Na vine sú hviezdy

Na vine sú hviezdy

Odkedy Hazel v trinástich rokoch diagnostikovali rakovinu štítnej žľazy v štvrtom štádiu, pripravovala sa na vlastnú smrť. Potom sa stal medicínsky zázrak a metastázy v pľúcach sa jej zmenšili. Odvtedy nechodí do školy, nemá priateľov a nevie, ako vyzerá normálny život, lebo je hadičkami pripútaná ku kyslíkovej fľaši a užíva silné lieky, aby sa nádory nerozširovali ďalej. Na nenávidenom stretnutí podpornej skupiny pre pacientov s rakovinou však spozná Augusta Watersa, ktorý má štýl, rakovinu na ústupe a oči len pre ňu. S ním začne objavovať dosiaľ nepoznaný svet lásky na pomedzí života a smrti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/144817/na-vine-su-hviezdy-OEg-144817.jpg 4.35342

The Fault in Our Stars (2012)

Vydáno:, Ikar (SK)

anetro
včera

Opravdu dojemný příběh, každý člověk se musí naučit že všechno může krásně začít, ale už ne tak krásně skončit. Z knihy mě opravdu oslovil citát ,Bez bolesti by člověk nepoznal radost."

Sylvanas
předevčírem

Z téhle knihy mám smíšené pocity. Ze začátku mě bavila (jako většina knih), postupně mě ale začala nudit.
Nejvíce to zavinila ta část s knihou Císařský neduh a cestou do Amsterdamu. Jednoduše mě to nebavilo - přišlo mi, že se pak celý příběh motal jenom kolem toho. A taky mě zklamal konec, byl na mě příliš useknutý.

Zuzanka46

Skvěle napsána knížka s velmi silným příběhem. Člověka nutí k zamyšlení, jak by se asi on sám v podobné situaci zachoval - ať už jako nemocné dítě nebo jeho rodič.
Další skvělá knížka od Greena.

Eressie

Prvá kniha čo som čítala od Johna Greena. Je tak úžasne napísaná, že som ju nedokázala odložiť z ruky a ako pri jednej z mála kníh som si na konci aj dobre poplakala. Stojí za prečítanie :)

Zůzalína

Jedna z knížek, která se se nadá odložit. Takový Romeo a Julie s nepřítelem rakovina. A i když je od první stránky jasné, že to bude mít smutné konec, tak člověka odzbrojí humor.

TimetoStyle

Fakt suprová kniha. Je jedna z mála, u které jsem i brečela :-) Knížka je podle mě jedna z nejpovedenějších od Johna Greena. Dávám jí *****.

MinaHawke

Moc hezká kniha.

Kacule88

Podle mě jedna z povedenějších knih od Greena.

Robin.Mooshabr

OK... Fajn... Dobře se to četlo.... a.... bylo to dobrý.... ale... tahle knížka má RAKOVINU!!! Rakovina je tady na každé stránce... Rakovina je tady v každé větě... Rakovina je tady neustále.... Je to jenom o RAKOVINĚ......... RAKOVINA... RAKOVINA RAKOVINA!!!!!!!!!!!! U konce... už jsem to chtěl mít za sebou... už jsem nechtěl číst nic o RAKOVINĚ....

Chytuš

Nevěrohodný, neuvěřitelný... Takový byl pro mě příběh Hazel a Guse. Kvůli opravdu těžkému a bolestnému tématu jsem čekala emocionální jízdu a upřímně - byla jsem na ni připravená, těšila jsem se, jak se dojmu a popláču si! Žádná emocionální jízda se ale k mému velkému zklamání nekonala. Hazel mi místy byla až neuvěřitelně a neomluvitelně (nee, žádná úlitba rakovině) protivná (hlavně při jednání s rodiči), takže její vyprávění se mi prostě pod kůži (natož aby zasáhlo krajinu srdeční) nedostalo. Na druhou stranu jsou do textu rafinovaně zapletené zajímavé myšlenky a metafory, o kterých se dá dlouze přemýšlet...

