Marta v roce vetřelce

Martě je čerstvých devatenáct let, je hezká, chytrá, a v životě jí jde všechno snadno. Právě se dostala na vysokou školu a těší se na nový život. Jediné, co ji trápí, je jizva v obličeji. O prázdninách proto nastoupí na brigádu, aby si vydělala na plastickou operaci a začala svůj dospělý život s novou tváří. A právě tady začíná řetězec dramatických událostí, které Martě dokonale převrátí život. Na brigádě se bezhlavě zamiluje do Roberta a zcela se na něj upne. Záhy zjišťuje, že je těhotná a Robert je ve skutečnosti ženatý. Rozhodne se pro potrat, ale matka ji přinutí si dítě nechat, aby se o něj sama mohla starat. Martin život je v troskách, představy o budoucnosti, studiu, lásce, rodině se jí hroutí. Ví, že roli, která se od ní očekává, nedokáže zvládnout, a balancuje na hraně deprese a vzpoury. Krizi řeší útěky, alkoholem a sebepoškozováním. Nová kniha Petry Soukupové je stylizovaná jako deník dospívající dívky, náhle vržené do dospělosti. Soukupová opět dokazuje, že síla jejího vypravěčství spočívá v nečekaném nasvícení existenciálních situací. Sugesci celého příběhu umocňuje jazyk, který přesvědčivě odpovídá myšlení a vyjadřování dospívající dívky. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/84_/84766/marta-v-roce-vetrelc.jpg 3.9513
Romány, Literatura česká
Vydáno · Host

Kniha Marta v roce vetřelce

Parwana
23. srpnaodpad!

Knížka byla od začátku až do konce čtivá, přelouskala jsem ji za den. A to je taky její jediná deviza. Příšerný děj, hrozný styl psaní (má to sice spád, ale je to o ničem), vata a nuda, kdy se na čerstvou vysokoškolačku vysypou všechny sračky světa a ona je natolik tupá a omezená, že nejenom sama neumí najít cestu ven, ale sama si je všechny zavinila. A když už se zdá, že se jakž takž poučila, tak je to ještě horší, ona padá dál na dno, za vydatného přispění návykových látek a podobných tupounů, jako je ona sama, zatímco její okolí tiše trpí. Autorka takto promarnila většinu knihy a ani ke konci to nevypadá, že by se Martička začala chovat normálně (naopak, opět sklouzne do sraček, a než by se opět rozjel kolotoč plný bezuzdného pití, cigaretového dýmu a laciného sexu na rozpadajícím se odrbaném gauči v malém kumbále v začouzeném výčepu čtvrté cenové, autorka to radši zavčas utla. Nečtěte to, šetřte si čas pro hodnotnější knihy.

martineden

Marta studuje češtinu, úplně přesný popis, jak to na studiích chodí. Soukupová si vybrala výborné téma, její knihy mě hodně baví.

JanaPokorná

Soukupová dokáže úžasně pracovat s psychologií postav. Marta je dost depresivní kniha, při četbě jsem doufala, že není založená na skutečném osudu. Tak trochu se v tom plácá hodně mladých lidí, obzvlášť při přechodu na vysokou školu, ale totální rozklad krásné premiantky, to je silný kafe. V podstatě něco jako deník mladé alkoholičky, smutné, bohužel v mnoha případech asi realita.

JancaMia

Marta je divná ..kniha se dobře čte ...

čika

Prva polovica super, autorka sa s tym nepara a to sa mi paci, ocakavam zvrat, pride.... a potom v pohode, dennik sa zacina troska zunovavat a koniec ma vylozene rozrusil :-)

pbrezinova16

Marta je divná. Ale která 19ti letá holka ne, že? Marta mi tedy příliš sympatická nebyla. Vlastně jsem měla dost často chuť vytáhnout jí z knížky a pořádně profackovat. Jenže myslím, že sluníčkových "hrdinek" je v knihovně už dost. A tohle je prostě... život. Nic víc, nic míň.

Klamm

Hned od začátku mě Soukupová rychle vtáhla do svého světa který mám rád.
Bohužel deníková forma den po dni, mě pozvolna začala nudit. Osvěžení mi přinesla část, kdy hlavní postava před sebou utíká do světa knih a filmů, kterou lze chápat i jako autorčin pohled na jednotlivé literární kousky. Pak už se to točilo v kruhu. I když je Marta model typického flinka, měl jsem s ní soucit a chápal její sklony k existenciálnímu nihilismu.
75%

Maevie

Knihu jsem četla před dlouhou dobou, nicméně doteď se mi vybaví pocity, které jsem při čtení měla – nesouhlas s jednáním Marty a očekávání, že takový přístup k řešení problémů nemůže dopadnout dobře. Souznění s hrdinkou bylo na bodě mrazu, bohužel jsem však na stránkách sledovala události, kterých jsem byla mnohokrát svědkem ve skutečném životě. Situace, kdy člověk vlivem svého psychického rozpoložení odkládá řešení problémů na další dny, ale problém mezitím narůstá do mnohem větších rozměrů, se nejspíš vyskytovaly vždy. Dnešní uspěchaná doba plná nároků to možná jenom zhoršuje a zasahuje mladší ročníky.

deprese studenti alkoholismus dospívání sourozenci

Petra Soukupová
česká, 1982