Už je tady zas

kniha od:

Už je tady zas https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/171270/mid_uz-je-tady-zas-oRl-171270.jpg 3.6 1230
Koupit Koupit eknihu Bazar

Co kdyby Hitler v roce 1945 nespáchal sebevraždu, ale jen usnul? A co kdyby se probudil roku 2011? Jak by se asi tvářil a našel by v našem světě spojence, kteří by ho podpořili? Od těchto otázek se odvíjí román německého spisovatele Timura Vermese nazvaný Er ist wieder da. Román, který okupuje přední místa německých literárních žebříčků. Prodalo se ho zatím téměř půl milionu výtisků a skoro sto tisíc kusů ve formě audioknihy. Satirický příběh se překládá do sedmnácti jazyků včetně angličtiny, španělštiny, francouzštiny a češtiny.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo
Originální název:

Er ist wieder da , 2012


více info...

Komentáře (309)

Komentáře 309 Recenze 18

Acquenta
Acquenta
25.08.2023 3 z 5

Bylo to zajímavé čtení, už z pohledu toho, jak se na náš nynější svět dívá člověk, který zažil druhou světovou válku.

Surikata369
Surikata369
25.03.2023 3 z 5

Rozhodně zajímavý nápad na knihu, avšak pak se to zvrhne v řešení politické situace v nynějším Německu. Začátek mě hodně bavil a pak vlastně míň a míň, až jsem to dočítala s pocitem jen ať se dozvím konec, který vlastně ani pořádně nebyl.


Přečti_si
Přečti_si
30.12.2022 3 z 5

Kniha se zajímavým tématem a kreativně zpracovanou obálkou. Trochu mě však mrzelo, že kniha neměla výraznější zápletku. Adolf se objevil, trochu tápal v novém světě, byl tak svůj, až to bylo v daném kontextu vtipné a tím to bylo tak nějak vše.

Milosz
Milosz
08.12.2022 3 z 5

Nevyužitý potenciál. Jsou tam sice dobré vtipy, ale jako celek nic moc. Je tam hodně narážek na německou politiku, takže pokud narozdíl ode mě znáte i někoho jiného než Merkelovou, třeba vám to bude připadat vtipnější.

Nenu
Nenu
27.10.2022

Humor téhle knížky se mi moc líbil, ... i když celkově ta knížka je děsivá. Autor nádherně popsal absurdity současného světa, co kdyby nějaký nový Hitler využil blbosti lidí a své schopnosti manipulovat s nimi ... Historie se opakuje, asi k tomu jsme dost blízko...

Kkaterininka
Kkaterininka
06.09.2022

Ač je kniha zcela brilantně psaná, vědomě jsem se rozhodla ji nedočíst. V období, kdy nedaleko od nás řádí válka a jeden člověk zvládl napáchat tolik zla, mě ta paralela neopouští a knihu odkládám. Kdo na to není tak citlivý, věřím, že bude knihou nadšen. Manželovi se líbila moc.

Pítrs85
Pítrs85
28.04.2022 4 z 5

Nakonec ne tak kontroverzní, jak jsem si myslel, ale velice dobré. Timur Vermes to totiž vzal za ten nejlepší konec, největšího zločince v lidských dějinách ani neadoruje (samozřejmě), ale ani vyloženě neparoduje, resp. paroduje, ale velice inteligentním, ne na první dobrou, stylem. A to velice oceňuji. Filmových komedií, ve kterých je Hitler za kašpara, je neúrekom, většinou trapné nebo ještě trapnější. Tedy nechápejte mě špatně, Hitler si nic jiného nezaslouží, ale Vermes tak činí sofistikovaně, hravě, s mírným pomrknutím a vlastně o to víc nekompromisně. To, že kdyby Áda žil v dnešní době, neměl by o moc víc práce, zfanatizovat davy, než před lety, psát netřeba. Prostě takhle má vypadat politická satira. A kdyby to nemělo těch pár hluchých míst, byla by to, pro mě, kniha roku... možná poslední pětiletky.

ujira
ujira
27.04.2022 4 z 5

Poslouchala jsem audioknihu a dobře jsem se bavila, námět výborný, ale souhlasím že to není žádný literární poklad.

