Knihkupectví na Bylinkovém náměstí

kniha od:

Knihkupectví na Bylinkovém náměstí https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413894/bmid_knihkupectvi-na-bylinkovem-namesti-voM-413894.jpg 3.6 252

Natálie a Nathan vychovali dvě děti a ocitají se ve věku, kdy je důležité společně začít novou životní etapu, a tak se rozhodnou pro odvážný krok – opustí Paříž a zamíří do půvabného středověkého městečka Uzès na jihu Francie, kde Natálie, původně profesorka francouzštiny, koupí malé knihkupectví. Tím si splní svůj dávný sen – žít mezi knihami. Se svou velkorysostí, empatií a životním elánem dokáže Natálie rychle porozumět všem, kdo vcházejí do dveří jejího obchůdku. Stává se jejich důvěrnou posluchačkou a svého druhu „apatykářkou“, která namísto léčivých bylin a čajů ordinuje svým „pacientům” knihy na míru. Knihkupectví na Bylinkovém náměstí ožívá příběhy Natáliiných zákazníků – ať už to je mladá dívka Cloé s velmi přísnými rodiči, která si touží rozšířit literární i životní obzory, neúnavný cestovatel Filip nebo pošťák Arthur, který sní o životě herce… Majitelka knihkupectví v Uzès naslouchá citlivým příběhům plným něhy, humorným i smutným životním historkám a svým zákazníkům vždy ráda doporučí, která kniha je pro ně právě teď ta pravá. Z kouzelného knihkupectví na náměstí s platany na vás dýchne atmosféra půvabného jihofrancouzského městečka, kde z každé všední drobnosti čiší vyhlášené francouzské umění žít neboli „joie de vivre“. Vyprávění Érica de Kermel je poctou knihám, čtenářům a knihkupcům. Knihy a vztahy k nim jsou součástí příběhu, který je plný odkazů na známé i méně známé knížky, mezi nimiž si určitě vyberete tu svou.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Metafora
Originální název:

La Libraire de la place aux herbes , 2017


více info...

Komentáře (104)

Komentáře 104 Recenze 6

Dada077
Dada077
22.11.2023 4 z 5

Pekná oddychovka. Hlavne som pri nej spomalila. Viac som vnímala text. Občas mi autorka svojimi myšlienkami, takmer až mottami pripomínala Coelha.
"Slova knih jsou jako vlny zrozené na druhém konci světa, které zasáhnou naše životy a tříští se o naše útesy nebo hladce kloužou po pláži plné jemného písku. Tím, že zavřeme knihu, která je nám nepříjemná, ony útesy nezmizí."
"Usmála jsem se na dívku a říkala si, že někdy stačí málo a k tomu pár knih, aby život získal opět barvy, které předtím ztratil."
"Knihy jsou jako koření, zvýrazňují naše dny, nepřipomínají nám naši všednost, ale umožňují nám zřetelně si uvědomit, kolik prostoru k radosti, lásce,pokoji, či dobrodružství může každý ve svém životě najít."
"Možná jednoho dne vymyslíme slovo, kterým vyjádříme, že život a smrt jsou dvě části jednoho příběhu. Příběhu, který jde vpřed, ale současne se v kruhu vrací, a jedno i druhé spolu v tom věčném kruhu rozmlouvá."

Knižnítoulky
Knižnítoulky
18.09.2023 3 z 5

Po zajímavém začátku nakonec bych řekl spíš zklamání. Bude to moc záležet na každém čtenáři zvlášť.


Dani25
Dani25
25.06.2023 4 z 5

Milá oddychová knižka. Celá v pozitívnom duchu, všetko sa vyrieši kladne. Opis mestečka je tiež zaujímavý. A našla som v nej aj inšpiráciu na ďalšie knihy do zoznamu chystám sa prečítať

Tamirai
Tamirai
16.04.2023 5 z 5

Krásna kniha. Jemná, citlivá s pekným spracovaním a určitou hĺbkou aj medzi riadkami ja som si užila každý opis, každý príbeh a aj prostredie, v ktorom sa dej odohráva.

