EvikU. EvikU. komentáře u knih

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

(SPOILER) Hezky nepřikrášleně napsané, vyprávěné malým Štěpánem. Smutné, někdo má život těžký už jako dítě. Rodiče se mu rozvedli, sestra se utopila, maminka onemocněla rakovinou, děda má stařeckou nemohoucnost. I jen jedno z toho by bylo až dost. Štěpán se ale díky tomu stává dříve vyspělý, zodpovědný, je "soběstačný".

Velmi silný příběh, hezky napsaný a čtivý. Doporučuji.

20.01.2022 5 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

(SPOILER) Kniha se mi líbila moc, opět do výzvy 10. Kniha jejíž název neobsahuje písmeno "a".

Poslouchala jsem audio knihu a byla jsem naplno v příběhu. Nosila jsem ji při všech svých činnostech s sebou, nechtěla jsem ani na chvíli to přerušit, tak moc jsem byla zvědavá, jak se to vše vyvine. Musím říct, že Brigit jsem odhadla už v první kapitole, měla jsem typ na ní, že jim chodí po bytě. Ale to ostatní, to jsem byla napnutá jak to rozmotají. Zvláštní, že pro nedostatek důkazů a dvou možných pachatelů prostě oba propustí a vražda není potrestána.

Závěr? Vyšinuté a manipulativní byly obě ženy, jak Karen tak Brigit. Docela dost by mě potěšil u této knihy další díl.... Po tom prohlášení na konci od Brigit. Doporučuji.

04.01.2022 5 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

(SPOILER) U mě je to stále na plný počet hvězd. Akorát mi tam tentokrát přišlo už moc vyšetřování. Které s spolu pak ve výsledku tvořili komplet. Ale opět je to velmi čtivě napsané. Kim mám opravdu ráda a knihy s ní se mi čtou jedním dechem. Co na tom, že občas je tam něco jasné.

SPOILER: viz scéna se Stacey jak si šla před budovu do křoví pro noťas. To jsem úplně viděla jak to dopadne. A zase Kim je ta která jediná je neohrožená. Tak asi musí být, když je šéfka. Super díl a já opět doporučuju.

01.12.2020 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

I u téhle knihy v sérii mi trvalo na začátku se pořádně začíst. Ale opravdu jen chvíli. A pak už to byla super jízda až do konce. Knihu jsem četla rychle, protože jsem ji stále brala do ruky. Kdybych mohla, tak si ji přivážu na krk, abych ji ani na chvíli neodložila.

SPOILER, SPOILER, SPOILER

Děsivé scény, děsivá kniha a přesto ji člověk hltá. A konec se mi docela líbil. Teda jako vlastně jsem Kimmi fandila. Ona byla prostě jen jako malá týraná a po tom co ji provedli její kamarádi.... No narušený byli všichni. Ale no líbilo se mi, že zachránila hlavní vyšetřovatelé a s nima se vyřídila po svém a skočila pod vlak. Jo ten konec byl velmi emotivní. Pravděpodobně jsem ani nedýchala. Tak už teď jsem zvědavá na další díly.

17.08.2020 5 z 5

Vodník Vodník Tereza Bartošová

(SPOILER) Vodník je taková poklidná česká detektivka s nádechem tajemna. I když každé dítě ví, že Vodníci nejsou, oběti jsou nalezené ve vodě u náhonu a smrdí bahnem. Čte se dobře a rychle, já mám tyhle české detektivky moc ráda. Líbí se mi vyšetřování, nejsou to žádní superhrdinové, které přemůžou pachatele holýma rukama a nejsou v ní potoky krve. Ani jedno totiž není nutné pro hezkou detektivku.

Akorát některé postavy mi přišli navíc, situace s primářem byla tak nějak navíc mi přišla. Hlavní vyšetřovatelé byli sympaťáci, Honza i Tomáš. Emu jsem si vyloženě zamilovala. Nedala se ničím odradit a pátrala na svou pěst po své ztracené kamarádce.

