Zkrocení zlé ženy

Koupit

Zkrocení zlé ženy je jedna z nejhranějších, ale také nejkontroverznějších her Williama Shakespeara, neboť Petruchiovo „krocení“ Kateřiny je, jak bylo dobovým zvykem, neobyčejně brutální. Kateřina si však právě pro svou výmluvnost získává ve hře zcela výjimečné postavení. Její slovní půtky s Petruchiem připomínají neobyčejně prudký a agresivní slovní šerm, v němž se Kateřina Petruchiovi zcela vyrovná, dokonce ho mnohdy předčí. Právě tento její naostřený jazykový vtip propůjčuje hře neobyčejnou komediálnost a divadelní energii a ve svém účinku narušuje konvenční raně moderní představu mužské a ženské role....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/80325/zkroceni-zle-zeny-80325.jpg 4.11001
Literatura světová, Divadelní hry, Humor
Vydáno, Atlantis

The Taming of the Shrew, 1594

Kniha Zkrocení zlé ženy

Knihomollla

Hezký příběh, který se díky veršům i hezky čte.

Briv

Už před pár lety jsem se rozhodla, že si pročtu povinnou četbu, kterou jsem na střední škole docela zanedbala. Už jednou jsem měla Shakespearea doma, ale nějak na něj prostě nedošlo. Teď v době lockdownu na něj přišla znovu řada.
Kupodivu se mi to četlo celkem příjemně. No rozhovory (dá-li se to tak nazvat) mezi Kateřinou a Petruchiem jsou mazec :). Nevěděla jsem, že je to pojaté jako hra ve hře. Takže konečně splněno a jsem ráda, že jsem se do toho pustila. Věřím, že v divadle to musí být úplně jiný zážitek... Tak třeba někdy.

Es.

Těšila jsem se, až si tuhle hru přečtu, ale nakonec jsem docela zklamaná. Čekala jsem víc, občas byly monology vtipné, ale celkově mě to nebavilo.

tiajackey666

osobne som zástancom skor shakespearových tragédií než komédií, majú oveľa lepšiu výpovednú hodnotu a monológy sú oveľa pútavejšie a hlbokejšie.. táto komédia ma bohužiaľ veľmi nezaujala, radšej mám dvoch pánov z verony alebo ako sa vám páči

Calwen89

Takhle upřímně jsem se u knihy dlouho nezasmála. Miluju jeho styl psaní, jeho humor, jeho nadsázku. Katušky mi nakonec bylo i líto, ale jen trošku :D

Tyyynab

(+ SPOILER) Nemůžu si pomoct, ale mám dojem, že Shakespeare psal komedie jenom proto, aby se zavděčil prostému lidu a vydělal si nějaký ten peníz, aby pak mohl psát své geniální, a pro prostý lid tedy nevhodné tragédie. Ok, proč ne, i dnes se dobří herci živí hraním v Ordinacích a Ulicích... Ale proč se tedy dodnes tyto pitomoučké komedie hrají a opěvují? Jenom proto, že je napsal velký Shakespeare! Číst tuto hru bylo utrpení, vydržet se na ni v divadle dívat by bylo asi ještě horší. Hluboká myšlenka či zásah do srdce samozřejmě chybí. To, že hra pracuje s jistými stereotypy o ženách, ponechme době, ve které hra vznikla, s tím člověk nic nenadělá (a asi jsme to my a naše doba, co jest zdeformováno optikou genderových rovností a korektností). Ale i tak mi připadá hodně pitomoučké zkrotit ženu tím, že budu oblečený jako tajtrlík, že budu mluvit sprostě a nedám jí najíst... Přijde mi to jaksi prvoplánové a nepravděpodobné. A ještě hloupější mi přijde, že hlavním cílem má být žena, jež poslouchá jako pejsek, který na zavolání přiběhne. Ani "slovní šerm" Kateřiny a Petruccia mi nepřijde kdovíjak vtipný, prostě odsekává jeden druhému, ale není to nijak zvlášť vybroušené, prostě se jen předhání, ale nic sofistikovaného, jen mlácení prázdné slámy. Inu, myslím si, že měl Shakespeare na víc, což dokázal ve svých jiných hrách...

Hani77

Kdysi jsem viděla hru v divadle a moc se mi líbila, proto jsem ji zvolila i v knižní podobě-a vybrala jsem dobře. Čte se lehce a má to vtip.

Marbla2004
19.12.2020

První Shakespeare. Musím říct, že tam bylo hodně scén, co mě pobavilo, ale chyběly mi tam některé scény bez kterých to občas moc nedávalo smysl. Dál mi vadilo, že tam byly dvě podobně se jmenující postavy a dost se pletly. Konec mi přišel uspěchaný a lehce zmatený. Nebyl dokončen úvodní děj? Příběh se mi ale líbil, i když byl zbytečně někdy moc zamotaný.

Lakomec
Lakomec