Kluci, hurá za ním!

Koupit

Příběh z doby předmnichovské republiky o klukovské trojici, které neznámý zloděj ukradl ze skrýše rádio.

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12348/kluci-hura-za-nim-12348.jpg 3.775

Kniha Kluci, hurá za ním!

Meda77

Kniha pro mládež z doby totalitní, netřeba komentovat, kdo má zájem přečte, ale mladí asi mít nebudou, děj a doba jim nic neřekne, to je třeba zažít.

jprst
04.12.2020

Ale ano, tohle jsme v dětství četli a dokonce se nám to líbilo. Názor mých vnoučat lze stručně vyjádřit asi takto: ??? ...prostě jiná doba, a po přečtení anotace všichni četbu i přes mé přesvědčování odmítli.

Renda698
08.11.2020

nádhera krása

Y2T
05.08.2019

(+ SPOILER) Všechny předešlé komentáře se točí kolem 2 otázek:
1) je to agitka?
2) je to dobrá dětská kniha?

Moje odpověď na první otázku je pozitivní - ano, je to komunistická agitka. Jak jinak nazvat knihu, kde celý příběh je založen na nenasytném živnostníkovi a chudáku jeho zaměstnanci. Věc korunuje několik míst v knize, kde dojde na přímé politické školení čtenáře o bídě pracujících a nenažranosti boháčů.
Je si ale třeba uvědomit, že kniha vznikla za první republiky, a tak je samozřejmě zasazená do tehdejších reálií. Levicový autor, sám absolvent osmiletého gymnázia, tak udělal hlavními hrdiny 3 žáky osmiletého gymnázia, žijící všechny v nově postaveném předměstí, z nichž jeden je dokonce synem majitele elektrotechnického podniku. Pro čtenáře, který si neuvědomí, že tehdy to byla běžná realita a snaha přiblížit se nenápadně čtenáři, to může být v dnešní době, kdy levice brojí proti víceletým gymnáziím, poněkud matoucí. Jenže do 50. let bylo tehdy ještě daleko. Jistou kompenzací pak je to, že nejbystřejší z gymnazistů je syn košíkáře (docela by mě zajimalo, kolik tehdy košíkáři vydělávali, že bydlel na novém předměstí, a syna posílal na gymnázium - docela to bije do očí vedle těch vyprávění o bídě pracujících).

Na druhou otázku, jestli je to dobrá dětská kniha, tak musím odpovědět také ano. Kniha je velmi příjemně a zábavně napsána. Ten styl se mi velmi líbil. Horší je to pak ale s obsahem zde bych měl výhrady jednak k již zmíněným monologům o sociální situaci chudých, a pak jednu velmi zásadní výtku k ději - opravdu mě šokovalo, že celé pátrání po pachateli bylo v příběhu nahrazeno pohledem do křišťálové koule, která pachatele ukázalka a kluci ho poznali. Opravdu jsem ještě neviděl detektivku, kde by byl spáchán zločin, byli svědkové, stopy, ale místo toho, aby se po nich šlo a odhalil se pachatel, tak si pátrači řekli, že si neví rady, podívali se do koule a ta jim ukázala pachatele, kterího hned poznají. Kniha je díky tomu tenká a zbývá i tak dost prostoru na politickou výchovu, ale celý děj to velmi degraduje.

Takže, pokud hledáte hezkou knihu ke skryté a velmi levicové a protisystémové indoktrinaci dětí, a nevadí vám zcela nevědecké vyšetřovací metody, pak je to ta správná volba. Jinak je jistě dost jiných knih.
Na záver jedno přirovnání: I národní socializmus zplodil některé pěkné písně, a přesto je dnes dětem nezpíváme.

PetraaMatouš
06.04.2018

Tuto knihu zdědil malej po manželovi. Bohužel k lítosti dědy a manžela lásku k fotbalu nezdědil (kulatý, nesmyslný Nic).
Jinak, kniha je pěkná. Bohužel mláděti nic moc neřekla.

EvikU.
09.04.2017

Dobrodružství pro děti. Kniha je fajn.

Lucissia
01.03.2017

Knížka po mém strýci a věřím, že když ji v devíti letech četl, tak měl zatajený dech a napětí mu lezlo i ušima. :-) Stejně jako mně kdysi. Teď jsem ji oprášila a pořád je to milá knížečka, kterou si ráda jednou přečtu se syny. Jen si budu muset přesně zjistit, co to je ta dvoulampovka a tlampač. Ale moc přesně, protože už teď slyším ty otázky. :-) Milé pootočení za dobou, kdy nebyly počítače, tablety a ogaři létali po venku. :-)

Madlenka_Knihy
17.11.2016

Tato knížka mne nezaujala. Musím napsat, že Poplach v Kovářské uličce se s touto knihou nedá měřit. Ale na druhou stranu je to kniha se skvělým námětem.

Honzíkova cesta
Honzíkova cesta