Jahýnek
Jahýnek
12.04.2023 4 z 5

Milá knížka. Libilo se mi vykreslení atmosféry malého městečka i majitelka knihkupectví, která se motá do života svých zákazníků, aby jim pomohla. Zpočátku to bylo sympatické, ale s přibývajícími klienty to působilo vyumělkovaně. Jelikož je to fikce, vždy to dobře dopadne, žádný čtenář si nestěžuje a kromě matky Cloe už nikdo nepráskne dveřmi, bývalá kantorka je zřejmě dobrý psycholog. Občas text sklouznul k mravoučným odstavečkům a citátům, čímž připomíná kategorii "osobní rozvoj", ale to jsem tak nějak očekávala.
Napadla mne představa podobné knihy o číšníkovi: "Smažák a čokoládový dort?! Asi zajídáte nějaký smutek... Zkuste pro odlehčení rybu se salátem, to mi vždy udělá dobře." :-)
Výborný je závěrečný seznam citované literatury, bohužel pár knížek, které mne zaujaly, nevyšlo česky.

Kory98
Kory98
02.03.2023 5 z 5

Kniha o knížkách, o lidech a jejich životech. Musím říct, že mě kniha nadchla, asi proto, že jsem od ní tolik neočekávala. Četla ji i moje máma a té se líbila také, dokonce jsme se shodly, že si ji pořídíme i do naší knihovny v pevné podobě, tedy ne e-knihu.
Některé myšlenky, které mě zaujaly:
"To mám určitě po svém otci. Bez knížky si ho nepamatuji, měl jich vždycky rozečtených několik. Některé na ráno, některé na večer, některé do křesla na verandě a jiné do postele. Knihy nejsou žárlivé. Klidně ustoupí, aby přenechaly místo nové milence, a dovedou nehybně a trpělivě po staletí čekat, dokud je znovu nevrátí na výsluní ruce nějakého dítěte natažené ke knihovně."
"Když se na své cestě s určitou knihou potkáme, znamená to, že s ní máme schůzku. Že byl ten správný čas, aby se setkání uskutečnilo."
Kniha je hraniční přechod. První slova její první strany nabízejí klíče k novému světu, neznámému před jejím otevřením, který se odhaluje v imaginárním prostoru našich myslí."
Mnoho hezkých myšlenek z knihy mě zaujalo a taky tituly některých zmiňovaných knih, které bych si i já ráda přečetla. Zkrátka s touto knihou jsme se potkaly určitě ve vhodnou dobu :-)

Knihochod
Knihochod
04.01.2023 1 z 5

Toto bolo tak filozoficky náročné, že som ani nedokázala oceniť, že je to knižka o knižkách.

Popravde, už od samého začiatku som mala pocit, že je ten príbeh skrátka akýsi podivný a začítavalo sa mi doň veľmi ťažko. A keď už som sa ako tak začítala, absolútne som nemala tušenie, o čo v skutočnosti autorovi ide.

Veľmi ma hnevali postavy, ktoré v tomto príbehu vystupujú, keďže to boli priam nebesky dokonalé ľudské bytosti, ktoré zbožňujú ezoterické knižky, vedú siahodlhé filozofické úvahy o živote a sú si vedomí svojich predošlých hriechov, ktoré sa ale snažia napraviť konaním dobra pre tento svet. Znie to nádherne, však? Žiaľ, táto skutočnosť nie je priveľmi reálna.

Taktiež fakt, že sa dozviete veľa skutočných informácií o tom, čo všetko musí predavač kníh s novými knížkami robiť, čo to znamená, keď je knižka prijatá do komisie, ... ma rozčuľoval, keďže to nie je niečo, čo by som vo fiktívnom príbehu potrebovala vedieť a pre tých, ktorí ani nepracujú v kníhkupectvách, sú to veľmi zbytočné informácie.

Jediné, čo sa mi na celom tomto diele páčilo je, že je krátke a tak moje čitateľské utrpenie netrvalo príliš dlho. Taktiež celé to prostredie voňavého kníhkupectva iste rozbuší srdiečko nejedného knihomoľa a veru som našla aj zopár krásnych citátov.

Ako veľmi som dúfala, že budem môcť túto knižku odporučiť, pretože už len podľa názvu by si človek povedal, že ju v knižnici musí mať. Je to smutné, no naozaj nemusí.

