eliska2126 eliska2126 komentáře u knih

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Tak si můžu odškrtnout další rereading klasiky, kterou jsem četla k maturitě a tak se mi líbila, že jsem se rozhodla pořídit si ji domů.

Určitě bych Zkrocení zlé ženy označila jako skvělou knihu, pokud chcete se Shakespearem začít. Jazyk je sice trochu starší a to je zřejmě důvod, proč se to nečte úplně rychle, ale tempo vyrovnává fakt, že se jedná o scénář k divadelní hře.

Prostředí tady sice není moc popsané, ale ta atmosféra Itálie z knížky přímo čiší.

Postav je tu celkem hodně, ale ty hlavní (Petruccio a Kateřina) jsem si během čtení oblíbila.

Nejtemnější část lesa Nejtemnější část lesa Holly Black

Tak jsem se konečně po všech zkouškách dostala k sepsání recenze na Nejtemnější část lesa od Holly Black, kterou určitě většina z vás zná jako autorku série Krutý princ. Možná někdo z vás ale neví, že tahle kniha vyšla už před sérií Krutý princ a tohle je jen nové vydání. A musím říct, že možná, kdybych to četla před Krutým princem, tak by se mi to líbilo nejspíš víc.

Anotace zněla opravdu skvěle. V lese ve skleněné rakvi leží rohatý chlapec a potom, co se probudí, se začnou dít zvláštní věci. Prostředí knížky se mi opravdu líbilo. Taky se mi líbilo, že autorka zasadila magické prvky do vcelku normálního moderního městečka. I většina postav se mi líbila, kromě hlavní hrdinky. A tady začínal můj problém. Její chování mi občas přišlo prostě otravné, Hazel občas prostě myslela jen sama na sebe a bylo jí jedno, jaký to bude mít dopad na okolí. To samé Hazelina hlavní dějová linka. Myšlenka dobrá, ale myslím, že to mělo větší potenciál.

Knížka je nicméně dobře napsaná, hezky se to čte a děj plyne. Takže to hodnotím jako nadprůměrné čtení a doporučuju všem fanouškům vílího světa a fantasy.

Čtyři mrtvé královny Čtyři mrtvé královny Astrid Scholte

Tak z téhle knížky jsem trochu rozpolcená. Teď po dočtení si říkám, že byla fakt dobrá, ale během čtení jsem kolikrát neměla potřebu po knize sáhnout - hlavně tedy ze začátku. Začátek knížky byl totiž pomalejší. Poznáváme svět a postavy. Svět se mi tu opravdu líbil. Byl originální a opravdu propracovaný. Také oceňuju spojení fantasy a detektivky. Na to, že detektivní příběhy mě moc nebaví, tak tohle bylo zajímavé.

Asi do půlky knihy jsem ale měla problém zorientovat se, jak jdou kapitoly po sobě, nebo jak to já sebe navazuje. Nedávalo mi to moc smysl. Naštěstí se to pak celé spojilo a vše jsem pochopila. Přiznám se, že až do konce jsme opravdu netušila, kdo by mohl být vrah královen. Nakonec mě odhalení opravdu překvapilo. Měla jsem své podezřelé, ale tohle mě nenapadlo.

Četlo se to dobře a celkově bych to zhodnotila jako dobrou fantasy detektivku.

Taky jsem si vzpomněla, že tenkrát, když o ní mluvila @penny_and_books, tak zmínila stránky, na kterých ji Dana věc naštvala a nelíbila se ji. Já si je tenkrát poznačila a netrpělivě jsem čekala, co to bude a můžu říct, že jsme byla taky pěkně naštvaná a vůbec mi to do knížky nesedlo.

16.12.2021 3 z 5

Tak jsem se taky pustila do této doplňkové knihy k úžasné sérii Krutý princ.
Tato knížka obsahuje krátké příběhy, které jsou doplněny krásnými ilustracemi. Dozvídáme se o Cardanově minulosti a díky tomu jsem pochopila, proč se v celé sérii choval tak, jak se choval. Dozvídáme se něco i o tom, proč mu tam strašně vadila Jude a proč se nakonec rozhodl všemi a vším opovrhovat. Příběhy jsou skvěle a čtivě napsané. A jak už jsem psala, tak ilustrace jsou opravdu krásné.
Bylo super moct se vrátit zpět do Elfhame.