Kim64

Moje pocity pri čítaní tejto knihy:

peta5472

Hrozná slaďárna! Autor nechává postavy vyjadřovat, tak, jako by viděli a věděli všechno. Používá takové prostředky, který nikdo v 16 či 17 nepoužívá. Člověku je od začátku jasné, že někdo umře, takže se není ani čemu divit, jen tomu, že se příběh vešel na 230 stran.
Kniha se hodí především k odpočinku, má jednoduchý nenáročný děj. Především pro mladou generaci :D

vendysantos

Musím říct, že jsem již dříve, před třemi lety, viděla filmovou verzi, ale už jsem si děj vůbec nepamatovala, proto pro mne byla celá kniha jako něco nového. Jsem nesmírně ráda, že jsem se k ní konečně dostala, protože tato kniha mě vážně dostala. Nepamatuji se, že bych někdy měla takovou potřebu smát se a plakat zároveň, jako tomu bylo u téhle knihy. Famózně napsané, plno ironie a metafor, dojemný začátek i konec.

Aneleh

Myslím, že hloubku této knihy je třeba pochopit. Ne ji pouze číst, ale také se nad ní hluboce zamyslet. Její námět je vážný, vždyť se jedná o umírání vlastně ještě dětí. Díky své nemoci musí ale projevit předčasnou zralost a ještě zvládnout všechny ty zmatky a první lásky, které provázejí věk, kdy se vlastně teprve hledají. Je to velmi smutný a velmi krásný příběh a kdo chce, najde v něm mnoho pravdy i ponaučení. Smekám před uměním tohoto spisovatele, tak skvěle vyjádřit smysl, bolest i krásu života. "Skuteční hrdinové stejně nejsou lidé, kteří něco dělají, ale ti, kdo si věcí všímají, kdo jim věnují pozornost."

miska98

Hvězdy nám nepřály vypadá jako klasická lovestory, kterou by bezesporu byla, kdyby neobsahovala takové množství přidané hodnoty v podobě až filozofických úvah o smrti, lásce a smyslu, a chytrých dialogů. Poslední třetinu jsem brečela jako želva a nechtěla jsem číst dál, ale musela jsem. A tak to má být.

Četla jsem tu názory, že vztah Hazel a Augusta nebyl dost rozvinutý. Chci se v tomto ohledu Greena zastat. Bylo jim 16 a 17 - v tomhle věku bývá láska čistá, ničím nemotivovaná a bezhlavá. Jak to vyjádřila Hazel: "A pak jsem se zamilovala jako když člověk usíná: pomalu a pak najednou docela." Navíc "některá nekonečna jsou větší než jiná". Takže proč ne?

A ještě poslední poznámka: jestli se mi někdy do cesty připlete kluk, co háže existenciálně závažné trestné hody a drží cigaretu líp než jakýkoliv jiný nekuřák v historii, všema deseti ho beru. Také jsem fetišista na Augusta Waterse.

Caa

Vztah hlavních hrdinů opravdu nebyl pořádně rozvinutý, ale myslím, že to byl záměr autora. Není to klasická lovestory, spíš kniha o umírání a o smrti. A smrt se neptá, jestli "už může". Oba hlavní hrdinové jsou velmi výjimeční - upřímní až cyničtí, s jedinečným smyslem pro humor, opravdu až přemoudřelí. Myslím, že je takhle změnila přímá hrozba vlastní smrti. Donutila je rychleji dospět, víc nad vším přemýšlet a vážit si každé vteřiny mezi živými. Jen díky ní jsou schopni tvořit ty nádherné věty a myšlenky.
"Člověk si nemůže vybírat, jestli ho svět zraní nebo ne, ale může si aspoň vybrat, kdo ho zraní." "Čas je vážně děvka, protože položí každého." "Nevěřím, že všichni mají nárok mít oči, nebýt nemocní a tak, ale každý by měl mít opravdovou lásku a ta by měla trvat aspoň tak dlouho jako jeho život."

Efeméra

Moje první přečtená knížka od Greena. Námět byl výborný - vsadím se, že komukoliv bych ho ve zkratce převyprávěla, pustil by se do knihy s tím, že musí být vážně pecka. Nemůžu se zbavit dojmu, že kdyby Hvězdy nám nepřály napsal jiný autor, knížka by byla o mnoho lepší. Vztah hlavních hrdinů nebyl pořádně rozvinutý a navíc mi oba na svůj věk připadali příliš přemoudřelí (až to bylo otravné). Hlavní hrdinka mi nebyla vůbec sympatická a tato moje nelibost vyvrcholila v části, kdy Hazel našla Guse v jeho posteli v ne příliš reprezentativním stavu (čtenáři pochopí). Její reakce mě přiměla nad ní definitivně mávnout rukou. Takto se milující člověk prostě nechová. Nepochopila jsem ani zdlouhavý konec knihy, kdy jako by se autor snažil vymyslet co nejzamotanější rozuzlení. Hned po dočtení jsem se podívala na film, který byl k mému překvapení mnohokrát lepší než knížka (některé části jsem na rozdíl od knihy i probrečela), což se jen tak nestává. Tři hvězdičky dávám hlavně za množství zajímavých nápadů a myšlenek v celé knize, byť mohly být použity mnohem lépe.