Léňa0107
Léňa0107
12.12.2022 2 z 5

Pro mě taková "pohádka" s pointou. Znovu bych už nečetla.

Skodinka89
Skodinka89
19.10.2022 3 z 5

Oddechovka po náročném dni. Člověk může najít mezi řádky inspiraci na další četbu.
Rozhodně neurazí, ale některé třeba nezaujme. Taková zlatá střední cesta

eva3992
eva3992
07.08.2022 5 z 5

Natálie, původně profesorka francouzštiny, si splní svůj sen a otevře si knihkupectví na francouzském venkově. Pomalu poznává své zákazníky a prostřednictvím knih se jim snaží porozumět a doporučuje jim čtení na míru.

Tak tahle kniha byla přesně pro mě, okamžitě jsem se začetla, ponořila do příběhu a nemohla se odtrhnout. Navíc v tomto případě bylo plusem i to, že mi ji doporučila má knihkupkyně, tak to celé do sebe krásně zapadlo.

V knize jsem se našla. Možná i díky tomu, že sama pracuji v malém obchůdku a zákazníci se mi často svěřují s jejich osudy, problémy a životními příběhy, tak mi to celé bylo bližší a dobře známé.

Navíc miluji Francii, a právě popisy francouzského venkova mě nadchly a já se tak v představách ocitla na místech, kde bych skutečně chtěla být.

Je tu spousta pravdy a mnoho krásných myšlenek. Nejednou jsem brečela a kniha se mě opravdu dotkla. Je zde ukázáno, jak mohou knihy ovlivnit náš život, ale nejen ty, hlavně lidé, které potkáme a kteří nám určitým způsobem vstoupí do života.

Na konci je uveden seznam knih, o kterých se v příběhu píše a já si rozhodně některé z nich potřebuji přečíst.

Krásný milý příběh, který si mě získal, přečetla jsem ho jedním dechem a musím poděkovat mé knihkupkyni, že už mě má přečtenou a ví, co mi má doporučit.

nicandra
nicandra
25.06.2022 3 z 5

No, vypravěčka je asi supermanka, kolika lidem dokázala pomoct a jak vždycky přišla na to správné řešení. Chápu, že účelem má být pohlazení na duši a potvrzení toho, že svět je stále v pořádku, ale přišlo mi to občas trochu “na silu”.

SilviiM
SilviiM
19.06.2022 3 z 5

Nenáročný příběh, který se velmi dobře čte a utíká. Obdivuju Nataliin přehled o knihách, její empatii a vnímavost. Velmi se mi líbí kapitoly, které jsou rozděleny podle zákazníků a jejich problémů.

marli58
marli58
07.06.2022 1 z 5

Knížka mě zaujala názvem i obalem, ale jinak už ničím. Asi jsem neměla chuť s hlavní hrdinkou filozofovat. Nedočteno.

tanulda
tanulda
01.06.2022 2 z 5

Patřím k těm, kterým kniha bohužel nesedla. Vadilo mi moralizování hlavní hrdinky a udílení rad různým lidem, aniž by k tomu měla příslušné vzdělání; navíc některé názory (např. braní/nebraní antidepresiv - s. 242) můžou být vyloženě nebezpečné, jiné další jsou naopak v dnešní době trochu zastaralé. Po knížce jsem sáhla kvůli jejímu tématu - knihy - ale musela jsem se vyloženě nutit, abych to dočetla (knihu jsem rozečetla už před rokem asi do půlky, a až teď ji tedy trošku se skřípěním zubů dočetla, poté, co mi tu dlouho jenom ležela). Tipy na různé knihy, které hlavní hrdinka dává, nejdou moc do hloubky, oceňuju ale aspoň seznam zmíněných knih na konci. Celkově jsem ale z téhle knížky moc radost neměla.

katerina28349
katerina28349
22.05.2022 5 z 5

Knížka se mi líbila hlavní hrdinka Natálie má malé knihkupectví v malém městečku na jihu Francie. Natálie čtivě vypráví v každé kapitole o jednom svém zákazníkovy v knihkupectví, který ji zaujme svým výběrem literatury a svým životním osudem. Knížka je fajn oddechová v zajímavém prostředím o zajímavých lidech, které spojuje láska ke knížkám.

