Zkrocení zlé ženy

Zkrocení zlé ženy

Zkrocení zlé ženy je jedna z nejhranějších, ale také nejkontroverznějších her Williama Shakespeara, neboť Petruchiovo „krocení“ Kateřiny je, jak bylo dobovým zvykem, neobyčejně brutální. Kateřina si však právě pro svou výmluvnost získává ve hře zcela výjimečné postavení. Její slovní půtky s Petruchiem připomínají neobyčejně prudký a agresivní slovní šerm, v němž se Kateřina Petruchiovi zcela vyrovná, dokonce ho mnohdy předčí. Právě tento její naostřený jazykový vtip propůjčuje hře neobyčejnou komediálnost a divadelní energii a ve svém účinku narušuje konvenční raně moderní představu mužské a ženské role....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/80_/80325/zkroceni-zle-zeny-80325.jpg 4.2713

The Taming of the Shrew (1594)

Literatura světová, Divadelní hry, Humor
Vydáno:, Atlantis

Natali692000

Pro mě zatím nejlepší dílo, jaké jsem od Shakespeara četla. Neskutečně humorná záležitost. Opravdu jsem se nasmála, doporučuju.

boxas

Poslouchala jsem jako rozhlasovou hru a díky skvělým hercům, jako je např. B. Herzánová jako Kateřina, jsem si to fakt užila. Doporučuji!

Marůš13

Do Shakespeare jsem se zamilovala při čtení jeho komedie Mnoho povyku pro nic, a tak jsem se dala do další jeho komedii. Příběh byl pěkný, ale měla jsem problém se vyznat v postavách, kdo si hraje na koho.

Blondebookdevil

Nejprve jsem měla problém se zorientovat v postavách, ale nakonec mě pobavila a líbila se víc než třeba Romeo a Julie. Za mě super.))

lenka9778

Nejlepší divadelní hr,a u které jsem se s partnerem nasmáli.

JIVaJaH

Kniha mě mile překvapila.

asodomkova

Upřímně kniha se mi velmi líbila, a celekm mile mě překvapila.

NiNo

V současné době už tak vtipná tahle komedie není. Dnes o ní řekneme jediné: je sexistická až to bolí. Jo, svět se za posledních 400 let dost změnil - podle mě k lepšímu.

speciale88

Shakespeare. Není co dodat. Super

Kuža007

Pět hvězd za to, že Petruchio zkrotil Kateřinu.

Babsie

Shakespeara jsem naposledy četla před dvěma lety. Myslela jsem, že když jsem starší a zkušenější třeba jeho styl konečně ocením. Bohužel, nic takového se nekonalo, překousávalo se mi přes to stejně špatně jako tenkrát přes Hamleta. Příběhy jsou to krásné, ale autorův styl mi nesedí, ač mě to mrzí, protože klasická díla mě obvykle baví. Ráda bych řekla, že je to tím, že drama v psané formě nemusím, ale nedávno jsem četla Čapkovo R. U. R. a přestože to nebyl můj šálek kávy, bylo to srozumitelné a čitelné, takže musím vinit autora. Kraťoučké, docela zábavné čtení mi nakonec zabralo čtyři dny. Přesto to nebyla špatná kniha a učitě je dobré si ji k všeobecnému přehledu přečíst (nebo si alespoň zajít do divadla).

annes

Viděla jsem film s Elizabet Taylor, který jsem si zamilovala a když ve čenářské výzvě bylo dílo před 1950, tak byla volba jasná a samozřejmě to stálo za to:-)

MidoriHotaru

Pěkná a zábavná komedie od Shakespeara. Při čtení jsem se bavila, ale někdy jsem stránku musela číst dvakrát, abych pochopila smysl textu. Ale to bude moje chyba. Na film Zkrocení zlé ženy jsem nekoukala tak nemůžu z hodnotit. Určitě bych šla na hru do divadla už jsem byla na muzikálu Romeo a Julie, ale Zkrocení zlé ženy by bylo lepší. :)

DK197

Shakespeare nezklamal a já se tentokrát fakt královsky bavila. :D Chtěla bych to vidět v divadle. :) Ale nevím, co by na to řekly feministky. :D

Babsy

Já mám prostě pro divadelní scénáře a hlavně pro Shakespeara slabost. Zkrocení zlé ženy byla moje první div.komedie a od té doby jsem jim v této formě prodala a neskutečně mě baví.

rarášek

Moje první komedie od Shakespeara. Velmi se mi líbila. :D

TerraNova
16.10.2017

Opět mě knížka od Williama Shakespeara nezklamala. Povedená, vtipná, čtivá. Postavy sympatické a výřečné (některé až moc, že Katko :D). Není nic, co bych vytkla. Alespoň teď čerstvě po dočtení ne. :)

BeyondHorizon
02.09.2017

Povinná školní četba, která mě bavila. Je to vůbec možné? Život je samé překvapení.
Dělám si srandu samozřejmě.
Ráda bych toto drama viděla v divadle, už jen kvůli Kateřině.
Hlavní myšlenkou má být narušení tehdejší představy o postavení ženy ve společnosti, ale ke konci si Katku Petruchio přece jen "zkrotí". Moc nevím, jak si to přebrat.

