Gaboskaaa Gaboskaaa komentáře u knih

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Čapka jsem četl naposledy jako povinnou četbu. Musím říct, že mě kniha dost překvapila-stylem a především svou nadčasovostí. Podoba se situací posledních let je trochu děsivá.

03.03.2022 4 z 5

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

Moje první kniha od Markéty Lukášové. Ze začátku jsem byla trochu rozpačitá, ale velmi rychle jsem se do knihy začetla a konec mě velmi dojal. Opět jsem si uvědomila, že věci nejsou vždy, jak se tváří a že soudy můžou a bývají předčasné.

28.02.2022 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

V první polovině knížky jsem se bavila hláškami a komentáři hlavního hrdiny. Druhá polovina nabrala jiný spád, kdy jsem se nemohla odpoutat od Hynkova životního posunu a vývoje. Kniha je nesmírně čtivá, poutavá, někdy až mrazí! Za mě letos zatím nejlepší, co jsem četla.

17.02.2022 5 z 5

Deníček psychiatričky Deníček psychiatričky Anna Moricová

Věděla jsem, že se jedná o autorčiny krátké blogové příspěvky (spíš myslím facebookové příspěvky), že se jedná o zápisky ze studia i praxe.
V knize jde vidět progres, od prvních velmi kraťoučkých textů po vícestránkové (2-3) zamyšlení. Progres jde vidět i ve stylu psaní. Přesto jsem se v průběhu čtení přistihla, že se těším na ty nejkratší části. Nevím, jestli by pomohlo, kdybych autorku před knihou sledovala na Facebooku, ale knížka mi neseděla.

11.02.2022 1 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Knihu jsem dostala darem a jediné, co jsem o ní věděla, bylo, že je volným pokračováním Tatera z Osvětimi. Myslela jsem, že kniha bude o Osvětimi z pohledu Cilky. Velmi mě překvapilo, že Cilčina cesta začíná osvobozením vězňů z Osvětimi/Březinky. I když je příběh skutečností “jen” inspirovaný, jde z něj mráz po zádech. Co všechno lidé museli vytrpět a snést…
Za mě je Cilčina cesta mnohem zajímavější než Tater z Osvětimi.

07.02.2022 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

V dětství jsem knihu nechápala a vlastně ji nikdy nedočetla. Jsem ráda, že jsem si nyní Malého prince díky čtenářské výzvě přečetla. Je tam pro mě spousta nadčasových myšlenek. Přesto se ze mě obdivovatel této knihy nestal.

29.01.2022 4 z 5

Kniha povídek mě na začátku trochu překvapila. Ale vlastně mi povídkový styl vyhovoval. Hlavní hrdinka vypráví příběhy svých zákazníků, propojuje je s knižními tipy a osobním rozvojem, což na mě občas působilo krkolomně. Ale našla jsem v knize mnoho zajímavých myšlenek.

27.01.2022 3 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Chata ve Švýcarsku je pro mě příjemná oddychovka. Místy romanticky kýčovitá, ale vůbec mi to vlastně nevadilo. Autorka píše velmi čtivým stylem a na rozečtení moc fajn.

21.01.2022 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Knihu jsem začala číst před lety, ale nezaujala mě, možná díky velkým očekáváním, které jsem díky referencím měla. V mezičase jsem viděla film, který mi v tomto případě pomohl se začíst.
Poslední aristotkratka je oddychovka psaná čtivým způsobem. Přesto humor, se kterým se v knize pracuje, není vždy můj šálek kávy.

12.01.2022 3 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Zuzanin dech je pro mě nejlepší knihou s tematikou holoucaustu, kterou jsem letos četla. První část “Dětství” na mě působila občas nekonzistentně, ale celkově byl příběh velmi silný. Člověk si zase jednou uvědomí, jak snadno se dá vše ztratit a padnout na úplné dno. V tomto případě samozřejmě cizím zaviněním. A závěr? Ten byl pro mě velmi překvapivý…
Styl psaní sice nebyl až tak poutavý, přesto je pro mě Zuzanin dech na podobné úrovni jako třeba Hana.

04.08.2021 5 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Líbí se mi poutavý styl, jakým zahraniční autor píše o českých dějinách. Hezky propojil dva různé příběhy a spojil je v jeden, který vygradoval událostmi kolem 21. 8. 1968. Konec dle mého názoru mohl více vyhradovat. Přesto se mi knížka moc líbila.

25.07.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

První dvě třetiny knihy jsem se musela do čtení trochu nutit, čekala jsem jiný styl psaní. Poslední třetina byla zajímavá, čtivě psaná a konec velmi silný a emotivní, jak je autorčiným zvykem.

01.07.2021 4 z 5

Dětské zoubky Dětské zoubky Zoje Stage

Knihu jsem cetla diky čtenářské vyzve, sama bych po ni asi nesahla. Cetla se dobre, obcas se tajil dech a sla hruza. Presto jsem knihu cetla déle, nez bych si myslela. Nejak me nemotivovalo ji neodlozit. Presto mi pribeh přišel zajimy a styl psani byl pro me velmi ctivy.

02.05.2021 4 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Kniha je velmi čtivá, moc mě bavil dialekt a smýšlení lidí, které mě vracelo do dětství.

23.03.2021 5 z 5

Porodní sestra z Osvětimi Porodní sestra z Osvětimi Magda Knedler

Od knihy jsem měla velká očekávání, těšila jsem se na emotivní příběh, který se bude číst jedním dechem. Kniha byla ale skoro bez emocí, často jsem se ztrácela v čase a osobách a nejednou jsem knihu chtěla nedočíst. Je mi líto, že tak silný příběh nebyl zpracovaný v síle svého potenciálu. Přesto při nejednou okamžiku jsem si intenzivně uvědomovala brutalitu této doby.

15.03.2021 2 z 5

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

Velmi čtivá kniha protkaná zajímavými příběhy a střípky skutečných událostí z dob mě hodně vzdálených, o to víc fascinují, i když ne v pozitivním slova smyslu.

23.02.2021 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Od autorky jsem četla všechny knihy a tato byla příběhem nejslabší. Přesto se četla velmi příjemně.

11.02.2021 4 z 5

Karamelová džungle Karamelová džungle Tereza Salte

Autorku dlouho sleduji na Instagramu, jednu dobu jsem poslouchala její podcasty. Musim rict, ze me presto její kniha velmi prekvapila, styl psani je velmi zajimavy a ctivy a knihu jsem precetla behem dvou dnu.

04.02.2021 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Knihy o holocaustu mam rada. Tater z Osvětimi me velmi dlouho lákal, moc hezky se cetl, i kdyz sila tematu mi prijde v nekterych jiných knihách vetsi.

29.01.2021 5 z 5