Amneris
Amneris
15.03.2022 3 z 5

Knížka se mi líbila názvem a hlavně tím, že se děj odehrává ve Francii. Oceňuji nápad, kdy je každá kapitola věnována jednomu zákazníkovi a jeho příběhu. Akorát mě mrzí, že příběhy byly dost natažené, styl psaní autora mi moc nesedl. Na konci bylo fajn shrnutí doporučených knih, které se během čtení příběhů objevují.

rakosnicek333
rakosnicek333
08.03.2022 2 z 5

Hlavní hrdinka mi byla strašně nesympatická. Tipy na zajímavé knížky, i když ne všechny jsou přeloženy do češtiny.
2,5*

Mermaida
Mermaida
22.02.2022 3 z 5

Příjemná kniha, která se hezky četla, a která měla v sobě hodně zajímavých myšlenek. Vypravěčkou je majitelka knihkupectví, která nám představuje pár svých stálých návštěvníků knihkupectví, které nějakým způsobem ovlivnily její život, nebo ona ovlivnila ten jejich...

kamca4151
kamca4151
04.02.2022 4 z 5

Ke knize jsem se nechala nalákat v rámci čtenářské výzvy a vůbec nelituji. Jedná se o soubor povídek, příběhů lidí, kteří si nechávají poradit s výběrem knih a na oplátku vyprávějí své příběhy ženě, která opustila profesorské místo, aby si koupila knihkupectví.

Žena je to asi jako každá jiná, s kterou se ztotožní spousta dalších. Má své neduhy a často přemýšlí o svém životě- vztahu s dcerou, manželem, vztahu k cestování a výstupu z komfortní zóny. Často mi v něčem připomínala mojí babičku, potom mojí kamarádku a potom taky sama sebe.

Kniha se ubírá spíše filosofickým směrem a zamyšlením. Žádná obrovská zápletka, ale příběhy hezky plynou a já osobně měla pocit, že jsem díky nim trochu zpomalila. Velmi milé překvapení.

Verrrunka
Verrrunka
03.02.2022 3 z 5

No hele, čekala jsem asi něco trochu jiného.
Sice se to četlo moc hezky, ale celé to je tak nadupané motivačními řečmi, že jsem si skoro přišla jak v pubertě, když jsem četla Coelha.

Některé příběhy byly moc hezké, dojemné, citáty o knihách taky super, ale hlavní "hrdinka" mě tak neuvěřitelně vytáčela, že jsem chvílemi myslela, že to odložím...

Tak pokud chcete něco uklidňujícího bez velké akce, nechat si poradit, co máte dělat se životem, tady to je.
Každopádně nápad na knihkupectví, kde se potkávají různí lidé s různými životnímu příběhy je super.

pip11
pip11
01.02.2022 4 z 5

Příběh je vyprávěn lehkým a poklidným tempem a provází nás osudy některých pravidelných návštěvníků jednoho knihkupectví na malém francouzském městečku. Kniha je prolnuta víceméně filozofickými úvahami o životě, předkládanými formou titulů knih a dojmů z nich získaných. Bylo to milé a příjemné, byť poněkud rozvláčné.

tulipi
tulipi
29.01.2022 3 z 5

Knihu jsem dostala jako dárek a celkem mile mne překvapila. Její podtitul: "Řekni mi, co čteš, a já ti řeknu, kdo jsi.", trefně vystihuje ústřední myšlenku příběhu, která je jakousi osou spojující jednotlivé příběhy / kapitoly pojmenované podle lidí, kteří knihkupectví na Bylinkovém náměstí navštíví a seznámí se s jeho majitelkou Natálií.
Bonusem na závěr je seznam všech knih, které jsou v příběhu zmíněny, takže pokud vás některá zaujme a zapomenete si ji poznamenat, netřeba zoufat!

Gaboskaaa
Gaboskaaa
27.01.2022 3 z 5

Kniha povídek mě na začátku trochu překvapila. Ale vlastně mi povídkový styl vyhovoval. Hlavní hrdinka vypráví příběhy svých zákazníků, propojuje je s knižními tipy a osobním rozvojem, což na mě občas působilo krkolomně. Ale našla jsem v knize mnoho zajímavých myšlenek.

