč

Kniha se mi do rukou dostala díky recenzi, a můžu s čistým svědomím říct, že je fakt skvělá. Provede vás světem webdesignu, a to velmi srozumitelně. A navíc, grafická stránka je fakt eňo ňuňo! Moc chválím.

18.09.2014 4 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Pro cizince, který českou/československou historii vůbec nezná, je tato knížka úplně ideální. Pokud ji ale čte člověk, který zná historii své země dopodrobna, nedozví se nic moc nového. Autor nám samým ale ukazuje, jak je i bylo mnoho našich dějin úplně groteskních, najde se tu černý humor a úplné paradoxy. Několik kapitol se mi hodně líbilo, ale úplně bych zas nedávala za pravdu názorům, že nám kniha ukazuje nás samé nějakým neobvyklým způsobem, nebo tak, jak se nevidíme.

15.09.2014 3 z 5

Zámek (komiks) Zámek (komiks) David Zane Mairowitz

Komiksové zpracování Jaromíra 99 - na to prostě nic nemá. Jeho styl se ke Kafkovu nestylu přímo hodí, o to větší potěšení bylo tuto knihu číst. Velké připomínky mám však ke sestavení děje, přišlo mi, že pro člověka, co Zámek nikdy nečetl, mohl být komiks dost matoucí a některé pasáže prostě nemusel pochopit. Děj se chvílemi ztrácel, nebyly návaznosti, takže jsem byla ve výsledku ráda, že jsem Zámek v jeho originální podobě četla.

08.09.2014 3 z 5

Za příběh bych dala hvězdičky tři, ale vyprávění, fotografie a atmosféra z knihy dělají dílo, které si zaslouží hvězdy čtyři. Kniha byla ze začátku dost strašidelná, ale na konci se změnila ze strašidelné spíše v napínavou. Má jeden z nejzajímavějších námětů pro knihu, se kterými jsem se kdy setkala. Těším se na pokračování, ale nejde v zásadě o nic moc výjimečného.

06.09.2014 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Gertin příběh je strašně smutný, dotkne se všech lidí, kteří se zajímají o historii. Tučková opět prokázala, jak výbornou spisovatelkou je, i když musím říct, že Bohyně se mi líbily o dost víc. Na Gertě mi hodně vadily až moc popisné pasáže Brna, které jako neznalá města neocením, ale chápu, že mají svůj velký význam. Taktéž jsem neocenila německé "vsuvky", které jsem jen přelétla očima. Spisovatelka ukázala problematiku odsunů z německé strany hodně dobře, kniha mě chytla a po celou dobu nepustila. I když ke konci přišlo menší zklamání nad celkovým vyzněním, nemůžu dát nic jiného, než čtyři hvězdy.

01.09.2014 4 z 5

Třináctý příběh Třináctý příběh Diane Setterfield

Jedna z úplně nejlepších knih, které jsem kdy četla! I když mi téma dvojčat ze začátku nepříšlo nijak zajímavé, nemám s ním zkušenosti, ke konci mě úplně pohltilo. Příběh je strašně dobře napsaný, drží čtenáře u knihy zuby nehty. Na každé stránce vždy přišlo něco, co jsem nečekala a šokovalo mě to. A i když jsem si ke konci myslela, že mě nemůže nic překvapit, několik zvratů se odehrálo na posledních stránkách. Budu nad ní přemýšlet asi hodně dlouho ...

Každý kdo miluje knihy, bude příběhem o knihách a spisovatelce pohlcen.

26.08.2014 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Opět mě to nenadchlo tak moc, jak od tolika kladných hodnocení očekávám, ale naštěstí byl tenhle díl o dost lepší, než Netopýr. Nesbo píše strašně čtivě, knihu jsem přečetla opravdu rychle, jak mě bavila, ale pořád mi tam chybí to překvapení. Zase jsem od poloviny knihy tušila, kdo by mohl být vrah a zase se mi to potvrdilo. Doufám, že se dostávám ke stále lepším a lepším dílům.

21.08.2014 3 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Neskutečně čtivý příběh (i tak tlustou knihu jsem "zhltla" za pouhých pět dní). Téma druhé světové války a židů. vina Němců, to je velmi častý námět - ale v Němcích bylo vše ukázáno z té druhé strany. Strašně se mi příběh líbil, připomínal mi rodinnou kroniku, místy trochu detektivku a těšila jsem se na každou další stránku, co Klára zase prožije. Konec naštěstí nesklouzl k nějakému klišé, a já se jen modlila, ať kniha nekončí, ale pokračuje. Skvěle vyprávěno, prolínání postav bylo sice někdy zbrklé, a musela jsem se víc soustředit, ale nemůžu toho moc vytknout.

17.08.2014 4 z 5

Na vine sú hviezdy Na vine sú hviezdy John Green

Hvězdy jsem četla v anglickém originále, což byla snad ta nejlepší volba. Green je mistr vyprávění, nejde ani tak o příběh, který byl úžasný, smutný a veselý zároveň, ale o to, jak to podal. Už dlouhou dobu jsem se u knihy tak neculila jako tady, na posledních stránkách jsem zas zaháněla slzy. Měla jsem určitá očekávání, která se naplnila. Všechny postavy více než sympatické. Nemám co víc dodat.

12.08.2014 5 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Kniha se mi dost líbila, i když rozhodně nebyla mým šálkem čaje, a musím říct, že si ji budu pamatovat asi dlouho. Chápu, proč je klasikou. Na začátku mě použitý jazyk strašně zaskočil a vůbec se mi do knihy nechtělo. Jak jsem se ale prokousávala dál a dál, už jsem spoustu slov znala a jazyk mě už nebrzdil. Téma rozhodně kontroverzní. Pro mě osobně velký antihrdina, měnící se v hrdinu, kterému fandím a zpět na antihrdinu. Nikdy jsem se v knize nesetkala s tak protichůdnými pocity, které ve mě chování hlavního hrdiny vyvolávalo.

Velký potlesk pro překladatele, vůbec si neumím představit, že bych tuto knihu četla v originále.

06.08.2014 4 z 5