Co mě naučil tučňák

Jedinečný, silný životní příběh o nevídaném vztahu mezi mladým učitelem a tučňákem. Pro všechny, kteří kdy snili o tom rozumět řeči zvířat. Dvacetiletý Tom Michell, toužící po dobrodružství, přijme místo učitele na prestižní argentinské internátní škole. Během svého výletu do Uruguaye zachrání tučňáka uvězněného v ropné skvrně. Ten den se jeho život navždy změní. Pták, který dostane jméno Juan Salvador, odmítá mladého učitele opustit a jemu tak nezbývá nic jiného, než svého nového „domácího mazlíčka“ propašovat přes hranice a vrátit se s ním zpět do školy. Tučňák se samozřejmě brzy dostává do centra pozornosti. Stane se z něj nejen maskot ragbyového týmu, důvěrník paní domácí, spoluhostitel Tomových party, ale také nejokázalejší plavecký trenér ve světových dějinách. Navzdory těžkým časům peronistické vlády, hrozivé ekonomice a politickým bojům Juan Salvador všechny kolem sebe rozveseluje....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/281830/big_co-me-naucil-tucnak-9Nq-281830.jpg 4.1677

Vydáno: , Noxi

The Penguin Lessons, 2015

Kniha Co mě naučil tučňák

PetrazÚstí

Milá knížka, je spíš povrchní než hluboká, ale četla se mi dobře.

Čenichnaknihy

Po téhle knize jsme v Levných knihách sáhli díky doporučení kamarádky, která nám o ní vlastně ani nechtěla moc říct, ale byla nadšená, tak proč ne. Pak jsme pochopili. Je to úžasná oddychovka. Ale ne ve smyslu bezduché četby, u které sice vypnete hlavu, ale nic vám nedá.
Naopak. Dvousetstránkový příběh o tom, jak britský dobrodruh v Jižní Americe zachránil jednoho tučňáka před smrtí, nese poselství. Nutí vás zamýšlet se nad nejrůznějšími věcmi, proč se lidé občas spíš svěří s problémem němé tváři než člověku, nebo jak bezelstnost a přirozenost zvířete obohatí lidskou osobnost. A ještě se mimoděk dozvíte něco o argentinské historii, fauně i flóře.

Taťka Hraboš

Nebýt účasti tučňáka, šlo by o obyčejný cestopis či spíše reportáž z Jižní Ameriky. Netvrdím, že špatný, ale nijak zvlášť nevybočující z řady podobných. Proto by mě zajímalo, jak to s tím tučňákem opravdu bylo – jestli se jedná o skutečnou, žijící postavu (či spíše postavičku), nebo si ho autor vymyslel jen pro zvýšení atraktivity svého příběhu. Pravda je, že mu poskytnul prostor k rozehrání řady vtipných situací a příběhu, zejména v první půli, dodal šťávu. Nicméně v některých ohledech se mi knize nechtělo věřit – například tučňákovo vzorné chování a trpělivost v řadě pro něj bezpochyby nepříjemných situací (třeba v síťovce při cestování) se mi jevily značně nepravděpodobné. Možná si ale jen autor svůj příběh trochu uhladil a zjednodušil. Kromě toho na mě – hlavně v závěru – byla kniha příliš patetická. Jak už někdo v komentářích napsal, vlastně je to vyprávění přirovnatelné k těm z pera Geralda Durrella. Pro mě je ovšem Durrellův střízlivý, věcný, a přesto nevtíravě laskavý styl přitažlivější než styl Michellův. Ten čtvrtý bod je za tučňáka, jinak bych dal jen tři.
PS: Mezitím jsem dostal informaci, že Juan Salvado(r) byl skutečnou historickou postavou. Nicméně jinak platí vše, co jsem napsal.

Chesterton

[audiokniha]
Mile lidská vyprávěnka ve stylu Durrella, řekla bych klidně pro starší děcka. Z příběhu čiší příjemná naivita mládí a empatie k lidem i zvířeti. Nejvíc mě zaujala příhoda s bolivijským míšencem, kterého tučňák vytáhl z šera na výsluní.
Poslouchala jsem hlas Kryštofa Hádka a na uspávání to bylo fajn. Podepisuji komentář SBH na poslední/první stránce :o)
3/3

kusma

U knihy mě bavila hlavně první polovina. Pak už jsem dočetla tak nějak setrvačností a zvědavostí, kdy přijde ten "úchvatný, příběh, který dojal celý svět". No, asi jsem chladná, ale nějak se to nedostavilo. Každopádně se mi líbila část seznamování s tučňákem a pak celkově popis života v Argentině.

Fiddis

Milé čtení, u kterého mě ale zklamalo, jakým stylem byl napsán závěr. Nicméně doporučuji pro všechny milovníky zvířat :-)

lucka1998

Moc krásný příběh z Jižní Ameriky, příběh o přátelství mezi člověkem a tučňákem. Autor popisuje i své cesty po Argentině a Uruguay, krásné popisy přírody, lidí i místních zvyků. Název knihy je trefný, hodně věcí, tento Juan Salvador, své okolí naučil...

aydam

Kniha nejen o přátelství mezi člověkem a tučňákem, ale zároveň také o kultuře, politice i hodnotách lidí v Argentině v 70. letech.

"Juan Salvador byl tučňák, který okouzlil a potěšil každého, kdo ho poznal v těch temných a nebezpečných dobách..."
" Cítil jsem, jak si mi opírá hlavu o nohu. Pak se na mě ještě jednou podíval a zatřásl hlavou tím svým nenapodobitelným způsobem, při němž se mu zachvělo celé tělo až k zadečku, a znovu se mi uvelebil na noze ke spánku."