Černé světlo

Román, příběh touhy po moci, síle, manipulování s lidmi a dobrém postavení, zároveň příběh intrik, zbabělosti, neupřímnosti a slabosti. Hlavní hrdina Karel Kukla byl již od nejranějších dětských let slabý, neduživý hoch, který hledal své útočiště před okolním světem u své matky, a právě jeho slabost a zdánlivá bezmocnost se stala zdrojem touhy ovládat silné – nenápadně stát v pozadí, zdánlivě do ničeho nezasahovat a zároveň vše řídit....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29336/cerne-svetlo-29336.jpg 4.3105
Romány, Literatura česká
Vydáno:, František Borový

rybizka

Jsem nadšena, dostalo se mi výborně napsaného psychologického románu. Při čtení a i dlouho po dočtení nad vším přemýšlím a kladu si otázky. Červivý člověk Karel je duševní mrzák s kterým nemám slitování, nebo je to chudák k politování? Jak se asi musí žít člověku, který udělá špínu ze všeho, čeho se dotkne? Je jenom jeden viník?
Spisovatele si řadím k oblíbeným a těším se, jak se v brzké době seznámím s další jeho knižní tvorbou.

Izu
12.10.2017

Vyborny psychologicky roman.Autor umi mistrne popsat nitro cloveka,ktery parazituje na ostatnich a snad neumi byt v zivote zadnym zpusobem stastny a stesti nepreje ani druhym.Vnorite se do starych zaprasenych ulicek Prahy, kterymi budete diky autorovi kracet lehce a okouzlene.Doporucuju vsemi deseti

lea735
23.04.2017

Kniha se čte dobře, Karlík Kukla zničil svůj život a život lidí kolem sebe. Lhář, intrikán , manipulátor, měl se dát na politiku, tam by uspěl. Dávám 4 hvězdy, z důvodu že tyto lidi nemá ráda a ačkoliv se kniha četla dobře, přepadl mne smutek.

Janina94
12.04.2017

Dlouho jsem přemýšlela, zda-li si tuto knihu přečíst, ale nakonec mi to nedalo. Teď jsem ráda, že jsem to udělala. Jedná se o psychologický román, který Vás stáhne a budete hltat stránku po stránce, protože Vás tak strašně moc zajímá, jak hlavní hrdina dopadne. Karel, jakožto hlavní hrdina, vypravěč, je šílený slaboch, ubožák a manipulátor, Zprvu mi ho bylo líto, ale postupem času Vás přesvědčí o tom, že lítost určitě není na místě. Rozhodně tuto knihu doporučuji, ale chápu, že tenhle druh psychologických románů není pro každého... trochu depka :). Přidávám jí mezi své oblíbené knihy. Podobným žánrem mi přišla Vlčí Jáma od Glazarové- což je taky skvělé!!! :)

Jass
21.06.2016

Rozhodně to není žádná oddychová četba, i když knížka není dlouhá a čte se celkem lehce, hrozí tu jisté nebezpečí, že vás konec značně zdeprimuje. Nevadí mi špatné konce, ale tenhle byl tak pesimistický - jako ostatně celá kniha. Ovšem psychologický rozbor to byl úžasný, rozhodně doporučuji, vážně to stojí za přečtení.

ziriant
23.02.2016

Tato kniha mě zasáhla především při prvním čtení, v období dospívání. Dnes už méně. Ale stejně bych ji doporučila, především pro ten správný věk, ve kterém přišla i ke mně, a kdy jsem se dokázala na určité úrovni s hlavním hrdinou ztotožnit. Dnes už mi mírně unikají ty pocity, které ve mně vyvolával, ale vím, že to bylo trefné a rozhodně ne pobuřující. Nebo spíše pobuřující z té druhé strany. Z té, z níž svět ubližuje lidem a dělá z nich "svině", protože vše má svou příčinu.