PetrKral
PetrKral
26.04.2022 3 z 5

Skvělý námět, ale po chvíli trochu nudí a děj vlastně téměř není.

ujunka
ujunka
28.03.2022 3 z 5

Knihu jsem četla poměrně dlouho, moc mě nezaujala a tak jsem jí prokládala ještě jinou knihou. Myslím, že se z tématu dalo vytřískat víc ...

parxel
parxel
27.01.2022 4 z 5

Už je tady zas je takový trochu "ujetý" příběh o Hitlerovi, který se najednou objeví v současném Německu a komentuje aktuální situaci. Řada prupovídek je vtipná a vykouzlí na tváři pozorného čtenáře nejeden úsměv. Ovšem pro mě osobně byla na celé knize nejpůsobivější proměna postavy Hitlera. Zpočátku komickou postavu, která byla všem k smíchu, začínají lidé postupně brát vážně.

Obecně se podle mého názoru nejedná o žádné literární veledílo, ale na druhou stranu, když jsem se trochu zamyslel nad závěrem, tak mi z toho šel mráz po zádech. Dávám 4 hvězdy.

Ještě bych dodal, že na základě této knihy byl natočen i stejnojmenný film. Zajímavostí je, že film obsahuje autentické reakce lidí na herce přestrojeného za Hitlera, při procházce na veřenosti. Tohle prostě do knihy nedostanete a přitom to dodává filmu zajímavou atmosféru.

000nugatovej
000nugatovej
28.08.2021 3 z 5

Ze začátku mne bavila konfrontace Hitlerových představ a reality našeho věku.
Pak začalo mrazit. To ano. Přesto se mi zdá, že téma mohlo být využito k ještě mrazivější reflexi naší současnosti. Zůstalo u satirického zobrazení světa médií ("Všichni ovšem víme, co si myslet o našem tisku. Hluchý zapisuje, co mu diktuje slepý, vesnický blázen to rediguje a kolegové z ostatních redakcí opisují.") (str. 31) Jak to funguje, ostatně vidíme v přímém přenosu i my v současném Česku: "... v krajním případě (jsem) ochotný udělat ze sebe kašpara, pokud si získám pozornost lidí." (str. 138)
Stará babička Hitlerovy sekretářky je zprvu moudrá tím svým poznatkem, že se lidi Hitlerovi dřív taky smáli. A co dál? Obávám se, že dnes by se dalo vše rozvíjet i do té další fáze - už ne smích, už narůstající strach a narůstající moc. Možná se svět za těch 10 let od doby, kdy autor knihu dokončil, tak změnil...

jiri4861
jiri4861
16.08.2021 odpad!

Z tématu se dalo vytěžit víc, nevím, moc mě to nenadchlo a do čtení jsem se hlavně ke konci musel chvílemi nutit. Nápad zajímavý, ale částečně nad ním zůstává rozum stát.

Eridan
Eridan
20.07.2021 4 z 5

Knihu jsem si užil a těším se na film. Sledovat dnešní svět očima nejslavnějšího diktátora vede jednak k zamyšlení a jednak k úsměvu. A kniha balancuje na této hranici velice dobře. Určitě bych rád četl i druhý díl. Znát lépe německou politickou scénu, asi bych se smál ještě více. Otázka je: Kdy se to podobnému člověku povede a to, co vypadá jako nadsázka, realizuje?

daniel1895
daniel1895
20.07.2021 3 z 5

Námět je zajímavý, některé pasáže mě pobavily, nicméně ve mně převládá pocit, že se z toho námětu dalo vytěžit daleko víc.

