Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I.

Koupit

Hlavním hrdinou románu je stárnoucí zeman Alonso Quijano, který se pomátl na rozumu ze čtení rytířských románů. Proto se rozhodl, že se stane rytířem. Sobě i svému koni vymyslel jména a určil si ženu, pro níž bude konat své skutky. Během první výpravy je jedním hospodským pasován na rytíře. Při další výpravě získá sluhu jménem Sancho Panza. Ten se s ním vydává na cesty jen proto, že mu Alonso slíbil ostrov. Následuje řada příběhů, které jsou motivem cesty, kdy poblázněný idealista stále znovu naráží na realitu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2419/big_dumyslny-rytir-don-quijote-de-la-ma-gpP-2419.png 3.7417

Vydáno: , Svoboda

El ingenioso hidalgo Don Quijote de la Mancha, 1605

Kniha Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I.

jana.hluzova

Kniha ve své podstatě burcuje k vyšším lidským cílům a poukazuje na jiný úhel pohledu než jen ten všední... Co víc by umělecké dílo mělo dělat?

Meda77
26.11.2021

Autor rozhodně nadprůměrný a celosvětově známý. Kniha rozhodně maximálně průměrná, občas obtěžuje rozvleklou omáčkou kolem hlavní dějové linky, která místy taky pokulhává. Autor má na kontě mnoho zdařilejších počinů. S bídou průměr.

Šárkaxx
22.10.2021

Přečetla jsem první knihu a stačilo mi. Nepřijde mi vtipné, když někdo někoho bije, i když je to blázen a v první knize těch výprasků bylo tolik, že už mě to přestávalo bavit. Poslední kapka byla scéna s Quijotovým "elixírem". Jako ukázka stačilo, ale zbytek se mi číst opravdu nechce...

RTG
30.04.2021

Když člověk přeskočí ty dvoustránkové monology, tak je kniha vlastně docela zábavná. Když si člověk uvědomí, proč to všechno don Quijote dělá, tak je to dojemné. Úplně rozumím šílenství, které se okolo knihy tehdy rozpoutalo, bohužel dnes je kniha pro většinu čtenářů nesmírně nudné utrpení.
Jedno pozitivum ale stejně má: už nikdy nebudete muset přečíst jediný rytířský epos, protože je budete znát všechny nazpaměť ;-)

Calwen89
08.03.2021

(+ SPOILER) Ve světové literatuře lze najít daleko lepší romány, nicméně já jsem to četla s chutí. Je to nadčasové, moudré, vtipné i smutné zároveň. Každý si tam něco najde.

"Počkej ještě! " zadržel ho don Quijote. "Chci alespoň abys mě spatřil svlečeného a byl asi při tuctu či dvou mých bláznovství. Slibuji, že to zvládnu do půl hodiny. Uvidíš na vlastní oči, čeho jsem pro lásku schopen."

bejan
02.03.2021

Další kniha na celý život. Mnohem bohatší, mnohem vrstevnatější, mnohem aktuálnější a zároveň nadčasovější, než se z tradovaných úryvků zdá. Jen by si česká kultura konečně mohla dopřát FUNDOVANÝ A KOMPLETNÍ PŘEKLAD ZE ŠPANĚLŠTINY!

Kontryhelka
26.01.2021

Velice nudné čtení, které naštěstí nebylo formou povinné četby, ale jen při hodině literatury.

Paika
16.01.2021

Chápu, proč je DQ považován za jeden z nejlepších románů literatury. Když uvážíme, v kterém roce tohle autor psal. Každopádně pro mě příliš zdlouhavé, takže jsem skončila někde u 18.kapitoly. Jako ukázka stačilo.