Zachraň mě Zachraň mě Mona Kasten

Tak a konečně jsme se dočkali nové série od mojí milované Mony Kasten. Přiznám se, že hned, jak jsem viděla, tak jsem věděla, že ji musím přečíst (aniž bych věděla o čem bude).
Jak jsem ale zjistila, že to budou hlavní hrdinové mladší, než jsem byla u Mony zvyklá, trošku jsem se lekla. Bála jsem se, že se mi to nebude líbit a že to bude takové "dětské". Ale díky bohu Mona to opět dokázala! ️
Tato kniha je vlastně Slow Burn romance, takže jsem věděla, že začátek bude pomalejší a hodně se mi líbilo, že v první půlce knihy poznáváme postavy a hlavně jejich myšlenky. Jednu z hlavních postav Ruby jsem si hrozně zamilovala. Její organizovanost mi dost připomínala mě (taky jsem bez svého diáře dost ztracená a vše potřebuju mít naplánované). Za to Jamese jsem v jednu chvíli milovala a v další chvíli bych mu nejradši pleskla. Prostředí nové školy Maxton Hall plně zbohatlických dětí mi dost připomínalo školy z Papírové Princezny nebo Elitního klubu králů a to se mi opravdu líbilo, ale je pravda, že to nebylo tak přátelské prostředí jako Woodshillská univerzita.
Jako páru jsem Jamesovi a Ruby opravdu fandila. Druhá poloviny knihy byla přece jen akčnější a strašně jsem doufala, že to mezi nimi dobře dopadne.

Rudá galerie Rudá galerie Tiffany Reisz

Tak k téhle knize jsem se hodně dlouho rozmyslela, co vlastně napsat. Ale přiznám se, že stále nevím.
Šla jsem do toho s tím, že většina recenzí byla dost negativních a dejme tomu, že se moc nepletly.
Abych nezačala jen tím negativním, tak musím přiznat, že to bylo čtivé jako blázen. I námět se mi zdál celkem dobrý, ale provedení už bylo horší. Hlavní hrdinka mi přišla totálně hloupá. Jako souhlasit, že s někým budu spát skoro poprvé, co ho uvidím? Tohle celé se mi jen potvrdilo na konci (kdo četl tak ví). Mona absolutně nepřemýšlí nad tím, co dělá, nebo co by měla udělat. Se vším hned souhlasí a je ji jedno, že daného týpka vidí poprvé v životě. Malcolm byl takový ten typický chlap v tomhle typu knih. Vnímala jsem ho určitě pozitivněji než Monu.
Děj tam nebyl skoro žádný. Popis toho, co spolu Mona a Malcolm mi přišel občas přitažený za vlasy. Docela to jelo už do fantastična a přišlo mi spíš, že hlavní hrdinka je na nějakých drogách či co.
Nejsem žádná puťka, co by při sexuálních scénách zakrývala oči a knihu zaklapla, ale tohle bylo moc už i na mě.
Celé bych to označila jako slátaninu. Konec a to, co se vyklubalo z Malcolma mě v tomhle označení jen utvrdilo.

16.12.2021 2 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Tuhle knížku ani moc nevím, jak hodnotit. Přišlo mi, že je spíš plná myšlenek, ale děje tam moc nebylo. Neskutečně mě vytáčela lord Henry a jeho neustálé průpovídky o ženách a manželství. Chápu, že to patřilo k té době, ale i tak jsem se přes to nedokázala přenést.
Jsem toho názoru, že každý by si měl přečíst tuto knihu, ale vím, že ne každému se bude líbit. Na druhou stranu si myslím, že si z ní každý aspoň něco odnese.

