eliska2126 eliska2126 komentáře u knih

Já a ty, navždy Já a ty, navždy Jo Watson

Na knihy této autorky jsem narazila asi před dvěma lety jen tak náhodou. Nikdy jsem o ní neslyšela, ale zkusila jsem a díky tomu mám autorku teď mezi svými knižními stálicemi. Po jejích knihách sahám vždy, když si chci odpočinout a nic jiného než krásný romantický příběh od toho nečekám. A ani Já a ty, navždy mě nezklamalo. ️
Tentokrát sledujeme spisovatelku Beccu, která po úspěšném bestselleru neví, co by napsala. Jak je u Jo zvykem, i Becca je strašný poděs. Je šílená a je ochotna pro novou knihu udělat cokoliv, díky čemuž se dostává kolikrát do vtipných situací.
No a pak tu máme Mikea. Už od začátku je jasné, že ti dva skončí spolu. Mike je přesně prototyp chlapa, kterého si každá žena přeje mít. Je starostlivý, hodný, čestný a dobře vypadá. Taky je to policista, takže kdo má slabost i pro uniformy, tak tady je to jasný .

Kniha se čte opravdu dobře, autorka dokáže každé postavě vdechnout život a to samé městečku, ve kterém se děj odehrává. Všechna místa mají takovou zvláštní hezkou a útulnou atmosféru. Nápad mi přijde originální. Vepsat příběh do příběhu pomocí dopisů bylo zajímavé. Užívala jsem si jak příběh Becci a Mikea, tak E a A z dopisů.

Za mě krásný romantický příběh, u kterého si nejen odpočinete, ale i se zasmějete. A kdo ještě nečetla Jo Watson, tak to koukejte honem rychle napravit!

08.03.2022 5 z 5

Láska po mexicku Láska po mexicku Ivana Ondriová

V knize sledujeme Karolínu, která utekla před dnem svého otce - medicínou - do Ameriky. Pracuje v bistru, kde se seznamuje s Miguelem, o kterém nám nezapomene desetkrát říct, jak moc je mexický. Jenže z původní lásky se stane kniha plná násilí.

Karolína mě vytáčela už od první stránky. Tohle je snad kniha s nejhorší hlavní hrdinkou, kterou jsem kdy četla. Byla naivní, dětinská a řešila blbosti. Nedala si poradit o kamarádů a pak se hrozně divila, co se dělo.
Miguel byl kretén už od začátku. V životě bych si s takovým chlapem nezačala. Tam bylo tolik varovných signálu, že se divím, že na to Karolína vůbec skočila.
Dalšími postavami byly Karolíniny rodiče. Nastává tady takové to typické klišé. Matka hodná, otec nasupený, protože ho dcera zklamala a nesplnila jeho sen.
A poslední postavou je tu Kristián. Doktor, kterého jsem snad jediného v knize měla ráda a nechtěla ho něčím přetáhnout po hlavě.

Děj je velice primitivní, přišlo mi, že cokoliv špatného by vás napadlo, že se může stát, tak se prostě stalo. Autorka píše dost jednoduše, občas mi přišlo, že jsou věty poskládané jak od nějakého dítěte. Ano, četlo se to rychle, což bych připsala jednoduchosti vět.

Takže za mě jedno velké NE. Byla jsem ráda, že to skončilo a kdyby to byla moje kniha, tak by pěkně letěla z okna. Obálka je mimochodem taky hrozná. Jediné, co oceňuji, je postava Kristiána.

08.03.2022 2 z 5

Ztracena v bílém šumu Ztracena v bílém šumu Javier Castillo

K ději vám toho prozradím jen velmi málo, protože vás nechci ochudit k všechny ty zvraty a tajemství, která odkryjete. V knize sledujeme manželskou dvojici Aarona a Grace s jejich dcerou Kierou. Začínáme na průvodu na Dej díkůvzdání, kde se sledem nějakých okolností Kiera prostě vypaří a zoufalí rodiče se obrací na policii, aby jim jejich dceru pomohli najít. A na dalších stranách odhalujeme, kam se Kiera ztratila a jestli ji ještě někdy rodiče uvidí.

