Dom95 Dom95 komentáře u knih

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Ale ono to není vůbec špatné!

Po prvních několika kapitolách jsem se dost bál, že celá kniha půjde v duchu "vymyslím co nejvíc bláznivých slov a udělám si srandu ze všeho vesmírného", ale postupně se příběh rozvine, až do příjemného Červeno-trpaslického stylu. A to já rad!

"Nevyčítám ti to," řekl s povzdechem Marvin a napočítal pět set devadesát sedm miliard ovcí než o vteřinu později usnul."

"Je nesmírně potěšující, že vaše nadšení pro naši planetu pokračuje v neztenčené míře. Proto bychom vás rádi ujistili, že naše řízené střely, které se právě přibližují k vaší lodi, jsou součástí speciálních služeb, jež poskytujeme všem našim horlivějších klientům, a jako drobnou pozornost přidáváme nukleární hlavice. Těšíme se na vaše zakázky ve vašich příštích životech...děkujeme vám."

06.03.2023 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Jsem rád, že jsem před čtením této novely viděl animovaný film s Jimem Carrym. Člověk se pak velmi lehce dostane do ponurosti Skružova světa. Líbily se mi popisy jak postav, tak prostředí. Dickens opravdu uměl psát a já jeho psaný projev hltal od začátku do konce s dětským zápalem. Není co vytknout!

25.02.2023 5 z 5

Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I. Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I. Miguel de Cervantes y Saavedra

Tak s touhle knihou jsem měl opravdu co dělat. Nejprve jsem se do knihy vůbec nemohl začíst (1/3), poté se četlo opravdu snadno a poslední třetina opět obtížná. Chtěl jsem si ji přečíst, protože jsme se o ní učili na střední škole. A důvod, proč se o ní učí je pravděpodobně ten, že v té době změnila pohled na rytířské knihy (protože hit to opravdu není...).
Miguel de Cervantes (MdC) prostřednictvím dialogu kanovníka a faráře (oba si přitakávají, nikdo neříká opačný názor) na konci knihy vyjadřuje svůj (negativní) názor na rytířské romány (a divadelní hry). Věřím, že když si tuto knihu přečetl kterýkoliv tehdejší spisovatel, již nemohl napsat rytířský román, protože MdC tyto romány zhanil v očích veřejnosti. Otázkou je, jak rychle se Quijote dostal do podvědomí veřejnosti. Kolik lidí vůbec umělo číst a jestli se ke knize měli jak dostat. Věřím, že tehdy se však Quijotovým lapáliím lidé zasmáli.
Nejsem fanouškem využívání prolomení čtvrté stěny. A to MdC udělal již zpočátku, kdy nás oslovoval s tím, že neví, jak Quijotova bitva pokračovala dále a musel hledat v egyptě a nevím, kde ještě...
Je to spíše soubor povídek a musím říci, že zajímavější byly příhody jiných lidí, nežli Quijotovy. V celé knize se odehrávalo až neuvěřitelně mnoho náhod, ale to je pravděpodobně myšleno jako výsměch rytířským knihám.
"Vím, že všechno krásné je lásky hodno; ale nechápu, že to, co je milováno, má i samo milovat toho, kdo je miluje, jen proto, že je předmětem jeho lásky."
"Smrt náhlá rychle ukončuje trápení, ale smrt, jež spočívá v trvalých mukách, zabíjí stále, a život přece neukončí."

25.02.2023 4 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Tak tohle drama mi vážně sedlo do noty. V podstatě bez hluchých míst a vyvrcholení skvělé. Ne neočekávané, ale i tak úsměv vykouzlí. Již skoro 200 let staré dílo a ani to tak nepřijde. Myslím, že v nynějším Rusku a jeho menších městech by se tento příběh mohl z fleku stát i dnes.

17.02.2023 5 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Teprve druhá kniha, kterou jsem od Kinga četl (první Ústav) a s jistotou mohu říct, že rozhodně ne poslední. Čekal jsem tedy horor, ale zklamaný vůbec nejsem. Naopak. Komplexní dílo.

"Kdo ucítí vítr změn, nemá stavět větrolam, ale větrný mlýn."