BetSolo
BetSolo
06.07.2021 4 z 5

Hodně zábavná a povedená kniha, krásně se četla a moc mě bavila. Několikrát jsem se i nahlas smála. Nicméně mě bohužel trochu zklamal konec, asi jsem od něj čekala trochu víc :) Avšak ve výsledku skvělé, originální počtení :)

LenkaKT
LenkaKT
15.06.2021 3 z 5

Je to zábavné, Hitler charismatický, zrcadlo současnosti pěkně nastavené.

Knihomolka506
Knihomolka506
28.05.2021 4 z 5

Retrospektivní román, ich-forma

"proč podtržítko? Jaké podtržítko?" nechápal jsem. "Když už tak nadtržítko!"

"Obdivujete činy A. Hitlera?"
" Obdivujete činy Ute K. ?"
"Takhle se nikam nedostaneme " prohlásila rezolutně " Já přece nejsem mrtvá!"
"Možná se Vám to nelíbí " opáčil jsem" ale já také ne."

Co by se stalo kdyby Hitler nespáchal sebevraždu, ale normálně se probudil? Tedaa.. normálně ne, ale v Berlíně v současnosti roku 2011... okolí nic nechápe, myslí si, že to herec v dobovém kostýmu, který hraje ve filmu nebo show. Hitler taky nic nechápe, hledá svoje ztracené vojáky z Hitlerjugend, z novin se kromě data 30.8. 2011 dozvi, že původně je už dávno mrtvý, protože spáchal sebevraždu a diví se, co je müesli - myslí si, že jde o průmyslově slisované obilí zabalené v barevné fólii Jinými slovy satirický román o Vůdci, který si zvyká na naší dobu a život v ní
K filmu : nedávno jsem ho viděla a musím říct, že mě tak trochu zklamal...
- jiný rok a jiné datum
-Vtipy o Židech, narážky na holocaust
Proto je pro mě v tomhle případě lepší kniha než film.

m_martina
m_martina
03.05.2021 4 z 5

Nebylo to špatné, ale úplně dobré také ne. Docela zajímavý nápad tohle napsat.

rencovav
rencovav
19.12.2020 4 z 5

Bylo to fakt dobré. Konec mě trochu.. ale ne, nezmátl, jen jsem asi čekala, že to nějaký pořádný konec bude mít. Že Hitlera praští a on se probudí zpátky v roce 1945 nebo tak nějak. Ale nevadí. Němčina.. byla místy trochu oříšek, ale troufám si tvrdit, že jsem to zvládla, že jsem knížku pochopila, rozšířila si slovní zásobu a zároveň se spolehla na nějaké své schopnosti a že jsem si ověřila, že už v němčině knížky můžu číst. Tohle možná bylo o to těžší, že se místy jednalo o náročnější témata, ale většinou jsem převážně dialogům a popisům neměla problém porozumět.

Kubina
Kubina
05.12.2020 4 z 5

Kniha nemá téměř žádný děj, přesto analíza současné společnosti z Hitlerovského pohledu pobaví. Od zfilmované verze se podstatně liší, koho by od četby odrazovala znalost filmu.

blackoutzuzi
blackoutzuzi
26.10.2020 2 z 5

Místy docela vtipná záležitost, nicméně postupně to na mě začalo působit, že je to pořád to samé dokola a k dočtení jsem se musela vyloženě nutit. Ovšem nápad je to skvělý, dostanete zase trochu jiný pohled na Hitlera, ale provedení mi příliš nesedlo. Máte-li ale rádi satiru, mohlo by vás to bavit. Prý je podle knihy natočen i film, já se na něj nechystám, ale kdyby to někoho z vás zaujalo, tak se můžete místo knihy podívat třeba na něj :D

maximus13
maximus13
12.10.2020 4 z 5

Rychle půjčit a číst, neboť až na tuto knihu narazí někdo z neziskovky, nebo nějaký vystudovaný gender učenec, tak knihu pošlou do trezoru, jako nezpůsobilou pro multikulturní sluníčkový život.

