Mrtvá zóna

kniha od:

Mrtvá zóna https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29676/mid_mrtva-zona-Lgj-29676.PNG 4.3 1563

Když v roce 1979 vydal Stephen King román Mrtvá zóna, měl už na svém kontě několik dnes kultovních knih, které mu vysloužily přezdívku „král hororů". Příběh románu se odvíjí na pozadí skutečných historických událostí ve Spojených státech v sedmdesátých letech a od jeho běžné hororové tvorby se poněkud odlišuje. Obsahuje méně nadpřirozena a šokující brutality, a o to víc se soustředí na psychologickou stránku. Hlavní hrdina, John Smith, se jako malé dítě při bruslení ošklivě praštil do hlavy. Na záblesk jasnovidectví, který se u něj v té chvíli projevil, sice zapomene, ale tato schopnost se znovu přihlásí o mnoho let později. Román Mrtvá zóna považují Kingovi fanoušci za absolutní špičku v jeho tvorbě.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Horory

Vydáno: , Beta-Dobrovský
Originální název:

The Dead Zone , 1979


více info...

Komentáře (206)

Komentáře 206 Recenze 7

Denny456
Denny456
20.11.2023 4 z 5

Tuhle knížku jsem kdysi dávno již jednou četl. A je pořád velmi dobrá i po letech. Příběh je dobře vymyšlena vystavěn. Dokonce jsem spokojený i s tím na co tu dost lidí poukazuje, tedy na to, že kniha má několik vrcholů. Tak by to totiž v realitě určitě bylo. Za mě jeden z lepších Kingů.

Ondrapt
Ondrapt
08.11.2023 4 z 5

(SPOILER) V této knize rozhodně nečekejte nic hororového. Jedná se spíš o psychologický thriller s prvkem nadpřirozena, který se vyskytuje u hlavní postavy Johna Smitse. Během první půlky knihy sledujeme co se mu stalo a taky to, jak se s danou situací popasuje, čím si prochází. Jeho schopnost se za mě nejlíp projeví v případu Škrtiče, kde kniha graduje a mohla by i končit. Následuje poslední čtvrtina s politickým tématem, kde se John potkává s postavou politika Stillsona. Jako zajímavé, ale už to tolik negraduje a jsme svědky Johnova konce.


Mayaku
Mayaku
03.11.2023 5 z 5

Tohle je King ve vrcholné formě. Přiznám se, že jeho novější věci mě moc neoslovují, ale pokaždé, když sáhnu po některém z knižních restů z dob minulých, zas a znovu si uvědomím, jak skvělý je to spisovatel. Příběh Johna Smithe není nijak zvlášť strašidelný, ale zato nesmírně napínavý, čtivý a místy i hodně mrazivý i smutný. Lépe pro mě fungovala první část knihy, v níž se pátrá po sériovém vrahovi (tu jsem doslova hltala), než část o Smějícím se tygrovi, ale i tak byla kniha jako celek skvělá.

FirstDaw8ID
FirstDaw8ID
17.10.2023 5 z 5

(SPOILER) Tak tohle mě úplně pohltilo, od Kinga jsem do této doby nic nečetl, ale po četných narážkách na knihu v komentářích u epizody Demon 79 seriálu Black Mirror jsem si ji hodně chtěl přečíst. Zřejmě šťastný výběr, postavy jsou opravdu výborně napsané, jejich chování logické a i když se mi zdálo, že kapitola na pouti je možná až moc obsáhlá, opak byl pravdou, byl to jen stavební kámen pro to všechno. Dobré vystihnutí myšlenkových v těžkých situacích (až si to přiznáváme, nebo ne), kruci dojemné scény už na začátku, i když víme, že John musí přeci přežít nemluvě o dalších dojácích v průběhu. Potěšilo příjemné opakování postav a událostí (nenásilně, ne jako u jiných autorů) a předjímání, které mi často vadí, tu bylo také zpracováno dobře a navíc dávalo smysl v rámci příběhu. Ke konci jsem se bál téměř otáček stránky dál v obavě, jak to dopadne! Rozloučení na konci se také povedlo, ale stále jsem si říkal, jaké by bylo asi vyznění, kdyby byl John dřív zastaven a jeho děsivé vize by se vyplnily. Ale to vůbec není stížnost, jen přemítání. Teď už jen najít podobně skvělou knihu.

Daura
Daura
15.09.2023 5 z 5

U Kinga to mám tak, že ma kniha veľmi baví, alebo vôbec nebaví. Táto bola úchvatná!