Petruse21
23.10.2015

Oproti MP17 si nemyslím, že by Karlík byl největší svině v literárním světe. Mně ho bylo spíš líto.
Kdyby neměl nějaké city a svědomí, tak neskončí, jak skončil, ale vezmi si pár svých švestek a jde to zkoušet jinam.

Stejně jako Mialll se mi ale více líbil Havlíčkův Neviditelný - takže 4*

MP17
14.02.2015

Větší svini, než je Karlík, aby člověk v literárním světě pohledal. Z pohledu charakterů nějaké fantasy RPG postavy se jednalo o opravdové přesvědčené zlo. Pro mě osobně dost náročné na čtení a vstřebání.

Mialll
26.12.2014

Čeho všeho je člověk schopný, pokud v něm převládne zlo... Podobnou knihou je Havlíčkův Neviditelný, který mě zaujal víc.

Pájuš
13.03.2014

Úžasná psychologie hlavního hrdiny i ostatních postav, antihrdina, které ho jsem hned ze začátku měla chuť vyfackovat.:D Během čtení jsem se s ním sžít, konec byl hodně překvapující, pak už jsem nevěděla zda ho nenávidět či litovat. Pan Řezáč ve mě vyvolal opravdu smíšené pocity. :)

ladyfromskye
21.02.2014

Řezáčova mistrovská psychologie hlavní postavy, antihrdiny, mě přivedla k tomu, že jsem si Karla Kuklu spíše oblíbila. Zkrátka, jsem zvláštní, ale vím to o sobě :-)

Terry11
27.01.2014

Kdo ještě čte Řezáče poté, co se tak zkompromitoval svými budovatelskými romány? Já. Seděla jsem u babičky na půdě a prohrabávala se tam knihami, které jsem měla roztřídit. Zdálo se to býti hračkou. Než jsem jen tak letmo nakoukla do jedné knihy. Ten samý den jsem ji dokončila, na rozdíl od úklidu těch knih.
Karel Kukla je poznamenán svým ne zrovna šťastným dětstvím, zvláště pak jednou epizodou, která ho už ovlivní na celý život - je svědkem, jak lidé pronásledují na dvoře potkana. Posléze ho zabijí a jeden z nich zamává mrtvým potkanem chlapci před obličejem. Karel se z toho zhroutí a po zbytek života v sobě nosí hrůzu před fyzickou silou. Snaží se tuhle slabinu skrývat podvody, intrikami, lhaním. Jeho život se smrskne na to, aby se mstil za své komplexy z mládí, což vede k tomu, že ubližuje všem ve svém okolí.
Dobře napsaný psychologický román, je vám po něm tak, že rádi sáhnete i po Padesátce, kde ten Christián dopadl přece jen o trochu lépe.

karinga
03.10.2013

Působivý psychologický román. Máte pořád pocit, že by se to v Karlovi mohlo zlomit a ono...

mistrkarbanu
26.09.2013

Tento psychologický román mohu jednoznačně doporučit. Jedná se o úžasnou sondu do duše zvráceného a anetického člověka. Děj má výborný spád a člověka nutí příběh otáčet jednu stranu za druhou. Rozhodně se nebudete nudit navrch si uděláte představu o lidech, kteří myslí úplně jinak.

Gooverka
31.08.2013

Výborný antihrdina, nepříjemnější na každé další stránce. Skvělá psychologie nejen hlavní postavy. Hodně čtivé a na konci o to více překvapující.

poetree
19.08.2013

Kniha napsaná dobře, ale pro mně teda dost velká depka..

Vixton
13.12.2011

Dokonale rozepsaná "sonda" do nitra člověka, který žije svůj život v neustálých intrikách. Děj neskutečně strhující, v některých částech si člověk říká, že to snad nemůže autor dopustit, aby se to stalo, no a ono se to stane. Já tuto knížku četla s očima dokořán a pusou někde u kolen.

Václav Řezáč

Václav Řezáč