Co mě naučil tučňák

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Jedinečný, silný životní příběh o nevídaném vztahu mezi mladým učitelem a tučňákem. Pro všechny, kteří kdy snili o tom rozumět řeči zvířat. Dvacetiletý Tom Michell, toužící po dobrodružství, přijme místo učitele na prestižní argentinské internátní škole. Během svého výletu do Uruguaye zachrání tučňáka uvězněného v ropné skvrně. Ten den se jeho život navždy změní. Pták, který dostane jméno Juan Salvador, odmítá mladého učitele opustit a jemu tak nezbývá nic jiného, než svého nového „domácího mazlíčka“ propašovat přes hranice a vrátit se s ním zpět do školy. Tučňák se samozřejmě brzy dostává do centra pozornosti. Stane se z něj nejen maskot ragbyového týmu, důvěrník paní domácí, spoluhostitel Tomových party, ale také nejokázalejší plavecký trenér ve světových dějinách. Navzdory těžkým časům peronistické vlády, hrozivé ekonomice a politickým bojům Juan Salvador všechny kolem sebe rozveseluje....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/281830/big_co-me-naucil-tucnak-9Nq-281830.jpg 4.1677
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Noxi
Originální název:

The Penguin Lessons, 2015


více info...
Nahrávám...

Komentáře (226)

Kniha Co mě naučil tučňák

PetrazÚstí
14. září

Milá knížka, je spíš povrchní než hluboká, ale četla se mi dobře.

Čenichnaknihy
30. srpna

Po téhle knize jsme v Levných knihách sáhli díky doporučení kamarádky, která nám o ní vlastně ani nechtěla moc říct, ale byla nadšená, tak proč ne. Pak jsme pochopili. Je to úžasná oddychovka. Ale ne ve smyslu bezduché četby, u které sice vypnete hlavu, ale nic vám nedá.
Naopak. Dvousetstránkový příběh o tom, jak britský dobrodruh v Jižní Americe zachránil jednoho tučňáka před smrtí, nese poselství. Nutí vás zamýšlet se nad nejrůznějšími věcmi, proč se lidé občas spíš svěří s problémem němé tváři než člověku, nebo jak bezelstnost a přirozenost zvířete obohatí lidskou osobnost. A ještě se mimoděk dozvíte něco o argentinské historii, fauně i flóře.


Taťka Hraboš
06. srpna

Nebýt účasti tučňáka, šlo by o obyčejný cestopis či spíše reportáž z Jižní Ameriky. Netvrdím, že špatný, ale nijak zvlášť nevybočující z řady podobných. Proto by mě zajímalo, jak to s tím tučňákem opravdu bylo – jestli se jedná o skutečnou, žijící postavu (či spíše postavičku), nebo si ho autor vymyslel jen pro zvýšení atraktivity svého příběhu. Pravda je, že mu poskytnul prostor k rozehrání řady vtipných situací a příběhu, zejména v první půli, dodal šťávu. Nicméně v některých ohledech se mi knize nechtělo věřit – například tučňákovo vzorné chování a trpělivost v řadě pro něj bezpochyby nepříjemných situací (třeba v síťovce při cestování) se mi jevily značně nepravděpodobné. Možná si ale jen autor svůj příběh trochu uhladil a zjednodušil. Kromě toho na mě – hlavně v závěru – byla kniha příliš patetická. Jak už někdo v komentářích napsal, vlastně je to vyprávění přirovnatelné k těm z pera Geralda Durrella. Pro mě je ovšem Durrellův střízlivý, věcný, a přesto nevtíravě laskavý styl přitažlivější než styl Michellův. Ten čtvrtý bod je za tučňáka, jinak bych dal jen tři.
PS: Mezitím jsem dostal informaci, že Juan Salvado(r) byl skutečnou historickou postavou. Nicméně jinak platí vše, co jsem napsal.

Chesterton
08. července

[audiokniha]
Mile lidská vyprávěnka ve stylu Durrella, řekla bych klidně pro starší děcka. Z příběhu čiší příjemná naivita mládí a empatie k lidem i zvířeti. Nejvíc mě zaujala příhoda s bolivijským míšencem, kterého tučňák vytáhl z šera na výsluní.
Poslouchala jsem hlas Kryštofa Hádka a na uspávání to bylo fajn. Podepisuji komentář SBH na poslední/první stránce :o)
3/3

kusma
29. června

U knihy mě bavila hlavně první polovina. Pak už jsem dočetla tak nějak setrvačností a zvědavostí, kdy přijde ten "úchvatný, příběh, který dojal celý svět". No, asi jsem chladná, ale nějak se to nedostavilo. Každopádně se mi líbila část seznamování s tučňákem a pak celkově popis života v Argentině.

Fiddis
29. května

Milé čtení, u kterého mě ale zklamalo, jakým stylem byl napsán závěr. Nicméně doporučuji pro všechny milovníky zvířat :-)

lucka1998
28. května

Moc krásný příběh z Jižní Ameriky, příběh o přátelství mezi člověkem a tučňákem. Autor popisuje i své cesty po Argentině a Uruguay, krásné popisy přírody, lidí i místních zvyků. Název knihy je trefný, hodně věcí, tento Juan Salvador, své okolí naučil...

aydam
27. dubna

Kniha nejen o přátelství mezi člověkem a tučňákem, ale zároveň také o kultuře, politice i hodnotách lidí v Argentině v 70. letech.

"Juan Salvador byl tučňák, který okouzlil a potěšil každého, kdo ho poznal v těch temných a nebezpečných dobách..."
" Cítil jsem, jak si mi opírá hlavu o nohu. Pak se na mě ještě jednou podíval a zatřásl hlavou tím svým nenapodobitelným způsobem, při němž se mu zachvělo celé tělo až k zadečku, a znovu se mi uvelebil na noze ke spánku."

1 ...