Dom95 Dom95 komentáře u knih

Nové vyhlídky Nové vyhlídky Lilly Lucas

Každá kniha z této série je kurz rychločtení. Opravdu příjemné napsané, krátké kapitoly. Zápletky jsou sice jasné od prvních kapitol, ale tím si přeci nebudeme kazit zážitek ze čtení :-) Těším se na další díl :-)

05.11.2023 5 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Co jsem to právě přečetl?!

Dílo mi hodně připomínalo 1984 - hlavně tím, že jde spíše o popis "jiného světa" a o příběh tolik nejde, respektive je upozaděn.
Také mi to hodně připomínalo Den Trifidů, kdy se stane něco, s čímž všichni nějak souhlasí (přijdou Trifidi/vir zabije zvířata) a my jsme již pouze postupně seznamováni s tím, jak se to stalo a co se změnilo. Trifidi měli pro mě přidanou hodnotu, kdy spousta lidí oslepne. Zde přidaná hodnota nebyla. Hlavní zápletka byla patrná již od první kapitoly, kdy byla k hrdinovi domů přivezena "samice".

Bohužel musím hvězdičku ubrat, protože poznáváme hlavního hrdinu nějakých 250 stránek a víme, jak přemýšlí a známe jeho hodnoty. Na poslední stránce knihy je z něj někdo úplně jiný... Není to tak, že bych konec nevzal. Určitě bych ho vzal, ale kdyby byl hlavní hrdina vykreslen v knize jinak. Takhle mě to nepříjemně překvapilo.

Možná si přečtu ještě někdy, abych pochytil další věci, které mi unikly, ale v nejbližších dnech na to vůbec nemám chuť. Musím se nejprve vzpamatovat :-D

29.10.2023 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Úžasné popisy. Autorka dokázala popsat místo a situace tak, že jste byli opravdu na tom místě, ale na druhou stranu popisy nebyly vůbec zdlouhavé a nudné. Přišlo mi, že jsem v bažině společně s Kyou. Úžasná práce.

Soudní proces také perfektně popsaný. Soudnictví v USA mě snad nikdy nepřestane udivovat (že nad osudem člověka může rozhodovat člověk bez vzdělání a klidně i člověk zaujatý).

Ihned po přečtení jsem si pustil film a i ten mohu vřele doporučit.
Jo a vrah? To pro mě bylo opravdu překvapení!

25.10.2023 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

První kniha, kterou jsem od Murakamiho četl (v 18 letech). Díky této knize jsem objevil úplně nový žánr, který jsem do té doby neznal. Trochu mě rozčilovalo, že jsou kapitoly tak dlouhé, ale stejně jsem se od knihy nemohl odpoutat. Po každé kapitole jsem navíc měl pocit, jako by mě něco uvnitř "svíralo" a nechtělo pustit. NECHTĚL jsem číst dál, ale MUSEL jsem číst dát. Nakonec jsem si knihu dal i do maturitního seznamu, takže jsem jí četl několikrát.
Tato kniha pro mě bylo první setkání s japonskou kulturou a jsem za to opravdu rád. Nyní na Murakamiho nedám dopustit.

21.10.2023 5 z 5

Tak tohle byla bomba.
První polovina knihy mi přišlo, že jí napsalo 12 leté dítě, ale krásně to zapadalo do období, ve kterém se kniha odehrávala. Roky střídaly roky a najednou mi přišlo, že už to nepíše dítě. A teda co si Felton prožil s návykovými látkami a následnou terapií - to by stálo i za film. Třeba by někdy mohl napsat i scénář. Myslím, že inspiraci má kde čerpat.

17.10.2023 5 z 5

Slepec Slepec Christine Brand

Tak tahle kniha mě opravdu bavila. Je vidět, že spisovatelka vše konzultovala s lidmi, kteří jsou ve svých oborech a ve svých věcech zběhlí.

05.08.2023 5 z 5

Mladík v chomoutu Mladík v chomoutu C. D. Payne

Přehled věcí, které se nemohou stát, pokračuje. Zatím nejslabší díl ze všech, ale i tak jsem se několikrát zasmál.

"Měl jsem co dělat, abych zabránil Francoisovi v jeho úmyslu nachcat jí do ovesných vloček."

Nejvíce mě ale pobavila historka s marihuanou:
Dal jsem si taha a cejtil, jak se mi mozek překrvuje jako péro slona.
"Propána, kolikátkou to jedem?" vykřikl sem.
"Ještě jsi ani nenastartoval, drahý," zaslechl sem Soňu odněkud z dálky.
"To vím taky," zalhal sem.