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Listopád byla moje druhá kniha od autorky. První jsem četla Hanu a z té jsem šla do kolen, proto byla očekávání u Listopádu tak veliká. Pomohly tomu zřejmě i pochvalné recenze, které se na mě valily snad ze všech stran.
A já vám nevím. Hana se mi asi líbila přece jen o ždibec víc.
Ale teď k Listopádu. Byla jsem velice zvědavá na celou knihu, protože jsem ještě nikdy nečetla nic z alternativní historie (co by se stalo, kdyby to tehdy dopadlo tak a tak). Paní Mornštajnová je skvělá spisovatelka. Její styl psaní mi sedí a její knihy jsou plynulé. Časové přeskoky zvládla hezky a neměla jsem problém se orientovat v jakém čase se zrovna nacházím. Bavil mě i kontrast mezi dvěma hlavními linkami, které jsme sledovali. Na jedné straně Maja, která se proti režimu postaví a chce lepší svět, na druhé straně Magda, dítě, které je typickým výplodem režimu, které mu bezmezně věří a také věří, že stát dělá vše pro lepší svět. Obě postavy měly svůj charakter a bavilo mě sledovat jejich myšlení.
Atmosféra je v Listopádu velice specifická. Už dlouho jsem nečetla knihu, ze které by mi bylo po dočtení tak těžko a smutno. Je to velice ponuré a tíživé.
Po dočtení knihy jsem si uvědomila, že svoboda není samozřejmostí a i když je to v naší zemi bohužel s politikou takové, jaké je, vždy může být hůř a takový život, jaký nám představila Alena Mornštajnová v Listopádu, by nechtěl žít snad nikdo z nás...

Tulení Tulení Catana Chetwynd

Tohle byla skvělá oddechovka. Já tyhle komiksové stripy prostě miluju a vždycky si "čtení" užiju. Kresba je opravdu povedená a v mnoha situacích jsem se viděla (taky jsem půlku komiksu naposílala příteli ). Momenty v Tulení jsou roztomilé a klidně bych knížku měla o pár stránek delší.

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Laura Kneidl

Tak a mám za sebou maraton obou dílů téhle série. První díl se mi líbil moc, i když jsem se ze začátku nemohla moc začíst. Jakmile skončil, hned jsem musela pokračovat druhým dílem. A asi teda patřím k menšině, ale mě se druhý díl líbil dokonce ještě víc, než první. Možná to bylo tím, že jsem byla už zvyklá na styl autorčina psaní a neměla jsem problém se začíst hned od začátku.
Postavy jsem si hrozně oblíbila a konečně jsme se tady taky dostali k zaporákovi celé série. Také se nám tady odhaluje Sagina minulost a poznáváme, proč přesně se potýká s problémy, které v knize řeší. Určitě bych ocenila víc knih, kdy se hlavní hrdina/hrdinka vypořádává s nějakým druhem psychické poruchy jako tomu bylo tady.
Kniha byla za mě skvělým pokračováním dobře rozjetého prvního dílu. Místy jsem se culila nad tím, jak to bylo hezké a místy se zase smála, protože to bylo vtipné (hlavně opilý Luca)
S koncem jsem byla spokojená, jako snad ještě nikdy v žádné jiné knize. Přesně takhle jsem si to přála, aby to skončilo. Doufám, že se v budoucnu dočkáme i dalších knih s příběhy o dalších postavách této série. Byla bych určitě pro příběh s April.
Jediné, co mi dost vadilo, byl občas překlad... Kdo v dnešní době používá "na každý pád" nebo "koupelnový plášť"? Občas mi to fakt přišlo, že to překládal, někdo kdo používá nějaký zastaralý styl češtiny nebo vůbec neumí pracovat se slovy. A zrovna u téhle knížky mi to přišla jako škoda.

