Mrtvá zóna

Když v roce 1979 vydal Stephen King román Mrtvá zóna, měl už na svém kontě několik dnes kultovních knih, které mu vysloužily přezdívku „král hororů". Příběh románu se odvíjí na pozadí skutečných historických událostí ve Spojených státech v sedmdesátých letech a od jeho běžné hororové tvorby se poněkud odlišuje. Obsahuje méně nadpřirozena a šokující brutality, a o to víc se soustředí na psychologickou stránku. Hlavní hrdina, John Smith, se jako malé dítě při bruslení ošklivě praštil do hlavy. Na záblesk jasnovidectví, který se u něj v té chvíli projevil, sice zapomene, ale tato schopnost se znovu přihlásí o mnoho let později. Na pouti, kde je se svou dívkou Sárou, nejprve zázračně vyhrává v kole štěstí, ale vzápětí ho strašlivá autonehoda uvrhne na pět let do kómatu. Když se z něj probudí, probouzí se spolu s ním i jeho jasnovidecká schopnost. John nedokáže svůj dar nijak ovládat, netuší, kdy znovu z pouhého dotyku něčí ruky dokáže odhalit minulost i budoucnost. Pro okolí se ovšem stává monstrem, příšerou vhodnou tak pro bulvární plátky, od které je lepší se držet dál. Když si jednoho dne náhodou potřese rukou s vlivným politikem, spatří budoucnost celé Ameriky, která je temná, velmi temná…, a John je postaven před nelehké rozhodnutí, co má s touto svou znalostí udělat. Román Mrtvá zóna považují Kingovi fanoušci za absolutní špičku v jeho tvorbě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29676/mrtva-zona-2bR-29676.PNG 4.31270
Literatura světová, Horory

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Dead Zone, 1979

Kniha Mrtvá zóna

Haen

Tahle kniha bude v mém seznamu Kinga na jednom z předních míst. Asi není úplně typickým příkladem jeho tvorby, ale protože je King skvělý spisovatel, každý má dříve nebo později možnost být některou jeho knihou okouzlen, protože jeho záběr a okruh příběhů je široký a jeho vypravěčská dovednost fascinuje. Mrtvá zóna nabízí dost témat k zamyšlení a velice sympatického hrdinu, obdařeného schopností jasnovidectví, kterou nepovažuje za dar, ale prokletí. Fandíme mu, chceme, aby dobře skončil, i když tušíme, že to asi nebude možné....

Patrik02

Příběh této knihy bych rozhodně nezazval rychlým, ale ani příliš pomalým. On prostě tak plyne. Stránku za stránkou Vás seznamuje s úštředními postavami i těmi na pozadí skvěle vystavěného příběhu. Stephen King umí napsat i nehororové knihy a Mrtvá zóna je toho nejlepším důkazem.

MichelleKing

Pravděpodobně důvod, proč byl Stephen King v roce 2016 při volbách silně proti Trumpovi, je ten, že ho vlastně předpověděl.....
Mrtvá zóna, jedna z mých oblíbených Kingů a mám podezření, že i zůstane bez ohledu na to, kolik jeho knih jsem přečetla.
Johnny byla postava, která mi zlomila srdce se vším, co musel vydržet po celou dobu příběhu.

MarqueeMoon

Ako by povedal strýko Petra Parkera zo Spidermana: "s veľkou mocou prichádza aj veľká zodpovednosť". Perfektná kniha so všetkým čo k tomu patrí!
Mŕtva zóna je, aspoň mám taký pocit dosť nenápadná kniha v tvorbe Kinga, nie je to prvá ani druhá kniha, ktorá väčšinou človeka hneď napadne pri tomto autorovi, no je rozhodne rovnako dôležitá a mne sadla azda najviac (zatiaľ). Táto kniha je ako úplne vynikajúca skladba na hudobnom albume, ktorá ale nie je singel, ale iba radová skladba v trackliste albumu. Vynikajúci album (Kingova celá tvorba) by ale nebol tak vynikajúci a vyvážený, ak by na ňom boli iba komerčnejšie, slávnejšie single bez "nenápadnejších" kúskov.

Baiba

Jedna z nejlepších Kingových knih a jeden z nejsmutnějších hrdinů, které vytvořil. Více psychologický román než horor. Skvěle odvyprávěno, i když pro někoho může být příběh pomalejší, já jsem si ho vychutnala, na podruhé dokonce ještě více. Líbil se mi i film Davida Cronenberga s Christopherem Walkenem.
PS: Když koukám na ten přebal knihy, říkám si, jestli ho tvoří nebo vybírá někdo, kdo si aspoň přečte základní anotaci??? :)

TaNya_

Pěkný mindfuck. Jedna z prvních, co jsem od něho četla. Bavilo mě.

laubrino

Ke konci se pribeh hodne zuzil a uz me to moc nebavilo cist.

Evaho73

Moja prvá kingovka a pocity ?
Zmiešané...
Zhruba dve tretiny knihy boli fascinujúce, vychutnávala som si sympatického hlavného hrdinu i ostatné slušne vyprofilované postavy. Výborné opisy prostredia spolu s opismi aktuálneho politického alebo kultúrného diania v USA ma postupne vtiahli do deja a zo začiatku tvorili i slušnú kulisu pozvoľne rozvíjajúcim sa udalostiam okolo hlavného hrdinu. Páčil sa mi nápad zakomponovať do jednotlivých dejových línií jeho psychotronické schopností, vďaka ktorým som sa často ocitla i v jeho "mŕtvej zóne".
Potom nastal zlom. Rozsiahle opisy a rozvíjajúce sa udalosti ohľadom politického diania ma začali nudiť a k dočítaniu knihy som sa musela nutiť.
Ospravedlňujem sa všetkým "king" pozitívnym čitateľom, ale tejto knihe mi svedomie nedovolí dať plný počet bodov a u mňa je to iba za slušnú 3.