Už je tady zas

Co kdyby Hitler v roce 1945 nespáchal sebevraždu, ale jen usnul? A co kdyby se probudil roku 2011? Jak by se asi tvářil a našel by v našem světě spojence, kteří by ho podpořili? Od těchto otázek se odvíjí román německého spisovatele Timura Vermese nazvaný Er ist wieder da. Román, který okupuje přední místa německých literárních žebříčků. Prodalo se ho zatím téměř půl milionu výtisků a skoro sto tisíc kusů ve formě audioknihy. Satirický příběh se překládá do sedmnácti jazyků včetně angličtiny, španělštiny, francouzštiny a češtiny....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/171270/uz-je-tady-zas-oRl-171270.jpg 3.71013

Er ist wieder da (2012)

Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Argo

tonysojka
20. listopadu

ano,je to čtení ,které burcuje a seznamuje s ovládáním lidí,ale už se mi to v dnešní době zdá zastaralé,myslím si ,že se teď používá stejná demagogie,ale modernějšími prostředky,proto ta kniha na mne neměla až takový účinek

lachtan77

Představa Hitlera v dnešní moderní době je humorná, ale zároveň děsivá...... Jak jde do drogerie a chce osobně mluvit s panem Rossmannem jestli nemá žiletky ze čtyřicátých let. O googlování ani nemluvím :-) Na tuto knihu se musí pohlížet s nadsázkou a brát ji jako přesun blázna a magora z historie do současnosti .

Rihatama

Dílo vpravdě šalamounské. Způsob uchopení tématu asi každého neosloví. Ideově však poskytuje každému to, co hledá, čemu věří. Příznivci Hitlera si připomenou jeho kvality a ocení staronové ideje, jeho odpůrce pak musí utvrdit v jejich odmítavém postoji. A varovat, že nesmí nezapomenout. Nejdůležitější asi je, že autor sám je Němec z dnešního multikulturního Německa, jeho duchařina, připomínající dobu ne až tak dávno minulou, má přitom sdělení pro celý svět.

Román je neotřelý, zajímavý a dokonce i vtipný. Ale pro mne taky a především varovný. Postava Hitlera působí neskutečně skutečně, stejně jako reakce současných Berlíňanů. Fascinace dějinnou postavou Hitlera je zřejmá. A není moc divu. Byl to charismatický populista hrající na národní/nacionalistickou strunu Němců. Pro nic za nic se nestal jejich vůdcem. Sice to byl mimořádně bezskrupulózní diktátor, ale vše co činil, činil "v zájmu" Německa. Zezačátku přitom v dnešním Berlíně nikdo nebere Hitlera vážně, jako Hitlera. Pouze coby vtipného cynika a satirika. Přitom je to zřejmé. Vůdce je zpět. Je žádaný, vítaný a vyhledávaný. Vermes přitom nikoho na žádnou stranu netlačí, neobhajuje, nekritizuje. Nahazuje udičku... Opravdu dobrá satira. A taky mnohem víc. Minimálně k zamyšlení. Jeden extrém vyvolává druhý extrém. Jako tehdy, tak i teď. Nedovolme děsům minulosti, aby opravdu ožili.

swon

Je zcela na miste ocenit jiz samotny napad, se kterym autor prisel a knihu napsal.
Jinak z ni ovsem mrazi v zadech...Vtip takrka postradam (az na par drobnych momentu) a spise se zas a znova neprestavam divit tomu, ze Němci by beztak znovu otrocky poslechli a propadli nestydate propagande.
Knizka neni literarni veledilo, ale myslim, ze ctenare neurazi. Pokud se nekdo zajima o moderni dejiny, nebude zklaman.

JiříM

Udivující příběh.

jaroiva

Tohle není vůbec sranda! Pro mě převažuje ta děsivá část, která je za tím.

stakido

Totální odpad, ani jsem nedočetl...

DraXitko

Od začátku do konce se nemohu rozhodnout, jestli mi kniha přišla vtipná nebo děsivá.

Whobey

Nápad skvělý. Celkově se dala kniha pojmout děsivě, ubírat ji nepříjemným směrem nebo naopak jako těžká satira, kdy Hitler objevuje internet a showbyznys. Mohlo to být možná i obojí, nicméně podle mě se neprojevilo ani jedno. Kniha postupuje, Hitler se objevuje, ale děj se neprohlubuje, nejde ani do humoru, ani do děsivé předzvěsti opakování historie. Děj prostě tak nějak plyne a plácá se.
Navíc autor je publicista, a to se projevuje na jeho stylu psaní, je věcný a nepíše příliš "literárně", což by ani nevadilo, ale po nějakých dvě stě stranách jsem si říkala, že by bylo lepší napsat fejeton a ne celou knihu.
Dvě hvězdy za myšlenku, kterou si tam člověk najde, za nápad, a za začátek knihy, který byl opravdu nadějný jako humoristická kniha.

