ElenaM ElenaM komentáře u knih

Vaříme s Láďou Hruškou Vaříme s Láďou Hruškou Ladislav Hruška

Opravdu je mi upřímně lito spisovatelů a lidí, kteří makají na svých knihách a dá jim to hodně práce, aby se kniha vydala a dobře prodávala. Tuhle knihu (tento odpad) jsem dostala k Vánocům jako nevhodný dárek. Když jsem to rozbalila, myslela jsem, že mě klepne. Recepty typu - roztavíme tavený sýr a máme z toho polívku? To snad nemůže myslet vážně ne? A tohle vážně chce někdo jíst? Ano, je to levné, je to rychlé a to asi náš národ chce! Ale já opravdu nepovažuji kila cukru a mouky za tu správnou cestu, jak se stravovat, levné to možná je... ale to je tak všechno. Fitness guláš pro lenochy? Co to do háje je.... už jen ten název si protiřečí a na suroviny raději nekoukat.
Pokud je tohle nejprodávanější kniha posledních let (nebo jednu dobu aspoň byla), tak je to velice smutné a něco to vypovídá o našem národu a o tom s čím se spokojíme... Víc k tomu asi nemám co říct...

02.08.2015 odpad!

Syn Syn Jo Nesbø

Na tuhle knihu jsem se těšila velmi dlouho, už od doby, co jsem si přečetla jeden rozhovor, kde Nesbo mluvil o tom, jaká kniha bude a že si v ní řeší svoje vlastní problémy ve vztahu k otci. Nesbo mě opět nezklamal. Už se opakuju, ale zase mě dostal. Napínavá kniha, střídání dějových linek, sympatické a charismatické postavy. Tentokrát dává Nesbo postavám více prostoru, abychom je víc poznali. Hodně mě taky bavil i jiný pohled, nejen z pohledu kriminalistů, ale i z pohledu kriminálníků a feťáků. A prostředí vězení, příběhy vězňů. jejich osudy - také zajímavé.
Knížka mě celkově hodně bavila a četla se sama. Doporučila bych ji lidem, co od něj ještě nic nečetli. Na rozjezd hodně dobrá volba ;)
Bylo to skvělé, napínavé, zamotané a nepředvídatelné, tak jak to Nesbo umí!!! A taky to koresponduje s jeho tvrzením, že každý zločin začíná u lásky!

28.10.2015 5 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Knížka mi neskutečně sedla. Oddechovka, která pohladí a zvedne náladu. Děj byl místy předvídatelný, ale jakýmsi milým způsobem, že mi to vůbec nevadilo. Postavy byly sympatické a zábavné. A protože jsem pejskař, tak mě moc potěšila "postava" psa Normana, úplně živě jsem viděla ty scény s ním, protože sama vím, co to je cestovat s velkým psem v autě.
Jojo mě opět nezklamala a knížka byla zase jinačí než ty ostatní, řešila úplně jiné problémy a byla zase z úplně jiného prostředí, tahle autorka se zkrátka neokouká.
Celkový dojem - čtivá, milá, laskavá, zábavná, vtipná, sarkastická a nadějeplná knížka o dvou lidech, kteří řeší svoje problémy a ač jsou z úplně jiných vrstev v podstatě mají všechno společné. Jsem ráda, že jsem po této knize sáhla zrovna teď. :-)

26.10.2016 5 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Myslela jsem si, že nic lepšího než Přízrak už napsat nemůže. Mýlila jsem se!
Policie je kniha plná zvratů a napětí. Některé zvraty a překvapení jsou pro nás čtenáře až bolestivé. Nesbo vám zase dokonale zamotá hlavu a když už si myslíte, že víte, kdo za tím stojí, je všechno úplně jinak. Opět se skláním před jeho talentem napsat postavy a vyjádřit dané situace jen pár slovy. Zatím jsem nenarazila na nikoho, kdo by to dokázal tak jako on. Postavy během celé série procházejí vývojem a v tomto díle bych řekla, že skoro nejvíce. Konec a rozuzlení je opět nečekané. Řekla bych, že si Nesbo nechal zadní vrátka a že opět dal svým čtenářům to, co je pro něj typické - prostor pro vlastní fantazii. Některé věci si můžeme jen domýšlet a to mě na tom baví ze všeho nejvíc! Po přečtení Policie jsem se jen utvrdila v tom, že pro mě zůstane Králem severské krimi!!