Bubo19
Bubo19
08.01.2022 3 z 5

Hlavní hrdinka se po odchodu dětí z domova rozhodne vyměnit Paříž za malebné historické městečko na jihu Francie. Na náměstí s krásným názvem objeví knihkupectví na prodej, koupí ho, vtiskne mu svůj osobitý charakter, a protože je profesorkou literatury, dokáže svým zákazníkům skvěle poradit. Do takového knihkupectví bych taky ráda chodila.
Kapitoly jsou věnované nejrůznějším návštěvníkům knihkupectví a jejich životům, takže kniha je pestrá a čte se pěkně. Jen mi přijde, že těch myšlenek o tom jak žít, jak vycházet s dětmi, rodiči, partnery a vůbec jak zacházet se svým životem, je tam strašně moc, až jsem měla chvílemi pocit, že nečtu odpočinkový román, ale knihu o osobním rozvoji.

"A nikdy nezapomínejte, že čtení knihy není povinnost, a že když ji po padesáti nudných stránkách odložíme, není to žádný prohřešek, ale nezbytnost!"
"Přijmout to, že existuje část mého života, kterou neovládám, je stejně důležité jako umět přeměnit svoji vůli v činy a dosáhnout toho, co opravdu chci."

slaska77
slaska77
08.01.2022 4 z 5

Tak předně, celkové téma o četbě, knihách a jejich vztahu k lidem, to je prostě úžasné. Mnoho hlubokých a obecně pravdivých myšlenek, takové pohlazení na duši. Na druhou stranu, forma povídek mi moc neseděla, knížka neměla ani moc velkou dynamiku, nebo vnitřní vývoj. Myšlenka tedy za 5, zpracování za 3, takže z toho mi vychází příjemné 4 hvězdičky.

alzbeta4340
alzbeta4340
01.01.2022 3 z 5

Jednotlivé kapitoly jsou spíš souborem povídek jen volně spojené osobou vypravěčky - majitelky knihkupectví. Každá kapitola se tak týká jednoho pravidelného zákazníka. Místy jsem měla pocit, že čtu filozofickou nebo sebe rozvojovou literaturu - a ne vždy to úplně zapadalo do děje. Osobně mi nevyhovovaly zkratkovitě popsané osudy jednotlivých postav, a tak i přestože filozofující koncept knihy je nosný a dobře vymyšlený, mám pocit, že kniha mohla být lepší.

PFP
PFP
26.12.2021 5 z 5

Tahle knížka byla moc milým překvapením. Lidské příběhy, podpora osobního rozvoje a hlavně úžasný seznam knížek na další čtení. Pravda vypravěčka občas působí trošku moc "učitelsky" - ale jako středoškolská učitelka na to má plné právo.

medlovice
medlovice
29.11.2021 5 z 5

Tato kniha mě dvakrát příjemně překvapila. Poprvé za to že má hezké ilustrace , které se vztahují přímo k ději. Knih s ilustracemi je málo. Podruhé mě překvapila lidskost , empatie a člověčenství a hlavně jak je tato kniha inteligentně napsána. Asi nejsou v edici 7lásky jen zamilované a romantické příběhy se štastným koncem. A tak jsem si při čtení poznamenávala názvy knih, které mě zaujaly a nevím o nich. Na konci je seznam, což je velmi nápomocné.

cukrovka
cukrovka
28.11.2021 3 z 5

Příjemně čtivá knížka. Není zde moc akčního děje. Je to spíš soubor povídek o několika obyvatelích malého francouzského městečka, které spojuje knihkupectví na Bylinkovém náměstí a jeho majitelka.

Nelička
Nelička
16.11.2021 1 z 5

To nebylo nic pro mě. Bez příběhu, bez zápletky, nuda.... :-(

Štítky knihy

naděje knihkupectví o knihách životní pohoda, hygge povídkové romány

Autorovy další knížky

Eric de Kermel
francouzská, 1963
2019  71%Knihkupectví na Bylinkovém náměstí
2023  0%Návrat do údolia rieky Clarée

Kniha Knihkupectví na Bylinkovém náměstí je v

Právě čtených3x
Přečtených322x
Čtenářské výzvě115x
Doporučených21x
Knihotéce208x
Chystám se číst198x
Chci si koupit26x
dalších seznamech7x