Alethea_k

Za mě neurazí, nenadchne. Když jsem knihu četla, příběh i nápad mne bavil, ale knihu jsem nedočtenou musela vrátit do knihovny a už mě neláká ji nikdy dočítat. Někdy se to tak asi prostě stane.

Ventimiglia

"Vůdcovými houslemi je ovšem lid."(189) To je to, co mě na knížce děsí. Co by byl sebevíc charismatický populista bez těch, kteří mu naslouchají, kteří mu uvěří, kteří ho zvolí? V jedné ze závěrečných scén Hitler leží v nemocnici, přicházejí za ním lékaři, zdravotní sestry, on s nimi rozmlouvá, chápe jejich problémy, slibuje jim, že se zasadí o to, aby se situace ve zdravotnictví změnila k lepšímu. ("Někdy jim říkám, že by hodně pomohlo už to, kdyby v nemocnici ošetřovali méně cizinců. Oni se pak smějí a tvrdí, že tak se na to dá samozřejmě také dívat, pak ale prohlásí "žerty stranou" a vykládají mi o dalších neslýchanostech.", s. 365.) Je zjevné, že všechny ty nespokojené zaměstnance má Hitler na udičce: mnozí ho budou volit, sotva si založí svou novou stranu...

A ještě děsivější je, když Hitler přesvědčí babičku své sekretářky, že se vlastně neděje nic špatného, když její vnučka pracuje pro něho. Trochu zahraje na její notu, vnučka je báječná, nepostradatelná, on sám je vlastně džentlmen - a babička, jediná přeživší z židovské rodiny - už nic nenamítá. ("A v tomto konkrétním případě stačila obvyklá míra zdvořilé pozornosti v kombinaci se stejně upřímnou jako přemrštěnou chválou znamenitých schopností nadané vnučky. (...) Pokud šlo o případné pochybnosti ohledně světonázoru, slyšela dotyčná dáma od onoho okamžiku jen to, co si přála slyšet (!) - A samozřejmě pomohlo, že jsem se na tu návštěvu nevypravil v uniformě.", s. 298.)

Hitler je pro ty, které osloví, přitažlivý mj. i proto, že je nesmírně konzistentní, říká vlastně pořád stejné věci, říká je naléhavě. Absurdita je vlastně vícevrstevná: absurdní je výchozí situace, ve které se Hitler ocitá v současnosti. Absurdní je, že zatímco on všechno hodnotí z pozic, které jsou naprosto nepřijatelné, z pozic nacisty, pojmenovává některé jevy, ze kterých nejsme zrovna šťastní: třeba když popisuje úpadek vzdělanosti, otupělost, povrchnost apod. Absurdní je, že se jeho posluchači (většinou) domnívají, že satirou bojuje proti nedostatkům současné společnosti. Bohužel není absurdní, že na jeho vzestupu se velice rychle přiživí ti, kteří pochopí, že může být jejich výtahem k rychlé kariéře...

Vracím se k úvodním slovům svého komentáře. Co když někoho takového jednou zvolíme my? Co když už jsme ho zvolili?

laepus

Jak jsem mohl na tuhle knížku zapomenout ji tady ohodnotit a okomentovat?! Možná v tom návalu nadšení nejspíš. Je to fantastická záležitost - komedie, drama a zároveň politická i sociologická studie současné společnosti. Scénáře, jak by lidé reagovali, jsou přesné a smutné zároveň. Vždyť je tak lehké uvěřit někomu, kdo Vlám řekne, že za svůj posraný život nemůžete sami, ale někdo jiný... dejme tomu Kalousek, Evropská unie, Romové, uprchlíci, muslimové... A já to za vás vyřeším. To je naše země. A bude znovu jen naše. A bude znovu velká... Kde to jen člověk okolo sebe pořád slyší... No nic, zpět ke knize - smál jsem se od začátku do konce, i když s tím smíchem vždy šlo mrazení v zádech, zvláštní pocit. Jo a doporučuju i film - trošku se možná liší, ale atmosféru předlohy vystihl absolutně přesně.

hapac

Nápad zajímavý a začátek knihy mě docela i bavil, ale druhou polovinu už jsem chtěla mít rychle za sebou a jít raději na jinou knížku. No zkrátka černě černý humor, kdy jsem se občas i zasmála, ale zároveň jsem z toho měla docela nepěkný pocit. No, není to zas tak daleko.... Zaujal mne i obal knihy, ale vzít si knihu na dovolenou do zahraničí, na to jsem neměla odvahu.