Nedotýkej se mě Nedotýkej se mě Laura Kneidl

Na tuhle knížku jsem se chystala opravdu dlouho. Je pro všechny fanoušky Mony Kasten, mezi které se já řadím určitě.
Přiznám se, že jsme s knížkou zpočátku trochu bojovala. Začátek mi přišel lehce zdlouhavý a nemohla jsem se začíst. Jak jsem ale v knize postupovala dál a dál, postavy mi přirostly k srdci a nemohla jsem se od děje odtrhnout. Luca i Sage jsou skvělými hrdiny. Nedotýkej se mě je jedna z mála knih,některá se potýká s tématem obtěžování a důsledky, se kterými se musí oběť potýkat. Po skončení prvního dílu ještě stále nevíme, co se Sage vlastně stalo (ze začátku knihy vlastně ani nevíme, kdo ji to udělal), ale hrozně mě bavilo to pomalu odtajňovat a doufám, že se v druhém díle dozvíme celou pravdu.
Další postava, kterou jsem si dost oblíbila byla April, tu prostě musíte milovat, i kdybyste nechtěli.
Jediné, co mi dost vadilo, byly nečekané časové skoky. Docela bych ocenila, kdyby byl vynechán aspoň řádek nebo něco, protože čtete o něčem a na dalším řádku jste třeba o několik hodin dál a než vám to dojde, musíte se vrátit a přečíst to znovu.
Takže za mě určitě doporučuju všem fanouškům romantiky, ale nemůžete od toho čekat něco přelomového, co vám změní život.

S láskou tě nenávidím S láskou tě nenávidím Jo Watson

Tahle autorka si u mě získává čím dál tím víc místa ️. Tohle je už druhá kniha a zase jsem nadšená. Mám tě ráda, nemám tě ráda jsem četla už před nějakou dobou a taky pecka.
Jako první bych na téhle knize vypíchla, že se odehrává v Johannesburgu, což je město v Jihoafrické republice. Ještě nikdy jsem nečetla knihu, která by byla vsazena právě sem. Většinou jsou to profláknutá města jako New York, Londýn apod. Ale tohle mi přijde opravdu originální. Další věci, co oceňuju je humor. Tohle není jen další romantická kniha do tuctu, ale hodně jsem se u ní i nasmála. Příběh Bena a Sery mě opravdu bavil. Nenudila jsem se a přišlo mi, že se pořád něco děje. Sera byla skvělá hrdinka. Byla vtipná, troufalá a taky pěkně paličatá. Ben byl take vtipný a jak se ukáže, oba hrdinové mají své kostlivce ve skříni.
Dokonce i nečekaně zvraty tu najdete. Je to skvělá oddechovka, u které se budeme smát, ale i culit a skvěle si u ní odpočinete. Takže za mě skvělá kniha v rámci romantických příběhů a určitě se těším na další knihu autorky.

16.12.2021 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Tak mám tu pro vás doporučení na jednu klasika. Tato kniha je na hodně školách i součástí povinné četby. Já osobně nesnáším, když mi někdo diktuje, co musím teď číst. Tuhle knížku jsem poprvé četla před pár lety k maturitě a byla to jedna z mála knih, která mi nevadila, ba dokonce se mi líbila.
Za mě je tohle dílo prostě geniální. Orwell zde krásné popsal, jak nenápadně a plíživě se může do společnosti dostat totalitní režim. Postavy, byť jsou to zvířata, jsou skvělé vykreslena, každé zvíře má svůj osobitý charakter. V druhé polovině knihy provázel čtení hlavně vztek. Byla jsem tak naštvaná na prasata, která si upravovala pravidla podle toho, jak se jim to hodilo. Jak bylo popsáno v knize "Všechna zvířata jsou si rovná, ale některá jsou si rovnější."
Za mě velké doporučení, je to prostě geniální kniha a jestli máte možnost si ji přečíst, ať už v rámci přípravy na maturitu nebo jen tak, jděte do ní!

