Čarodějův synovec
C. S. Lewis (p)
Letopisy Narnie série
< 6. díl >
Podivínský strýc pošle svého synovce Digoryho a jeho kamarádku Polly objevovat jiné světy, do kterých si sám netroufá vstoupit. Oba kamarádi se musejí hodně ohánět, aby unikli nástrahám, které jim přichystá zlá čarodějnice Jadis. Jenže nebýt toho, nikdy by se nesetkali s bájným lvem Aslanem a neviděli by zrození nového světa jménem Narnie – a v Narnii je možné všechno…... celý text
Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: 1993 , Orbis pictus (CZ)Originální název:
The Magician's Nephew, 1955
více info...
Přidat komentář


Moc pěkný příběh o založení Narnie, který nám vysvětluje i spoustu věcí z knihy Lev, čarodějnice a skříň.


Na knihu popisující vznik Narnie byl jsem velmi zvědav. A dostal jsem vskutku pohádkový příběh. Má to jistou nevýhodu. Být čtenáři raných "náct", věřím, že by byl naprosto uchvácen.
Digory a Polly jsou, zvlášť Polly, jsou sympatická dvojice. Toho jsem si tedy už u Lewise všiml, že dívčí hrdinky jsou lepší než hoši, což jednoznačně není nic špatného. Pomatený strýček Andrew je víc komickou postavou a zároveň zloduchem. Je to přece jenom popletený nevěřící dospělý, a ti mají tendenci všechno pěkné kazit. Jen se sami přiznejte. Po zkušenosti s předchozími díly bylo navýsost hezké sledovat některé spojitosti z minulých příběhů, včetně objevení se Bílé královny Jadis.
Jenže mně není "náct", a tak mám dospělácké konotace, díky nimž vidím v knize konotace, které dětská mysl nemůže postřehnout. Některé jsou fajn, jiné zarážející, některé trochu kazí zážitek, až si připadám jako strýček Andrew, který se vlastní sugescí ochudil o možnost rozumět řeči Narnijských obyvatel. Více než u předchozích dílů je tu znát Lewisova filozofie i zrcadlení se současností. Nijak na škodu, ale přesto. Při sledování vzniku Narnie autor nabízí docela zajímavou verzi stvoření světa podle Genesis. Zlovolná čarodějnice Jadis se svými přímo diktátorskými sklony může jasně odkazovat na to, co se ve světě dělo ještě deset let před vydáním knihy. Její přenesení do našeho světa, zběsilá jízda po Londýně a vznik Planiny lucerny v Narnii jsou zároveň jedněmi z obrazů, které mě těšily nejvíc. Digoryho cesta za jablkem a lehké morální poučení může působit trochu otravně, zároveň nabízí dojemné vyprávění o odvaze, sebezapření a snaze pomoci nejbližším. Ohromným sympaťákem knížky je první král Narnie, drožkář. Toho si musíte oblíbit. A nakonec zaskvěl se kůň Jahoda, tedy Peruť. Hotový Pegas. Krásné. I když nerozumím tomu, jak mohl Lewis přes všechny fauny a kentaury vynechat jednorožce.
Takže jsou moje pocity z Čarodějova synovce mírně rozporuplné. Dáno je to právě tím, že mám za sebou víc jak dvacet let, při nichž jsem nevyhnutelně nasbíral vjemy, které mi brání ponořit se do příběhu zcela. I tak je to okouzlující příběh o vzniku jednoho magického místa. Je moc dobře, že máme možnost - a že je nám to potřeba - vstoupit do Lesa mezi světy, ať už s prsteny na ruce nebo bez. Ať už jsme dospělí nebo ještě ne. Ať už je to Narnie nebo Harry Potter. Tyhle světy potřebujeme. Stejně jako se potřebujeme vyvarovat Charnu.


Mám tento prequel k celé sérii moc ráda... A důvody? Možná ty nekonečné možnosti lesa mezi světy, možná obě hlavní postavy Polly a Digoryho, ale nejvíc asi to, že bych chtěla taky vidět vznik Narnie a takhle jsem aspoň trošku u toho.


