domihruzkova domihruzkova komentáře u knih

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Po přečtení některých komentářů tady jsem očekávala asi něco ještě o chlup lepšího :)
SPOILER
Kniha ale vůbec nebyla špatná, prožijete život Oveho, jeho šťastné i smutné chvilky, několikrát se neúspěšně pokusíte o sebevraždu, abyste nakonec nalezli přátele, kteří se přistěhovali přes ulici a zemřeli jako docela spokojený chlapík.

18.12.2019 4 z 5

Mně to moc neoslovilo, situace většinou bizarní, že bych se smála, tak to říct nemohu, "vtipy" se také často opakovaly.
Nechápu, většinou tohle všechno ženy zvládají a musí zvládat, a muži říkají, jaká to je pohodová dovolená a pak jde jeden otec na rodičovskou a může se z toho po... a ještě o tom napíše knihu.

18.12.2019 2 z 5

Kladně hodnotím, že jde o aktuální události, takže i my, co jsme v dějepise nedávali zrovna pozor, se chytáme :)
Jinak knihu jsem rozečetla v září a dočetla až v prosinci, což nejspíš o něčem vypovídá. Chvíli trvalo, než jsem se dostala do děje a kniha rozhodně nepatří k těm, kterou musíte dočíst, jinak nepůjdete spát.
Občas vtipná, pobaví, neurazí.

09.12.2019 4 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Oproti Manželům odvedle o třídu horší. Konec je dost překvapivý, nechápu, proč to autorka nerozvedla více, bohužel, místo nějakého dovysvětlení se dočkáte poslední strany.

09.12.2019 3 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Příběh chvílemi dost nereálný a bizarní.. Ale děj ubíhal rychle, napínavé to bylo také. Konec ala všechno dobře dopadne, zklamal. Vlastně teď, když píšu hodnocení, nechápu, proč jsem hned po přečtení knihu ohodnotila tak dobře - 4* :D

09.12.2019 4 z 5

Tři přání Tři přání Liane Moriarty

Ach, zase jedna z knih, která se dotkla mého srdce. A po přečtení si říkám, sakra, proč taky nežiji v Austrálii a nemám sestry trojčata a takovou super babičku :D
Opravdu perfektně vykreslené jednotlivé postavy, kdy se smějete i cítíte naštvání, smutek i nenávist společně s nimi, prostě jako byste byli toho všeho součástí.

22.11.2019 5 z 5

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Tak tohle byla opravdu výzva. Přečteno v rámci ČV 2019 - Kniha, která obdržela Man-bookerovu cenu. Tahle poslední kniha mi chyběla ke splnění ČV a chvilkama to byl boj a utrpení.

Samozřejmě, Oscarův počin je obdivuhodný, odvážný a nesobecký a vím, že většina z nás by na něco takového nikdy nenašla "koule". Je nádherné, že se v té době našel někdo, komu opravdu záleželo na lidském životě a bylo jedno, zda šlo o Žida či Němce.

Takže pokud bych měla hodnotit příběh, tak ano, ani 5* stačit nebude. Příběh je opravdu silný a jen si představte, že byste tam žili, byli Židem a celý váš život závisel jen na dobré vůli, lásce a odvaze jiného člověka. Komu z nás se za život podaří zachránit jednoho člověka, natož stovky?

Pokud ale mám hodnotit formu, tak 2* musím strhnout. Příběh se nečetl snadno, milion různých postav, chvílemi mě to nebavilo a do čtení jsem se musela vyloženě nutit a fakt jsem se těšila, až to budu mít za sebou. Měla jsem možnost se podívat i na film a za mně teda lepší.

22.11.2019 3 z 5

Čarodějův synovec Čarodějův synovec C. S. Lewis (p)

Že by mě to úplně uchvátilo se asi říct nedá. Cílovou skupinou jsou mladší čtenáři, mezi které už nepatřím. Přesto to s Narnií ještě nevzdávám a jdu na další díl.