Autor je neskutečný spisovatel. Kniha je velmi dobře napsaná, stránky mizí doslova pod rukama. Kapitoly jsou krátké, konci otevřeně a neskutečně se mi líbilo, že na začátku každé je citát.
Postavy jsou skvělé vykreslené, obzvlášť bych ráda vypíchla postavu Miren, novinářky, která se do příběhu také dostane. Tu jsem si opravdu oblíbila a její kapitoly mě bavily asi nejvíc.
Děj se odehrává v několika časových rovinách a zároveň je i z více pohledů. Tohle mi na začátku trochu vadilo, protože někde skončíte a pak musíte přečíst další dvě kapitoly, než pokračuje tamta, jenže zároveň ty dvě mezi tím končí taky napínavě, takže zase čekáte i na tamty dvě. No pořád mě to nutilo číst dál a dál a zároveň iritovalo, že hned nevím, co se stane.

Na závěr bych chtěla jen říct: TOHLE SI PROSTĚ PŘEČTĚTE! ️

08.03.2022 5 z 5

Muž a žena Muž a žena Michal Viewegh

(SPOILER) Už dlouho jsem chtěla splnit tenhle můj malý rest. Muž a žena mi v knihovně ležela už dlouho, tak jsem si řekla, proč se do ní nepustit teď. Filmy podle autorových knih se mi docela líbí (Účastníky zájezdu teda miluju!), takže od knih jsem očekávala humornou blbůstku, u které si odpočinu. Neodpočala jsem si vůbec. Spíš jsem vypínala všechny síly, abych knížkou nehodila o zeď.
Kniha obsahuje dvě novely. První Family Frost je novela o zkrachovalém restauratérovi, který absolutně nezvládá svůj život. Povídka ba úplně nemastná, neslaná, prostě taková nijaká. Bylo mi totálně jedno, co se stane nebo jak to bude pokračovat.
Druhá novela Čarodějka z Křemelky je ovšem mnohem výživnější. Bohužel opět ne v dobrém. Sledujeme zde Dominiku, krásnou ženu s brýlemi jako dno jogurtu, která umí číst myšlenky. Příběh skoro žádný, protože na každé druhé stránce se Dominika rozplývá nad svými prsy nebo zadkem a věřte mi, její míry 92-60-90 tam byly zmíněný tak často, že vám je řeknu, aj kdybyste mě o půlnoci vzbudili do smrti smrťoucí! Následující popisy budou SPOILER, protože vám potřebuju ukázat, jak moc stupidní hlavní hrdinka byla. Její manžel najde přilbu, která brání Dominice číst myšlenky. Dominika tvrdí, že jí absolutně nevadí, když ji občas bude nosit a že chlapeckého potřebu soukromí. Nicméně o pár stránek dál spustí Dominika takový hysterák, že co před ní tají, když tu blbou přilbu nosí. Dále se jí manžel zeptá, že co když ji bude ve snu nevěrný. Dominika odpovídá, že to se nepočítá, že za své sny nemůže. Opět o pár stránek dál totální hysterák a manžela budí se slovy vstávej ty prase, protože se mu zdálo o servirce z jejich svatby. Všichni si domyslíme, co se ve snu dělo, že... prostě totální hysterka. Manželství dospěje k rozvodu (ani se pánovi nedivíme) a u rozvodu mu Dominika říká, jak byl úžasný manžel a bla bla bla. Nicméně opět o pár stránek dál ho nazve neschopným kreténem a jede se dál. Sama sebe mimochodem většinu knihy nazývá sexbombou, protože MÍRY 92-60-90, že jo! Míry jsou nám připomínány tak často, že to skoro vypadá, že máme slepičí mozečky a nedokážeme si zapamatovat, jaká sexbomba vlastně naše hysterická hlavní hrdinka je.
Kromě tohohle všeho mi vadilo, že jsou skoro všichni oslovováni jen příjmením. Víme, že manžel byl Novák, že měla jakousi kámošku už ani nevím, jak se jmenovala, atd atd. Další, co jsem těžce vydýchávala bylo to, že nikdo nemá očividně nic lepšího na práci, než aby myslel na to, jak naši hlavní hysterku (pardon hrdinku) svlékla, omakává a souloží s ní... Protože vlastně 92-60-90!!!
Suma sumárum: tohle prostě nečtěte! Je to naprostá ztráta času, není to ani vtipné, ani logické.