Zajímavé vysvětlení mnoha událostí předcházejících samotným dobrodružstvím. Nechybí ani lehce filosofické otázky


Letopisy Narnie miluju jako filmy a tak jsem se konečně po letech rozhodla si přečíst všechny knihy a dozvědět se i co se stalo i v ostatních dílech. Škoda, že všechny knihy nejsou z filmované stejně jako tři díly z let 2005 - 2010, ale pokud je to pravda a opravdu se to uskuteční, tak bychom se měli dočkat seriálového nebo filmového zpracování všech dílů Letopisy Narnie.


Pěkná knížka pro děti. Kdybych byla dítě, asi by mě naprosto uchvátila. Protože se mi moc líbila Polly. Digory... moc ne, abych byla upřímná. Jistě, byl to malý kluk, jenže i Polly byla malá holka a soudnost nepostrádala. Pravda, Digory se snažil napravit, co napáchal, jenže už se stalo. Ale líbilo se mi, že mu to Aslan nenechal jen tak projít, žádné prázdné řeči o tom, jak to nebyla jeho vina atakdále (což nesnáším!), kdepak.


Je zajímavé prvně si přečíst ostatní díly a pak až tenhle, jako v HU.
Zrod Narnie mě zaujal. Líbí se mi podobnoust s pravdou.


Vydáním je to sice až 6. díl série, ale dějově (chronologicky) je to první díl o vzniku Narnie a jak se do ní dostala bílá čarodějnice. Proto jsem ho zařadila jako první ze série. Kniha je určena spíše pro mladší čtenáře, ale i dospělý si z ní něco odnese. I když nelze minout biblické odkazy, tak nejsou nijak rušivé. Ani rozsahem to není dlouhé čtení. Ať ji člověk čte z nostalgie nebo příběh čte poprvé je to pěkné čtení.


Četla jsem kdysi dávno a fascinovalo mě, že jsem zjistila, kde se vlastně vzala skříň do Narnie. Teď jsem si příběh připomněla audioknihou, vypráví M. Táborský, a mám v plánu dát konečně celou sérii.


pekné čítanie. ako pohladenie pôsobí zistenie, že okrem toho, čo nás obklopuje a je viditeľné, existuje aj veľa vecí a dejov, ktoré sú nám neviditeľné. ako odkaz od malého princa - pozeraj sa srdcom.
tu niekde musela byť inšpirácia Terryho Pratchetta, ale aj J. K. Rowlingovej. alebo jedna z inšpirácií.


Pamatuji si, že když jsem Letopisy Narnie četla jako malá, byl podle mě tohle ten nejkrásnější díl. Díl ve kterém jsem se dozvěděla, jak vlastně vznikla Narnie. I teď, když jsem se k Letopisům Narnie vrátila asi po 20 letech, se mi tento díl pořád líbí úplně nejvíc.


(SPOILER) Príbehy o Narnii milujem a tento prequel nie je výnimkou. Je celkovo dosť pohádkový a nie je v ňom žiadna veľká bitka ani nie je inak veľmi akčná. Môžete ju čítať ako prvú zo série ale aj kedykoľvek neskôr. Ide o príbeh zrodenia Narnie a vysvetľuje aj pôvod čarodejnice. Veľmi sa mi páčil vývoj priateľstva medzi Digorym a Polly. Popisy ako Aslan stvoril Narniu mi vyvolávajú zimomriavky. Príbeh je krásny a ku koncu je z neho cítiť silné napojenie na kresťanstvo.


Pohádkový příběh prequelové Narnie si pohrává s myšlenkou mýtu stvoření světa. Narnie, kterou všichni dobře známe, totiž nevznikla zničehonic a Čarodějův synovec to v jednoduché podobě ukáže... třeba zrod karamelkovníku, který jsem si i po x letech od prvního čtení pamatoval. Paralel s Biblí je tu několik, kdy například Aslan svolává zvířata v párech. Máme tu i mocné jablko a ďábelskou čarodějnici jako svůdkyni. Jako knížka pro děti je to fajn, ale na poli fantasy to pochopitelně zaostává.


Knižka sa mi páčila, v podstate ide o prvú knihu, ktorá nám viac ozrejmí svet Narnie, ja ju však čítam ako šiestu, chronologicky...krásny príbeh


Tento díl jsem četla jako první, ale no... Popravdě příběh mě úplně neoslovil. Knížka je spíše pro dětské čtenáře.


