Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)

Třetí humoristický román světového bestselleristy a autora nejoblíbenějšího románu roku 2014 v Česku. Johan Andersson – díky svým nesčetným pobytům v base nazývaný jednoduše „zabiják Anders“ – je čerstvě na svobodě. Potřebuje novou práci a stejně tak přátele. Do rány mu přijde vychytralá pastorka Johanna Kjellanderová, která se kvůli svému ateistickému smýšlení ocitne na dlažbě. Společně s hotelovým recepčním Perem Perssonem založí „Agenturu pro ubližování na zdraví“ se zabijákem Andersem v roli smluvního násilníka. Kšefty běží báječně. Dokud se zabiják Anders nezačne ptát po vyšším smyslu toho všeho, nezačne se najednou zajímat o boha a nezačne být laskavý a mírumilovný. Jenže bossové stockholmského podsvětí s ním mají nevyřízené účty a zabijáka Anderse i s jeho přáteli pořádně zmáčknou… Jonas Jonasson si šibalsky a neuctivě bere na mušku lidskou chamtivosti a zabijákem Andersem vytvořil nezapomenutelnou postavu antihrdiny....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/258267/zabijak-anders-a-jeho-pratele-a-obc-j3Y-258267.jpg 3.1923
Vydáno, Panteon

Mördar-Anders och hans vänner, 2015

Kniha Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)

pavels36
předevčíremodpad!

Tohle ke čtení fakt nedoporučuji. Ano označeno jako odpad. Děj o ničem,příběh bez nápadů.

terimila
10. listopadu

Příjemná oddychovka. Opět plný absurdit, který člověk bere naprosto samozřejmě, protože Jonasson tohle prostě umí. Vtipný postavy, který nelze nemít rád. Naprosto mě chytila postava pastorky Johanny, její neohrabaný a nešikovný sbližování s Perem bylo bezva a ta její vyčůranost taky. U zakládání různých obskurních církví jsem celkem se dobře bavila - religionistika mě zajímá a kdo trošku ví, jak to v prostředí těch snad stovek evangelických/evangelikálních církví a církviček chodí, vidí v tom překrásnou satiru a možná i střelbu do vlastních řad. Prostě za mě moc povedený. Analfabetka byla lepší, ale ruku na srdce - kdo dokáže sekat jednu pětihvězdu za druhou?

martina7276

Po Analfabetce dalsi audiokniha, ale tentokrat jsem docela bojovala, abych to vubec doposlouchala. Starika jsem necetla, nevidela, takze mam jen tento vzorek a doporucuji Analfabetku, je rozhodne lepsi...

oněg_evženin

Myslím, že pokud člověk nepočítá se srovnáním se Stoletým staříkem (což by skutečně neměl), pak Anders naplní jeho očekávání, pokud je jím vtipná, odlehčená a nenáročná kniha. Jonasson se stal jedním z mých nejoblíbenějších spisovatelů (netřeba si fandit, mám jich 54) a některé knihy jsou zkrátka slabší a některé bestsellery. Je jasné kam patří Zabiják Anders, ale i přesto si Jonasson drží svůj styl a humor. Některé pasáže o přitroublosti a sociopatii Anderse v kombinaci s vypočítavostí a emoční inteligencí farářky tvořili opravdu komickou atmosféru a narážky na politické dění vše okořenily. Argument, že zde chybí setkání se státníky a proto je kniha horší je na úrovni argumentu, že ve Sbohem, armádo chybí nosorožci a proto se nelíbí tolik, jako Zelené pahorky africké...cítíme, že to mírně pokulhává. Za mě 4/5.

toni-az

Pohodové, zábavné, naposloucháno za cestu do Rakouska na vodu. Přednes Martina Stránského jako obvykle ještě zvednul úroveň. Není to zdaleka tak komplexní knížka jako první Stařík, ale i tak dobře čitelná a zábavná.

TomHr

A mně se to líbilo. Pokud člověk nepřistupuje k téhle knížce s tím, že ho vystřelí z trenek, tak je myslím zaděláno na pár hodin příjemné zábavy se sympatickými hrdiny a sem tam nepřáteli.

MarsyPint

Knihu jsem si od vydání přečetla podruhé a opět jsem našla úryvky, které mě moc pobavily. Myslím, že se Staříkem nebo Analfabetkou nelze úplně srovnávat, protože zde nejsou velké historické postavy a události, ale právě proto je zábavnou svou osobitou formou.

trudoš

Není to úplně marné, ale oproti předchozím románům poněkud okleštěné o cokoliv zajímavého, nepočítám-li tedy ztřeštěnou opileckou orgii v kostele. Hezká je taky sekvence, znázorňující, jak málo stačí k tomu, aby soused zaplatil za vraždu souseda. Kluk ze vsi, jako jsem já, tohle prostě ocenit musí. Jinak překvapivě docela nuda. Postavy podbízivě rozporuplné; celou dobu se chovají jako prevíti, aby v závěru prošli zázračnou morální proměnou, přičemž sám Anders proplouvá dějem jen díky své švejkovské bodrosti. Ta je trochu v rozporu s jeho zabijáckou povahou, ale co už, jsme přece v komedii a tam platí jiná pravidla. Nemůžu se ovšem zbavit dojmu, že Jonas Jonasson opětovně nabídl fanouškům něco, co už měli možnost přečíst si jinde v mnohem lepším provedení. Jeho smysl pro humor je však pořád sympatický a i když občas sáhne po hrubším výrazivu, nejde o nic, z čeho by kterýkoliv Čech měl dostat tik do oka. Při čekáni na autobus si od dětí kolem bezděčně vyslechnete drsnější názvosloví.