Pandrholajan
Pandrholajan
09.10.2020 3 z 5

Tahle kniha nepatří k těm, ke kterým se nerád vracím. Přesto jsem rád, že jsem jí četl. Podivný humor a místy až nevkusný.

Johny_H.
Johny_H.
06.10.2020 5 z 5

Tato kniha nejde hodnotit jinak nežli maximálním počtem hvězdiček. Komu jsem jí půjčil tak ten byl nadšen a přišel z otázkou zda ji může půjčit i dalším. Četlo ji celkem 11 lidí v mém okolí četně mě a všechny pobavila napříč věkem a to se stává málo které knížce.

VikyKleinik
VikyKleinik
05.10.2020 4 z 5

Vermes dokázal zkombinovat Hitlerovu osobitost s velkou dávkou satiry. Velmi humorná kniha, která ve své podstatě vypovídá i o současné společnosti a její otevřený konec má děsivé zabarvení.

lencin
lencin
27.09.2020 4 z 5

Zajímavé a děsivé.
(2013)

anna68
anna68
03.09.2020 4 z 5

líbilo se mi moc ..asi do 3/4...film úžasný vtipný....

kacenka075
kacenka075
29.08.2020 3 z 5

Místy velice vtipné, úplně jiný pohled na "Führera".

puuha
puuha
12.08.2020 4 z 5

Lehčí čtení pro zasmání a zároveň, když se nad tím člověk zamyslí, to zas tak vtipné není..A to se mi na knize líbí.

niki-chan
niki-chan
17.07.2020 3 z 5

V knize se krásně ukazuje kontrast toho, co "vůdce" chtěl a co z toho dneska je. A co s tím on opět hodlá udělat. Některé jeho poznámky a glosování bylo vtipné a k zasmání. Celkově se zřejmě nejedná o top kvalitní literaturu, ale máte-li trochu svérázný styl humoru a zábavy a téma války není cizí, je dobré si počíst. Protože, co když se zas objeví?

sharik
sharik
26.06.2020 4 z 5

Tentokrát jsem dal přednost audioknize ve výborné interpretaci Miroslava Táborského, který perfektně vystihuje "vůdcovu" dikci, zároveň ji paroduje a klade důraz přesně tam, kde má být. Celá tahle kniha je vlastně výborná, ale tentokrát věřím, že v audioverzi jsem si ji užil víc, než jak by mě bavila na papíře. Hitlerova přítomnost ve světě, kde ho všichni považují za komika a svého dvojníka, vybízí k mnohým bizarním a vtipným situacím, jež autor využívá naplno. Nejsilnější stránkou románu je ale fakt, jak Vermes pracuje s postavou Hitlera samotného - krom těch nepřehlédnutelně zlých (nenávistných, rasistických a antisemitistických) komentářů se tady "vůdce" pouští do trefného glosování moderní společnosti, přičemž je často nesmírně vtipný a někdy se přistihnete, že s ním souhlasíte a fandíte mu. A tím je román nejen kontroverzní, ale i dosti důležitý - ukazuje, jak snadno lze popuslismem získat lidi na svou stranu. Kromě toho jde však o neskutečně zábavnou a vtipnou knihu. A možná až na konci vám dojde, jak je to celé především děsivé a vlastní úsměv vám na rtech zamrzne.

monikaKU
monikaKU
16.05.2020 4 z 5

Desivé! Fakt! Vzhľadom k tomu, že sa neorientujem vo vývoji nemeckej politiky od konca 2. svetovej vojny, mi mnoho myšlienok a podprahových informácií asi uniklo a nemohla som naplno využiť potenciál diela. I tak to ale bolo hrôzostrašné

sattah
sattah
12.05.2020 odpad!

