Evar88 Evar88 komentáře u knih

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Podle názvu knihy jsem usoudila, že se bude jednat o příběh obyčejných lidí z počátku 19. století, kteří si k bohyním chodili pro léčivé byliny, rady, kouzla a zaříkadla. Dostala jsem však něco jiného - děj ze 2. pol. 20. století, ale o to zajímavější! Společně s Dorou jsem rozplétala složitou síť rodinných a příbuzenských vztahů bohyní ze Žítkové. Našla jsem nejen lidovou magii, ale i temnou stránku těchto žen. Poznala, s jakými problémy se musely potýkat. Ať už se jednalo o potírání čarodějnictví katolickou církví, snahu zneužít vědění nacistickou mocí, nebo zakázat jejich léčitelské praktiky lidově demokratickým režimem. Nejedná se o román v pravém slova smyslu, ale o Dořino pátrání po tajemství tety-bohyně, které vyústí v nečekaný konec. Kniha je čtivá, zajímavá, někdy hodně temná, ale rozhodně stojí za přečtení.

28.01.2021 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Bílá Voda není žádná románová jednohubka, ale poctivá česká literatura. Pokud se knihu teprve chystáte číst, rozhodně počítejte s tím, že ji nezhltnete za jeden víkend, ale budete se prokousávat slušnou diplomovou prací. Autorka zde střídá několik literárních stylů (románové vyprávění, archiválie, dopisy, deníky,...), dvě časové roviny a zajímavě proplétá osudy jednotlivých postav. Na mě kniha působila až moc těžkopádně a překombinovaně. Pokaždé, když jsem se k ní vrátila, jsem měla problém se znovu začíst. Na druhou stranu se mi líbilo téma o potírání (nejen) ženských řádů v éře socialismu, o víře v dobro, zlo a zázraky, o zrovnoprávnění mužů a žen v církevní hierarchii, o pátrání po pravdě a smyslu bytí... Pro náročné čtenáře perfektní volba, pro většinu čtenářské veřejnosti asi mírné zklamání. Knize by rozhodně prospělo stylové odlehčení a zkrácení alespoň o třetinu.

06.12.2022 3 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Bolestné! Nesmírně bolestné čtení! O to víc, dá-li si ho člověk do souvislosti s aktuálním děním. Ani jedna postava v knize nezůstala války ušetřena a každé se, ať přímo nebo nepřímo, hluboce dotkla. Ani nevím, zda můžu napsat, že se mi kniha líbila. Omezím se pouze na vyjádření, že je napsaná o hodně lépe, než první díl, kde se vyskytovalo pár hluchých míst. Autorka si oblíbila psát téměř každý odstavec retrospektivním pohledem, což mi malinko vadilo. Ve výsledku však ve mně převládá prožitek z obsahu a nesmírná bezmoc jednotlivých hrdinů, kteří toužili (jako my všichni) po obyčejném životě.

27.02.2022 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Tohle je neskutečně silný příběh a já autorce děkuji, s jakým stylem se dokázala pustit do tématu poválečného života v tehdejším Československu. Stejně, jako spousta jiných lidí, touží i hlavní hrdinka Anna v roce 1946 po štěstí, které neváhá vykoupit tvrdou prací. Ač mladinká a neznalá místních poměrů, bere si za manžela cizího člověka, buduje rodinný podnik, stará se o děti, zákazníky a neváhá pomoci sousedům. Počínající nedorozumění mezi manželi je však jen začátkem tvrdé zkoušky osudu. Vlivem komunistického převratu přichází celá rodina o zázemí Heřmánkového údolí a stěhuje se do otřesných podmínek. Anna však jako lvice bojuje nejen za manžela, ale především za své děti. Ze všech sil se snaží odvrátit bídu, zimu, hlad i postupující manželovu nemoc... Příběh je neskutečně čtivý a realistický. Obdivuji všechny ženy, které si musely prožít válku a na jejím konci je opět čekal boj o holý život. Obě mé babičky mi vyprávěly, jaké to tehdy bylo - starost o děti, bydlení v jedné místnosti, chození pro vodu k obecní studni, praní prádla v potoce v každém ročním období, štípání dřeva a zatápění v kamnech, prakticky žádná mateřská dovolená, ale po skončení šestinedělí okamžitý nástup do práce, žádné sociální jistoty, zato péče o staré a nemocné příbuzné, kteří už se bez pomoci neobešli... Jsem opravdu vděčná, že žiji ve 21. století!

03.02.2021 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Citlivě napsaný příběh, ve kterém autorka líčí veškeré útrapy lidí na vozíku, stejně tak lidí, kterým jejich osud není lhostejný. Zatímco Will je člověk, který měl v životě téměř vše a o všechno přišel. Louisa je typ, který se teprve hledá a objevuje své možnosti. Oba spojila děsivá tragédie, která jim však paradoxně dovolila nalézt sílu a lásku. Knížka je napsaná nesmírně čtivě a ze všech stran nahlíží na otázky života a smrti, vlastní hodnoty a smyslu bytí.