12.11.2019 4 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

1. díl jsem přečetla roky zpátky a nedávno se mi dostal do ruky i tento 2. díl. Kniha mě okamžitě vtáhla do děje. Jak říká anotace, opravdu jde o strhující čtení, po kterém ale nebudete nasyceni, ale budete ještě více hladoví po třetím díle.

12.11.2019 5 z 5

Zlomené srdce Zlomené srdce Tim Weaver

Bylo to neskutečně zamotané a komplikované, ale přesto výborné. Určitě sáhnu i po dalších ze série.

12.11.2019 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Poslechnuto jako audiokniha. Jinak bych to asi nebyla schopna dokončit.

12.11.2019 3 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Jedna z opravdu povedených knižních sérií, kde určitě neplatí, že s každým přibývajícím dílem klesá kvalita a čtenářský zážitek.

Jediné, k čemu mám výhrady, je zakončení. Jako by se autorce už nad tím nechtělo moc přemýšlet, škoda.

12.11.2019 5 z 5

Mrtvou neměl nikdo rád Mrtvou neměl nikdo rád Eva Tvrdá

ČV 2019.

Normálně bych po této autorce asi nesáhla, ale úplně špatné to nebylo. Na to, jak je knížka kraťoučká - 176 stran, tak je tam strašně hodně postav.

05.11.2019 3 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Co mně u knížek Jodi baví nejvíce je to, že se pokaždé dozvím spoustu informací o určité "problematice". Tentokrát to bylo o životě s Aspergerovým syndromem, ať už z pohledu matky, sourozence, ostatních lidí nebo samotného nemocného.

Bylo to neskutečně přínosné a poučné. Před čtením jsem si ani nedokázala představit, jak náročné to musí být pro všechny zúčastněné.

Slibuji, že od teď budu mít pro tyto lidi ještě větší pochopení, díky za to!

05.11.2019 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

To byla bomba! Doporučuji k přečtení všem, kteří plánují potomka, ale pozor, možná si to potom rozmyslíte :D

Hvězdičku strhávám za vulgární výrazy.

05.11.2019 4 z 5

Listopad Listopad Irena Eliášová

Možná to patří k vrcholu romské literatury, ale formou to odpovídá slohové práci žáka základní školy. Sice má jít o skutečný příběh, ale pro mě to bylo chvilkami až neuvěřitelné, hlavně chování některých postav.

Pokud si chcete rychle splnit bod ze ČV, tak doporučuji, jinak ne...

25.10.2019 odpad!

Proč? 13x proto Proč? 13x proto Jay Asher

Bohužel (bohudík?) jsem první viděla populární seriál založený na této knize, ze kterého jsem byla nadšená a něco podobného jsem očekávala u knihy.

Jenže... příběh na mně působil strašně plytce, žádné emoce to ve mně nevzbudilo, žádná postava se mi nedostala pod kůži se srovnáním se seriálem, kdy při některých vyobrazených situacích mi bylo až úzko.

Oceňuji zajímavý nápad a přiblížení problémů, které hodně mladistvých zažívá na střední škole (ne, podobné věci se nedějí jen v Americe).

A že Hannah byla přecitlivělá a dramatická? No, kdo v podobném věku nebyl. Stačí pár nehezkých pomluv, pocit, že člověk nikam nezapadá a nemálo puberťáků by uvažovalo podobným směrem.

Kdo neviděl seriál, vřele doporučuji!

18.10.2019 3 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Co k tomu vlastně napsat? Nedozvíte se nic, co už byste dávno nevěděli.

18.10.2019 3 z 5

Ztracený Ztracený Tim Weaver

Člověk si myslí, že už je konec, všechno dobře dopadlo, ale nakonec se zase něco přihodí a děj pokračuje.
Bylo to čtivé, zamotané a nečekané, jediné, co mi trochu vadilo (ale to je má chyba!) je, že jsem si předem nezjistila, že kniha je součástí série a tak jsem moc nechápala narážky na minulost. Ale i tak kniha byla fajn a doporučuji.

10.10.2019 5 z 5

Souboj na Araluenu Souboj na Araluenu John Flanagan

Na mně tentokrát moc zdlouhavý děj.

26.09.2019 4 z 5