PetK

Když je Hitler za šaška, dá se i válce zasmát. A tenhle humor je tak trochu mrazivý. Řekla bych, že přesně na hraně. Velká poklona za námět i zpracování. Jen doufejme, že něco podobného zůstane navždycky jen v knížkách. Ovšem paralelu s dnešní situací (nejen) v České republice nelze nevidět. Prostě když se zlo probudí, je jedno, jakou má tvář.

1amu

Pro mě - lepší průměr. Nápad "za všechny prachy", to samé začátek i ta postavička trafikanta. A tak mne napadlo, co kdyby F.J. I. (čti Franta,Pepa Jednička) byl analogicky oživen do současné doby. Nejlépe v letních měsících v Zell am See . Ten by zíral ! Ještě více než kaprál z Braunau.

n.ezn.amy

Mám moc rád a humor a nadsázku a pokud si němec dovede udělat legraci z návratu Vůdce, tak za mě upřímně jedině dobře. Adolf poznává dnešní dobu a je překvapen jak jeho vize a myšlenky se změnily v opačný směr. Přesto dál zůstává sám sebou a snaží se v této době praktikovat své názory. Za mě skvělá a zábavná kniha.

Banny_L

V tomto případě mě moc mrzí, že nejsem Němka.. Člověk úplně cítí, že je tam skvělá narážka za každou druhou větou, ale..často tomu nerozumí. Ale i tak - moc dobré!

michaelka9863

Geniální, příjemně překvapilo. Smála jsem se od začátku až do konce.

druzickaster

Prozatím nejdivnější hlavní hrdina knihy. Vyloženě mě to dráždilo, vypravěč Hitler, pro mě osoba černější, než uhlí. Tak si tak čtu a když ostražitost poleví říkám si sakra, ten chlap má pravdu a hned se objeví červený maják...pozor...je to Hitler...a jo, čtu dál a zase si říkám ...a tak dále. Mám velmi rozporuplné pocity i když se jedná o satiru. Pravda je ta, že v dnešní době frustrovaných voličů je velmi nasnadě aby přišel takový další Hitler a všichni s ním zase budou souhlasit a plácat ho po ramenou. Osobně jsem si z toho vyvodil jedno ponaučení. I když ti bude politik, nebo strana vykládat vše co chceš slyšet, když budeme vibrovat na stejné vlně, dobře se podívej s kým si tak notuješ aby to nebyl právě zase on a nebyl tady zas....

FrankCastle

Tahle knížka je primárně vhled do současný německý post-nazi společnosti. Stigma kolektivní viny vs. nostalgie po časech minulých a tenhle antagonismus se tím táhne jako červená nit, teda spíš hnědá.
Někdy až člověka velmi nepříjemně mrazí z toho, jak se to vše nenápadně otáčí k benevolenci a potom už otevřený podpoře myšlenek zpocenýho kníra.
Dá se k tomu říct jediný, ve vztahu k názvu knihy..."nikdy víc!"

hellena1523
26.12.2017

Trochu jsem se bála, ale jsem milovnice černého humoru a tenhle mi přišel černý dost. Obzvlášť ve chvílích, kdy jsem si říkala, že je Áda vlastně docela sympaťák.
Velmi čtivě napsané a nápad sám o sobě je super; jsem spokojená.

Usignolo
02.12.2017

Tak já nevím, jestli je to sranda nebo ne, každopádně mě to bavilo. A teď mě neukamenujte, ale občas mi byl strýček Rolf snad skoro sympatický (přitom taková blbost)..ovšem jak je napsáno na knize, úsměv mi často mizel ze rtů. Ale už asi dokážu pochopit, čím lidi "ukecal" a spoustu věcí si obhájil. Skvělý nápad autora, výborně zpracované.