hroneczek

Když jsem knihu četla, přišla mi celkem dobrá. Až po shlédnutí filmu jsem zjistila, jaké emoce na mne měla kniha přenést, ale bohužel nepřenesla. Čekala jsem tedy něco trochu lepšího.

swayno

Přečteno za jeden den, jedním dechem a s milionem slz.

Aureline

Existují knížky, které nelze hodnotit pomocí slov. Abyste pochopili musíte ji přečíst celou. Hvězdy nám nepřály je jedna z nich.

Marek1995

Všechny knihy od Johna Greena jsou boží a kniha ,,Hvězdy nám nepřály" se řadí do TOP žebříčku! :)

NikolIris

U mňa prvá knižka od J. Greena a pre mňa aj najlepšia. Videla som prvý film, ako zvyčajne - a potom som zistila, že je aj kniha. Dostala som ju ako darček, prelúskala cestou na dovolenku a príbeh ma zasiahol aj tak.
Je to zdrvujúce, realistické a páčia sa mi myšlienky Hazel, tá si ma proste získala.

leona_m

Pro mě první knížka, která mě dokázala rozbrečet a zárověň v několika pasážích i rozesmát. Hrozně se mi na této knížce líbil styl psaní pana Greena, knížka se čte velmi dobře a rychle. Příběh je silný a ještě dlouho poté ve vás nechá smíšené emoce.

vlkove

Nakonec jsem z knihy nebyla tak nadšená jako čtenáři v mém okolí, kniha mi místy přišla nudná a vztah hlavních hrdinů nerozvinutý.
Hlavní myšlenka knihy je výborná a některé myšlenky a fráze mi budou ještě dlouho ležet v hlavě. Celkové zpracování je podáno srozumitelně a jsem si jista že mladší čtenáře příběh opravdu nadchne.

lenkaabooks

Rakovina. Mrcha, nad kterou zvítězí jen vyvolení. Lze se jí poddat, nebo s ní bojovat a jí se vysmívat. A používat černý humor to tihle dva zamilovaní umí náramně. A o tom, co dokáže láska, plnit zdánlivě nemožná přání třeba, vypráví Hazel Grace a Augustus.

dee8767

"Bolest se musí umět procítit," tohle je můj nejoblíbenější citát z celé knihy...
K této knize a k autorovi mě váže určité pouto, protože díky Hvězdám jsem naprosto propadla čtení!
Miluju tenhle příběh i celkově miluju téma nešťastné lásky. Myslím si, že každý ví o čem kniha či film je. Bohužel já jsem jako první viděla film, takže na mě příběh nezapůsobil tak jak by na mě zapůsobil, kdybych jako první četla knihu... Ale i tak mě to naprosto odrovnalo a kniha je mou srdeční záležitostí!

katushah

Romantika není můj oblíbený žánr, ale protože je v tomto díle plno cynismu a černého humoru, tak jsem si jí koupila. Knížka je svižná, čtivá, rychle to přelouskáte, na léto to byla super volba. U knihy jsem tedy nebrečela, ale naopak se smála u těch vtipných pasáží, takže dávám čtyři hvězdy.

medlovice

John Green. Ve mě . Zanechal stopu. Jizvu.

LyttaNeyd

Knížku jsem si přečetla víceméně kvůli tomu, že o ní všichni mluvili a já jsem chtěla být v obraze; toto téma není úplně můj šálek kávy. Nicméně mě příjemně překvapila. Líbil se mi ten typ humoru, a hlavně ta autentičnost. Je úžasné, jak to pan Green dokázal napsat tak, aby to bylo zajímavé a čtivé a zároveň tak uvěřitelné.
Přečetla jsem to za pár dnů, sice už ji znovu číst asi nebudu, ale jsem ráda, že jsem to udělala.

TerezaJágrová

Kniha je nádherná. Je to jedna z mála knih u které jsem se rozbrečela. V tomto případě se mi líbí více film,ale netvrdím,že kniha není krásně napsána. Tohle se opravdu Johnu Greenovi povedlo.