Mrtvá zóna

Když v roce 1979 vydal Stephen King román Mrtvá zóna, měl už na svém kontě několik dnes kultovních knih, které mu vysloužily přezdívku „král hororů". Příběh románu se odvíjí na pozadí skutečných historických událostí ve Spojených státech v sedmdesátých letech a od jeho běžné hororové tvorby se poněkud odlišuje. Obsahuje méně nadpřirozena a šokující brutality, a o to víc se soustředí na psychologickou stránku. Hlavní hrdina, John Smith, se jako malé dítě při bruslení ošklivě praštil do hlavy. Na záblesk jasnovidectví, který se u něj v té chvíli projevil, sice zapomene, ale tato schopnost se znovu přihlásí o mnoho let později. Na pouti, kde je se svou dívkou Sárou, nejprve zázračně vyhrává v kole štěstí, ale vzápětí ho strašlivá autonehoda uvrhne na pět let do kómatu. Když se z něj probudí, probouzí se spolu s ním i jeho jasnovidecká schopnost. John nedokáže svůj dar nijak ovládat, netuší, kdy znovu z pouhého dotyku něčí ruky dokáže odhalit minulost i budoucnost. Pro okolí se ovšem stává monstrem, příšerou vhodnou tak pro bulvární plátky, od které je lepší se držet dál. Když si jednoho dne náhodou potřese rukou s vlivným politikem, spatří budoucnost celé Ameriky, která je temná, velmi temná…, a John je postaven před nelehké rozhodnutí, co má s touto svou znalostí udělat. Román Mrtvá zóna považují Kingovi fanoušci za absolutní špičku v jeho tvorbě....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29676/mrtva-zona-29676.jpg 4.31024

Castle rock (1.)

The Dead Zone (1979)

Literatura světová, Horory
Vydáno:, Beta-Dobrovský

Kniha Mrtvá zóna

BStone

Famózní příběh jednoho pozoruhodného lidského osudu na pozadí politické linie. Kniha o zlu, které se zpočátku skrývá a na jeho odhalení je zapotřebí skutečná odvaha a také oběť. Čtyři hvězdy dávám tomuto vynikajícímu románu jen v rámci porovnání s několika dalšími opravdovými majstrštyky od Kinga. Každopádně čtení je to parádní.

Sabča817

Super kniha! Skvěle se četla a byla trochu jiná než ostatní Kingovky. Konec byl též zajímavý. Johnnyho mi bylo líto, i slzu jsem uronila. Opravdu DOPORUČUJU! :-)

mirka71

Tak tohle patří mezi knížky Stephena Kinga, kterým tleskám. Téma, které mě bavilo, dobře vykreslená psychologie postav: Johna, jeho matky Very, Sáry, ksindla politika Grega, příběh nemá hluché místo, nenudila jsem se. Jen chudák John, na jeden život hodně, ale opravdu hodně smůly.

soupik2012

King neumí napsat špatnou knihu. Alespoň já jsem zatím na žádnou jeho špatnou knihu nenarazila. Sice netuším, proč tato kniha nese označení horor, ale za to pan King nemůže. Pouze jsem dostala trochu jiný příběh, než se dal očekávat. Jednu věc jsem ale nepochopila. Třeba mi jí někdo pomůže ozřejmit. Ochranka kráčí zkontrolovat ochoz, John již slyší jak se otevírají dveře a nic. On tam není, kam se schoval? Taková drobnost, ale nejde mi to do hlavy. Audioknihu čte pan Hyhlík a k této knize mi jeho hlas moc neseděl, ale to je jenom drobnost. Mám ho totiž zažitého jako vypravěče historických detektivek.

Morbidus

Zvláštní čtení. Trochu jako kdybych si objednal čaj a místo toho dostal ledový čaj. Chci tím říct, že to bylo něco trochu jiného, než co jsem očekával, ale stále jsem spokojen.
Je to poklidná a smutná kniha. Ukazuje se v ní, jak společnost vnímá člověka, který nějakým způsobem vybočuje z davu. Nejenže John ztratí téměř vše, co ho v životě dělalo šťastným; dokonce není šance, že by to někdy získal zpět. Stillson je pak jeho přesný protipól - prakticky z ničeho stoupá stále výš a výš.
Jednotlivé příhody se postupně propojují s Johhnyho nešťastným životem až do neodvratného finále. I přes depresivní vyznění je konec knihy tak nějak... správný?