Ajinka126
14.11.2017

Asi to není šálek mého vtipného čaje. Tedy, ta myšlenka té knihy, je dobrá. Nápaditá, ale pro mě to postrádá jiskru toho propracovaného humoru. Upřímně se nebudu smát scéně, kdy si trafikant myslí, že Hitler je Komik z povolání. Příliš jednoduché.

meriluk
31.10.2017

Kniha sa mi čítala ľahko, napriek tomu akoby mi tam niečo chýbalo. Veľmi neodporúčam.

martunka
23.10.2017

Tak musím uznat, že si dal autor opravdu práci, aby podal Hitlerovo myšlení správně. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Doporučuji

parvitas
17.10.2017

Čo by mohlo stať, keby sa v roku 2011 Hitler prebudil a chcel by pokračovať vo svojich plánoch a víziách? Správne, potrebuje spojencov a stúpencov, pretože v súčasnosti je len zaprášenou postavou z ruín dejín, resp. svojho bunkru. Ale nepotrvá to dlho a už zapĺňa predné stránky novín, jeho videá na youtube majú vysokú sledovanosť a má vlastnú tv šou. Hovorí len to, čomu verí, svoju pravdu. Že židovská otázka nie je vtipná. Vie sa rozrozprávať sa o čistote rasy (psov). A hovorí to, čo si myslí o stave súčasnej spoločnosti a všetci sa na tom bavia, tlieskajú mu, veď je to len veľmi presvedčivý umelec, komik, šašo, no nie? Je tu známa postava, ktorú pozná každý, vedia, čo spravil a priznáva sa k tomu, a predsa ho neberú vážne.
Alebo áno? Kde začína sila médií, manažérov, ktorí riadia televízne spravodajstvo a tlač, kde je tá hranica, čo je ešte umenie a kde sa začína nebadane rodiť propaganda? A to celkom viditeľne, pred zrakmi celého Nemecka a Európy. Ako sa dajú pekne prekrútiť fakty a to až tak, že presvedčí starú Židovku, ktorej rodinu splynovali, aby vnučka pre neho aj ďalej pracovala ako sekretárka?
Autor si pozorne naštudoval všetky detaily, osoby, čo sa o A. Hitlera kedysi starali, jeho dikciu, prejavy, názory, takže aj z tohto hľadiska je kniha zaujímavá (a nielen pre historikov). Nie o všetko sa postarajú dejiny. Niekedy to spravia výsledky sledovanosti.
Je to zrkadlo, satira, trpká a vlastne aj trochu desivá. Nesmiala som sa na nej, lebo celý vtip spočíval v parodovaní kontrastoch a klasickom porovnávaní - ako to bolo vtedy a ako je to dnes. A áno, pripomínať to treba, lebo takto nejako bleskovo, cez podporu obyčajných ľudí sa dostal k moci vtedy a aj teraz by sa dostal, viac ako 70 rokov po skončení vojny. Veď si zoberte len toho župana BB...

invocation11
14.10.2017

Páni, tohle mohla být taková pecka! Ale přišlo mi, jako by se autor sám trochu obával využít plného potenciálu námětu (což na druhou stranu chápu), a tak se snažil držet zlatého středu, čímž vznikla průměrná/lehce nadprůměrná humoristická černá satira. Každopádně ke čtení doporučuji. Snad nebudu znít zase jako psychouš, ale musím pochválit obálku - minimalistická, ale přesto jednoznačná, téměř takový vizuální nomen omen ;)

ThePeace135
11.10.2017

Knihu jsem vybrala pro splnění jednoho z bodů Čtenářské výzvy. Před pár lety jsem zaznamenala film se stejným názvem, aniž bych věděla, že má svou knižní předlohu. No, čekala jsem asi trochu víc - víc srandy, víc čehokoliv, na druhou stranu má ta knížka hodně co do sebe. Když si odmyslíte postavu Hitlera, tak ukazuje na to, jak jednoduché je "zblbnout" dav... Ono na tom v podstatě něco je... Všichni se tenkrát dušovali, jak už nikdy nedopustí, aby se něco podobné ještě kdy stalo a ono stačí tak málo, aby dav šel znovu slepě za jediným člověkem... Klobou dolů před autorem, který se pustil do vyprávění příběhu očima Hitlera i pokusu odhadnout jeho myšlenkové pochody, stejně jako před znalostí historických souvislostí napasovaných do dnešní doby... I tak jsem ale od knihy očekávala trochu víc... Hlavně mě zaráží, že nikdo nepřijde na to, jaká je ve skutečnosti pravda a nechají šíleného nacistu pobíhat v uniformě po současném Německu a znovu "kázat"... Na druhou stranu, Hitlerovo seznamování se se současným světem a jeho okouzlení "interletem" mě neskutečně bavilo a hlavně se autorovi nesmí upřít vskutku originální nápad :)

bob9249
09.10.2017

Celkově jsem od toho čekal asi více srandy, ale téma se nečekaně poměrně brzo vyčerpá a vtipy se opakují v obměnách.

readah
05.10.2017

Nebavilo mě na tom nic kromě obálky, která je asi důvodem úspěchu.