Gooverka Gooverka komentáře u knih

Bestiář Bestiář Barbara Nesvadbová

Velké zklamání. Některé články od Nesvadbové mám ráda, jsou vtipné, plné vztahů, mužů ... Tohle byl ale přešlap, napsáno sice jednoduše, jako odpočinková četba asi dobrá, ale žádný hlubší smysl, hlavní hrdinka mi byla nesympatická, knihu jsem si prostě neužila ...

23.06.2013 1 z 5

Život a zvláštní podivná dobrodružství Robinsona Crusoe námořníka z Yorku Život a zvláštní podivná dobrodružství Robinsona Crusoe námořníka z Yorku Daniel Defoe

Notoricky známý příběh, o kterém jsem si myslela, že ho znám nazpaměť. Kniha mě ale moc překvapila, zdála se mi až na nějaké náboženské pasáže čtivá a celý příběh byl úžasně zajímavý. :))

14.06.2013 5 z 5

Rukopis Rukopis Bohumila Grögerová

Jak se kniha chýlí ke konci, čtenář do stařenčiny samoty a světa zapadá stále víc. Nádherná poezie, plná jemných detailů a smutná obzvlášť pro ty, kteří milují četbu a psaní. Nemám k ní co dodat, snad jen, že určitě zasloužená Magnesia Litera pro knihu roku.

10.06.2013 5 z 5

Stanice Tajga Stanice Tajga Petra Hůlová

Nádherně napsané! Strašně zajímavý a originální příběh, kterých je v naší současné literatuře jen málo. Autorka skvěle propojovala různá hlediska a příběh byl napínavý a zajímavý až do samého konce! Vřele doporučuju

10.06.2013 5 z 5

Zbabělci Zbabělci Josef Škvorecký

Výborné čtení, dokonce i pro holku. Škvorecký mě naprosto vtáhnul do příběhu, to už se mi dlouho nestalo, aby mě něco takhle chytlo. Napsáno úžasným lehkým jazykem a zase úplně jiný pohled na konec 2 sv. války.

06.05.2013 4 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Anglii miluju a tak pro mě bylo potěšením číst tuto knihu plnou pravdy. Nikdo nikdy anglickou mentalitu a vše okolo nevystihl lépe než Čapek. Všímá si opravdu drobností, které jsou ale právě tím nejkrásnějším a nejpozoruhodnějším anglickým jevem.

26.04.2013 4 z 5

Bílý Potok Bílý Potok Jaroslav Rudiš

Jako první jsem viděla film, který se mi strašně moc líbil, i když jsem ho doteď celý nepochopila. První díl komiksu je asi takovej rozjížděcí, ale kresba je naprosto úžasná a příběh mě zatím dost baví.

24.04.2013 5 z 5

Vlčí jáma Vlčí jáma Jarmila Glazarová

Nádherný a citlivý příběh. Strašně dobře se mi to četlo a už od začátku mi bylo jasné, že nic nemůže být tak idylické, jak se na první pohled může zdát. Glazarová bravurně vystihla pocity všech postav, jejich psychologii. Po dlouhé době jsem zase nějakou knihu přečetla jedním dechem.

20.04.2013 5 z 5

Nad jedním světem Nad jedním světem J. H. Krchovský (p)

Ať sbírku otevřu na kterékoliv stránce, vždy se nad básničkou zamyslím nebo pousměju. Krchovský prostě nepíše lepší a horší verše, všechny jsou úžasné. Zbožňuju třeba tuhle:

Co že jsem říkal? Nevím už
asi že bude dobře zase ...
co jsem to hledal? Aha, nůž
co jsem to chtěl ... Jo, podřezat se

08.04.2013 5 z 5

Marta v roce vetřelce Marta v roce vetřelce Petra Soukupová

Tvorbu Soukupové miluju, stejně i jako její nevšední styl, ale musím přiznat, že jako její velká "fanynka" asi nemůžu být úplně objektivní. Příběh je strašně čtivý, já jsem byla přesně cílová skupina, druhý rok na VŠ a ve stejných letech jako Marta. Kniha má svoje silný i slabý momenty, ale její konec mi přišel přesně v autorčině stylu. Píše prostě o životě, o tom, jak věci bývají, jak jsou dneska mezilidský vztahy strašně komplikovaný. Tu Martinu prázdnotu zažil snad každej člověk jednou v životě, kdy nevíme co se sebou, všechno nám je jedno, všechno jde prostě do kytek. Soukupová to nádherně vystihla, ale taky musím přiznat, že se mi z její tvorby líbila asi nejméně.