08.03.2022 1 z 5

Vášeň Vášeň Geneva Lee

Tak jo, u téhle knížky půjdu asi proto proudu, protože já se zařadím do skupiny, která není knihou nijak pohoršena nebo by ji nazývala odpad. Sice to neznamená ani, že je to na 5⭐, ale co se dá dělat.

Když jsem tuhle knihu pořizovala v předobjednávce, ani by mě nenapadlo, že to hned na začátku schytá takové recenze. Proto jsem do toho šla s nulovým očekáváním, prodat se to dá přece vždycky. Hodně lidí psalo, že Vášeň je vlastně takový vykrádačka 50 odstínů šedi a právě proto se jim to nelíbilo. Víte, já Odstíny nečetla, ani to nemám v plánu, takže tohle přirovnání nemůžu úplně potvrdit ani vyvrátit. Ale já vám nevím, nic jsem od toho neočekávala a mně to prostě asi nějak sedlo na aktuální nálady.

Když se mrkneme na postavy, tak tu máme Claru, mladou dívku bohatých rodičů, která právě dodělala vysokou a chystá se do nové práce. A jako druhý charakter tu máme Alexandra, zpočátku tajemného chlápka, který stojí na párty kdesi na balkoně a přemýšlí, jak by odtama co nejrychleji zmizel. No jenže voilá, z Alexandra se nakonec vyklube rovnou britský princ a máme tu příběh. Uznávám, že postavy nemají nijakou hloubku, ale máme tu aspoň nějaká ta tajemství, která odhalujeme. S těmi se autorka vypořádala dobře.

Prostředí se mi taky líbilo. Sice autorka nemusela hned brát královského prince, stačil by i nějaký vévoda nebo prostě jen bohatý týpek, ale aspoň to bylo docela zajímavé.

Autorce se také určitě nedá upřít čtivost, s jakou je příběh psaný. Neměla jsem problém se začíst. Co mi ale opravdu vadilo a teď nevím, jestli to je chyba autorky (originál jsem nečetla) nebo překladatele, bylo časté opakování slov. Slovo číča (které jsem mimochodem měla zafixované jako označení kočky - zvířete) se tam objevilo tolikrát, že to pak už docela rušilo. Takových slov tam bylo víc, bohužel to kolikrát zkazilo celou scénu.

19.02.2022 4 z 5

Vězňova žena Vězňova žena Maggie Brookes

(SPOILER) Izzy mi přišla jako velice silná žena. Byla odhodlaná obětovat pro svou lásku k Billovi všechno. Jen si pojďme říct, že ve 20 letech, které jí tuším byly, ji nešla upřít jistá naivita, takže mi občas její myšlenkové pochody přišly maličko hloupé a sebestředné. Jen málokdo by ale vydržel jako ona. Doteď mi v hlavě uvízla jedna scéna v lomu, to jsem za Izzy i dýchala a přála si, ať se nestane to, k čemu se schylovalo.
No a Bill byl prostě britský voják k pohledání. Byl silný, odhodlaný, šikovný a obvykle přišel s nějakým nápadem, který jim pomohl přežít. Jen občas mu nedocházely věci tak, jak by asi měly, ale je to chlap, od těch se to asi ani neočekává.

Autorka píše opravdu dobře, jen mi chvíli trvalo se začíst a zvyknout si na její styl psaní. Pak jsem se ale do knihy ponořila a stránky mizely pod rukama. Příběh je opravdu dobře vystavěný a dává smysl. Nevšimla jsem si tam žádných nesmyslů, ani ničeho podobného. S postavami příběh prožíváte a přejete jim jen to dobré. S tím, v jakých podmínkách zajatci žili (jistě, že to nebylo tak hrozné jako knihy z konc. táborů), i tak si teď vážím každého sousta jídla. A opravdu oceňuji, že je kniha částečně zasazena do československého prostředí.

19.02.2022 4 z 5

Nymfomanka Nymfomanka Sonia Rosa

Kniha sleduje život Anity, která trpí hypersexualitou. Střídají se kapitoly přítomnosti a minulosti, takže víme, jak se Anita dostala tam, kde je teď.

Docela jsem se bála, že tam budou sáhodlouhé popisy toho, na čem je Anita závislá. Sexu je zde hodně, ale za mě je celkem decentně popsány jednou dvěma větami a dobré. Přece jen, kdyby měla autorka popisovat každou scénu nymfomanky, nedělala by nic jiného.

