Marta v roce vetřelce

Martě je čerstvých devatenáct let, je hezká, chytrá, a v životě jí jde všechno snadno. Právě se dostala na vysokou školu a těší se na nový život. Jediné, co ji trápí, je jizva v obličeji. O prázdninách proto nastoupí na brigádu, aby si vydělala na plastickou operaci a začala svůj dospělý život s novou tváří. A právě tady začíná řetězec dramatických událostí, které Martě dokonale převrátí život. Na brigádě se bezhlavě zamiluje do Roberta a zcela se na něj upne. Záhy zjišťuje, že je těhotná a Robert je ve skutečnosti ženatý. Rozhodne se pro potrat, ale matka ji přinutí si dítě nechat, aby se o něj sama mohla starat. Martin život je v troskách, představy o budoucnosti, studiu, lásce, rodině se jí hroutí. Ví, že roli, která se od ní očekává, nedokáže zvládnout, a balancuje na hraně deprese a vzpoury. Krizi řeší útěky, alkoholem a sebepoškozováním. Nová kniha Petry Soukupové je stylizovaná jako deník dospívající dívky, náhle vržené do dospělosti. Soukupová opět dokazuje, že síla jejího vypravěčství spočívá v nečekaném nasvícení existenciálních situací. Sugesci celého příběhu umocňuje jazyk, který přesvědčivě odpovídá myšlení a vyjadřování dospívající dívky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/84766/big_marta-v-roce-vetrelce-JD6-84766.jpg 3.8718

Kniha Marta v roce vetřelce

Martica
02.12.2022

Životní kotrmelce devatenáctileté Marty, velmi věrohodné a sugestivní. Jako bych četla o sobě před dvaceti lety: stejné jméno, podobné rodinné zázemí, nemožný přítel, smutek po gymnaziální rutině, jakože dospělé pochlastávání, rozčarování z prváku na fildě. Například ten rozvrh hodin, to byl úplný nával ambivalentních emocí pro mě. Potkat mě tenkrát ještě vetřelec, tak jsem taky pěkně v kaši... Výborná kniha se zajímavým stylem a uvěřitelným příběhem.

Knihomolová
27.07.2022

Nooo.... tak to byla smršť. Já to nechápu, Petra Soukupová mě vždycky doslova přilepí k příběhu. Řeknu si ,,tak na půl hoďky před usnutím, musím se vyspat, spánek je důležitý, spánek je zdravý..." a ve čtyři ráno to dočítám, oči úplně odrovnané (zase mi kolem nich přibydou nové vrásky sakra), sotva existuju, ptáci už cvrdlikají za oknem, ale prostě to musím dočíst! Miluju její styl, tu kulometnou úsečnost (trochu mi to připomíná Rudiše, nebo mi Rudiš trochu připomíná Soukupovou) a schopnost na zdánlivě banálních úryvcích ze života souhrnně vykreslit téměř dokonale charakter, emoce i skryté trable hlavních postav. Když její knihy čtu, doslova žiju příběh jejich hrdinů. Je to úžasné, je to očišťující, je to jako terapie... i když se nic vlastně nevyřeší.

adellza
25.04.2022

Kniha, kterou čtete jedním dechem. Kapitoly jsou krátké deníkové zápisky, které postupně odhalují (vnitřní) život Marty, mladé nadějné studentky, jejíž život se nečekaně kompletně změní.

Teopa
18.04.2022

Krásná kniha, jedna z těch jednodušších od autorky.

kacenka075
18.03.2022

Asi mě nepřestane fascinovat, že s tak prostým jazykovým vyjadřováním může vzniknout kniha, navíc taková, od které bude těžké se odtrhnout. Pomalu si zvykám na autorčiny (zřejmě) oblíbené otevřené konce, na druhou stranu tohle asi jinak skončit ani nemohlo. Happy end by nejspíš ubral knížce na naléhavosti. Kniha se dotýká hned několika palčivých témat, o kterých člověk nerad přemýšlí, líbí se mi, že se autorka nebojí zacházet i tam, kam se normální smrtelník nejspíš bojí jen nahlédnout.

11.02.2022

Zvyknout si na styl psani byl pro me docela orisek. Ja sama jsem si denik psala, ale teda ze bych vynechavala slovesa, nebo pouzivala tolik infinitivu, tak to ani nahodou, trochu mi to vadilo. Moc mi vadila samotna hrdinka - Marta. Tak nesympatickou osobu, ktere ma clovek chut dat akorat pres drzku, v knize hned tak nenajdete. Mysleni spis patnactilete nez devatenactilete...
Jinak ale ctive, objevilo se par necekanych zvratu, za chvili jsem to mela prectene.

Doubravka1975
27.01.2022

Deník jednoho roku devatenáctileté Marty je moje poslední kniha od autorky, která mi chyběla k přečtení a opět vynikající. A jako ve správném deníku nechybí ani bombastické obrázky, které nakreslila Nikola Hoření

sachista
09.01.2022

Už mi těch nepřečtených knih od Petry Soukupové moc nezbývá a snažím se je šetřit. Další excelentní záležitost a nadstandardní čtenářský zážitek. Domníval jsem se, že nebudu úplně cílovou skupinou, přesto mě román dokázal strhnout a nedočkavě jsem uháněl stránkami Martina deníku. Je obdivuhodné, jak dokázala autorka vystihnout jazyk mladé tápající studentky a opětovně neskutečně zachytit její nitro ojedinělou deníkovou formou. Nezbývá mi opět nic jiného, než smeknout před literárním umem Petry Soukupové.