Matně si vzpomínám, že mi v dětství knížky o Narnii někdo předčítal. Filmy mě nijak nezaujaly, takže mě celkem minuly. Dnes už jsem asi dost stará na to, abych začala pohádky číst znova... a tak jsem se do světa Narnie konečně odvážila vypravit sama...
Knížky jsem četla chronologicky, podle roků vydaní. Co se mi líbí je fakt, že pokud chceme, najdeme ve všech knihách přesah náboženský či filozofický. Pokud nechceme, ať jsou pouze příběhem dětí v kouzelné zemi.
Tohle je jakýsi prequel celé série. Dozvídáme se, jak Narnie se všemi svými krásami, mluvícími zvířaty a kouzelnými bytostmi vznikla. Kdo je to Jadis, odkud přišla a jak se do Narnie dostala. Kdo byli první král a královna. Zjistíme také, proč se dalo do Narnie projít kouzelnou skříní nebo odkud se vzala na planině lucerna.
Štítky knihy
přátelství, kamarádství magie, kouzla děti křesťanství fantasy pro děti rozhlasové zpracování fantasyAutorovy další knížky
1991 | ![]() |
2008 | ![]() |
1993 | ![]() |
1992 | ![]() |
1993 | ![]() |
Takže, začnime takto: Narniu som až doteraz nikdy nečítal a tak je to ozaj moja premiéra. Aj preto som naozaj zvedavý, čo všetko si pre mňa autor v tomto fantasy svete pripravil.
Prvá kniha totiž začala zaujímavo, ale už hneď na začiatku som z nej mal akosi zmiešané pocity. Akože pardón, ale ten úvod kedy sa Polly a Digory dostanú do miestnosti, kde natrafia na jeho strýka Andrewa bola... veeeľmi divne napísaná! Reálne, chvíľu to fakt pôsobilo, ako keby tam pred nimi stál nejaký ped... No, ani to nejdem dokončiť.
Ako náhle sme sa však skrz prstene dopracovali do akéhosi harmonického a kúzelného lesa, ktorý slúžil ako taká križovatka ciest naprieč inými svetmi, bolo to fajn. Keďže filmy nestihli spracovať celú knižnú ságu a zároveň vynechali jej prvý diel, netušil som čo ma tu čaká. A asi aj preto, a tiež vďaka pomerne fajn štýlu písania, ma to bavilo. Napríklad časť odohrávajúca sa v Šarne - rozpadávajúcej sa krajine plnej zrúcanín, trosiek, smrti a zriedkačoho živého - bola veľmi zaujimavá a aj napínavá. Veľmi oceňujem, že sa v knihe nachádza aj množstvo pekných ilustrácií. Moja predstavivosť si síce vystačí aj sama, ale toto ma vždy vie potešiť.
Chválim tiež vyobrazenie postáv Polly a Digoryho. Boli to kamaráti s odlišnými povahami a myslím, že aj preto im to spolu tak dobre fungovalo. Naozaj som si ich stihol obľúbiť a je škoda, že v ďalších častiach už evidentne nebudú. Ďalšie plus má u mňa lev Aslan, ktorého spôsob vyjadrovania sa mi páčil a teším sa na neho v pokračovaniach! Celý tento diel bol skutočne a neoblomne dôležitým základom pre ďalšie časti. Veď práve TU sme boli svedkami zrodu Narnie.
Vadilo mi tu však zopár creepy scén, ktoré v knihe pre deti a mládež nemajú čo robiť. Podobne ako úvod so strýkom. A je tu tiež zbytočne priveľa odkazov na kresťanstvo, ktoré sem úplne nepasovali (nič proti tomu, no sú knihy, kde sa to nehodí. A toto bol podľa mňa ten prípad). Ale oceňujem niekoľko pekných myšlienok, ktoré nemuseli byť zreteľné na prvú šupu. A to je dobre.
Na príbeh a jeho dôležité drobnosti a detaily sa treba pozrieť s nadhľadom, ktorý vás prinúti k zamysleniu. Celkovo to vnímam ako slušný úvod do bohatej fantasy ságy.