Z dějin české každodennosti: život v 19. století

Koupit

Celková charakteristika "dlouhého" 19. stol. a každodenní život jednotlivých sociálních vrstev české společnosti. Tematicky různorodé kapitoly se vztahují k různým oblastem soukromého i společenského života vznikající občanské společnosti. 19. stol. jako období zásadních společenských proměn - industrializace a urbanizace, vznik národních států, hospodářský vzestup a zlepšení sociálního postavení a vzdělání lidových vrstev, formování politických a občanských postojů, zvyšující se účast na politickém životě země atd. Jednotlivé oblasti každodenního života našich předků - životní cyklus, rodinný život, domov a bydlení, vzdělání a volný čas, společenský život, sportovní aktivity, svátky a slavnosti, péče o zdraví a hygiena, strava a stravování, oblékání a móda, cestování atd. Práce z oblasti kulturních a sociálních dějin, dějin každodennosti, dějin mentalit, etnografie, historické demografie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40039/z-dejin-ceske-kazdodennosti-zivot-v-Rwy-40039.jpg 4.655
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Karolinum

Kniha Z dějin české každodennosti: život v 19. století

vsechnonebonic

Pracuji na zámku a knihy paní Lenderové využívám k tomu, abych návštěvníkům "oživila" výklad. Moje oblíbená autorka, dokonce jsem ji použila i při psaní mojí bakalářské práce. A její kniha Tragický bál o Pavlíně ze Schwarzenberga je pro průvodce v jižních Čechách něco jako povinná četba, v tom dobrém slova smyslu. Možná vás v knížce nezaujme úplně všechno, ale kdo v ní hledá informace nebo ho něco konkrétního zajímá, určitě nebude zklamaný.

Medicka19

Velmi čtivé a zajímavé dílo věnující se reáliím. Překvapivě, nenudí ani historicky méně zkušené čtenáře :)

Noisette73
15.10.2020

Nádherně napsaná knížka, která se sice nedá číst v kuse a člověk se na ní musí soustředit a to hodně, ale určitě stojí za to ji přečíst, abychom si uvědomili jak dnes máme vše jednoduché, vše je k dostání, máme spousty technických zařízení a zkrátka si nemáme nač stěžovat.

Vidlička
23.09.2020

Tak já nevim, buď jsem tak prudce ženiální nebo už tak stará (ne ve smyslu, že bych 19. století zažila, ale že už mám tolik načteno!), ale zas až tak moc nových informací jsem pro sebe v knize nenalezla. Čímž ovšem nesnižuju určitě mravenčí práci autorů. Jen s těma poznámkama pod čarou mohli šetřit, myslím, že bibliografie by stačila stručně až na konci knihy. Takhle jsem měla pocit, že v podstatě jen puzzlovali informace z jiných děl. Taky snaha o filozofování na začátku každé kapitoly byla trochu navíc a nehodila se ke stylu knihy. Jinak ale úhledně utříděné fajn čtení.

Soběslav152
10.07.2019

Krásná kniha, kde musí milovník historie obdivovat práci historika. Pro tuto knihu musela paní profesorka načíst neuvěřitelné množství knih, článků, archivních pramenů. Každá věta v té knize je podložena výzkumem. Kniha se i velmi dobře čte. Je velká škoda, že takovéto knihy nejsou překládány do jiných jazyků, určitě by to bylo obohacení historické komparatistiky pro německou, francouzskou i anglickou oblast... Až na pár překlepů, respektive tiskařských šotků, nemá kniha chybu.

tosu69
12.06.2017

Zajímavá sociologická studie. Myslel jsem, že toho o 19.století vím hodně. Tahle kniha mě z toho vyvedla.

Daydreamer
08.09.2015

Kniha plná informací o období, které mne zajímá, ale zároveň kniha, která není psaná čtivou, ale naopak velmi strohou formou(zřetelně to vynikne například ve srovnání s výbornou knihou paní Vošahlíkové - Jak se žilo za časů Františka Josefa I.) Rovněž poměrně časté používání cizích slov(a nemyslím tím běžná cizí slova, se kterými se člověk samozřejmě nevyhnutelně setkává), na čtivosti knize nepřidává.

hanocri
02.08.2015

Dle mého unikátní publikace. Upřímně mě vždy více zajímaly dějiny jiných zemí než českých. Kniha, kterou napsala Lenderová a kol. ve mně ale vzbudila větší zájem o naší historii. Dozvíte se zde téměř o každém aspektu české každodennosti - hygiena, svátky, svatby, rodinný život, smrt, umírání atd. atd. Prostě skvělé.