Když jsem knihu začínala, do první půlky jsem byla opravdu nadšená. Říkala jsem si, že je to něco úplně jiného, než jsem očekávala. Byla jsem přesvědčená, že je to moc dobře napsaný psychologický příběh o ženě, která se pere se svou závislostí. Anity mi bylo neskutečně líto. Přece jen, sváděla opravdu těžký boj. Jenže v druhé půlce se ve mně něco zlomilo. Kniha se začala točit v kruzích a Anita neustále opakovala stejné chyby. Vím, že taková závislost je, ale tady už mě to přestávalo bavit. Anita začala být totálně na zabití. Měla jsem jí opravdu plné zuby. Myslím, že si za všechno mohla sama. Měla několik příležitostí, kdy se objevil někdo opravdu slušný, s kým mohla začít nový život, ale Anita nee. Odehnala ho od sebe, protože už nevěřila na lásku a jediné, co chtěla, bylo vyslat se s nějakým vágusem za obchodem u popelnic. Z těchto scén mi bylo opravdu zle. Také se mi na Anitě nelíbilo, jak byla sobecká a bezohledná, co se týkalo ukojení její potřeby. Sváděla ženaté chlapy jako na běžícím pásu a přišlo mi úplně nereálné, že by se skoro každý chlap nechal takhle lehce svést. Anita měla v podstatě každého chlapa, na kterého hodila oko. Tomu jsem opravdu nevěřila.

Co bych ale opravdu vypíchla, byla čtivost knihy. Dlouho jsem nečetla knihu, kde by stránky takhle mizely pod rukama. Jen jsem nakoukla a mrknutím oka jsem prolétla 40 stránek.

Zastávám názor, že každá kniha má své čtenáře, takže někdo z knihy určitě nadšený byl, je a bude. Já to beru tak, že nápad byl opravdu dobrý, jen se mi v druhé polovině zprotivila hrdinka.

02.02.2022 3 z 5

Chaos v míru Chaos v míru Amo Jones

Knihy od Amo Jones, respektive Elitní klub králů je moje velké guilty pleasure. A jak už jsem se mnohokrát přesvědčila, tak autorčiny knihy buď milujete nebo nesnášíte. A já se i se začátkem nové série Půlnoční běsnění řadím stále k nadšencům.

V prvním díle sledujeme Dove, která to nemá v životě zrovna jednoduché. Přežívá, jak jen to jde, do toho ji ještě pronásleduje záhadný Stín. Když se jednoho večera Dove vydává z práce domů, je unesena a dostává se do Půlnočního běsnění a poznává záhadné Bratrstvo z Kizniče.
Tady bych to asi ukončila, protože když jsem četla oficiální anotaci (naštěstí až po dočtení), tak ta prozrazuje prakticky celou zápletku.

Dove jako postava dle mého lítala nahoru dolů. V jedné kapitole byla skvělá, fandila jsem jí, ale v další kapitole bych ji jednu střihla. Ano, neměla to v životě jednoduché, ale občas až zbytečně pokoušela osud, provokovala a její umíněnost neznala mezí.
Bratrstvo jako takové je obestřeno tajemstvím. Z bratrů mě nejvíc zajímal Kingston a Killian. Jsem zvědavá také až se v dalších dílech dozvím víc o Kyrinovi a Keatonovi. Ti tady moc prostoru nedostali, ale každý díl má být o jednom bratrovi.
I další vedlejší postavy jsem si oblíbila - třeba Delilu nebo Rose.

Jak už jsem psala nahoře, ne každému styl Amo sedne, protože je to kolikrát takový bizár a temná bláznivost, že to jen tak někdo nevymyslí. Ale já mám její styl psaní moc ráda, její příběhy jsou plné zvratů a napětí.

Takže za mě jedno velké doručení!

02.02.2022 5 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Tato kniha vypráví příběh Eddieho, který si prošel peklem a i přesto všechno se rozhodl, že se po zbytek života bude usmívat. Od téhle knihy jsem měla vysoká očekávání, ale že se naplní až tak moc, jsem nečekala.

