Vězňova žena

Izzy by si tolik přála vést poněkud zajímavější život, než jí nabízí středomoravská vesnice. A teď, za války, je to ještě mnohem horší. Samá dřina, žádná radost. Pak se ale najednou všechno změní: na jejich rodinný statek přijde vypomáhat skupina britských válečných zajatců. A jedním z nich je Bill. Po jejich setkání události naberou rychlý spád. Izzy a Bill se tajně vezmou a vydají se na útěk. Izzy je přestrojená za muže a působí tak věrohodně, že když je nakonec dopadnou nacisté, skončí spolu s Billem ve vojenském zajateckém táboře. Kdyby Němci přišli na to, že je Izzy žena, okamžitě ji zastřelí. Novomanželé se proto spojí s několika spoluvězni, a společně pak střeží Izzyino tajemství. Ne každý zajatec má ale dobré úmysly. A tak se Bill a Izzy každé ráno probouzejí s nejistotou, jestli se společně dočkají večera. Nebo konce války. Nebo šťastné budoucnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/446325/big_veznova-zena-TuM-446325.jpg 4.4152
Literatura světová, Pro ženy, Válečné

Vydáno: , Domino

The Prisoner's Wife, 2020

Kniha Vězňova žena

Lena79
24. listopadu

Některé situace popsané v knize mi přišly neskutečné (tím nepopírám, že se skutečně staly), ale přečetla jsem dost knih o holocaustu a koncentračních táborech, abych věděla, že o věcech, které se mi zdají sebevíc absurdní, nemám pochybovat. Ne v těchto příbězích. První třetina knihy naprosto skvělá, pak už to šlo trochu z kopce. Stále to samé, hlad, hlad, hlad. Ale přesně tohle byl jedním z hlavních témat koncentračních a zajateckých táborů. Jsem ráda, že zde byla zmíněna "Ženevská úmluva". Škoda jen, že se nepodařilo víc zjistit, jak manželé žili po válce. Snad měli šťastný život.

ivetdos
08. listopadu

Vězňova žena pro mě byla docela zklamání. Námět je naprosto famózní. Inspirované skutečnou událostí, potenciál obrovských, ale to zpracování?

Čtení odsýpá, jednoduché dialogy, žádné velké popisy, líbil se mi překlad dialogů mezi hlavními hrdiny (dorozumívání Brita s Češkou). Příběh mě i celkem bavil až asi do půlky, ale jinak vykreslení emocí strohé, plytké, hlavní hrdinka se chovala absurdně a nelogicky. Dokonce některé situace mi přišly nesmyslně přehnané, jako by autorka nebyla vypsaná a nějak to tam plácala. Těžko se mi kniha hodnotí.... nenadchne, neurazí

bábuška

Nevím, zda Izzy byla tak naivní nebo taková dobrodružná povaha, že jí nedošlo, co vše se může stát, když prosadí své přání odejít po krátké zamilovanosti s Billym do zajateckého tábora. Billy mi připadal v této roli přímo ve vleku své zamilovanosti, spíše hlouposti. Však si toho užili oba nadmíru, až mi jich bylo líto. Pobyt v zajateckém táboře nebyl o moc snažší než v táboře koncentračním. Zažili hladu a zimy, zvláště při pochodu na východ když se vyklízeli tábory. Co zajatců se už nevrátilo domů do své vlasti. Z Epilogu knihy opíšu pár slov, která by měla být ve všech knihách podobného zaměření i v mysli každého člověka žijícího na Zemi. " Ty kdo přežili, čeká spousta práce, znovu z trosek vystavět města a vesnice, napravit životy zpustošené žalem a odloučením, vybudovat nový, spravedlivější svět, kde chudí dostanou útulek a jídlo, kde tahle válka ukončí nesmyslné plenění jednou provždycky. "

Dendyna

U díla vyzdvihuji zejména autentičnost, autorka popsala přežívání v zajateckých táborech neuvěřitelně detailně, líbí se mi přerod hlavní postavy z naprosté naivity k rafinovanosti a duševní síle. Čtenář prožívá děj s hlavními postavami. Děkuji také za obeznámení se s pojmem " Ženevské úmluvy". Knihu dopoučuji

Viky007

Příběh byl rozhodně zajímavý a poutavě napsaný. Nevím, nakolik je vlastně pravdivý - sama autorka přiznala, že se pouze inspirovala něčím, co se doslechla - ale určitý reálný základ to má (hlavně atmosféra v táborech, pochod,...). Vztah Billa a Izabely mi přišel takový zvláštní, jako by zničehonic, nijak se nevyvíjel. Navíc Izabela byla zpočátku hrozně naivní, chvilkami až vyloženě blbá. Druhá polovina knihy je o poznání lepší, snad i díky ostatním vězňům, kteří pomáhali Izzy. Konec mi přišel trochu urychlený a je škoda, že jsme se nedozvěděli, co bylo se všemi po válce.

Takže abych to shrnula. Izzy a Bill mě až tak moc neuchvátili, ale celkově hodnotím knihu jako nadprůměrnou. Je to takový trochu jiný pohled na válku, než jak jsme zvyklí.

Leniii

Příběh o odvaze, lásce, přátelství. Mě kniha lákala především tím, že se jedná o skutečný příběh a že hlavní hrdinka je Češka. Líbí se mi i obálka knihy.

klarushka-1

Čtivá kniha psaná na základě skutečných událostí.

Kanimůra2

Mě nepřipadala první část tak romantická a sladká, jak psal někdo přede mnou. Já jsem měla především vztek na hlavní hrdinku, že smrtelně ohrozila životy mnoha lidí. Nakonec mě dostala její vytrvalost, statečnost a odvaha. Ještě víc mě zaujala poslední část. Vůbec jsem netušila, kolik bylo zajatých britských vojáků. Nevzpomínám si, že bych četla něco podobného. Silný a krásný příběh. Doporučuju.
Škoda konce, taky bych ráda věděla, jak příběh dopadne.