Setkání stínů přehled

Setkání stínů
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324834/mid_setkani-stinu-3YR-324834.jpg 4 226 226

Svět je, zdá se, zachráněn, dobrodruh Kell, jeho poloviční bratr Rhy a zlodějka Delilah Bardová si lízají rány po drtivém střetu se zlem. V tomto ještě temnějším pokračování Temnější tváře magie se dostáváme ještě hlouběji do autorčina čtyřbarevného světa a poznáváme jeho svérázné obyvatele. Londýny se chystají na mezinárodní kouzelnické hry, hlavně ten červený, ale o slovo se nejspíš opět hlásí i Londýn černý: z každé skončené noci se rodí nové stíny a začínají tropit neplechu. Že by to byli dávní zemřelí, kteří by si také chtěli zasoutěžit o cenu pro největšího mága? To by musely dodržovat pravidla fair-play! Ale jejich zájmy se zdají být jiné a kouzlo, které, je řídí, je mnohanásobně zlovolnější, hrozí totiž zničit každý z barevných Londýnů, ve kterém to ještě trochu žije.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo
Originální název:

A Gathering of Shadows , 2016


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Setkání stínů. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (41)

LiliDarknight
27.03.2024 5 z 5

Americká spisovateľka V. E. Schwab sa po druhý raz vracia do svojho rozvetveného sveta. V ňom predstavuje niekoľko Londýnov, do ktorých cestuje len človek so špeciálnym nadaním. V prvej knihe Tmavší odtieň mágie postavy porazili nebezpečného nepriateľa. No cena bola možno až privysoká. Teraz sa navyše musia vyrovnať s následkami.

Druhé diely trilógií väčšinu času fungujú ako nutné zlo. To niečo, čo čitateľ musí prečítať, aby sa dozvedel, ako to všetko skončí. Táto kniha nie je výnimkou, no predsa nepôsobí ako tradičná vatová výplň. Autorka sa totiž rozhodla, že ak už máme čakať na vyvrcholenie, môžeme sa viac dozvedieť o charakteroch zúčastnených.

Akýmsi heslom románu je, že všetko má svoje následky. Rozhodnutia, ale najmä činy. Kell, Lila, Rhy, ale aj iní už všeličo zažili, a to ich poznačilo mnohými spôsobmi. Čitateľ má možnosť vidieť, ako veľmi to s nimi „zamávalo“. Ich životy sa zmenili, podobne aj ich správanie.

Je fascinujúce sledovať, že každý, aj ten najmenší čin môže mať vplyv na niečí život. Nehovoriac o tom, že tieto scény prispievajú k lepšiemu pochopeniu motivácie protagonistov. Ich charaktery získavajú ďalší realistický rozmer. Vo výsledky sa teda hranice medzi kladnými a zápornými postavy úplne stierajú. Na konci ostanú len rôzne odtiene morálne sivej.

Aj vďaka tomu je tempo príbehu o čosi rozvážnejšie. Sem-tam sa síce objaví akčnejšia scéna, ale je ich poskromne. Čitatelia, ktorí očakávajú veľkolepé bojové sekvencie, tak ostanú trochu sklamaní. Napriek tomu kniha nie je nudná. Schwab totiž píše z pohľadu hneď niekoľkých zúčastnených. Jedným z nich je aj domnelý nepriateľ. Cez tieto krátke exkurzy ukazuje, že jej svet čakajú ďalšie turbulentné udalosti. Napätie by sa teda dalo vyslovene krájať. Navyše je postupom kapitol ešte gradované.

Práve kombinácia týchto prvkov núti čitateľa otáčať stránky. Pretože v ňom prebúdza zvedavosť a záujem o osud postáv. Je jasné, že sa na nich rúti niečo temné. Stávky sú čoraz vyššie a nakoniec príde sľubovaný výbuch. Záver je bezpochyby veľkolepý, no takisto otvorený. Čakanie na pokračovanie bude dlhé. Lebo je sa na čo tešiť – ako autorka celý čas naznačovala.