Kniha je sice o holokaustu, ale nejen o tom, je plná optimismu, lásky a radosti ze života. Eddieho život nebyl jednoduchý, prošel si několika koncentračními tábory až skončil v tom úplně nejhorším, v Osvětimi. I tady ale dokázal najít něco, kvůli čemu chtěl přežít. Zvládl i pochod smrti a dokázal čelit nástrahám života po válce, kdy to pro nikoho nebylo snadné, ale lidé, kteří přežili koncentrační tábory, to měli ještě těžší. Eddie dokázal o této době vyprávět takovým způsobem, který mě úplně dostal. Nedokážu to ani slovy popsat, jak moc se mi tahle kniha dostala pod kůži. Plakala jsem, usmívala jsem se, trnula jsem hrůzou, aby mě Eddie v další chvilce uklidnil, že to bude dobré.

Neskutečná kniha, která mě svou laskavostí a syrovostí dostala. Doporučuju také kouknout na Eddieho řeč na TEDx.

02.02.2022 5 z 5

Hořím pro tebe Hořím pro tebe J. T. Geissinger

Na tuto knížku jsem slyšela samou chválu, takže má očekávání byla opravdu vysoká. V této knize sledujeme Biancu, která si právě splnila sen a otevřela si vlastní restauraci. Jaké je ale její překvapení, když do restaurace přijde ochutnat její menu postavené na bourbonu rodiny Bordeaux samotný Jackson Bourdeaux, kterému se říká Netvor. Tím se rozbíhá náš příběh.

Hlavní hrdinka Bianca je ostrá jako břitva a nepáře se ani s někým tak bohatým a vlivným jako je právě Jackson. Hodně mě bavila její drzost, na druhou stranu jsem ocenila, že se umělá postavit a bojovat za lidi, na kterých ji opravdu záleží. Naopak Jackson byl zpočátku opravdu Netvor. Jenže jak příběh postupuje, ukazují se důvody a musím říct, že autorka Jacksonovu minulost zpracovala opravdu dobře a uvěřitelně. Jackson je zvyklý, že je vždycky po jeho a ten naráz, když zjistí, že s Biancou to nebude tak lehké, byl opravdu vtipný. Navíc to není takový ten typický bad boháč, ale celou dobu jsem věděla, že je za tou jeho zamračeností a zádumčivostí něco víc.

Kniha se odehrává převážně v New Orleans. Prostředí je vykresleno opravdu dobře a ani v této knize autorka nemusela použít sáhodlouhé popisy, abyste se mohli přenést.

Kniha je napsána celkem jednoduše a je opravdu čtivá. Stránky mizí pod rukama. Mezi hlavními hrdiny to na jednu stranu hezky jiskří, na stranu druhou mezi sebou vedou vtipné slovní přestřelky. Najdeme zde i vážnější téma, které je za mě už teda trochu okoukané, to mu ale na vážnosti samozřejmě neubírá.

A já, jako milovnice vaření a pečení, jsem opravdu ocenila bonus, který autorka do knihy přidala, a to jsou recepty.

Za mě opravdu povedená kniha, není to jen taková ta typická eroromanťárna, ale myslím, že dostanete prostě něco víc. A skvěle se u toho pobavíte.

30.01.2022 5 z 5

Být s tebou Být s tebou Antonie Nováková

Po knihách na pointě pokukuju už docela dlouho, ale teprve tuto jsem se rozhodla opravdu podpořit a přispět na její vydání. Být s tebou vypráví příběh dvou mladých lidí - Vaji a Maddena. Sledujeme to, jak se sbližují a také odhalujeme jejich tajemství, protože oba mají pár velkých kostlivců ve skříni.

Přesně z anotace jsem čekala nějaký hezký romantický příběh, něco na způsob Mony Kasten nebo Laury Kneidl. Musím říct, že příběh by měl j potenciál, ale jejím největším problémem je rozsah. Knížka, nebo spíš knížečka, má pouhých 144 stránek. Během těchto 144 stran jsem si absolutně nestihla vytvořit k postavám jakýkoliv vztah. Madden mi byl sympatický, to ano, ale Vaja mě štvala a kolikrát jsem ji nechápala. Možná, kdyby autorka více rozpracovala Vajinu osobnost a dostal by se jí větší prostor, bylo by to lepší. Co se mi taky nezdálo, tak byla Maddenova skoro až posedlost Vajou. Jako opravdu pochybuju, že by se někdo chtěl potkat s někým, kdo mu nastříká do očí pepřák. Dalším problémem toho, že je kniha tak krátká, bylo to, že jsem vztahu mezi hlavními hrdiny prostě nevěřila, moc jsem nepobírala časově skoky, takže vůbec netuším, jak dlouho se hrdinové vlastně znali. V jednu chvíli jsme byli na stadionu, kde má Vaja s Maddenem rande a o řádek dál jsme se posunuli už po zápase někde na piknik.