05.05.2023 4 z 5

Hra o trůny 1 Hra o trůny 1 George R. R. Martin

Tak jsem velice rád, že jsem nejprve viděl seriál. Z toho přehršle jmen bych asi jinak nevěděl, která bije. Jsem rád, že jsem si ale knihu přečetl. Určitě je fajn vidět, co zamýšlel Martin dle svého a co mu změnili scénáristé v seriálu.

13.04.2023 5 z 5

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

Kniha mi dost připomínala knihy o aristokratce od Evžena Bočka. Myslím, že zde pan Boček dost čerpal inspiraci, ačkoliv jako kastelán má inspirace pravděpodobně dost.
Knize toho není moc co vytknout, leda tak kromě konce. Je mi jasné, že cílovou skupinu by více zajímalo, co se dělo poté, co se začala Katka s Petrem bavit. Z knihy ale celkově sálala dobrá nálada a četla se dobře.

13.04.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Krásná kniha. Rozjížděla se pomaleji, ale zbytkem knihy se to krásně vyrovnalo. Při čtení mi několikrát připomněla filmovou komedii Smlouva s ďáblem, kdy hlavní hrdina také prožívá několik životů, ale v každém je něco, kvůli čemu nemůže v tom konkrétním životě pokračovat dál.
A druhý díl by mohl být o Hugovi, ne? :-) Je sice velice nepravděpodobné (spíše nemožné), že by se v těch nekonečně mnoha vesmírech mohli setkat 2 lidé, kteří jsou "kluzáci", ale tento nedokonalý detail neřeším. Celkově je totiž kniha úžasná oddychovka - a to je v dnešní době více než potřeba.

"Nora si přála žít ve světě, kde nebyla žádná krutost, ale měla k dispozici jen světy, ve kterých žijí lidé."

"Chtěl bys žít v jiném vesmíru?"
"Ani ne. Mně se tu líbí. Proč chtít jiný vesmír, když v tomhle jsou psi?"

"Chtít, to je zajímavé slovo. Znamená nedostatek."

04.04.2023 5 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Oficiálně oznamuji, že si Stevena Kinga zařazuji do seznamu svých oblíbených spisovatelů. Jeho knihy se čtou úplně samy a příběhy jsou uvěřitelně neuvěřitelné. Jak nás v této knize dokázal spojit s lunaparkem je až neuvěřitelné. Ještě několik dní po přečtení mi přijde, jako bych byl celý život kolotočář :-D

"Všechno vycinkat byla její specialita. Vždyť ta by při zpovědi utahala i faráře."
"První zlomené srdce vždycky bolí nejvíc, hojí se nejpomaleji a zanechává nejviditelnější jizvu."
"Je těžké něco pouštět. I když to, co svíráte, je plné trní, je těžké to pustit. Možná právě proto."

03.04.2023 5 z 5

Mladík v exilu Mladík v exilu C. D. Payne

Jako myšlení kluka v pubertálním věku dobré, ale osudy jsou až moc. Je to prostě neuvěřitelné. Při čtení jsem se ale dobře bavil.

"Jakmile jednou člověk dospěje do puberty, rodiče se stanou jen dvěma groteskníma vředama na jeho životě."

26.03.2023 5 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Jak je možné, že jsem McEwana poznal až teď? A to pouze díky čtenářské výzvě, nikoli z doporučení?
Vždyť on nám tu předhazuje témata, na která by kdejaký smrtelník dokázal stěží byť jen pomyslet. Co mě ale zarazilo je, s jakou syrovostí nám je předkládá. On totiž neobhajuje ani nehaní. "Udělejte si názor sami. Já si to tu pouze odložím a vy se starejte, pohoršujte nebo buďte znechucení." Rozhodně ne poslední kniha, kterou jsem od něho četl!

"Budeme potřebovat více betonu."

21.03.2023 5 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

ÚŽASNÉ! Zamyšlení nad problémem dlouhověkosti, ale z jiného pohledu, než že nebudou potraviny, místo, dostatek služeb pro tolik lidí. Opravdu skvělé dílo!

19.03.2023 5 z 5

Atomovka, kufr, zahraniční politika, reálné známé osobnosti. Jak Jonasson použije ve svých knihách některá (nedej bože všechna) z těchto témat, má zaručenou skvělou knihu. Tohle není výjimka. Skvost!

"Začalo mu být tak dobře, že se skoro začal bát smrti."
"Odbyl ho mávnutím rukou. Vždyť přece dělat ze sebe pitomce, když člověk pitomec je, není nic těžkého."
"Ten tvůj kamarád...to asi nebude žádný Einstein."
"Nic netrvá věčně. Snad jen všeobecná hloupost."

