Marta v roce vetřelce

Martě je čerstvých devatenáct let, je hezká, chytrá, a v životě jí jde všechno snadno. Právě se dostala na vysokou školu a těší se na nový život. Jediné, co ji trápí, je jizva v obličeji. O prázdninách proto nastoupí na brigádu, aby si vydělala na plastickou operaci a začala svůj dospělý život s novou tváří. A právě tady začíná řetězec dramatických událostí, které Martě dokonale převrátí život. Na brigádě se bezhlavě zamiluje do Roberta a zcela se na něj upne. Záhy zjišťuje, že je těhotná a Robert je ve skutečnosti ženatý. Rozhodne se pro potrat, ale matka ji přinutí si dítě nechat, aby se o něj sama mohla starat. Martin život je v troskách, představy o budoucnosti, studiu, lásce, rodině se jí hroutí. Ví, že roli, která se od ní očekává, nedokáže zvládnout, a balancuje na hraně deprese a vzpoury. Krizi řeší útěky, alkoholem a sebepoškozováním. Nová kniha Petry Soukupové je stylizovaná jako deník dospívající dívky, náhle vržené do dospělosti. Soukupová opět dokazuje, že síla jejího vypravěčství spočívá v nečekaném nasvícení existenciálních situací. Sugesci celého příběhu umocňuje jazyk, který přesvědčivě odpovídá myšlení a vyjadřování dospívající dívky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/84766/big_marta-v-roce-vetrelce-JD6-84766.jpg 3.8642

Kniha Marta v roce vetřelce

LenkaMaresova

Deprese na mně seděla od začátku do konce a asi to ta kniha chce. Když je vám náct a vše se kolem vás sype.

Kantynka

deníkové zápisky devatenáctileté Marty, kdy s hlavní hrdinkou prožíváme celý rok jejích trápení, pádů, hezkých i smutných momentů.
mně osobně se kniha moc líbila a styl psaní (který byl velmi specifický a chvíli mi trvalo si na něj zvyknout) se mi líbil.
knihu doporučuji všem, kteří mají rádi styl psaní autorky. opět to byla kniha z českého prostředí, mezilidských vztahů a (ne)fungování jedné rodiny.
já moc doporučuji!

Fanda74

Z počátku jsem měl pocit, že je to takový deníček nepříjemný holky a měl jsem chuť knížku odložit, ale dobře, že jsem neudělal. Nakonec bych řekl, že perfektně vystižený jeden rok, jedné holky, která se chová tak, jak se chová (každá se nějak chováme a prožíváme) a krůček po krůčku sledujeme vlastně strašně náročné období. Ještě je vše zachyceno jazykem hlavní hrdinky, připadalo mi to takové obyčejné a přitom silné. Stehný dojem jsem měl i z románu "Nejlepší pro všechny", vlastně jakoby nic extra a přitom trefa do černého. Prostě líbilo :-)

Klára90

Asi od 50. strany jsem se začetla, naladila na styl knihy a už to fičelo, knihu jsem přečetla jedním dechem, jak mě vtáhla. Marty mi bylo dost líto. Myslím, že v 19 nikdo moc není adeptem na Miss/missáka Sympatie, člověk se tak nějak hledá a na jalové rozhodnutí má nárok. To, že večery v obýváku s rodiči jsou vlastně celkem fajn zjistí člověk až později, v 19 je prostě být s kamarády nejvíc a láska? Tak přes tu nejede vlak! Takže ani nejde mít Martě nic za zlé. Musím říct, že odrazový můstek k dospělosti měla pěkne ztrouchnivělý a zažila si dost těžkého, jedna perla za druhou, tak nějak jsem ji po celou dobu čtení fandila, aby to dala.
Skvělé, chytlavé, o Martě jsem přemýšlela, i když jsem nečetla, nejradši bych o ní četla dál, mrzelo mě, když jsem dočetla, ale zároveň jsem asi i ráda, protože mi z toho všeho bylo tak nějak smutno

Crimble

Sáhl jsem po knize náhodou na chalupě, kdo ví jak se tam vůbec dostala. Bylo mi jasný, že nejsem cílovka, ale forma deníkových záznamů dělá knihu většinou čtivější. Až do půlky "docela dobrý", ale postupem času, kdy nastává fascinující plíživá destrukce života aktérky, jsem byl zcela pohlcen. Hustá kniha tvl.

elenai

Názory na tuto knihu jsou dost rozporuplné, jak jsem zjistila. Souhlasím se Zrzkou1 - pokud ve čtenáři postava vyvolá jakékoliv emoce, ať už pozitivní či negativní, je to dobře napsaná postava a není tedy nutné snižovat hodnocení knihy kvůli tomuto. Já Soukupovou můžu, ten její zkratkovitý a úderný styl mi sedí, stejně jako témata, která si vybírá. S Martou se sice ztotožnit úplně nedokážu, ale v některých věcech jí rozumím. I já byla v nadočekávání z "vejšky", a pak přišla studená sprcha. No, ale to je snad jediné, co s ní mám společného. Díkybohu. :-) A když se rozhlédnu kolem sebe, vidím třeba i několik takových Mart, což je smutná pravda a Soukupová to skvěle zbeletrizovala. ****1/2

Zuzaa

Nic, Marta, zajímavý. Ale vlastně asi dobrý. Pořád trochu stejný, no. Soukupová, skvělý, vždycky. Jiný, rychlý, dobrý. Přečetla za 3 dny, v kuse skoro. Jen spala a četla a jinak nic. Dobrá knížka, když se to povede, je to stejně nejvíc. Takže jo.

levánoha

Marta? Noční můra každého rodiče. Domluvy, zákazy a výhrůžky rodičů vystřídá jejich naprostá beznaděj. Ne vždy dítě vyrůstá v to, kým chceme aby bylo... a přijmout to je někdy velmi obtížné. Podle mě Marta hnila zaživa a pokud by příběh pokračoval, nemám iluze o jeho dobrém konci.
Na styl psaní jsem si musela pár stránek zvykat, ale knihu hodnotím kladně. Hodně jsem se u ní zamýšlela. Někdy se zde prolínaly mé vzpomínky z mládí.