DK197 DK197 komentáře u knih

KNIHA: Mám pocit, že o této knize už toho bylo řečeno dost, ale zkusím to. Tom Felton není spisovatel, ale rozhodně to není znát. Kniha mě naprosto uchvátila a četla se skoro sama. Bez váhání bych si od něho přečetla i něco dalšího. Střípky z jeho života jsou zábavné, bolestivé, překvapivé... Najdete tam syrovou otevřenost, která je hrozně sympatická a nečekaná. A přes počet stran byste si dali stejný počet klidně ještě jednou. Pro milovníky Harryho Pottera navíc je tahle kniha naprostá nutnost.

11.04.2023 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Miluju romány zabírající život více generací. A tady je i krásně vidět, jak minulost našich předků a úplné zdánlivé maličkosti mohou ovlivnit naši budoucnost. Že člověk míní, život mění... Až z toho mrazí. Ale vzít zpátky čas nejde a život píše svůj román dál a dál. Bez ohledu na naše přání, bolesti a výčitky. Smutné, pravdivé. Ale naděje na lepší zítřek (i kdyby až těch po nás) umírá poslední. A také připomínka toho, co už se NESMÍ opakovat...

21.11.2018 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

AUDIOKNIHA: Přiznám se, že s odstupem času mám dojem, že těchto pět hvězdiček je mírně nadsazených, protože jako jiní čtenáři mám problém s tím uvěřit, kdo je vrah. S postavou jako takovou problém nemám, naopak mě autor obalamutil a přisoudila jsem jí v příběhu původně úplně jinou roli. Ale podívám-li se na to z pohledu biologie a fyzikálních sil, prostě nevěřím, že by to ta postava zvládla spáchat. A to by si u jiných sériích vysloužilo hvězdu dolů... Jenže já byla tolik uchvácená audiopřednesem (pan Saic čte jednoduše skvěle), postavami (Robert a Carlos jsou příjemná dvojka), bizarností vražd i nápaditostí vraha (skoro se mu povedlo spáchat dokonalý zločin)... a vůbec celým konceptem vyprávění, že jsem v tu chvíli nemohla jinak. Takže tak něco mezi 4 - 5 hvězdou, ale rozhodně doporučuji.

11.04.2022 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

AUDIOKNIHA: Často mi teď běží hlavou, že je škoda, že maturitu neskládám až nyní, protože dnes bych věděla, co do řádků o povinně přečtené literatuře napsat. A jednou z těch knih by byla Farma zvířat. V prvních pár minutách, když jde farmář spát a zvířata se sejdou vyslechnout si sen (fakt to nepovažuji za spoiler, s dějem to nesouvisí) jsem o tom trochu pochybovala, ale rozjede se to ve velmi, velmi zajímavý příběh, který je velmi, velmi dobře napsaný. Můžete ho vnímat několika směry a podobenstvími. Doporučuji.

SPOILER: Napadlo mě, jaký je rozdíl mezi nadvládou prasat (a jejich cestě k moci) a jednou opicí, která se taky před dávnými časy postavila na zadní, rozdělala oheň, vzala do ruky bič a usmyslela si, že je pán tvorstva? Co když je celý svět jen jedna velká farma zvířat?

18.01.2021 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Neskutečně silné dílo svým poselstvím. I věrohodnými pochody myšlenek. Když člověk pobral inteligence málo, je terčem posměchu, když moc tak vlastně taky. Jen jinak. Ale oba dva konce znamenají izolaci od netoleratního a závistivého průměru. Co je to za svět?

24.10.2018 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

"Pro mne, jako pro vás, kteří máte Malého prince rádi, nebude vesmír stejný, jestliže někde nějaký beránek, kterého neznáme, spásl, nebo nespásl růži. Podívejte se na nebe. Ptejte se, spásl, nebo nespásl beránek květinu? Uvidíte, jak se hned všechno změní. A žádný dospělý nikdy nepochopí, že je to tak důležité..."

Skvělá knížka. :-)

23.01.2016 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

AUDIOKNIHA: Netuším přesně, jak se to autorce povedlo, ale 2. díl tohoto příběhu je snad ještě lepší než ten předchozí. Časové skoky, které se mi zdály občas velké v díle předchozím, se tu výrazně zpomalily a tak už nemám co vytknout. Navíc mám pocit, že období druhé světové války prostě táhne a v člověku vyvolává daleko silnější emoce než jiné dějiny. Když to období dokreslíte tamějším polsko-česko-německým konfliktem, literární skvost máte na světě. Obdivuji autorku za perfektní práci a dávám zasloužený plný počet.

01.03.2024 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

AUDIOKNIHA: Karin Lednická dokázala vytvořit opravdu zajímavou knihu. Osudy hrdinů vás okamžitě vtáhnou, stejně tak jako historie, která se odvíjí na pozadí. Nemám tomu co vytknout. Snad jen, že některé časové skoky byly možná zbytečně velké. Ale jinak dobrá práce!

20.02.2024 4 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Knížka mého dětství. Která se každým příběhem snaží dětem něco předat. A doufám, že předá i mým dětem... jednou.
Nejlepší je - jak myli podlahu a pekli dort. :-)

25.02.2016 4 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

AUDIOKNIHA: Nevím, zda mám u Popravčího co vytknout. Opět nápadité brutální vraždy, uvěřitelný motiv, skvělý Robert s Carlosem... A přestože jsem žena, oceňuji, že zde jaksi chybí romantická linka. K životu to sice patří, ale je příjemné osvěžení, že tady prostě skoro není. Mám dojem, že se to prozatím stává mou nejoblíbenější detektivní sérií (hned po ní následují Případy oddělení Q a Cormoran Strike - šťastná trojka).