KnihoSny
KnihoSny
27.08.2023 4 z 5

TROCHU NECO JINEHO PRESTO DOBREJ PRIBEH DOPORUCUJ:)

Janky6
Janky6
21.07.2023 5 z 5

K Mrtvé zóně,
další z Kingových mysteriózních a psychologických hororů, kde napětí nevyprchá na žádné stránce. Dva příběhy spojující se v jeden byly velmi dobrou volbou. Život Johnnyho mi přišel jako jedno velké smutné neštěstí, kdy se mu fyzická bolest měnila na psychologickou schopnost, kterou se snaží využít na konání dobra. Největší plus ale patří postavě politika, ten byl zobrazený opravdu "profesionálně" jako muž na správném místě, který je schopný udělat vše, aby zvítězil. Děj je tady opravdu bohatý, za 20 hodin poslechu se toho stalo opravdu mnoho, konec byl parádní a zakončil tento smutný příběh. Ma druhá audiokniha se kterou jsem velmi spokojený.

Šetčet
Šetčet
20.06.2023 4 z 5

Nemůžu dát plný počet, kvůli několika přehmatům. Ve dvou třetinách přichází první plánovaný vrchol, uzavření příběhu škrtiče. Jenže děj je orientovaný výhradně na Johnnyho, chybí výstavba charakteru vraha, poznání jeho obětí atd., což jedna kapitola předřazená na začátek nespraví. A tak celá linka vyzní do ztracena, jasnovidec přijde na místo činu a za jednu noc celou záhadu vyřeší a Kingovi spadne řetěz z kola vyprávění, který se už o poznání lopotněji ve zbytku románu snaží nahodit přílepkem přímo jmenované varianty morálního dilematu o tramvaji a výhybce.

Každopádně je snadné se Kingovým vypravěčským umem unést. Je fantastický ve ždímání emocí, ve vzbuzování sympatií či odporu vůči svým postavám, bezchybně pracuje s dětskými postavami a v neposladní řadě těží z nostalgického vzpomínání na doby, kdy bylo vše jednodušší.

SadUnicorn
SadUnicorn
18.06.2023 5 z 5

Přestože se jedná vlastně o dvě vyřešené zápletky s jedním hrdinou v jedné knize a příběh tak působí roztříštěně, jedná se o velmi zábavné čtení. Celou dobu jsem Johnymu fandila a doufala jsem, že to pro něj dopadne dobře. Líbí se mi i ten jen lehký dotek nadpřirozena. A přestože jsem mnoho narážek na americké politijy nechápala, kniha mě bavila celou dobu. Hodlám vidět i filmové zpracování.

esfinge
esfinge
17.06.2023 5 z 5

Johnyho smutný příběh jsem přečetla během par dnů. Čím víc jsem mu fandila, tím víc mě ho bylo neskutečně líto. Jeho tajemné nadpřirozeno ho vždy dostalo.
Výborně popsán politik a jeho nenápadné ovládání lidu.

Luigi1
Luigi1
15.06.2023 5 z 5

Další z kingovek která se povedla

kniznivila
kniznivila
01.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Kniha se mi četla jedním dechem, protože Svědectví byla předchozí kniha, kterou jsem dočetla. Hlavní postavy Sarah a Johnny jsou velice sympatičtí. Upřímně schopnosti Johnnyho mě neděsily, protože jsem byla zvyklá od Carrie. Ale děsila mě ruleta ze začátku a jak Johnny věděl, že Sarah nemá prsten.
Je zde zpracovaná perfektní psychologie postav. Taky mě děsili ti zmetci Fred a Greg. A nejvíc mě na tom děsí, že tito lidé se v politice i ve společnosti pohybují a můžeme je znát jako sousedy, ale můžou to být šílení psychopaté.
Je úžasné, jak autor detailně popisuje, že morální autority jako policista nebo politik mohou mít temnou stránku a vlastně zneužívají své společenské reputace, díky které jsou nepostižitelní, nestíhatelní.
Dříve jsem viděla film s Christopherem Walkenem v hlavní a roli a musím říct, že kniha se mi líbila mnohokrát víc než film. Ale to platí o každé knize Kinga, kterou jsem četla. Dovedla bych si představit klidně další díl, případně další události, kdy Johnny pomohl jako medium při vyšetřování. Velice mě to čtení bavilo.

martineknatasa
martineknatasa
21.05.2023 5 z 5

King mě zase dostal! Zpracování nadpřirozených věci je velice reálné a kniha se krásně čte. King je moje srdcovka a ještě jsem nenarazila na knihu, co by mě zklamala. Doporučuji!

hajrys
hajrys
21.02.2023 5 z 5

(audiokniha)
První kniha od Kinga a naprostá spokojenost. Výborně vystavěný psychologický román, sympatický hlavní hrdina a stále aktuální téma. Celé to bylo umocněné skvělou četbou pana Hyhlíka.

