Gottland

Známý polský reportér vytěžil ze svých pobytů v Čechách "výbušnou" knihu o naší zemi. Témata, z nichž některá patří k "neuralgickým" bodům novodobých dějin českého národa a byla u nás zpracována v dlouhé řadě knih, shrnuje autor na několika stránkách a přináší v nich svůj pohled člověka odjinud, pohled neotřelý, nezatížený, který by mohl vést k reflexi opomíjených kapitol naší národní povahy. Kniha vypráví o ikonách českého kolektivního vědomí, fenoménech nedávné české historie (rodina Baťů, Lída Baarová, Jan Procházka, Marta Kubišová, Jaroslava Moserová), ale také o osudech postav, které nebyly zatím hlouběji zpracovány ani samými Čechy (sochař Otakar Švec, který projektoval největšího Stalina na Zemi; Karel Fabián, spisovatel, který po únoru 1948 odmítl svou minulost a orwellovským způsobem vymazal a nahradil sám sebe; neteř Franze Kafky, která nechce hovořit o svém strýci). Kniha byla v roce 2007 oceněna Cenou varšavských knihkupců, autor byl za ni rovněž nominován na nejprestižnější polskou literární Cenu Niké. Knihu doprovázejí fotografie známého fotografa Pavla Štechy. Již vyšlo v německém, maďarském a francouzském překladu. Kniha získala Europan Book Prize 2009....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15619/gottland-VxY-15619.jpg 4.3794
Literatura světová, Cestopisy a místopisy
Vydáno, Dokořán, Jaroslava Jiskrová - Máj

Gottland, 2006

Kniha Gottland

ZuzaP

Jsem nadšená. Szczygieł vybral n známějších i skoro neznámých postav z českých dějin 20. století a o každé z nich napsal kapitolu-reportáž, i když nevím, jestli je to zrovna to správné slovo, co hledám. Do výběru se dostal namátkou třeba Baťa, Lída Baarová, Marta Kubišová, Karel Fabián či Otakar Švec, autor Stalinova pomníku na Letné. Szczygieł ovšem - jak se píše na obálce - nezapisoval rozšířené mýty, ale pátral v archivech, vyhledával svědky různých událostí a i potomky lidí, o které se zajímal. Díky tomu pak například mluvil s neteří Franze Kafky či listoval strojopisem scénáře Ucha. A taky napsal tuhle skvělou knížku.
Doporučuji všem.
A doporučuju též předloňský rozhovor se Szczygiełem na DVTV:
-------

,,Paní, člověk může umřít jenom jednou. A když umře trochu dřív, tak je holt o trochu dýl mrtvej."

,,Tento příběh se nestal. Věci, které se opravdu přihodily, byly mnohem horší."

,,Eduard Kirchberger se narodil v Praze roku 1912.
Téměř ve stejnou dobu a ve stejném městě vznikla první kubistická plastika lidské hlavy na světě.
Ty dva fakty spolu nemají nic společného."

Lily-fairy

Měli bychom se nad sebou zamyslet. Zvlášť v dnešní době...

baru_h

Podle mého názoru se této knize nedá upřít zajímavé reportážní zpracování, které předkládá fakta, avšak poutavým způsobem.
Od začátku jsem byla zvědavá, jak se na české osobnosti a události 20.století může dívat, nebo spíše jak je může podat, polský reportér.
Kniha pro mě rozhodně nebyla zklamáním. Naopak ( k mé ostudě a neznalosti všech těchto okamžiků našich dějin) mi dala kniha dostatek podnětů, abych se více zajímala a dohledala si další informace. Tím nechci říct, že text byl málo obsáhlý, naopak spíš slouží jen k nastínění a k zajímavému zrcadlení, a nemá duplikovat historické staťe, které tvoří jiní odborníci.
Jsem ráda, že se mi kniha dostala do rukou.

ještěrka38

Byla jsem na besedě o polské reportáži. Některé knihy mě nadchly, takže jsem se rozhodla se je vypůjčit. Gottland mě teda úplně pohltil a nemohla jsem přestat číst. Některé příběhy jsou známé, jiné méně, některé mě úplně překvapily. Určitě stojí za přečtení!!!

milan3696

Hezky a čtivě napsaný pohled z venku na nás, jako na Čechy.

PetK

Gotland jsem ve čtečce poměrně dlouho odsouvala, až jsem se po několika kladných pobídnutích rozhodla do toho teda praštit. A nelituju.
Začnu negativy: Občas jsem měla pocit, že se autorovi do díla zatoulala kapitola snad z jiné knížky/reportáže, u které jsem nějak nedokázala pobrat souvislost. Ono se to teda většinou týkalo tématu, ale tak nějak divně, nesmyslně, nesourodě... Ve stylu mi občas vadily až příliš dlouhé úvody, než se autor dobral k tomu, o čem vlastně bude mluvit.
Pozitiva: Ač téměř reportážní a "suchá" fakta, ty příběhy jsou fascinující. I když je všichni tak nějak víceméně známe, najednou pro mě ožily. Jasně, stručně, a přitom velmi živě a poutavě vyprávěné příběhy našich dějin na "minipříbězích" jednotlivých lidí. Konečně vím, jak to měli Tomáš s Janem Antonínem, jasně že vím, čím se "provinila" Lída Baarová a že Marta Kubišová si zažila svoje... ale ty detaily, které se Szczygielovi podařilo zjistit (doufám, že to opravdu jsou všechno fakta), to vše dělají nesmírně živým. Nevím, zda to je tím pohledem zvenčí, nezatíženým, novinářským.
Nejvíc fascinující pro mě snad byl příběh Stalinova pomníku, ten pro mě byl vlastně úplně nový.
Pokud máte stejně jako já pocit, že jste nedávali v dějepise pozor (nebo jste se k novodobým dějinám ve škole ani nedostali), tak Gottland určitě doporučuju.

Velekněžka
03.12.2019

Svou externí neotřelou technikou získala polská sonda z českého žaludku mnohdy zajímavé či doposud nepoznané záběry na stále nezahojené národní vředy, přesto však ve mne místy zanechala dojem (Baťa, Baarová) poněkud lehkovážněji sestříhaného studentského filmu namísto objektivní lékařské zprávy.

Faila
10.11.2019

Některé příběhy jsem znala, o jiných neměla ani potuchy, vždy jsem se ale dozvěděla něco nového. A to nejen o historii České či Československé země jako takové, ale také o jejích obyvatelích a událostech, které tento národ formovaly. Díky některým větám a myšlenkám asi naší duši lépe rozumím. Líbí se mi určitý nadhled a to, že kritika se objevuje pouze mezi řádky. Szczygieł vyloženě neodsuzuje, ačkoliv pár ironických poznámek si neodpustil. To, jak čtenář popisované události i osobnosti zhodnotí, je ale pouze na něm.

Ve znamení Kon-Tiki
Ve znamení Kon-Tiki