11.02.2023 5 z 5

Vypravěč Vypravěč Dave Grohl

Výborně napsaná autobiografie! Trochu mě mrzelo, že se více nerozepsal o Cobainovi, ale pak mi došlo, že o Nirvaně/Cobainovi bylo již napsáno x knížek a natočeno ještě více dokumentů. Příjde mi, že v životě Davea Grohla se střídají extrémy - smrt nejelpšího kamaráda, poté Cobaina a nedávno Taylora Hawkinse. Na druhou stranu měl možnost setkat se s Little Richardem, spřátelil se s Joan Jett ale třeba i největším broukem Paulem McCartneym. A když na jeho vlastní oslavu dorazí kluci z AC/DC - asi už není pochyb, že prožívá život, který si snad nikdo neumí představit. Na druhou stranu je fakt, že Dave do všeho jde naplno. Když byl na rozcestí, rozhodl se riskovat (hraní na Oscarech, v Bílem domě, hraní se Scream, Nirvanou, možnost být plnohodnotným Heartbreakerem). Již před pár lety jsem se někde dočetl, že DG je nejlaskavější muzikant na světě a jeho autobiografie mě v tom jen utvrdila. On je totiž ČLOVĚK jako všichni z nás. A nikdy se nebral jako něco víc. Má můj obdiv.

06.02.2023 5 z 5

Adrian Mole - léta prostoty Adrian Mole - léta prostoty Sue Townsend

Slabší než díl předchozí, ale také super. Mrzí mne, že touto knihou série končí. Adrian má ještě desítky let před sebou. Doufám, že nějaký schopný spisovatel napíše další díl. Prý měla Sue Townsendová rozepsaný další díl a prý byl velice povedený. Snad někdo dopíše...

04.01.2023 5 z 5

Adrian Mole a zbraně hromadného ničení Adrian Mole a zbraně hromadného ničení Sue Townsend

Tak v celé sérii je tenhle díl ten nejpovedenější. Několikrát jsem se smál nahlas a za to bych dal nejraději o hvězdu navíc.

04.01.2023 5 z 5

Ztracené deníky Adriana Molea 1999–2001 Ztracené deníky Adriana Molea 1999–2001 Sue Townsend

Už rozumím tomu, proč je nemožné poslední knihy z této série koupit/sehnat. Není to tím, že jsou úžasné, ale protože vyšly v malém nákladu. Již to není zpověď teenagera, se kterou se mohou ztotožnit všichni teenageři. Jelikož je v této knize nespočet odkazů na britskou kulturu (politici, královská rodina, Vyvolení), ztotožní se s ní pouze lid z Velké Británie. Tato série knih již nemá přesah za hranice VB a to mi přijde jako obrovská škoda. Musím tedy jednu hvězdičku ubrat, protože jsem neporozuměl naprosté většině odkazů na britskou kulturu.

18.10.2022 4 z 5

Nové sny Nové sny Lilly Lucas

Po prvním díle jsem prohlásil, že další díly již číst nebudu. A hele - přečetl jsem jedním dechem druhý díl. A hele - třetí byl také úžasná jednohubka. Ač je rozuzlení jasné ihned po nastínění zápletky (a to u všech knih v této sérii), velice mě baví se stále dokola do Green Valley vracet. A to je přeci to hlavní!

30.09.2022 5 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Jo, Tudor bych mohl číst každý den. Opravdu velice čtivé a nezůstanou žádné nezodpovězené otázky. A tak to má u detektivek/thrillerů být. Bezchybné!

30.09.2022 5 z 5

Nové sliby Nové sliby Lilly Lucas

Po přečtení prvního dílu jsem psal, že číst díl druhý rozhodně nepotřebuji. A zde teď stojím a můžu si drbat hlavu. Záhadně na mě druhý díl vyskočil a já si ho pořídil. A hlavně - neprohloupil jsem. Od první stránky sice víte, jak kniha skončí, ale to přeci nevadí! Toto není žádný Hemingway nebo Tolkien. Při čtení Lilly Lucas chcete vypnout a užít si atmosféru předvídatelného. A já si to užil. Již tedy nebudu dávat žádné hloupé předsevzetí, že další díl číst nebudu. Jasně, že budu! A doufám, že další díly budou vycházet hezky rychle po sobě.

(Názor na kamaráda v podroušeném stavu:) ,,Bylo pozoruhodné, že někdo dokáže bez námahy otevřít láhev piva, ale vlastní kalhoty nerozepne."