RudýOnkel
23.07.2017

Toto je komedie? Ne díky, nechci! Já mám svůj styl humoru - drsný, buranský, venkovský. Nestydím se ani přiznat, že se někdy směju v kolektivu přátel tak drsným vtipům, které by byly ve společnosti pozdvihly vlnu obří nevole. Jinak vcelku dobré drama a postavy jsou napsány libově

Příběh 6/10

Romance 6/10
Akce 5/10
Humor 6/10
Napětí 2/10

KaileyBlot
22.07.2017

Úžasné! Opravdu jsem ani nečekala, že by se mi to mohlo líbit, spíš že se to nebude dát číst, ale Shakespeare mě velmi překvapil! Bylo to vtipné, zajímavě zapletené a moc mě bavila ta hra se slovy. Složitější na tom bylo jen asi to, že tam vlastně někdo předstíral někoho jiného a než jsem se v tom konečně zorientovala byl konec - to je ale jen drobnost, která se nedokáže vyrovnat s mým nadšením, které z této hry mám. Rozhodně by mi nevadilo shlédnout Zkrocení zlé ženy v divadle, musí to být stejně krásné jako to číst.

essterkaa
03.07.2017

Dobrá kniha s vtipnými pasážemi. Krásné, jak si uměl Shakespeare pohrát se slovy.

Nita17
08.06.2017

Skvělý příběh, místy surový, ale vezměte-li do jaké doby byl dán, je to pochopitelné. Přesto je k pobavení, vášnivá válka pohlaví, všechno to špičkování, poučení o tehdejších hodnotách.
Dnešní Kateřina by kohokoliv rozcupovala:D a především autora :D

Denika
21.05.2017

Velké zklamání. Nudné a nesrozumitelné. Na knížku jsem se těšila hlavně kvůli filmu 10 důvodů proč tě nenávidím, který je volným zpracováním Shakespearova díla, ale tentokrát mě zklamal.

JakubiRa
14.02.2017

Doporučuji překlad Maritan Hilského.

izfnp
12.01.2017

Tak, ako nemusím shakespearovské drámy, tak milujem shakespearovské komédie. A táto ničím nezaostáva na zvyškom.

bakjo95
26.12.2016

Krátký, vtipný, ale vlastně o ničem. Na 120 stránek natažený příběh o umírňování drzé Kateřiny propojený s osudem její sestry. Takto vysoké hodnocení dávám jen kvůli humorným pasážím s Kateřinou, jinak samotný nápad za nic moc nestál, ale jakožto povinnou četbu jsem si to musel přečíst. 75%

sarekaslukova
24.11.2016

Hezky jsem se pobavila. Sice by mě trochu zajímalo co by se stalo kdyby Kateřině znova dovolil spát a jíst a koupil ji hezké šaty, jestli by opět se z ní nestala "saň".

Lenka1386
23.11.2016

Shakespeare je můj favorit. Celkově ale musím říct, že jeho tragédie mám radši než komedie. Ovšem z těch komedií je pro mě určitě nejvtipnější a nejzajímavější Zkrocení zlé ženy.

ZajDa37
14.11.2016

Zkrocení zlé ženy je notoricky známý příběh zkrocení zlé ženy, ale jenom málo lidí ví, že ten celý příběh Kateřiny a Petruchia je naroubován na mnohem neslavnější příběh dráteníka Kryštofa Šikulky. Slyšeli jste o něm? Že ne? A přitom však znáte to špičkování mezi hlavní dvojící.¨
Příběh Biancy a jejích nápadníků je jenom vedlejší větví, co zapadne vedle té velké války Kateřiny s Petruchiem. Shakespeare je totiž přetvořil v takovou hlavní dvojici klaunů, co hledají před slovní hříčky vzájemné urážení. Albee tu určitě bral inspiraci pro Kdo se bojí Virginie Woolfové?
A taky si jednu věc musíme přiznat, kdyby se Petruchio nesnížil k podpásovkám jako týrání hlady, tak by na plné čáře vyhrála Kateřina.
Dovolme si takovou hypotetickou poznámku: kdyby byly v 16. století feministky, pravděpodobně by Shakespeara upálily. A to by byla velká škoda.
Mimochodem, fandil jsem Kateřině.

"Když vás to mohlo napadnout, můžete zase hezky vypadnout."

kacaabba
29.10.2016