Román Stretnutie tieňov plynulo nadväzuje na predchádzajúce udalosti. Schwab väčšinu pozornosti venuje postavám. Hlavne tomu, ako ich ovplyvnili ich vlastné činy a rozhodnutia. Ide teda o pomalšie rozprávanie zamerané predovšetkým na vývoj charakterov. O slovo sa síce prihlási aj akcia, ale vo väčšej miere sa objaví až v poslednej tretine. Čítanie si tak oveľa viac užijú tí, ktorým neprekážajú rozvážne tempo a detailnosť.

Carolxc
26.01.2024 3 z 5

Styl psaní Schwab mi sedí i v tomto díle a kniha se mi četla sama, i přes její pomalejší tempo. Myslím, že překonala i samotného Kinga, který též nespěchá.

Kell po událostech z předchozího dílu to nemá v příběhu rozhodně jednoduchý a musí nést následky za svá rozhodnutí. A bavil mě pořád stejně jako u prvního dílu. Po boku je mu princ Rhy, který je stejně roztomilý jako v prvním díle, a interakce těch dvou mě bavila.

Kdo mě tam k mému překvapení štval - v prvním dílu mě její tvrdohlavost a odvaha nepřekážela, byla Lila. Důvod, proč se chtěla za každou cenu dostat tam, kde neměla, co vůbec dělat, jsem vůbec nepochopila. Tohle Lile podle mě ublížilo jako postavě. Působila tak namyšleně, sebestředně a chvílemi bych ji propleskla, aby se vzpamatovala.

Co mě dalšího mrzelo byla linka odehrávájící se v jiném Londýně, kde se probouzí pomalu něco, co bude mít jistě velký vliv na poslední díl. Linka jisté postavy, co se v podstatě opakovala a co už zde byla v prvním díle.

Kromě známých postav z prvního dílu se nám představil i Alucard Emery. Svérázný pirát si umí rozhodně ukrást stránky pro sebe a má charisma. Uvidíme jakou roli sehraje v dalším díle vzhledem k tomu, že zde neměl moc příležitost.

Protože až s poslední kapitolou se začalo opravdu něco dít. Až tam jsem měla pocit, že opravdu o něco jde a navnadilo mě to na další díl.

U druhého dílu je znát, že je to spíše výplňový díl, kde se toho moc důležitého neděje, až s posledními stránkami, přesto jsem se, ani na chvíli nenudila. Svět, který Schwab vytvořila se mi líbí a i když to má své chyby a něco by šlo udělat lépe, mě to vtáhlo.
Těším se na další díl a jak celé tohle dopadne.


pujec
23.11.2023 2 z 5

(SPOILER) První díl se mi docela líbil, ale tady to byla docela hrůza. Snad všechny postavy se posunuly někam, kde jim to moc nesedělo.
Lila v prvním díle sice nebyla mojí největší favoritkou, ale byla v pohodě. Tady už je to olbřímí samožerka otravná jako yperit, takže spoustu jejích pasáží už jsem jen přeskakovala. Fakt jsem doufala, že dostane na kokos trochu víc.
Z Rhye se stane uzlíček nervů a zhroucený zaláskovaný puberťák. Sorry, ale to mi k němu vůbec nesedí.
Když se zjevil Alucard jako nepřítel Kella, tušila jsem nějaký zajímavý příběh. Ale zlomená srdíčka fakt ne (úplně jsem slyšela ty emo songy jako doprovod). Trapas.
Kouzelnický turnaj mohl být fakt zábavnou částí knihy, ale kromě opusu na blběnku Lilu se stal pouze vycpávkou a prostředkem, jak všechny dostat na jedno místo.
Poslední díl si sice přečtu, ale tak nějak tajně doufám, že někdo z hlavních hrdinů zemře.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Příběh mateřídoušky, Pán hory a další knižní novinky (8. týden)

18.02.2024


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Setkání stínů v seznamech

v Právě čtených6x
v Přečtených271x
ve Čtenářské výzvě17x
v Doporučených23x
v Knihotéce199x
v Chystám se číst153x
v Chci si koupit77x
v dalších seznamech2x