Noční cirkus

Do města přijíždí bez ohlášení tajemný cirkus. Jeho šapitó je černobílé a představení se konají pouze v noci. Triky, které provádějí zdejších iluzionisté, však vypadají spíše jako mocná kouzla… Románový debut Erin Morgenstern s podmanivou magickou atmosférou sleduje v několika dějových liniích i časových rovinách hru dvou kouzelníků, jejímž vítězem se má stát ten, jehož učedník zůstane na konci hry živý. Celie a Marco jsou však k sobě i k cirkusu, který má být jevištěm jejich hry, připoutání mnohem více, než si jejich mistři dovedli představit....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/128683/nocni-cirkus-128683.jpg 4287

The Night Circus (2011)

Vydáno:, Ikar (ČR)

alexvera

Já tu knížku asi miluju .. místy se děj sice lehce vleče popisnými částmi, ale jak jinak bychom si bez popisu představili samotný cirkus nebo třeba úžasnou ledovou zahradu či podivné hodiny? Tímto se knize omlouvám za to, že se na ni šest let prášilo v knihovničce .. nezasloužila si to.

pajaroh

Netradiční příběh plný iluzí, který pro mě nepřekročí štítek oddychové literatury. Autorka vtáhne do děje, nechá čtenáře zasnít a vcítit se do magie postav, opírá se o zajímavé obrazotvorné popisy a dobře střídá různé časové linie, ale románek hlavních kouzelníků působí dosti lacině.

Marekh

Námět knihy je určitě zajímavý, ale ze samostatného zpracování jsem na rozpacích. Některé části mne bavily, jiné mne naopak nudily a nutil jsem se do čtení. Líbila se mi myšlenka vytvořit originální cirkus, ve kterém jsou umístěny stany a podle libosti se může návštěvník rozhodnout, kterou "atrakci" navštíví. Cirkus je v provedení v barvách černo-bílé, otevřený pouze o půlnoci do svítání. Samozřejmě se v knize objevuje řada kouzel, láska, upoutal mne i jeden příběh o tajemství. Knihu bych hodnotil jako průměr. Kniha se mi zdála rozvláčná, knihu bych si už znovu nepřečetl.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

V tajemstvích je síla. A ta síla slábne, když se o ně někdo rozdělí, takže je nejlepší, když se tajemství udržují, a udržují se pořádně. Když se o tajemství podělíš, o opravdová tajemství, o ta důležitá, dokonce jen s jedním jediným člověkem, změní je to. Když si je napíšeš, je to ještě horší, protože se nedá odhadnout, kolik lidí je uvidí na papíře, ať jsi s tím sebeopatrnější. Takže když už máš tajemství, je opravdu nejlepší je udržovat, jak pro jejich vlastní dobro, tak pro tvoje.

NemesisTrimble

Líbila se mi. Je to starší knížka, ale i tak mě velmi ohromila. Rozhodně můžu doporučit pokud máte rádi kouzla, iluze a podobné věci. Je to opravdu zajímavé. Samozřejmě neschází ani romantika.
Musím vás ale upozornit, že kniha je psána takovým zvláštním stylem, který mi až tak moc nevyhovoval, jelikož jsem se do toho po čase zamotala. Každá kapitola je jiné místo a jiný rok a vzájemně to spolu souvisí. Ale uznávám, že kniha je tím více zajímavější i když matoucí.
Nemesis T.

lotofhs

Popravdě tohle bylo slabý. Dlouhé popisy, málo dialogů, táhnoucí se děj a možná se to rozjelo okolo 150-200 stránky. Nebavilo mě to a musím říct, že po dvou dnech, co jsem jí četla nemám páru, co se v knížce dělo, což asi vypovídá o tom, jak moc mě bavila. A to jsem se na ní tak těšila. Bohužel mě to nechytlo.

mika251

Na úvod musím povedať, že som jeden z tých knižných buranov, ktorí knihu na prvý krát doslova preletia rychlocetbou, aby zistili ako to dopadne a potom si to celé dajú ešte raz normálnym tempom. Nočný cirkus bola asi prvá kniha v živote, kde som sa nehnala za koncom. Je napísaná tak krasnym, magickým spôsobom, že som si vychutnávala každú vetu, nesmierne živé popisy, krásne obrazy... Užívala som si každú stránku a tešila sa, že ich mám do konca ešte mnoho. Táto kniha nie je o príbehu, ten je skutočne veľmi statický a nedramaticky... Ale štýl akým je to napísané bol pre mňa veľmi elektrizujúci, skutočne čarovný. Prečítané v originale.
"Marco," she says, her voice low and soft. The sound of his name on her tongue is even more intoxicating than he had imagined and he leans in to taste it.