06.08.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Příběhy ,,obyčejných" lidí na pozadí velkých dějin rozhodně nejsou lehkým čtením. Obdivuji autorčinu snahu přiblížit těžký úděl havířů, jejich manželek a dětí, kteří se potýkali s bídou, válkou a nepřízní osudu do vědomí dnešních čtenářů. Při čtení knihy jsem se bála o horníky, nastupující na další šichtu, plakala nad údělem malého Ludwika i ovdovělé Barbory, doufala s Barkou v dobré zprávy, přála klid všem lidem v období války i ve sporu o Těšínsko. Šikmý kostel je poctivá práce a troufám si ji přiřadit k dílům Kateřiny Tučkové nebo Aleny Mornštajnové. Nicméně obě zmíněné autorky jsou pro mě stále lepší, co se čtivosti a vtažení do děje týče.

Edit: Napadá mě srovnání s knihou Tomáše Bandžucha - Dlouhý krok do tmy. Velice podobné, ač z jiného kraje. Stejné historické pozadí, stejný podtext, srovnatelný styl. Přesto je tato kniha téměř neznámá a Šikmý kostel se stal bestsellerem. Zajímavé, co dokáže marketing.

08.02.2022 4 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Perfektní prázdninové čtení! Jsem moc ráda, že jsem si ,,Pláž v Chorvatsku" nechala na léto, protože krásně vykresluje pohodovou atmosféru přímořské dovolené. Spolu s hlavními hrdiny jsem si vychutnávala šampaňské na luxusní jachtě, vydatné ranní snídaně, koupání v azurovém moři, procházky po klidných městěčkách i ruch tržiště, návštěvy taveren, sluníčko a vlahé letní večery. Chemie mezi hlavními hrdiny byla skvělá a napětí dobře vystupňované. Neustále jsem měla pocit, že se nacházím po jejich boku na překrásné letní dovolené. ,,Pláž v Chorvatsku" řadím spolu s ,,Kavárnou v Kodani" na první příčky romantických útěků od Julie Caplin. Jednoduše skvělé!

25.06.2022 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Příjemná detektivka, která měla spád a četla se velmi dobře. Osobně mi moc nesedí severské krimi (po přečtení knih Larse Keplera a Stiega Larssona jsem na ně zanevřela) a jsem ráda, že mezi ně nemusím zařadit i Bryndzu. Samozřejmě bych vytkla pár maličkostí v ději, které byly buď nelogické, nebo by si jich všiml i laik, natož šéfinspektoři policie. Nicméně celkově se jedná o skvělé a napínavé čtení.

31.01.2023 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Konečně! Milé a pohodové romantické čtení, kde Vám jsou hlavní hrdinové od začátku sympatičtí a chovají se lidsky. Autorka přiměřeně dávkuje humor, chvíle napětí, jiskření mezi Katie a panem XY (do kterého bych se snad zamilovala i já), pohodovou atmosféru kavárny a hlavně krásy Kodaně, umocněné osobní vzpomínkou na tuto úžasnou evropskou metropoli. Po přečtení této knížky mám obrovskou chuť se tam vrátit a nechat se rozmazlovat pověstnou dánskou pohostinností.

03.01.2021 5 z 5

Prosím vás, sestřičko Prosím vás, sestřičko Hana Marie Körnerová (p)

Křehký příběh o složitosti lidských vztahů a o nelehkém životě v období normalizace. Mladá sestřička Sylvie během několika měsíců dospívá ve zralou ženu plnou odhodlání a bez zaváhání se pere se vším, co jí osud staví do cesty. Moc hezké čtení.

17.03.2022 4 z 5

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Postapokalyptická vize budoucnosti, kdy se mladí lidí musí vraždit v odporné reality show, aby připomněli a splatili přes 70 let starou vzpouru proti Kapitolu. Námět zní poněkud děsivě a jsem ráda, že se jedná pouze o fikci. Nicméně takové žánry v dnešní době čtenáře táhnou. Kniha je od začátku napínavá, nepředvídatelná a není v ní nouze o překvapivé zvraty. Hlavní hrdinka je trošku naivní a občas si sedí na vedení, takže máte chuť s ní zatřást, ale dobře zapadá do celkového pojetí knihy, která je mnohem lepší, než filmové zpracování. Jediné, co mi malinko vadí, je ono zaměření na náctileté čtenáře, které je v knizu trochu cítit. Jinak bych dala 5*, takto hodnotím jako lepší 4*.

19.12.2021 4 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

První díl Cizinky mám moc ráda, a to nejen proto, že miluji příběhy z prostředí Skotska. Autorka má vynikající schopnost popsat lidské pocity a emoce. Vztah mezi Claire a Jaimem musí zaujmout snad každého. Do toho život lidí v 18. století, jejich radosti i strasti a nakonec vcelku brutální závěr, který asi nikdo od tohoto žánru nečeká. Knihu jsem přečetla 2x, ale u dalších dílů dávám přednost seriálové verzi. Ne proto, že by knihy byly špatné, ale nemám ráda dlouhé ságy. Vždycky mě i přes svoji velkolepost přestanou bavit. A upřímně, na seriálového Jaimeho se kouká lépe, než na písmenka.