Prostředí Příbrami a okolí mi bylo milé. A z popisu na mě dýchla ponurá atmosféra opuštěného rybníku a starého mlýna ve mě vyvolávali příjemné mrazení v zádech. Rozhodně bych se hned po přečtení knihy nevydala na procházku lesem k rybníku.

Seděl mi příběh jako takový, líbil se mi styl psaní autorky, postupné vyšetřování, každý krůček popsaný, žádný šestý smysl nebo intuice, kdy čtenář neví, jak k tomu rozluštění případu došli. Kdo má rád české detektivky, bude spokojený.

19.03.2023 4 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Další z mnoha knih z válečné doby. Tentokrát ne přežívání v koncentráku, ale jak se žilo těm dalším obyčejným lidem v době války v Přerově a okolí.

Kniha mne velmi zasáhla, hlavnímu hrdinovi Petrovi jsem přála štěstí, Lotynce a Helence také. Prožívala jsem i rodinu Fáberových.

Krásný i když smutný příběh, je vidět, jak moc zasáhla i lidé, kteří nebyli nikde věznění nebo v boji. Je to zlo, které i pár týdnů po válce ještě doznívalo. Vojáci se mstili na Německých občanech, přestože s tím neměli co dělat, ženy, děti, staří lidé.

Uf, bravurně napsaný, moc se mi to líbilo, ale je mi úzko. Doporučuji, ale pak to bude chtít nějakou odlehčenou literaturu. :-)

27.05.2022 5 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Válku v koncentračních táborech přežili jen opravdu silné osobnosti. Mají můj hluboký obdiv, věřím, že jim nic jiného nezbývalo, žít ze dne na den, ale v tak příšerných podmínkách a bolestech a hladu, že to nepochopím, jak to dokázali.

Pan Eddie napsal knihu krásně. Nic nového jsem se moc nedozvěděla, protože už jsem četla spoustu knih o holocaustu. Ale každá kniha má trochu jiný příběh, každá mě velmi zasáhne a ptám se jako hlavní hrdina Proč? Jak může jeden člověk druhému dělat takové věci?

Čtěme takové knihy, je to potřeba!!!

05.02.2022 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Vesnice je moje první kniha od autorky. Zajímavé je, že jsem začala od druhého dílu, což už se mi moc často nestává, protože se kouknu na databázi knih, ale vůbec ničemu mi to nevadilo.

Určitě se chystám na další díly s Adamem a Laurou. Mám další českou autorku, která mi moc sedla. Její styl psaní mě pohltil od začátku do konce. Postavy vyšetřovatelů sympaťáci, kteří mají své osobní problémy jako všichni.

Vyšetřování postupně plynulo a konec mě dostal. Jako už dlouho jsem nezůstala s pusou dokořán a tady v té knize se to stalo. Skvělý závěr. Kdybych neměla tolik knih v pořadí, jdu hned sehnat další díly.

Lauře nedělá dobře vyšetřovat případy dětí. Ale jednou to přijít muselo a zakousne se do toho s vervou. S Adamem jsou sehraná dvojka, jenže pak se Adam dozví utajenou věc z Lauřina života a parťáctví jde do kopru. Adam je právem ublížený a musí si to v hlavě srovnat.

Mám moc ráda, když je v knihách mezi vyšetřování vložený osobní život detektivů. Čtivě napsané, přečtené téměř na jeden zátah. Děkuji za skvělý čtenářský zážitek.

19.04.2024 5 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Knihu jsem přečetla ušima na procházkách za 3 dny. Přišla mi skvělá, čím dál víc se mi ty Hájíčkovy knihy líbí. Audio je krásně namluvené, zvukové kulisy mezi kapitolami je moc hezky provedené.

Zpět ke knize, kniha je velmi čtivá, téma zajímavé, nic nemůže sourozence více rozdělit než dědictví....