01.04.2013 4 z 5

Šumava umírající a romantická Šumava umírající a romantická Josef Váchal

Váchalovo vrcholní dílo plné ekologických myšlenek a nádherných popisů Šumavy. Připadala jsem si, že všechny mé smysly cesty po Šumavě prožívají s ním, i tu beznaděj.

27.03.2013 4 z 5

Dvojité dno Dvojité dno J. H. Krchovský (p)

První má básnická sbírka od Krchovského, ale neuvěřitelně mě chytla. Nevadily mi ani básničky přisprostlé, všechny měly své kouzlo a já se vždy jen pousmála. Strašně trefné a někdy i hlubší myšlenky, které celé sbírce dodávaly nádherný nádech.

25.03.2013 5 z 5

Z dějin české každodennosti: život v 19. století Z dějin české každodennosti: život v 19. století Milena Lenderová

Myslím, že velmi dobře a především čtivě napsaná odborná kniha.

24.03.2013 4 z 5

Smrt obchodního cestujícího Smrt obchodního cestujícího Arthur Miller

Jak už tu někdo poznamenal - nadčasové dílo! Mnoho "mouder" z knihy vnímám dneska plnými doušky. Honba za postavením, nalhávání si věcí sám sobě i ostatním. Přechody z minulosti do přítomnosti byly také nadčasové, prostě moderní hra se vším všudy, která předběhla svou dobu

20.03.2013 5 z 5

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

Moje první kniha od Šabacha, která mě příjemně překvapila. Zábavné a lehké čtení, filmy Pelíšky i Pupendo si vybraly to nejlepší z knihy. Žádná povídka nenudila, i když nebyla tak vtipná, nebo vypointovaná, měla něco milého, něco do sebe.

12.03.2013 4 z 5

(Vražda v hotelu Intercontinental) / Návrat starého varana (Vražda v hotelu Intercontinental) / Návrat starého varana Michal Ajvaz

Moje první kniha od Ajvaze a dost se mi líbila. Koncentrace bájných nebo neobyčejných zvířat je v každé povídce vážně velká a ze začátku jsem si na ně musela zvykat. Strašně se mi líbí, jak Ajvaz problém dnešní doby (musíme mít vždy za každou cenu svůj originální názor?) podává a nechá nás o nich přemýšlet.

06.03.2013 4 z 5

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

Milé povídky plné lásky, touhy a vztahů mezi lidmi. Strašně se mi líbí, že píše o starých lidech (povídka Nákup se mi líbila snad nejvíce), ale nazapomíná ani na děti a jejich bezelstnost (povídka Betlémské světlo). Doporučuju všem, kteří si chtějí u knihy odpočinout a u každé povídky se alespoň trochu pousmát. Svěrák naprosto vládne jazykem.

07.02.2013 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Skvělá autorka i skvělá kniha! Přečetla jsem ji za pár dní a nestačila jsem se divit po každé přečtené stránce. Napínavý příběh, který vás chytne a už nepustí, a tak trochu pokračování tradice zaseté Květou Legátovou.

04.02.2013 5 z 5

Nebe pod Berlínem Nebe pod Berlínem Jaroslav Rudiš

Kniha mě moc bavila, četla se úžasně a našla jsem v ní zajímavé pasáže. Určitě se nebude líbit všem, protože je hodně zvláštní, ale Rudiš je od této chvíle mým šálkem kávy. Těším se, až si od něj přečtu i něco jiného.

15.09.2012 5 z 5

Vesnický román Vesnický román Karolina Světlá (p)

Jedním dechem jsem tuto knihu přečetla za jeden den a nevěřila její čtivosti. Se jménem Karoliny Světlé jsem si vždy představila jen něco v tom smyslu, že píše o ženských hrdinkách, ale nic dalšího. Vesnický román byl úžasně čtivý, na konci měl obrovský spád a pro mě neočekávaný konec. Z literatury 19. století je to podle mě jedna z nejlepších knih a spisovatelek.

13.09.2012 5 z 5