Misan1993

Začátek knížky vypadal slibně, avšak postupně mě začala nudit. Nevím proč, ale tento King mě příliš nezaujal. Z pera mistra vznikly už i lepší kousky.

biki

Podobně, jako u několika předchozích komentujících, byla Mrtvá zóna spolu s Podpaľačkou první kingovky, které jsem přečetla, ale v budoucnu mě, až na dvě výjimky, už jeho další knihy nijak zvlášť neoslovily (horory přímo nesnáším). Ovšem Mrtvá zóna patří ke knihám, které mi pevně utkvěly v paměti. I po těch letech, kdy jsem ji četla naposledy, si dokážu vybavit řadu situací, ale i celou sugestivní atmosféru knihy, od níž se prostě nedalo jen tak odejít.
Možná, že kdyby S.King nechrlil takové množství knih proměnlivé kvality (omlouvám se, nečetla jsem, soudím jen dle komentářů zde na DK), mohlo z jeho autorské dílny vzniknout sice možná menší množství, ale podobně propracovaných a promyšlených děl jako je tato kniha, či třeba Nadaný žák.

heavy66

Pozor, budete-li číst můj komentář, může dojít k prozrazení části děje!

Mrtvá zóna se vymyká ostatní Kingově tvorbě. Není to rozhodně čistý horor s nadpřirozenými ději, jak bývá u Mistra časté. Spíše velký společenský román nebo politický thriller, který se odehrává v mém oblíbeném místě, kde jsem nikdy nebyl a kam se nikdy nepodívám, v Maine!
Horor je to samozřejmě také, zvláště sériové vraždy dívek v Castle Rocku. Při prvním čtení jsem v této části zažil strašidelné dejavu. John přijíždí do Castle Rocku, na stanici se seznamuje se zástupci šerifa Bannermana, a pak spolu jdou na místo poslední vraždy. John se dotýká lavičky, kde vrah seděl a najednou ho uvidí ve své mysli, temnou postavu v černém plášti! „Jsem hladký, hladký jako úhoř, nikdy mě nechytíte, vyklouznu vám jako úhoř!“ V tom okamžiku absolutně zabraný do děje jsem najednou věděl, kdo je vrah, znal jsem jeho jméno! Zaplavil mě intenzivní a pěkně děsivý pocit, že jsem v tom zasněženém parku s nimi a vrah se ke mně blíží. O pár stránek dál se jméno skutečně potvrdilo, a já si nedovedl vysvětlit, jak jsem ho mohl znát dopředu?!

Mrtvá zóna je dějově velice bohatý příběh, oplývá řadou propracovaných historek a detailů, od záchrany bytu Eileen Magowanové, hledání matky Sama Weizaka až po požár v Cathy’s. Příběhem prolíná politická situace v USA druhé poloviny 70.let, známá jména Gerald Ford, Jimmy Carter činí příběh ještě přitažlivějším, civilnějším a uvěřitelnějším. Bůh nedopřál Johnovi normální život, ženu, děti, Bůh si ho vyvolil pro svůj vlastní záměr, a John jeho úkoly plní, pomáhá a chrání, a sklízí jen nevděk a nenávist, až do hořkého smutného konce…..

…“Jestliže byl tenhle jeho talent darem od Boha, pak je Bůh nebezpečný šílenec, jenž patří pod zámek. Jestliže Bůh touží po smrti Grega Stillsona, proč ho tam neposlal už při porodu, s pupeční šňůrou omotanou kolem krku? Proč ho neudusil kouskem masa při jídle? Proč ho nespálil elektrickým proudem, když přelaďoval rádio na jinou stanici? Proč ho neutopil někde na koupališti? Proč měl za Boha dělat špinavou práci zrovna Johnny Smith?“

Někdy mám pocit, že Američani si už svého Grega Stillsona prezidentem zvolili, ale jeho jméno mám v mrtvé zóně, takže vám ho nemůžu říct, a Johnny už stejně není, aby s tím dokázal něco udělat.