Ocenila jsem ale vedlejší linky, které oba hrdinové řešili. Bylo zajímavé, jak autorka vtáhla do děje i trochu psychologické téma.

A mrzela mě ještě jedna věc, která s knihou nemá nic společného, ale přece jen ji zmíním (v hodnocení není zahrnuta). Chápu, že autorka pořádala soutěž, aby "natáhla" víc lidí, aby ji podpořilo. Co ale nechápu je, že když jsem se chtěla zapojit, autorka mi odepsala, že to je jen pro lidi, co si knihu koupí ten den. Sice šlo jen o blbou svíčku, ale vůči všem, kteří autorku podpořili už dříve, mi to přišlo nefér.

16.01.2022 3 z 5

Nevhodný návrh Nevhodný návrh Julia Quinn

U téhle knihy se přiznám, že se mi do ní moc nechtělo, protože mě Benedict nezaujal ani v seriálu, ani v předchozích dvou dílech. Navíc, když jsem začal číst a viděla jsem tam to popelkovské schéma, tam jsem si říkala: to nee, to nebude dobrý. Ale světe div se, líbilo se mi to strašně moc.
Benedicta jsem měla za nevýrazného bratra Bridgertona, přesně jak on sám sebe popisuje jako Bridgertona číslo 2. Jenže tady, když jsem ho více poznala, opravdu jsem si ho oblíbila. Překvapuje mě, jak Julia Quinn dokáže každého člena rodiny Bridgerton udělat unikátního. Co se týká Sophie, tak tu jsem podporovala od úplného začátku. Neměla to v životě jednoduché, ale prala se s tím vším opravdu statečně. Bavilo mě i to, že umělá být i hubatá a ne jen taková ta puťka, co drží pusu, když mluví s někým ze smetánky.
Prostředí Anglie na tom zbožňuju asi úplně nejvíc. Autorka dobře zvládá popisy prostředí. Docela tomu pomohl i seriál, který jsem viděla už asi milionkrát.
Já v sérii budu určitě pokračovat, už tu mám nachystaný příběh Colina, Eloise i Francesci.

15.01.2022 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

(SPOILER) Myslím, že toto dílo netřeba představovat. Kdyby se ale náhodou našel někdo, kdo vlastně vůbec neví, o čem Krysař je: Dyk z původní pověsti udělal trošku temnější romantický příběh. Do města Hameln při hází Krysař, aby město zbavil krys. Zde se zamiluje do krásné Agnes, která má ale jiného milence dlouhého Kristiána. Ve městě žije i rybář Sepp Jörgen, který na vše reaguje o den později. Krysař zbaví město krys, ale ne a ne dostat odměny od měšťanů. Také zjistí, že Agnes čeká dítě s jiným a rozhodne se pro pomstu.
To by byl ve stručnosti děj. Tuhle knihu jsem četla už po několikáté, shodou okolností jsem si ji vytáhla i u maturity a nemohla jsem být spokojenější. Na rozbor je to opravdu skvělá kniha. Co se týká postav, oblíbila jsem si Krysaře, Agnes a rybáře Seppa. Tím, že je to starší kniha (poprvé vyšla v roce 1915), tak jazyk je starší a ne tak čtivý, jak můžeme vidět u nynějších děl. Mně se to četlo ale dobře, není to žádná hrůza oproti některým jiným klasickým dílům. Jazyk je krásný a poetický. Celá novela působí romantickým, avšak temnějším dojmem. Celý průběh donutí k zamyšlení a to není příběh nikterak dlouhý.
Takže já vřele doporučuju nejen maturantům. Jedno z mála klasických děl, které se mi opravdu líbí a vím, že se k němu zase vrátím.