Šepot mrtvých Šepot mrtvých Amo Jones

Tak jo, poslední příspěvek z této série (aspoň pro tuhle chvíli ) a teď vám s tím dám zase na chvíli pokoj.
Toto je už v pořadí třetí díl Elitního klubu králů a přesně, jak jsem psala v předešlých příspěvcích a je to k této sérii známo podobné jako u Papírové princezny, buď ji milujete nebo nenávidíte. A já se stále řadím do skupiny, která téhle sérii naprosto propadla. Ano, není to nějaký výkvět literatury, ale občas ráda sáhnu po knize, u které si jen odpočinu a není náročná. A tahle to přesně splňuje.
V tomhle díle se postavy konečně nějak vyvinuly. Madison už není tolik ta naivní husička, která si nechá vše líbit a Bishop už není takový buran a konečně ukazuje, co pro něj Madison vlastně znamená. Daemon nám to tady celkem pěkně zamíchal a musím říct, že v jedné chvíli mě totálně zmátl a já absolutně nechápala, co se vlastně v knize děje. No pak jsem samozřejmě čučela s otevřenou pusou, protože jsem to nečekala.
Na další dva díly se chystám, mají vyprávět o Nateovi a Tillie. Určitě je plánuju pořídit v brzké době, ale zatím vám můžu Elitní klub králů jedině doporučit!

Polámaná loutka Polámaná loutka Amo Jones

Tak jo, mám za sebou už i druhý díl Elitního klubu králů. A stále mě to baví ️.
Odhalujeme tady další a další tajemství okolo klubu králů. Objevuje se zde i nová postava, o které upřímně nevím, co si mám myslet a nemám ani tušení, jak dějem ještě zamíchá.
Madisonina neúcta k sobě samé mě stále vytáčí, ale už to v tomhle díle není tak hrozně. A co se Bishopa týče, tak konečně se tady ukazuje i trochu v jiném světle a ne jen jako sadomaso vůdce králů.
Stále mi tam nesedí moc ten věk hlavní hrdinky. Mě se tohle stát v 17, tak mě asi švihne.
Dneska se vrhnu na další díl Šepot mrtvých a těším se moc!
Takže za mě doporučuju, hlavně těm, kterým se líbila Papírová princezna a chtějí něco podobného a nebude jim vadit, že je to trochu drsnější.

Stříbrná labuť Stříbrná labuť Amo Jones

Do téhle knížky jsem šla na doporučení @denny.little ️ máme dost podobný vkus, takže tohle byla sázka na jistotu.
Tahle série se dost podobá Papírové princezně, ale je o dost drsnější a temnější. A přesně jak napsala Denča, platí jako u Papírové princezny, že ji buď milujete a nebo nesnášíte. A já se stejně jako PP přidávám do první skupiny. Fakt mě to chytlo!
Ta atmosféra byla super, králové takový typičtí bad boys, ale je pravda, že jsem měla chuť jim občas fláknout, páč za jejich chování by ode mě několikrát za knihu schytali dělo . Madison byla dobrá hlavní hrdinka, jen mě občas štvala její naivita a to, jak si nechala vše líbit a pak dělala, že se nic nestalo.
Jediné co, tak mi tam moc nesedí věk hrdinů. Jako tohle dělat všechno v 17 letech?
Myšlenka knihy je zajímavá a jsem opravdu zvědavá, jaká tajemství ohledně klubu králů odhalím v dalším díle.