11.05.2015 5 z 5

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Tohle se fakt nepovedlo. Knihu jsem několikrát odložila a několikrát ji dala šanci. Ale ne, prostě to nejde. Prvních 80 stran se neděje téměř nic, kromě neustálých otravných úvah hlavní hrdinky. Pak přijdou na řadu naprosto nepochopitelné a nelogické události. Ne, nedala jsem to... Uvědomila jsem si, že nechci s takovou knihou ztrácet čas. Je mi to líto, hodně jsem se na ní těšila... :(

15.01.2019 1 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Vystupte ze své komfortní zóny a přečtěte se něco zcela nového, protože přesně to autor vytvořil, nový svět. Kniha mě bavila od začátku do konce. Hned v prvních kapitolách bylo několik zásadních věcí k zamyšlení a těch otázek přibývalo pořád dál a dál s tím, jak děj postupoval. Knížka obsahuje spoustu silných myšlenek a zamyšlení nad životem, který vedeme, když žijeme ve světě smrtelnosti a náš čas je omezen a jak bychom život vedli, kdybychom byli nesmrtelní. Děj byl pořád překvapivější a překvapivější a konec mě šokoval. Postavy mi byly sympatické, dokonce i ty záporné. Citra a Rowan - každý byl jiný a přesto je něco spojovalo a podle mě každý vedl ten největší boj hlavně sám se sebou. Jak to dopadlo, nebudu prozrazovat... TOHLE SI PŘEČTĚTE!!!!
Nemůžu se dočkat dalšího dílu, protože tohle bylo prostě SKVĚLÉ!!! Kniha mi bude ležet v hlavě ještě hodně dlouho...

25.07.2018 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Nůž byl pro mě hodně očekávanou knihou. Teď jsem ji dočetla a jsem zdrcená. Nesbo si s námi zase dokonale pohrál. Hned od začátku jsem věděla, že starý Harry Hole je zpátky a že ta kniha bude dobrá, že Nesbo je v nejlepší formě. Tohle jsem ale nečekala. Opět musím smeknout před autorem, jak dokáže propojit všechny detaily. Každá věta v knize může být důležitá a nakonec dává smysl. Často jsem listovala zpět, abych si něco připomněla nebo ověřila. Moc se mi líbila psychologie postav a taky to, jak dokáže postavy charakterizovat aniž by cokoli řekl. Dobré bylo také popisování psychologického rozpoložení postav, zejména Harryho samotného. Co Harry cítil, co prožíval. Nesbo tyhle věci umí dokonale pojmenovat. Kniha nám dala také odpovědi na několik zásadních otázek. Odpovědi, na které jsme čekali. A zároveň velmi šokovala. Během čtení jsem podezírala snad každého. Nesbo to napsal skvěle!!!! Nemám slov, zase mě dostal....!!! Smekám.... Ještě bych dodala, že jsem tu kdysi psala u Přízraku, že severská krimi nikdy nebude osobnější. Mýlila jsem se. ;-) Tato kniha je psaná na hodně osobní rovině, psychologické rovině. Nečekejte mnoho nechutných scén. Tohle je jiná!

06.12.2019 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Šokující, bravurní kniha !!!!
Colleen se toho nebála a hned svým prvním psychothrillerem nasadila laťku hodně vysoko. Kniha je jednoduše skvělá a probudí ve vás hned několik emocí. Místy jsem byla znechucená. Místy jsem byla vyděšená. A nakonec....jsem byla šokovaná. Kniha je místy mysteriózní, děsivá, že vám běhá mráz po zádech. Bravo, Colleen!!!
Taky zastávám názor, že se neměl měnit název originálu - Verity. Ale to už je detail. Obálka je velmi krásná a zaujme na první pohled.
Taky oceňuji rozsah knihy. Příběh není plný zbytečné omáčky a díky kratšímu rozsahu je možné udržet čtenáře neustále v napětí.