09.12.2021 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Z Aristokratky mám velmi rozporuplné pocity. Celá rodina ji miluje, já se nemohu zbavit dojmu, že čtu práci středoškolského studenta na téma ,,humor". Styl vyprávění je opravdu jednoduchý, téměř bezduchý a snaha vykřesat z každé situace zábavnou scénku nebo vtip, působí po pár stránkách neskonale křečovitě. Nicméně, když se nad celou knihou trochu povznesete, zjistíte, že se jedná o takovou mdlou jednohubku, u které párkrát pozvednete koutky úst. Ideální četba pokud si zrovna připadáte trochu otupěle.

01.12.2021 2 z 5

Pojízdný krámek snů Pojízdný krámek snů Jenny Colgan

Tohle bylo hrozně příjemné a milé čtení. Podle anotace a obálky jsem se domnívala, že se bude jednat o další bezduchý román z červené knihovny, opak je ale pravdou. Hlavní hrdinka je sympatická mladá žena, která má své strachy, starosti, sny i touhy a když se ocitne ve slepé uličce, pokusí se znovu postavit na vlastní nohy. Moc se mi líbilo zasazení děje do prostředí Skotska a vylíčení tamějších mužů, kteří se stále chovají jako muži. Po přečtení knížky mám chuť zabalit kufry a koupit letenku směr Edinburgh.

04.11.2021 4 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Tahle knížka ze série romantických útěků se mi moc líbila. Přijde mi, že Julie Caplin píše vždy jednu knihu lepší, další horší, a pak zase zvedne laťku výš. Irsko jsem si příjemně užila. Sice je děj opět naprosto předvídatelný, ale nikdo z nás od takového románu nečeká nic převratného. Hlavní hrdinka byla celkem fajn, po Conorovi bych též skočila... Co bych malinko vytkla je neustále se opakující gastronomické okénko, kdy všichni ,,óchají" a ,,áchají" nad vším, co vezmou do úst. Začíná to být trochu otravné.

29.11.2023 4 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Irma, Edita, Magda, Kristýna. Čtyři ženy jejichž osudy se zajímavě propojily víc, než by se na začátku knihy zdálo. Hlavním tématem je, jak už název napovídá, nelehký život nemanželských dětí a jejich ,,rodičů" na pozadí první poloviny 20. století. Autorka opět ukázala skvělý vypravěčský styl, neotřelé téma a nadnesla spoustu úvah a otázek, zda je pátrání po skutečných rodičích tou správnou volbou v životě dospívajícího člověka.

12.03.2022 4 z 5

Bohužel, tento díl se mi líbil ze všech nejméně. Autor chtěl nejspíš vybočit ze zajetých kolejí, což mělo za následek překombinovaný děj bez špetky humoru.

01.02.2022 1 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Brilantní zakončení celé série Hunger Games! Ačkoli musím konstatovat, že první část knihy se mi ze všech dílů líbila nejméně. Jako by autorka najednou nevěděla kudy se má kniha ubírat dál. Trochu mi pak (jako ženě) chyběla i nějaká hlubší vztahová linka. Trojúhelník mezi Katniss, Peetou a Hurikánem měl ohromný potenciál, který však vyšuměl do ztracena. Hlavní hrdinka se chovala jako kus ledu, bez ohledu na její pocity z předchozího dílu. Mého oblíbeného Peety mi tak bylo neskutečně líto. Stejně jako dalších postav, které v knize zahynuly. I tak oceňuji snahu spisovatelky popsat obrovské utrpení přeživších, kteří se po prožitých hrůzách snažily navrátit zpět k normálnímu životu. Za mě jedna z nejlepších sci-fi sérií vůbec.

03.01.2022 4 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Na výlet do Švýcarska jsem se moc těšila, ale na knize mi bohužel něco vadilo. První část byla hodně ,,přitažená za vlasy" a degradovala hlavní hrdinku na kolosální blbku, což se (naštěstí) neslučovalo s dalšími kapitolami. I když důvod, pro který neustále odmítala svůj protějšek byl také hodný poklepání na čelo. Naopak musím opět vyzdvihnout nádherný popis švýcarské krajiny, zasněžených horských vesniček, lyžařských podmínek a místních gastronomických specialit. Ačkoliv i těch bylo místy až přespříliš. Krásný exkurz do země helvétského kříže s poněkud kostrbatou dějovou linkou.

09.01.2023 3 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Další příjemné počtení ze série romantických útěků. Ačkoliv musím přiznat, že mě tento díl zaujal o něco méně, než předchozí. Pravděpodobně z toho důvodu, že mi je japonská kultura velmi vzdálená. Přesto se jedná o velmi milý exkurz do tohoto ostrovního státu. Tradičně předvídatelný děj mi opět vůbec nevadil. Hlavní hrdinka byla hodně nejistá a zakomplexovaná, přesto si šla hrdě za svým. Její protějšek zase floutek znuděný životem. Nicméně chemie mezi nimi fungovala dobře, knížka se hezky četla a odreagovala mě od každodenních starostí. Stále se těším na další díly.

01.09.2022 4 z 5