19.03.2023 5 z 5

Mladík v okovech Mladík v okovech C. D. Payne

Extrém střídá extrém. Payne nemá ve zvyku nám své nápady dávkovat postupně. Občas nějaký do této knihy, jiný zas do této. Ne. Co ho napadne, to musí všechno vysypat hned. Proto je Nick někdy geniální a jindy má naopak myšlenkové pochody dítěte na prvním stupni ZŠ.
Zachránil to ale posledními 50 stranami, kdy má kniha neskutečný spád, že jsem musel číst a číst, dokud nebyl konec. Stejně mě ale "štve", že jsou všechny události vtlačeny do tak krátkého časového období. Když se v období jednoho víkendu z chuďase stane boháč a poté opět chuďas, z panice skoro nepanic a poté opět panic, z nemocného zdravý a opět nemocný, z nejlepšího kamaráda ten nejhorší a za chvilku se vše urovná...osobně bych tomu dal delší časový prostor na vývin. Určitě by tím kniha získala více na uvěřitelnosti.

17.03.2023 5 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Naprosto uvěřitelný příběh z moravskéch luhó a hájó. Mírně mě zklamal konec, respektive uzavření celého příběhu. Vždyť by se dalo tak krásně rozvinout, jak příběh pokračoval dál.
Na druhou stranu asi ani nebylo potřeba rozepisovat se dál, když se i tak dílo stalo zlatým klenotem českého divadelnictví.
"Na hromech líháme, na hromech vstáváme. Musí to tak bét, Maryšo?" :-)

15.03.2023 5 z 5

Jakože....jo, ale rozhodně to nedosahuje Jonassových kvalit. Analfabetka, Stařík, Prorokyně - tyto knihy jsou dotaženy k dokonalosti. Jak RoadTripy, tak zvraty. To mi v této knize chybělo. Road trip byl pouze po Švédsku a zvraty nedomyšlené, nedotažené, mnohdy zbytečné.

Posledních několik kapitol o Vánočním skřítkovi mi přišlo naprosto nadbytečných. Dobře, vidíme v nich vývin hlavních postav, kdy nechtějí již pouze brát, ale i dávat, ale i tak si myslím, že kniha by se bez toho obešla a na ničem by jí to neubralo.

Knihu dle mne nejlépe vystihuje tato citace:
"(Peníze mají díky tomu, že...společnými silami) znásilnili bibli..."

Hosana!

12.03.2023 4 z 5

Mladík v odboji Mladík v odboji C. D. Payne

Jako puberťák jsem tuto knihu miloval. 5 hvězdiček musím tedy dát za své 12 leté já, které kdysi tuto knihu hltalo.

Asi jsem udělal chybu, že jsem si knížku přečetl dnes, protože se mi na ní dost změnil názor. Je to opravdu kniha napsaná pro puberťáky, nemyslím si, že by měla přesah do dospělosti. Ačkoliv...v USA mají moc rádi ztřeštěné komedie (Prcičky, Road/EuroTrip, Santa je úchyl a vlastně jakákoliv komedie, kde hraje Will Ferrell nebo Jim Carrey), takže věřím, že tato kniha může mít úspěch i u dospělých.

Navíc tu nastává možnost porovnat s Tajnými deníky Adriana Molea (a britskou kulturou):
Celkově jak styl psaní, příběhy i vyjadřování hlavních hrdinů - vše dává z knihy pocit...syrovosti. Takový pocit jsem u Adriana Molea vůbec neměl. Adrian měl vytříbený slovník, respekt ke starším a jeho deník byl psaný v delším časovém úseku (půl roku až rok?).

V americké verzi deníku nalezneme:
Krádeže, záškoláctví, šikana, časopisy pro dospělé, krádež auta, sexuální praktiky nezletilých, už ne moc nevinné hrátky s pohlavními orgány, žádný respekt ke starším (že jsou rodiče deb**ní si myslí každý, ale zde je toto slovo několikanásobně horší) a nakonec veliké americké BUM a "několik desítek metrů šlehající plameny"!!!

V britské verzi deníku: Adrian přijde do školy v červených ponožkách a je za rebela...

Je vidět, že americký humor je od toho britského opravdu velice odlišný. Já mám raději ten britský (Ricky Gervais, Monty Python, Red Dwarf), ale pokud chce člověk opravdu jen vypnout a nepřemýšlet, americký humor nedá tolik práce na soustředění.

08.03.2023 5 z 5

Prorokyně a hlupák Prorokyně a hlupák Jonas Jonasson

Takto by měla vypadat humorná kniha!

Proti knize nelze říct ani popel. Má hlavu a patu od první strany až do té poslední. Příběh je krásně uzavřený, všechny možné otázky jsou zodpovězeny.

Jonasson, Backman, Kepler, Nesbo... jak je možné, že seveřani jsou mistry ve svých žánrech?

07.03.2023 5 z 5