17.06.2020 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Ta kniha má všechno a především atmosféru. Je napsaná čtivě a citlivě. Její příběh se vám dostane pod kůži a dlouho tam zůstane. Je plná emocí, lásky, strachu, bolesti.... prostě je tam vše, co dobrý příběh má mít. Příroda Aljašky vám ožívá před očima a lidé co tam žíjí také. Vím, že kniha ve mě zůstane dlouhé roky, možná navždy! A určitě se k ní vrátím. ♥ Při čtení ukápla nejedna slza. Měla jsem taky nutkání otáčet na konec a zjistit, jak tohle sakra skončí. Ale odolala jsem a stálo to za to. Konec byl výbuchem všech emocí. Leni jsem si moc oblíbila a další postavy taky. Ale jak už jsem řekla, kniha má všechno a má i postavy, které asi nebudete mít rádi. A tak je to v pořádku. Aljašku miluju a vždy jsem se tam chtěla podívat. Tahle kniha mi ji velmi přiblížila. A za to také děkuji autorce. Ta má opravdu velké nadání na psaní a další kniha od ní mě nemine. Přečtěte si tuto knihu, nebudete litovat. ♥ Byla to kniha, kterou nechcete dočíst, protože je tak dobrá a zároveň chcete vědět, jak příběh dopadne.

13.03.2020 5 z 5

Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

Jsem nadšená! Kniha mě nadchla od prvni strany. Chytla mě za srdce. Je velice vtipně a čtivě napsaná. Styl vyprávění je živý a osobní, že vám zkrátka přiroste k srdci. Kniha nabízí neobyčejný životní příběh plný emocí a ponaučení o tom, jak žít, jak přistupovat k přírodě a jak vnímat divoká zvířata. Je to asi jedna z nejlepších knih, co jsem za poslední dobu četla a opravdu hodně mi toho dala. :-) Je to taková ta kniha, u které si přejete, aby neskončila. Uvažuji, že si ji pořídím i jako audioknihu. Vřele doporučuji všem!!!

29.03.2017 5 z 5

Vzpomínky na něj Vzpomínky na něj Colleen Hoover

Nádherná kniha. Co k tomu mám říct, nevím. Je to Colleen! A za mě jedna z nejlepších jejích knih. Ale to mě napadne skoro u každé, protože všechny jsou skvělé. Četlo se to samo. Hned od začátku jsem věděla, že mě kniha dostane. Že mě rozebere na atomy, tak jak to knihy od Colleen umí. A dostala mě! Postavy jsem si zamilovala. Příběh je velmi silný, emotivní. Horská dráha pocitů. Pobrečela jsem si a to ne jednou.

Doporučuji všem.

07.08.2023 5 z 5

Temné vábení Temné vábení Loreth Anne White

Po dlouhé čtecí krizi mě zas nějaká kniha pohltila. Četlo se to skvěle. Bylo to napínavé a krátké střídající se kapitoly tomu dodaly tempo. Moc se mi líbilo prostředí ranče v zimě. Jednu hvězdu odebírám za některé pro mě předvídatelné věci v příběhu. Ale třeba jen pro mě. Užijte si čtení. Doporučuji. A těším se na druhý díl, další případ.

12.02.2023 4 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Odvrácená tvář lásky je jedna z těch knih, které vás rozeberou na atomy. Po jejím dočtení sedíte a tečou vám slzy. Pokud ne, máte v sobě minimálně hoodně emocí, které ve vás budou ještě dlouho. Knížku jsem zhltla za necelé tři dny a to jsem pomalý čtenář. Byla hodně čtivá a vtáhla mě do děje hned na začátku. Pravda, nejdřív se vám možná bude zdát pubertální, ale příběh je dobře vystavěný. Střídání současnosti Tate a minulosti Milese vás donutí číst dál a dál. Je to kniha plná sexu, lásky, ale taky bolesti. Bolest je tam všudypřítomná, i když o ní zrovna není řeč a vy se snažíte jako čtenář přijít na to PROČ... Ta kniha je opravdu silná... ♥ Myslím, že ač patří do YA kategorie, každý si v ní najde to své. Především je plná emocí, snad všech emocí, které může člověk cítit.
Moje druhá knížka od této autorky a jistě ne poslední.