Chobotnice Chobotnice Paulina Świst

Tak tohle byla skvělá jízda! Přiznám se, že tohle bylo moje první setkání s autorkou, páč jsem někde četla, že tuhle sérii můžu číst i samostatně (asi spíš ne, páč na začátku jsem byla lehce zmatená, ale to byla moje chyba ). První díl jsem si stejně pořídila. Ale teď už k hodnocení Chobotnice.
Strašně se mi líbilo prostředí knihy. Ještě nikdy jsem nečetla knihu z právnického prostředí. Styl psaní Pauliny je hodně čtivý.
Hlavní postavu Lilku jsem si dost oblíbila. Působila na mě jako ostřílená žena, co si nenechá nic líbit. Jen mi přišla občas lehce naivní, co se týkalo důvěry chlapům. Druhý hlavní hrdina Michal mě dost bavil. Byl to takový ten drsňák vtipálek, upřímný a šel do všeho po hlavě. Co chvíli jsem se bála, že bude zbytek knížky bez Michala.
Romantická linka, kterou tu sledujeme, je dobře zpracovaná, mezi Michalem a Lilkou to jiskřilo a věřila jsem jim to. Taky jsem se bála milostných scén, kterých je zde docela dost. Ale byly napsány uvěřitelně.
Kniha není dělená do kapitol, ale do "paragrafů" (dejme tomu?). Tyto části mají kolikrát jen tři čtyři stránky, takže se to četli rychle. Navíc se střídají pohledy obou hlavních hrdinů, takže máme pohled obou stran. To taky cením. Příběh je celkově nabitý akci a párkrát jsme nad zvraty seděla s otevřenou pusou a nechápala, co se vlastně stalo.
Takže za mě rozhodně doporučuju!

16.12.2021 5 z 5

Pravda o zázracích Pravda o zázracích Atticus (p)

U tohohle si vždycky hezky odpočinu. Je to prostě nádhera, ať už grafické provedení, fotky, tak i verše. Líbilo se mi, že se zde rozebírá i jiná témata, než láska, ale máte tu i dobrodružství, cestování apod. Já jinak poezii nečtu, ale od Atticuse si přečtu asi všechno. Takže za mě, určitě velké doporučení!

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Určitě jste tuhle knihu zaregistrovali (nebo aspoň seriál z produkce Netflixu). Před pár dny, když vyšla, se kolem ní strhl naprostý hype a všichni ji četli. Já viděla seriál teda už na začátku roku a přiznám se, že když jsem viděla původní obálku, tak jsem se do knížek vůbec pustit nechtěla. Pak ale naštěstí vyšla tahle krásná seriálové obálka a díky bohu za ty dary.
Každopádně teď už k samotné knize. Mě se teda seriál naprosto líbil a od knihy jsem očekávala něco dost podobného, co se dělo právě v seriálu. Ale ono chyba lávky, že? Kniha má sice ústřední téma stejné, ale dost věcí se od seriálu také liší. A je strašná škoda, že hodně vtipných momentů z knihy právě v seriálu nebylo. Rozhodně tu ale nechci spadnout k nějakému srovnávání.
U téhle knížky si skvěle odpočinete. Milovala jsem tu anglikánskou atmosféru 19. století, co v knížce byla. Postavy jsou skvělé. V poslední třetině tak trochu #dramaqueen, ale jinak byly vtipné. Hlavně důvtip Daphne se mi moc líbil. Příběh má spád, já osobně jsem se nenudila a je to čtivé jako blázen.
Takže pokud hledáte knihu, u které prostě vypnete a nebudete muset o ničem přemýšlet, tak je tato kniha přesně pro vás.

Setkání stínů Setkání stínů Victoria Schwab

Většinou se říká, že druhé díky jsou slabší, než první a u Setkání stínů to bohužel platí. Z prvního dílu Temnější tvář magie jsem byla naprosto nadšená. Zamilovala jsem si svět, Kella i Lilu. Ale v tomhle díle se prostě nic nedělo. Ale jakože skoro vůbec. Kniha má něco málo přes 470 stránek a 3/4 knihy se připravujeme na jednu událost. Žádná akce, jen furt nějaké přípravy.
Samotná akce nastává až v posledních třech kapitolách, kdy už teda probíhá událost, na kterou jsme se celou knihu chystali, takže jsem konečně dostala to, co jsem čekala. Až na to, že v poslední čtvrtině knihy je to jaksi málo a čekala jsem od toho takovou skvělost jako byl první díl.
Postavy byly ze začátku taky takové nijaké, pak se to naštěstí teda nějak rozjelo. Přibyla nám tady jedna nová a to Alucard Emery a ten byl příjemné zpestření. Zajímal mě jeho původ, jeho charakter, no prostě si mě získal.
Každopádně tento díl skončil dost dobře, takže do dalšího se určo pustím. Jen si asi dám chvilku zase pauzu.