Knihu som dostala ako darček.
V celej knihe sú presne 2 vety vtipné.
Celkom nechápem pointu ani vydavateľa, ktorý sa rozhodol takúto blbosť vydať.
Kniha nie je ani vtipná, ani satirická, ani paródia - jednoducho škoda stromu z ktorého bol vyrobený papier, na ktorý bola takáto hlúposť vytlačená.

dvojkadvacet
dvojkadvacet
04.04.2020 3 z 5

Od knihy jsem moc nečekal. Nakonec mě překvapilo, že to nebylo úplně pitomé (alespoň pro člověka, který se z mentálně hygienických důvodů o druhou světovou nikdy nezajímal, historik by možná mluvil jinak. Nevím...) a nemusel jsem knihu hned odložit. Čtu si tady komenty, že je příběh "děsivý". Mě naopak připadá, že se společnost vypořádává se situací ještě dost dobře. Přestože je Hitlerův pořad nekorektní, je vnímaný jako svrchovaně demokratický.
Docela by mě zajímalo, jak to pokračuje dál.

MíšaS.
MíšaS.
07.03.2020 3 z 5

Na jednu stranu se mi kniha líbila, celkem jsem se i zasmála, ale na druhou stranu musím souhlasit, že pokud neznáte zevrubněji dějiny (celkem ano) a současnou politickou situaci (absolutně vůbec) v Německu, tak některé scény vám nic neřeknou a nerozumíte jim.
Film jsme vypínala asi po hodině s tím, že je to blbost. Ještě zkusím audioknihu - M. Táborský jako Hitler by se mi mohl líbit a ukázky z divadelní hry také vypadají zajímavě, ale bohužel je momentálně vyprodáno...

XbookwormX
XbookwormX
23.02.2020

Už je tady zas...ten čas, kdy starý ideály ztratily svoje hrany a současný klima, který oživuje kostlivce ve skříních (všechno nebylo jenom špatný) a soudnost si bere dovolenou. Takže je nutný moderním jazykem ukázat, že co se tváří jako "politicky nekorektní pravda", je jenom starý hnědý svinstvo zabalený do hávu identitářů a jim podobných. Tohle je jenom variace na klasický "What if..." a je dobrý vědět, že na starý hesla, byť lehce modifikovaný, slyšej lidi pořád stejně...bohužel.

Mensa627
Mensa627
22.02.2020 4 z 5

Opravdu vtipná satira. Trochu znepokojivá, ale opravdu vtipná

katerina4946
katerina4946
09.12.2019 5 z 5

Skvělá kniha, hlavní postava šikovně zasazená do moderního prostředí. Až absurdní konec. Vtipné a zároveň děsivé. Vřele doporučuji. Po dočtení knihy jsem navštívila i divadelní představení, perfektní. Film plánuji shlédnout, uvidíme.

Luna7
Luna7
30.11.2019 5 z 5

Stejnojmenný film jsem viděla několikrát a vždycky jsem se u něho nasmála, proto jsem si už dlouho chtěla přečíst knižní předlohu.
Kniha má docela dost jiné situace než ve filmu (což je pochopitelné, protože tam točili reakce obyčejných lidí), ale základ je stejný. Nejvíce se mi líbala scéna z čistírny a jak se poprvé díval na televizi. Ty části, kde bylo moc politiky, mi moc neřekly, obzvláště té současné německé. Ale i tak se zde jedná o povedené dílo, které působí realisticky a stojí za přečtení.

Štítky knihy

Adolf Hitler prvotina satira humor zfilmováno německá literatura nadsázka černý humor

Autorovy další knížky

Timur Vermes
německá, 1967
2013  72%Už je tady zas
2023  55%U: Ztraceni v metru
2019  64%Hladní a sýti

Kniha Už je tady zas je v

Právě čtených47x
Přečtených1 670x
Čtenářské výzvě261x
Doporučených67x
Knihotéce375x
Chystám se číst548x
Chci si koupit122x
dalších seznamech6x