18.09.2019 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Jedním slovem - výborné. Tahle kniha je prostě úžasná a nemám jí co vytknout. Osloví čtenáře detektivek i ty, kteří čtou detektivní žánr poprvé. Je to psané neuvěřitelně čtivě, děj plyne rychle, nemá žádná hluchá místa a žádné sáhodlouhé popisování prostředí či postav. A ty vám přirostou k srdci. Charakter postav mi byl blízký. Erika je žena, která se nevzdává i přes to, že sama má svoje problémy a jde ji chvílema o život. Nezalekne se ani politických machinací a nebojí se postavit vedení. Její kolegové jsou taky moc fajn - Mossová i Peterson. Erika je šéf s lidským přístupem a umí motivovat svoje podřízené a přitom udržet jakousi lidskou rovinu.
Celá zápletka mi přišla uvěřitelná a konec taky. Nebylo to přehnané a překombinované. Napětí je dávkované postupně a uhodnout vraha opravdu není jednoduché. Měla jsem svoje tipy na podezřelé a nebyl to ani jeden z nich, i když jsem nebyla daleko.
Tohle byla po hooodně dlouhé době kniha, u které jsem si přála, aby neskončila... bylo to jednoduše skvělé!! Těším se na další případy, které bude vyšetřovat Erika. Snad se brzo dočkáme dalšího dílu....

14.12.2016 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Bohužel jsem trochu zklamaná. Musela jsem se do čtení nutit, na to nejsem u Bryndzy zvyklá. Něco se mi zdálo nedotažené a naopak konec se mi zdál příliš "honem, honem ať je konec". Nejdříve jsem byla nadšená, pak mi ale začala Kate lézt dost na nervy. Ona a Tristan mi připadali nemastní/neslaní - na to, že jsou to hlavní pilíře příběhu a hlavní postavy. Kate pořád dokola řešila svůj problém, nejdřív jsem si říkala "fajn", ale když to bylo co 10 stran, už mi to lezlo na nervy. Námět knihy a motiv vraha mi přišel taky takový... slabý. Škoda...

19.01.2020 3 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Skvělé čtení! Nemám co bych dodala. Jednoduše skvělé! Bohdana mi přirostla k srdci. I přes svou plachost to je podle mě silná dívka a osobnost. I Svatoplukovi jsem chvílemi rozuměla a neměla jsem mu jeho chování za zlé. Stejně jako u knihy Hana jsem se musela ptát, co všechno může potkat člověka během života...? Je velice těžké o knize něco říct a neprozradit nějaký spoiler. Mě byl bohužel jeden dost zásadní spoiler prozrazen před čtením, ale i tak jsem si knihu užila a bavila mě. Všem ji mohu doporučit. Užijte si čtení.

27.06.2019 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Nemám slov... Nádherná kniha, která se vám dostane až do morku kostí. Není to příběh jen o přežití. Je to příběh o vztazích, o lásce, o chybách... Slova, která nejdou vzít zpět.
Opravdu silná kniha, svým příběhem, svým poselstvím... nemám slov... ❤️
Po dočtení knihy - film nechci vidět.

19.08.2018 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Perfektní zakončení série. JKR vytvořila sérii, vytvořila svět, ve kterém události z prvního dílu ovlivní detaily z toho posledního. Úžasné a já opět musím smeknout. Harry, Ron a Hermiona drží spolu, ale jejich přátelství v tomto závěrečném díle musí projít nejednou těžkou zkouškou. Tohle už není pohádka pro děti, to je příběh plný životní pravdy... příběh o lásce, o vině, o přátelství, o odhodlání a naději. Harry si počíná jako hrdina, který ví, že musí odmítat pomoc přátel, aby je neohrozil, ale zároveň je miluje a potřebuje. Velmi se mi líbila jedna z posledních kapitol, kde se opět setkal s Brumbálem a vše se vysvětlilo. Postavy zde bojují nejen se zlem, Smrtijedy a mozkomory, ale především sami se sebou, vnitřní boj s pocitem viny, nenaplněné lásky... Zkrátka skvělé zakončení všeho, i když je vám trochu smutno, že už je konec... HP zůstane srdcovkou a určitě nečtu knihy naposledy! ♥