Otázka nespavosti je v knize také reálná a neshody v manželství vykreslené mezi Terezou a Zbyňkem věrohodné.

Asi nejvíc se mi na knize líbila ta opravdovost. Žádná pohádka, ale skutečný, nepřikrášlený život. Doporučuji.

30.04.2021 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Kniha mě úplně neuchvátila, ale 4 * si zaslouží, to zase jo. Nejdříve jsem se nemohla začíst. Vadila mi trochu ta mluva, ale po chvíli jsem se do díla ponořila, představila si tu dobu a byla to nádhera.

Nakonec jsem tedy byla spokojená. A bylo to moc milé čtení mezi thrillery. Díky za Čtenářskou výzvu. :-)

07.02.2021 4 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Tak tenhle díl já nemám co napsat. Tak hrozně moc mě bavil. Chybí mi hvězdy navíc. To je prostě písmenková nádhera. Jsem napnutá jak kšandy. Skvěle promyšlené. Vrah mě nenapadl ani vzdáleně. Fakt super. A líbí se mi docela i dvě linky vyšetřování. Stace s Dawsonem jsou také skvělý. Je vidět, že už je to sedmý díl. Už je to prostě pecka. A já musím doporučit!!!

03.12.2020 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

(SPOILER) Knihu jsem četla jedním dechem. Byla děsně napínavá, líbily se mi i promluvy na záznamník od Bena své ženě.

SPOILER: Úplný konec byl krásný. Akorát mě ke konci dostalo, že ta jeho žena je mrtvá a ten dům co pro ní postavil a pro dvojčata jsou vlastně náhrobky. To mě rozsekalo.

Jinak knihu všemi 10 doporučuji.

03.07.2020 5 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

(SPOILER) Dočetla jsem večer. Ještě i ráno sbírám tu a tam části svého těla a dávám je dohromady, protože kniha mě naprosto rozsekala na malé části. Tak dokonale se vžít do hlavní hrdinky se mi už dlouho nestalo. A to se mi domácí násilí neděje. Jak to ta Collen jenom dělá, každá její kniha mne pohltí.

Já jsem chápala i to, jak je Lily zmatená, že opravdu neví, jestli ho opustit nebo ne. Bezvadně vysvětlené, vždycky jsem si říkala, že by mi stačilo, aby mě zmlátil nebo jinak ublížil jednou a šla bych od něj. Vůbec jsem si neuvědomila, že je tam i láska a hezké okamžiky, které mohou odrazovat odejít. Člověk chce věřit tomu lepšímu, pak i to když tam jsou děti, jestli je sama uživím.

Kniha mi prostě ukázala spoustu faktorů jak to je a místy mi bylo líto i Ryleho a jeho sestry a PÁNI, dávám 2x 5 * a DOPORUČUJI.

19.07.2021 5 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

(SPOILER) U mě jsou knihy Kim Stoneová na 5 hvězd. Ohromně se mi líbí jak je kniha napsána. Je napínavá, čtivá, zajímavá. Líbí se mi jak se zase trochu posunula postava Kim. Že se dokázala postavit Alex a svý mámě. Opravdu doporučuju.

16.11.2020 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Nádherná kniha. Körnerova je prostě Körnerová. Pro mě záruka dobrého a kvalitního čtení. Co na tom, že příběh sám o sobě je smutný, tíživý, je takový jaké to za války bylo. Bylo zajímavé nahlédnout do začátku 2 světové války kdy němci zabrali pohraničí a češi vyhnali v noci ven. V zimě. Jděte kam chcete..oproti Vyhnání Gerty od K. Tučkové. Postupně si skládám nelehkou dobu díky skvělým spisovatelkám. Kniha je čtivá, stránky ubíhali jedna za druhou. Zase přečteno za 2 večery. Určitě doporučuji.