18.07.2022 5 z 5

První osoba jednotného čísla První osoba jednotného čísla Haruki Murakami

Od Murakamiho bych si přečetl klidně i nákupní seznam.
Některé povídky lepší, jiné slabší, ale baví mě, že je každá jeho povídka uvěřitelná (ano, i ta s mluvící opicí). Mnohdy jsem nevěděl, co je až pravda...a to hlavně díky tomu, že představitel je pořád stejný. A někdy i se jménem Haruki Murakami.

18.07.2022 5 z 5

Kapitán Stellwerther Kapitán Stellwerther Jan Horníček

Celá kniha napsána opravdu výborně. Barvité popisy, detaily, které vás vtáhnou do špinavých ulic revoluční Paříže tak, že si po dočtení kapitoly musíte dát sprchu, abyste ze sebe smyli bordel.
Těšil jsem se, až zjistím motiv vražd....a bohužel - motiv nikde. Parádní příprava pro další knihu, avšak si myslím, že by kniha měla být uzavřena (respektive hlavní děj). Takto mi přijde, že by měla být kniha pouze první částí. Přitom stačilo změnit kapitolu či dvě a domyslet konec. Musím tedy 2 hvězdy ubrat. Bohužel. Popisy a celkově i děj jsou výborné.

29.06.2022 3 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Úžasné. Některé povídky jsou perfektně rozepsané, jiné na smlsnutí jak jednohubka. Žádná povídka ale neurazila. Naopak povídka Žárlivost je opravdová perla.

09.06.2022 5 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Celou první půlku knihy jsem se musel ke čtení nutit. Když už jsem myslel, že to vzdám, tak začal soudní proces a od toho se kniha neskutečně rozjela, že jsem hltal každé písmeno. Jsem rád, že jsem knihu nepřeřadil do "nepřečtených". Hned si musím pořídit další knihy od Lapeny!

31.05.2022 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Trochu mě mrzí, že nešlo jako u jiných detektivek odhadnout, kdo byl pachatelem. Že vše nasvědčovalo na jiné, ale o opravdovém pachateli v podstatě nepadlo jediné slovo a vše se rozklíčovalo až po jeho odhalení.
Jinak mi kniha hodně připomínala Deset malých černoušku od A.CH. - a to není špatně. Celkově spokojenost.

31.05.2022 5 z 5

Čarostřelec Čarostřelec Jan Horníček

Opravdu velice povedená prvotina. Autor píše velice čtivě a i popisy jsou krásně barvité. Po celou dobu četby jsem byl v Tarantinově Osmi hrozných, takže pocit z knihy byl ještě o stupínek lepší. Druhý díl už mi čeká v knihovně, tak se moc těším, až na něj přijde řada :-)

25.05.2022 5 z 5

Noc trifidů Noc trifidů Simon Clark

Simon Clark dává trifidům úplně nový rozměr. A to doslova. Všichni víme, že v USA jsou burgery a Coly větší, auta silnější a podobně. A v NYC dosahují trifidi dokonce 20 metrů, ačkoliv všude jinde ve světě jsou největší jedinci 2,5metru vysocí.
Kniha měla na mě spoustu hluchých míst, kdy jsem se musel nutit číst. Celkově je ale vidět, že příběh je o dost více obsáhlejší, než první díl. Ještě aby ne, když druhý díl má již historii trifidů vymyšlenou. Celkově se mi ale kniha líbila a myslím, že pan Wyndham by se zlobit nemusel.

"Je rozumné, abychom letěli v takovém počasí?"
"Nedělejte si starosti. Včera jsem spadl s jedním letadlem, a tak si nemyslím, že bych mohl mít takovou smůlu, aby se to dnes stalo znovu."

25.05.2022 4 z 5

Zpočátku jsem se nemohl do knihy začíst. Byl jsem trošku naštvaný, že paní Lednická raději nedokončí trilogii Šikmého kostela...ale poté jsem se do knihy dostal. Bohužel. Kniha se mi dostala tak pod kůži (i díky fotografiím), že jsem se několikrát před spaním přistihl, že se nesnažím usnout, ale myslím na Životické občany (nemluvě o tom, že se mi o tragédii často i zdálo). Opravdu velice silný příběh, o kterém by se mělo učit - před touto knihou jsem o Životicích neslyšel. Moc se těším, až paní Lednická dopíše trilogii a vyjedu si s rodinou po Karvinském okrese!

27.04.2022 5 z 5