26.06.2018 5 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Asi tu se mnou většina nebude souhlasit, ale musím bohužel přidat negativní hodnocení. Knihu jsem nebyla schopná dočíst. Začátek příběhu mě nadchl, zajímavá zápletka jakési "Popelky", která se doma stará o obživu rodiny po ztrátě matky. Vše bylo zajímavé až do chvíle, kdy ji neznámý netvor odvedl k sobě.... Pak už to byla (alespoň pro mě) jedna velká nuda a říkala jsem, kdy se konečně něco stane. Hlavní hrdinka byla pro mě naprosto hloupá, jednoduchá a neustále paranoidní - to její neustálé "ooo, je tak smrtící, může mě kdykoli zabít" a její útěkové plány... To se nedalo! Ostatní postavy podobně ploché a nezajímavé, pořád to samé dokola. Vždy, když autorka nastínila, že se konečně něco bude dít - tak byl krátký náznak zvratu a pak zas NIC... a zas to samé dokola. Zkrátka kniha mi vůbec nesedla. Hlavní hrdinka mi lezla na nervy a zřejmě jsem se nechala zlákat příliš vysokým hodnocením. Hvězdu přidávám za dvě věci - nádherná obálka a velice květnatý a bohatý jazyk, jakým je to napsáno (ostatně jinak by to asi opravdu nemělo přes 400 stran).

18.04.2017 1 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

JoJo Moyes je povedlo vytvořit další skvost a než ho začnete číst, musíte si uvědomit dvě věci:
1) Tahle kniha není o Willovi. Will zemřel. Tahle kniha je o Louise.
2) Autorka musela vytvořit zápletku pokračování. Co bylo po tom a to se jí povedlo bez ohledu na to, jaký stín to vrhá na Willa... Nikde v prvním díle nepsala, jaký byl před nehodou. Neodhalila, jaký charakter byl a člověku je tak nějak jasné, že taková věc jako je ta nehoda vás změní ať chcete nebo ne.

Teď k samotné knize... moc se mi líbila a nechápu, jak někdo píše, že byla mnohem slabší, mě přišla možná i o kousek lepší než první díl. Postavy se během příběhu mění a někam posouvají. Autorka začala tak, jak je přirozené - Lou je deprimovaná, smutná a hledá se, hledá nový začátek a snaží se nějak uchopit slib, který dala Willovi. Potom ale do její života vpadne Lily, která jí ho změní. Celá zápletka s Lily se mi moc líbila. Protože ukazuje, že na každém člověku je něco dobrého a něco špatného. Lily sama o sobě nebyla špatná, ale jen potkala ty špatné lidi. Postava Lily se mění asi nejvíc v průběhu celé knihy. A pak je tu Sam. I když je jeho postava kladná, sám to neměl jednoduché a taky se s tím pere. Myslím, že on a Lou se k sobě dokonale hodí.
Během knihy jsem prožívala spoustu emocí a asi jsem celé hodnocení měla sepisovat během čtení, protože toho bylo spoustu - smála jsem se - bavila mě rodina Lou a jejich rozepře ohledně feminismu její matky, bavily mě vztahy mezi Lily a její novou rodinou, které se přirozeně vyvíjeli jako v běžném života - nic není hned ideální. Lou pořád vzpomínala na Willa, takže tak trochu v knize byl a ukazuje to jediné... i když někdo odejde, je s námi pořád v našich myšlenkách. Lou a její práce na letišti - ona a šéf Richard, kterého nesnášela... a nakonec si k sobě díky upřímnosti našli cestu a zjistila, že je to taky jen člověk. Tak by to mělo být ne? No, možná si každý z nás v té knize najde to své, protože každý se někdy bojí udělat nový krok do neznáma. Někdy je těžké udělat nějaké rozhodnutí, tahle kniha je rozhodně v mnohém k zamyšlení. :-) Nemohu dát jinak než 5 hvězd, protože se mi kniha skutečně líbila a beru ji jako další zdařilé dílo (s dokonale vykreslenými postavami a vztahy) této autorky.

18.01.2017 5 z 5