Iki1
Iki1
17.02.2023 4 z 5

Hodně mysteriózní a psychologická kniha, se dvěma dějovými linkami, které se navzájem protnou. Autor disponuje výborným jazykovým umem, dokáže psát hodně poutavě. I když tu sem tam byla hluchá místa, celkově mě kniha zaujala a líbila se mi, až na trochu za vlasy přitažený konec. Hodně kladně hodnotím parádní charakteristiku lidového politika. Jak moc se hodí i do našich luhů a hájů...

betička
betička
16.02.2023 3 z 5

Od Kinga jsem přečetla již knihu Osvícení a tento příběh mi přijde variace na totéž.
Knihu bych rozdělila vlastně do dvou částí - tou první by byl životní příběh Johnyho a tou druhou život politika Grega Stillsona.
Příběh mladíka Johnyho byl tak nějak melancholicky smutný. Johnyho maminku bych někdy nejraději "zarazila", ale i takovým směrem se někdy může víra zvrtnout.
Naopak z Grega mi místy přecházel mráz po zádech ... jako bych četla knihu popisující nedávnou českou politickou situaci - nechodí v obleku, aby zapadl mezi obyčejný lid. Na volebních mítincích zaplatil v hospodě pivo všem, kdo si ho přišel poslechnout, podepsal se jim a tím je měl v hrsti ...

Dom95
Dom95
11.02.2023 5 z 5

Teprve druhá kniha, kterou jsem od Kinga četl (první Ústav) a s jistotou mohu říct, že rozhodně ne poslední. Čekal jsem tedy horor, ale zklamaný vůbec nejsem. Naopak. Komplexní dílo.

"Kdo ucítí vítr změn, nemá stavět větrolam, ale větrný mlýn."

Janadvorackova
Janadvorackova
09.02.2023 2 z 5

Čím déle jsem četla, tím víc mě příběh nebavil. Zaujal, ale pozornost neudržel. Zajímavé myšlenky vystřídaly nudné pasáže. Zvládnutelná byla tak třetina, pak to jelo sešupem někam do pryč.

changaj
changaj
27.01.2023 5 z 5

Takový mysteriózní smutný příběh s osamělým hrdinou Johnnym. Ano, vykreslení ústředního hnusáka Grega je bohužel velmi "ze života" a je to prototyp mnohých politiků, kteří nás (nejen dnes) ovlivňují.

koumes731
koumes731
18.01.2023 5 z 5

Je to trošku jinej King, ale na druhé straně v dobré formě. Píše skvěle, všechno jsem mu věřil, i všechna ta omáčka okolo je sakra chutná.
Navíc ta kniha má pro mne určitej přesah. Dočetl jsem to ve chvíli mezi dvěma koly prezidentské volby. Ta politická linka byla nakonec o dost aktuálnější a k zamyšlení. On totiž ten Greg Stillson má tolik společných rysů s Andrejem Babišem, až mne z toho nepříjemně mrazí......

Frizer
Frizer
18.12.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem od Stephena četl. Jde o civilnější, ale opravdu dojemný příběh se skvělými postavami. John Smith je zatím spolu s Beverly Marsh mým nejoblíbenějším protagonistou z jeho knížek. Hlavní postava je samozřejmě učitel, protože proč ne. Chová se však tak věrohodně, že by mohl být vaším sousedem. Kniha prochází svými několika hlavními mini zápletkami tak dobrým způsobem, že nevím, která se mi líbila víc...Karneval, Záhada vražd, Velký požár, Atentát...je tam všechno a spousta dalšího.

Každá kniha, která ve mně vyvolá emoce, si zaslouží 5 hvězdiček.