IvoryP

Jedna * dolů, protože mi trvalo snad 150 stran se začíst.... Ale potom... Originální, kvalitní, promyšlené a skvěle napsané

Petass

Knihu jsem darovala na základě recenzí, aniž bych věděla jaká je. Za týden už jsem ji měla zpět doma s nadšeným komentářem obdarované čtenářky. Přečetla jsem ji jedním dechem. Podobné fantasy je přesně můj šálek čaje. Po dlouhé době kniha s novým nápadem, dotažená do posledních detailů, krásný snový svět... Určitě může někomu připadat složitá a nepřehledná, nemusí Vám sednout autorčin styl. Za mě 5 hvězd, určitě se k ní někdy vrátím.

Suou

Spoilers
Kniha bola dobrá, ale celý čas sa pripravuje ten súboj a na konci nič... + ja osobne som sa niekedy nevyznal v tých časových úsekoch ... keď som si už zvykol na dej, potom som si to začal už aj domýšľať.

Elone

Kniha, která mě hned po první větě pohltila nádherným vyprávěcím jazykem. Je to krásné číst knihu a cítit, že autorka vybírala s rozvahou slova, která do příběhu použije. Pak člověka pohltí cirkusový jazyk, který si ho omotá kolem prstu a jen tak nepustí.

JennieeW
04.09.2017

Tahle kniha vůbec není můj styl ale neuvěřitelně se mi zalíbila...
Četla jsem jí poměrně dlouho ale vůbec my to nevadí....

HankaHail
22.08.2017

Cirkus se mi otevřel a ukázal mi své kouzlo, ale nějakou chvíli to trvalo. Prvních sto stran mě velice nebavilo a musela jsem se přemlouvat do čtení. Říkala jsem si, že to musím překonat. Tahle knížka není tak milována, jen tak pro nic za nic. A vyplatilo se. Jakmile se cirkus otevřel na stránkách knihy, otevřel se i pro mě.
Tahle knížka je opravdu krásná. Dlouhé popisné pasáže, skoky v čase (za chvíli jsem se na sledování míst a dat vykašlala a ignorovala je), pomalejší děj a více než akce, zde táhnou děj postavy. To nemusí sednout každému.
Pokud vám to, ale nevadí kniha vás vtáhne a už nepustí.

Galánečka
16.08.2017

Kniha je pro mě velkým zklamáním. Nevyhovovalo mi střídání zdlouhavých popisů postav. Děj téměř žádný a celkově jsem se vůbec nemohla začíst - neustále mi myšlenky ubíhaly jiným směrem.

LuckaH2
01.08.2017

Cetla jsem po letech,opet jsem byla v zajeti lasky,kouzel a krasneho snu a jelikoz jsem si presne nepamatovala konec, u mrazeni jak to dopadne. Je to proste pohadka,kterou chceme zazit... Miluju tu knizku a je mezi top knihami, ktere musim mit doma!

Veronika33
22.07.2017

Ach jaj...zasa som sa dala nalákať na knihu ala HP a podobnosť ani čisto náhodná. Polovica knihy tvorili len opisy atrakcii, pri ktorých som sa neskutočne nudila. Dej skákal medzi viacerými časovými linkami a postavami (a ja som sa v nich strácala). Príbeh samotný tiež žiadna výhra, spôsob rozprávania až taký poetický. Toto fakt nie je moja krvná skupina, za mňa slabotka.

denydean
02.06.2017

Originální a naprosto úžasný zážitek. Kouzelný svět , který ráda uvítám ve své knihovně a budu se k němu ráda vracet.

