Z dějin české každodennosti: život v 19. století

Koupit

Celková charakteristika "dlouhého" 19. stol. a každodenní život jednotlivých sociálních vrstev české společnosti. Tematicky různorodé kapitoly se vztahují k různým oblastem soukromého i společenského života vznikající občanské společnosti. 19. stol. jako období zásadních společenských proměn - industrializace a urbanizace, vznik národních států, hospodářský vzestup a zlepšení sociálního postavení a vzdělání lidových vrstev, formování politických a občanských postojů, zvyšující se účast na politickém životě země atd. Jednotlivé oblasti každodenního života našich předků - životní cyklus, rodinný život, domov a bydlení, vzdělání a volný čas, společenský život, sportovní aktivity, svátky a slavnosti, péče o zdraví a hygiena, strava a stravování, oblékání a móda, cestování atd. Práce z oblasti kulturních a sociálních dějin, dějin každodennosti, dějin mentalit, etnografie, historické demografie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/40039/z-dejin-ceske-kazdodennosti-zivot-v-Rwy-40039.jpg 4.646
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Karolinum

Kniha Z dějin české každodennosti: život v 19. století

Soběslav152
10.07.2019

Krásná kniha, kde musí milovník historie obdivovat práci historika. Pro tuto knihu musela paní profesorka načíst neuvěřitelné množství knih, článků, archivních pramenů. Každá věta v té knize je podložena výzkumem. Kniha se i velmi dobře čte. Je velká škoda, že takovéto knihy nejsou překládány do jiných jazyků, určitě by to bylo obohacení historické komparatistiky pro německou, francouzskou i anglickou oblast... Až na pár překlepů, respektive tiskařských šotků, nemá kniha chybu.

tosu69
12.06.2017

Zajímavá sociologická studie. Myslel jsem, že toho o 19.století vím hodně. Tahle kniha mě z toho vyvedla.

Daydreamer
08.09.2015

Kniha plná informací o období, které mne zajímá, ale zároveň kniha, která není psaná čtivou, ale naopak velmi strohou formou(zřetelně to vynikne například ve srovnání s výbornou knihou paní Vošahlíkové - Jak se žilo za časů Františka Josefa I.) Rovněž poměrně časté používání cizích slov(a nemyslím tím běžná cizí slova, se kterými se člověk samozřejmě nevyhnutelně setkává), na čtivosti knize nepřidává.

hanocri
02.08.2015

Dle mého unikátní publikace. Upřímně mě vždy více zajímaly dějiny jiných zemí než českých. Kniha, kterou napsala Lenderová a kol. ve mně ale vzbudila větší zájem o naší historii. Dozvíte se zde téměř o každém aspektu české každodennosti - hygiena, svátky, svatby, rodinný život, smrt, umírání atd. atd. Prostě skvělé.

Gooverka
24.03.2013

Myslím, že velmi dobře a především čtivě napsaná odborná kniha.

Vojslava
27.01.2013

Ačkoliv populárně-vědecká publikace, čte se to jako beletrie - spousta zajímavých informací a postřehů, z nichž občas pochopíme kvantum věcí, o jejichž původu a původním významu dnes vůbec nepřemýšlíme.

mončičáček
04.05.2012

Skvělá knížka o každodenním životě v českých zemích v 19. století. Doporučuju nejen milovníkům historie.

Locika
02.01.2012

Tato velice obsáhlá kniha přináší spoustu zajímavých informací ze všedního života v minulosti.

Pražská zima
Pražská zima