10.01.2022 4 z 5

Konflikt Konflikt Michaela Brnková

(SPOILER) Moje první pětihvězdičková kniha roku 2022! Totálně jsem tomuhle příběhu propadla. Nemůžu teda říct, že bych propadla Nerovi, ale o tom později.
Do této knížky jsem šla s tím, že je tady nějaké dohodnuté manželství, mafie, atd. Začala jsem číst a říkala si: "jojo, teď si vezme tady tu a odveze si ji domů a hotovo". Jenže tohle se absolutně nestalo. V knize byly zvraty, které jsem totálně neodhadla. Když jsem četla poslední kapitoly, tak jsem je hltala s otevřenou pusou a jen čekala, jak to celé dopadne.

Dalším důvodem, proč jsem si knížku oblíbila, byly postavy. Jak jsem už zmínila nahoře, s Nerem jsem měla na začátku malinkatý problém. Protože, když se nazval mafiánským sexy princem nebo co, tak mi obočí vyletělo teda pěkně vzhůru. Nicméně když jsem se příběhem pročítala, tak už o pár stránek dál jsem mu tu jeho egoistickou hlášku odpustila. Další skvělou postavou je Lisa. U jejich slovních přestřelek jsem se dost nasmála a dlouho jsem nečetla knihu, kde by to mezi hlavními hrdiny takhle jiskřilo.

Hodně jsem ocenila i okolí Itálie. Autorka dokázala skvělé vykreslit každé místo, aniž by ho musela sáhodlouze popisovat. Dokázala to, že jsem stála v podstatě hned vedle hrdinů.

Chvíli jsem si teda musela zvykat na to, že je to psané ve slovenštině (musela jsem si vyhledat překlad slova krajka, páč jsem tomu slovenskému vůbec nerozuměla ), ale úplně mi to vynahrazoval autorčin styl psaní. Ten mi sedl a užívala jsem si to. Knížku jsem přečetla na mé poměry dost rychle a dokonce jsem jednou četla i ráno (což se asi nikdy normálně nestalo).

Takže kdo máte rádi tento typ knížek, tak v rámci žánru, je tohle pro mě totální pecka a moc se těším i na další autorčiny knihy ze série Nekompromisní.

10.01.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

V Půlnoční knihovně sledujeme Noru, která se svým životem stále jen bojuje a nedaří se jí nic, na co sáhne. Po hrozné sérii událostí se Nora rozhodně, že už dál žít nechce a dostává se do Půlnoční knihovny. Každá kniha obsahuje jinou alternativu jejího života a Nora je může zkusit žít úplně všechny, dokud si nenajde ten "svůj skvělý život".

Tuhle knížku jsem dostala v balíčku z bookstormingu a když jsem ho rozbalila, tak jsem si říkala, jestli ji vůbec budu číst. Alternativní životy mě moc neberou. Nicméně pak se pustili do lákačky @tojsemja_kate @kate_valter @adampycha a hned jsem se do ní pustila. Tahle kniha je prostě nádherná. Je plná hlubokých myšlenek a má přesah.

Nora byla skvělá hlavní hrdinka. Na začátku mi ji bylo až líto, jak se jí život hroutí pod rukama, ale pak jsem s ní v knihovně netrpělivě objevovala jeden život za druhým. Bavili mě, jak si autor v každém životě pohrál i s životy vedlejších postav.
Styl psaní mi opravdu sedl, kniha má krátké kapitoly a je neuvěřitelně čtivá, takže stránky mizí hezky pod rukama.

Za mě jedno velké doporučení a doufám, že až kniha 7.2. vyjde, tak z ní budete nadšeni stejně jako já.