Hawkey
08.05.2017

Tak mně cirkus brany neotevrel.. protahla jsem se na tajnaka a kouzelne stany poznala tak napul. Atmosfera a napad super, ale s dejem dohromady.. neohromilo me to. Takove mdle, az moc snove. Docetla jsem kvuli me milovane Sorrow, ktera si to pochvalovala.

hledaseniki
06.05.2017

Ocitáme se v New Yorku v roce 1873, kdy jeden nejznámější kouzelník jménem Prospero učiní jinému kouzelníkovi nabídku, vyzve ho na jakýsi souboj, nebudou soutěžit oni nýbrž jejich učni. Prospero proto zvolí svou dceru Celii, druhý kouzelník vybere osiřelého chlapce. Dějištěm jejich souboje bude právě onen Noční cirkus. Kniha není zasazená do jednoho roku, ale táhne se napříč několika lety a stejně tak se neodehrává v jednom městě, ale ve spouště městech. Díky tomu můžeme vidět hlavní hrdiny kouzelníky, kteří sice ví, že dojde k nějakému souboji jen neví nic konkrétního, můžeme sledovat jak vyrostou z dětských let do dospělosti, jak zdokonalují cirkus a neuniknou ani lásce, která je v tomto případě víc než nevhodná. V příběhu nenajdeme jen Celii a Marca, ale i mnohé další postavy ať už je to hadí žena Cukiko, či dvojčata Panenku a Výlupka. Příběh je vyprávěn z pohledu několika postav stejně jako se autorka rozhodla zapojit čtenáře při popisování cirkusu. Stejně jako je tam část která se točí okolo jistého chlapce, který do osazenstva cirkusu nepatří, ale rád ho navštěvuje, přiznávám, že tahle část byla slabší, ale těch kapitol nebylo mnoho. Navíc jak se ukáže chlapec a jeho toulky cirkusem mají jisté opodstatnění.
Pokud nejste příznivci cirkusů, nevadí. Já sama jím nejsem, jenže tenhle cirkus se nepodobá žádnému a je to velká škoda. Autorka má svůj styl vyprávění a Noční cirkus díky tomu působí ještě o něco víc magicky. Podlehla jsem příběhu, nemohla jsem se od toho odtrhnout, Noční cirkus jsem si zamilovala, stejně jako Celii a Marca a další postavy, které jsou stejně nezapomenutelné jako onen příběh. Úžasný, kouzelný, magický, neuvěřitelný, nádherný. Nevzpomínám si, že bych něco takového dosud četla, kniha má navíc nejen krásný příběh uvnitř, ale má i úžasnou obálku, stejně jako v samotné knize najdeme několik černých stránek s hvězdami, které oddělují příběhy. Noční cirkus mě pohltil a když jsem dočetla poslední stránku bylo mi smutno, že už je tomu konec. Autorka je úžasná vypravěčka a já upřímně doufám, že se od ní jednou dočkáme další knihy.

Jednoduše jsem se do Nočního cirkusu zamilovala.

Arya26
03.05.2017

Tato knížka byla velmi zvláštní a plná fantazie. Nejvíc mě bavil začátek a konec knížky. Prostředek byl ale trochu zmatený a začal do sebe zapadat až na konci. Přesto se mi tato knížka líbila, ale čekala jsem od ní trochu něco jiného.

Wendysek
03.05.2017

Kouzelné a okouzlující!

Anne Leyyd
08.04.2017

Tato kniha... byla jedna z těch nejvíce zvláštně, originálně, krásně, podivně a neuchopitelně napsaných, jaké jsem kdy četla.

Příběh plynul pozvolna jako med ze lžičky. Klouzal v popisech jednotlivých stanů, byl prodchnutý spoustou úžasných kouzel. Ačkoli neobsahoval žádnou akci, napětí, dobrodružné prvky, přesto mě k sobě děj neustále přitahoval.

Mrzelo mě, že Celii a Marcovi bylo (když se to vezme kolem a kolem) věnováno tak málo prostoru. Části s nimi dvěma, když byli spolu, se mi líbily nejvíce. A i když bych chtěla mnohem více scén právě s nimi, jejich vztah měl sílu a jejich láska ze stránek čišela. Bylo to opravdu krásné, snové, kouzelně zvláštní, nečekané...

Samotný konec byl důstojným zakončením. Pořád jsem tak trochu na vážkách, co si o celé knize myslet, ale přikláním se ke 4 hvězdám a tu 5 pomyslně přidávám též.

Poetické příběhy sice nejsou těmi, které bych vyhledávala nebo se v nich vyžívala, ale tady tento příběh byl vskutku... No, asi si to budete muset přečíst, abyste pochopili :-)

Pozn. Škoda, že se nakladatelství nerozhodlo pro původní USA obálku. Úžasná!