Nofar197
Nofar197
03.12.2022 4 z 5

Za mě nejlepší z Kingovych knih, které jsem četla

Radiq
Radiq
19.10.2022 3 z 5

Knihu samotnou jsem nečetl, ale poslechl jsem si audio, které namluvil Jan Hyhlík. A bylo to od něj sympatické čtení. Má takovej správnej old-school hlas, který se opravdu dobře poslouchá. V jeho věku bych od něj čekal třeba komolení anglických názvů nebo nějaké nesrozumitelné hyhlení, ale kupodivu ne. Když si to tak vezmu, tak mu vlastně není co vytknout - zvládl to opravdu s bravurou. Co se týká kvality audio zpracování, tak žádný problém - leda že občas bylo slyšet obracení stránek knihy... ale tak je to kniha, že.

King má jeden velký talent - že píše, jak kdyby to měl z vlastní zkušenosti... nebo u toho aspoň byl. Do kóma tématu se zakousl s vervou jemu vlastní a jasnovidectví na sebe nenechalo dlouho čekat. Jak jsme u něj zvyklí, samozřejmě to obalil spoustou zbytečností, které knihu zdelšovaly, ale nebylo to vyloženě na škodu.

Co mi ale vadilo, tak ty mezivstupy z minulosti vraha a politika. Dokonce jsem si nějakou dobu myslel, že jde o jednu a tu samou osobu, protože děj kolem Johna Smithe zabral většinu času a než nastal flashback, trochu jsem ztrácel nit. A zatímco situace kolem vraha byla chytlavá, politické a americké volební manýry mě neuchvátily... a navíc tam bylo moc (většinou zbytečných) jmen. Na štěstí se nakonec vše tak nějak do děje propracovalo a my měli představu, co je ten politik za člověka nebo spíš za svini.

Myslím, že King obsáhl hodně toho, co se dalo z tohoto tématu vyčerpat a nastolil tak základ pro to, aby všichni ostatní vypadali, že se jím nechali inspirovat. A to je celej on. Kniha měla silnější i slabší momenty a mám z ní spíš průměrný pocit. Což ale neznamená, že by mě nebavila. Bavila. Akorát tak nějak průměrně.

Leny_
Leny_
18.10.2022 4 z 5

Další povedená kingovka :-)

papajapa
papajapa
11.09.2022 2 z 5

Od Kinga jsem četla poměrně dost knížek a bohužel tato za me nejslabší. Souhlasim s komentarem níže.

capricorn__
capricorn__
22.04.2022 2 z 5

Tato kniha mě zaujala svým nápadem, nemůžu říct, že bych se u ní vyloženě nudil, ale pořád jsem měl pocit, že by kniha mohla poskytnout více na to, jak slibně vypadá začátek a anotace. Musím bohužel přiznat, že toto je jedna z mých nejméně oblíbených knih od autora.

petgona
petgona
15.04.2022 4 z 5

Pacilo sa mi to, hoci z odstupom casu asi tyzdna musim povedat, ze asi to bude patrit medzi tie moje menej oblubene kingovky. Napriek tomu si myslim, ze to bolo dost dobre napisane, King zvykne byt dost obsirny, ale tu mi to nejak neprekazalo, skor mi to dotvaralo celkovy obraz a vsetko to opisovane diane pekne poukazovalo na Johnnyho stratu niekolkych rokov.

cziss
cziss
08.04.2022 3 z 5

Tohle dílko je klasická Kingovka, trochu horor, trochu fantastično a jak jinak, mistr to bere hodně obšírně.

Radous
Radous
03.03.2022 4 z 5

Občas narazím na inspiraci ke čtení u lidí, občas nahlédnutím do výlohy... ale ještě nikdy jsem si neodnesl knihu z autobusové zastávky. Týden jsem kolem oné literatury jezdil na kole, po očku kontroloval, týden zůstala netknutá. Tak mi to nedalo a já si pro ní došel, přeci jen se mi jí zželelo a hlavně jsem se docela chtěl nechat překvapit. A dobře jsem udělal. Ač ve slovenštině, užil jsem si ji! Navíc, moje druhé setkání s Kingem. Patrně pošlu dál, když už se ke mně román takhle zbloudile dostal.

toni-az
toni-az
24.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Toto je typ knih od Kinga, které můžu. Jen mi tentokrát přišla trochu nemastná neslaná, i když se četla sama. Konec mi přišel přitažený za vlasy, ten atentát byl dost zbytečný. Doufal jsem, že se mu nepovede. Nakonec Greg byl takový předobraz Trumpa, toho nikdo nezastřelil, chvíli byl lidem pro smích a nakonec po něm ani pes neštěkne.