02.01.2022 5 z 5

Cizí dluh Cizí dluh Kinga Litkowiec

(SPOILER) V této knize sledujeme Jessicu, která zdědí dluh svého otce, na který samozřejmě nemá. Proto se rozhodne vyhledat chlapa, o kterém je známo, že nemá problém půjčit hromadu peněz s malým úrokem. Už v první kapitole zjistíme, že to je taky přesně ten chlap, kterému Jessičin otec dlužil peníze. Jessica má tak dvě možnosti, jak Liamovi dluh splatit. Buď zemře, nebo se mu plně oddá.
Když jsem začala číst Cizí dluh, tak jsem se maličko lekla, protože začátek mi hrozně připomněl Rudou galerii, což je za mě odpad odpadů a pěkný bizár. Nicméně tam za čtvrtinou knihy se něco změnilo a kniha mě začala docela bavit a neprotáčela jsem oči na každé druhé stránce.
Postava Jessici mi byla celkem sympatická už od začátku. Ocenila jsem, že se do "splácení dluhu" nevrhla s nadšením, ale bylo na ní vidět, že prostě jen nechce umřít. Za to Liama jsem měla už od začátku za pěkného kreténa. Bože, tak sebestředný, egoistický a výbušný chlap to byl. Jenže! Cca ve třetí třetině knihy, když nás konečně nechal nahlédnout do svého života a myšlenek, tak jsem to maličko přehodnotila. Všem nám je snad jasné, že tenhle vztah mezi Jessicou a Liamem nezůstane jen u splácení dluhu. A právě potom, když si Liam konečně začal připouštět, že Jessicu nebere stejně jako na začátku, ale že s city k ní musí bojovat, tak jsem na něj názor změnila.
Celá kniha se čte sama, autorčin styl je celkem jednoduchý, ale věty nejsou nijak osekané a holé. Prostředí i postavy autorka také popsala skvěle. Příběh se rozjel spíš tak v druhé polovině knihy.
Takže za mě lehčí nadprůměr a na další díl se určitě mrknu. Jen teda doufám, že obálka bude lepší, protože tohle fakt ne.

02.01.2022 4 z 5

Tuhle knížku bych, stejně jako první díl, označila za oddechovou jednohubku, u které se občas zasmějete a občas nebudete věřit vlastním očím, čeho všeho jsou lidé schopni. Nápad této knížky je originální, čte se to dobře, ale přišlo mi, že některé hlášky jsou podobné a dost se opakují.
I tak ale super, pokud chcete vypnout a u něčeho si odpočinout. Nic závratného ale nečekejte.

27.12.2021 4 z 5

Mimoňka Mimoňka Sarah Andersen

Komiksové stripy jsou přesně to, u čeho si odpočinu já. Neznám snad méně náročnou literaturu. Jedná se o jednostránkové kresby znázorňující nějakou výstižnou nebo vtipnou situaci. A tahle knížka jich je opravdu plná. Nemůžu se ale ubránit pocitu, že předchozí dílka byla nějakým způsobem lepší.

27.12.2021 4 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Pokud je nějaká klasika, kterou bych k maturitě učíte doporučila, tak je to právě Bílá nemoc od Karla Čapka. Narozdíl od jeho jiných děl jako RUR nebo Válka mloků, se to čte opravdu dobře, aspoň za mě.
Hlavních postav tu není moc, ale mají podivná jména, tak pozor ať se do nich nezamotáte.
Tohle je vlastně už moje druhé čtení tohoto díla a tentokrát je pro mě dílo až mrazivě aktuální. Nejde mi ani tak o válku, která v díle hraje velkou roli, jako spíš o postoj lidí vůči nové nemoci, která se vyskytla.
Víc už vám prozrazovat nebudu, protože knížka je opravdu útlá, má něco kolem 100 stránek, takže pro nestíhače těch 20 povinných knih k maturitě je to ideální a i na rozbor se to bude hodit. Samozřejmě doporučuju i všem ostatním, kteří si rádi přečtou nějakou tu starou dobrou klasiku.

18.12.2021 4 z 5

Láska a jiná vykolejení Láska a jiná vykolejení Leah Konen

Tak tohle byla roztomilost milost! Tento příběh jsem si šetřila na Vánoce, přestože se příběh odehrává jen v zimě. Příběh se mi líbil.
Ale mám dvě výtky. Občas mě vytáčela hlavní hrdinka, jako vážně dost. To jak se k Noahovi chovala občas bylo pěkné na kopačku. Hlavně teda v třetí třetině knihy. A druhá věc, kterou jsem moc nepobrala byla nelogičnost vzdálenosti, kterou řešili ke konci knihy. Napřed autorka píše, že do Hudsonu je to přes 100 kilometrů. O pár stránek dál už jen kolem 90, přestože jsou hrdinové na stejném místě. Na dalších stránkách už jen 80, páč zas přes 100. Nevim, jestli jsem si toho všimla jen já nebo co, ale tohle mě docela překvapilo.
Je to psané čtivě. Chtěla bych vyzdvihnout hlavně krátké kapitoly. První polovina byla pomalejší, ale druhou půlku jsem opravdu slupla jako malinu.
Takže za mě fajn zimní příběh, jen pár výtek.

16.12.2021 3 z 5