InaPoppy
01.04.2017

Hohou, knížka má super obal a velmi mě lákala. Po koupení, jsem se nemohla prokousat začátkem a začalo mě to bavit až od Labyrintu, což je nějaká 216 strana a pak to byla pecka, nádherně popsané všechny atrakce.. Bylo to ohromující. Tím se kniha vykoupila z mého zatracení. Fakt od té 216 strany paráda. Když jsem myslela, že to bude perfektní až do konce, tak jsem se velmi mýlila, protože konec je zbytečně dlouhý. Myslím, že kdyby kniha byla o 3 kapitoly kratší, byla by víc... prostě lepší. A tak mě to zklamalo a zároveň nadchlo, doteď nevím, co si mám o tom myslet.

Danago
11.03.2017

Jedná se o kouzelný a magický román.Takový pohádkový příběh pro dospělé . Při čtení je možné zapomenout na reálný svět. Je napsaná velice krásným jazykem. Knížka je pro snílky a milovníky tajemna , kouzel a magie Děj plyne hodně pozvolna, a pro milovníky akčních knížek , určitě nebude. Je to taková snová knížka , ještě jsem se s něčím takovým nesetkala.

SpiritErised
09.01.2017

Tahle knížka vypadala tak slibně... Strašně jsem se na ni těšila, ale prostě jsem se do ní nemohla začíst. Šíleně mě nudila a já to v polovině vzdala.

šneki
07.01.2017

Krásná knížka, ale něco mi tam chybělo. Nejspíše detailnější seznámení postav, když se spolu zamilují.

AllyKumari
06.12.2016

Exploze představivosti, krásného jazyka a vzrušující, tajemné atmosféry dělá z Nočního cirkusu pro mne nejmilejší knižní překvapení celého roku. Knihu, kterou jsem četla v originální angličtině, jsem myšlenkami pronásledovala téměř ve všech volných chvílích, kdy jsem ji musela odložit. Pravda, konec se mi zdál poněkud anti-klimaktický a zašmodrchaný, přesto nemohu než dát pět celých hvězd za ten krásný čtenářský zážitek, který mi naposledy poskytly před půl rokem Želary.

Msourkova
18.11.2016

Je zajímavé číst komentáře a pozorovat hodnocení, které až nápadně osciluje okolo jedné až dvou hvězdiček, nebo na druhé strany škály na nejvyšším hodnocení. Noční cirkus vás buď dostal a nebo vám své brány neotevřel.
Tuhle knížku jsem nyní četla potřetí. S odstupem času čtyř let jsem se sama sebe ptala, zda - li je to opravdu ta nejlepší knížka, na kterou jsem zatím kdy natrefila. Za tu dobu jsem už skoro na všechnu tu intimitu, pocity a hlavně zvláštní souznění zapomněla. To vše se mi vrátilo, když jsem knihu opět otevřela.
Kouzla, magie, laskání všech smyslů, umění zhmotněné na každé stránce. A hlavně vlna pocitů. To vše ve mně vždy s každou další přečtenou kapitolou stoupá. Při každém čtení se vždy víc zaměřím na určitou dějovou linku, která je pro mě zrovna v současné životní situaci aktuální. Za krásným romantickým příběhem odehrávajícím se na zvláštním snovém místě může být něco mnohem komplexnějšího. Naše samotné vnímání a pojetí světa. Ten ohromně silný spodní proud je to, co z Nočního cirkusu buď udělá příběh, který vámi hne, nebo vám nedá nic, pokud se jím mezi řádky nenecháte strhnout.
Erin Morgenstern vládne krásným slovem. Jak jsem psala výše, Noční cirkus je pastvou pro všechny vaše smysly. Přinejmenším. Má však potenciál vás zevnitř trhat. A pak, tak jako někteří litují, že jim nepřišel dopis z Bradavic, já lituji, že neexistuje svět Nočního cirkusu.
Takže ano, záleží na čtenáři, s jak moc otevřenou myslí k cirkusu přichází, a co od něj očekává. A nebo neočekává. Jak sama autorka píše - ta nejlepší překvapení jsou ta, která nejméně očekáváme...

Dee.Grusova
23.10.2016

Místy jsem se trochu ztrácela v ději, každopádně to mohlo být i tím, že mě knížka prostě dostatečně nezaujala. Velmi zajímavý námět, bohužel ho asi autorka nevzala za správný konec.

pakoshka
04.10.2016

Začátek dobrý. Dost dobrý. Ovšem jak jsem se dostala za polovinu, musela jsem se do čtení vyloženě nutit. Chyběl tomu nějaký švih, drive, kouzlo...

fis.rena
31.07.2016

Nemohla jsem se vůbec začíst,ničím mě knížka nezaujala,neuchvátila...