28.02.2020 5 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Po takhle silným příběhu vždy sedím a musím ho do sebe pořádně vstřebat. Při jejím čtení jsem zapomínala jíst, pít i chodit na záchod. Ba si myslím, že jsem místy ani nedýchala.

Styl psaní, samotný příběh, jeho vyjádření, to vše mě velmi zasáhlo. To, že na každého někde čeká někdo pro koho stojí za to žít. A není tím myšleno jen partnerský vztah. V tomto románu na sebe čekaly dvě osamělé ženy různého věku.

Každá si prožila své trápení, měla své křivdy a bolesti. Potkaly se úplně náhodou a prožily spolu několik týdnů. Aniž by se jedna druhé na něco vyptávaly. Jenom byly. Jenom žily. A rozumněly si beze slov. Sand proto, že jsou obě rozbité

Dýchla na mě atmosféra vesnice, dozrávání, práce okolo toho. Je to dřina, zároveň u toho člověk vyčistí hlavu a práce je za ním opravdu vidět. Příroda, zahrada hrušní, vinice, kostel.

Nejvíce mě bolelo, že si obě prošly nepochopením v rodině. Liss o generaci starší žena je ve výsledku víc mámou a přítelkyní pro Sally než kdy byla pro Sally její vlastní máma.

Bolest, kterou si v sobě nesou je tak velká, že když se pak ocitnou bez sebe, nejde už žít. Je ještě něco pro co žít? Vždycky je nějaký důvod, jen ho zlomení lidé už někdy nevidíToto je jedna z knih, kterou budu všem doporučovat a nutit je, si ji přečíst

10.08.2023 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Mně přijde, že je tohle nejpovedenější kniha od Hartla. Až teda na jednu scénu s Renatou (kdo četl ví) si dle mého mohl odpustit a škoda, že těch osudových žen měl až tolik, ale někdy to tak asi je. Někdy zaviní rozchod on, někdy ona a někdy prostě jen okolnosti a práce.

Jinak kniha se čte sama a rychle a já si u ní odpočinula. Prostě takový život, někdy dole, jindy nahoře a uvěřitelný příběh. Za to mám Patrika ráda, knihu doporučuji.

24.03.2022 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Za mě je tahle série detektivek nebo lépe i detektivních thrillerů opravdu čtivá. Slabý je jen první díl. Určitě se k ní jednou vrátím. Harryho jsem si oblíbila i s jeho chybami. Nikdo nejsme bez viny. Kniha byla opět moc čtivá.

SPOILER:
Tentokrát mě autor nenachytal ani s tím, že bych si myslela, že vrah Ráchel by byl Harry. Přijde mi jako rovnej, férovej chlap, který by vraždu Ráchel provést nemohl. A kdyby to tak opravdu bylo, tak by mě JO NESBØ ale fakt naštval. :-). I když do jeho přítele kriminalisty bych to taky neřekla. A konec je teda parádně otevřený.. takže já myslím, že si všichni můžeme počkat na 13 díl? No vrátka jsou k tomu otevřená. :-)

03.06.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Mě ty její knihy moc baví. Zase mě kniha úplně pohltila. Musela jsem číst, abych věděla jak to bude dál. A to i přesto, že rozumem jsem si zdůvodnila, že bych měla jít spát. Nešla odložit. Kniha u které člověk obětuje svůj spánek je hodnocení samo za sebe. Skvěle napsaný a všem doporučuji.

10.06.2019 5 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Byla to paráda, mám ráda hlavolamy v detektivkách či v thrilerech. A také mám moc ráda spravedlivé chlápky, kteří se do případu zakousnou dokud ho nevyřeší a nepotrestají zlo jak se patří. Konec byl skvělý, celá kniha promyšlená do posledního detailu, škoda jen že to tak není vždy i v reálu, spousta zla se děje mezi bohatýma zrůdama, které mají peníze na úplatek pro kdekoho.

Takže taková pohádka pro ty, co mají rádi detektivky.

21.03.2022 5 z 5