11.04.2022 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Moje první Agatha. Moje osobní literární meta. Klasika pro čtenáře detektivek. A musím říct, že... styl psaní je dost úsporný a strohý - jak popisu, tak dialogu. To mi obvykle dost vadí. Nedokážu posoudit, zda je takový pouze tento počin, nebo je to autorčin stálý rukopis, či všeobecně tou dobou používaný styl psaní detektivních příběhů... ale i přesto jsem nakonec otáčela stránky rychlostí větru. Drží to pohromadě fantastická zápletka a překvapivě dobrá atmosféra. Navíc to potřebné se dozvíte, tak vlastně proč to okecávat... Natolik mě to strhlo, natolik jsem si lámala hlavu až do konce s tím - jak to tedy sakra bylo -, že přivřu oko a říkám - skvělé.

13.04.2019 5 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

KNIHA: Pokud jste četli nějaká veřejná doporučení na knihu, musím říct, že tentokrát se reklama nemýlí. Kouzelný, laskavý a dobrodružný vánoční příběh plný zajímavých míst, postav i zvratů. Celou dobu se tak nějak budete usmívat a užívat si to (ačkoli příběh vyvolá i jiné emoce). Mimochodem klobouk dolů před překladatelem, je to úžasná práce. Doporučuji všemi deseti. A to dětem i dospělým.

30.10.2021 5 z 5

Broučci Broučci Jan Karafiát

(SPOILER) E-KNIHA: Pro ty, kdo knihu ještě nečetli, se pokusím shrnout své hodnocení pod odpověď na následující otázku: "Doporučuji, nebo nedoporučuji tuto knihu ke čtení?" Inu, čekáte pohádku, těšíte se na svůj oblíbený večerníček... a dostanete kvantum náboženství (to dokážu skousnout i jako nevěřící), řečí až o fanatické pokoře, nabádání až k iritující nevšímavosti ke všemu a všem, slepé poslušnosti... (což jsou všechno vlastnosti dobrého křesťana snad z doby kamenné, čehož hojně využívala vrchnost a dělala si z lidu hloupé nestěžující si otroky - a nevím, zda zrovna o tom chci číst svým dětem) a v neposlední řadě je to plné starých zažitých a přežitých zvyků (například domluvených svateb, které se tady absurdně kombinuje s pokorou, že mě to zvedalo ze židle (ano, pořád mluvím o Broučcích - téma domluvených svateb je i v jiných pohádkách, ale podáno jaksi lidštěji, hřejivěji, ne tak diktátorsky), někoho popíchne i brutální pohádka v pohádce (kterou ale omlouvá to, že dříve pohádky kruté byly) a vrcholem budiž spousta zbytečných mrtvol v úplném závěru, kdy autor vyznívá až příliš sektářsky a odevzdaně).

Pokud bych měla najít nějaká pozitiva, pak je to jazyk a styl psaní, několik málo pohádkových mini zápletek a povedená snaha o přiblížení koloběhu života a smrti (tím nemyslím mrtvoly v závěru), ale musíte si být jisti, že na toto přiblížení je vaše ratolest zralá. Poměr plusů a mínusů tedy u mě způsobil dojem, že čtu mnohem starší knihu, než jak staré dílo doopravdy je. Také jsem pocítila údiv, jak z něčeho takové vykřesali večerníček. A nakonec došla k závěru, že nedoporučuji. Pouze v případě, pokud byste chtěli zkoumat, nakolik je kniha skutečně závadná a nakolik je jí jen proto, že v ní dospělí hledají asociace a motivy, které by děti neškodně přešly.

Pokud vám nevadí spoilery, jako doplněk mého názoru doporučuji komentář uživatelky Eeve, která mi mluví z duše a spoustu přešlapů knihy vypsala i s příklady. A věřte napadají mě i další. Broučci rozhodně zklamali. Jednu hvězdičku navíc nechávám z ohledu na to, kým a kdy byl text sepsán.

20.03.2021 2 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Za mě asi nejlepší díl série. Nemůžu jinak. Případ se přímo dotýká hlavních hrdinů a mně potěšilo, že se nevracím do světa celebrit a nesnesitelných charakterů. Navíc tato část mistrně kombinuje detektivku (a ty já ráda), romantický příběh (tak krásně nepřeslazený a přirozený) a morbidní a zvrácené pasáže (a ty já taky ráda - jinak bych neměla žaludek na to číst knížky o masových vrazích, krutých osudech apod.) A to je naprosto dokonalá kombinace. Ačkoli se přiznám, že stále žasnu nad tím, že takovou porci hnusu dokáže z pera vycucat zrovna J. K. Rowling. Člověk by to do ní neřekl. :-)

Problém této knížky tkví právě v tom, že mistrně spojuje tři odlišné linie. Protože ten, kdo je zvyklý u detektivky pouze na klasickou detektivku nedocení ani brutalitu a syrovost vraha (je to na čtenáře prostě moc, popřípadě mu pasáže mohou přijít nadbytečné), ani romantickou linku (je to přece detektivka, boha jeho, ne červená knihovna.) A naopak. Někdo bude číst knížku pouze kvůli Robin a Strikeovi a může mu vadit ten zbytek. Ale to je právě to, Rowlingová totiž nepíše žánr, ona píše příběh. Příběh hlavních hrdinů, který se skládá nejen z jejich pracovního (detektivního) života, nýbrž i osobního (tedy milostného a rodinného). A myslím, že morbiditu si tam přidává jako třešničku na dortu, aby všem dokázala, že umí napsat víc, než kouzelný příběh pro mládež. :-) A já s ní tu nálož moc ráda zhltnu i v pokračování.

Spoiler: Ačkoliv - tentokrát trošku pochybu o tom, jak Strike přišel na to, kdo je vrah. Nikoli o tom, že ho najednou trklo, že cosi nesedí, nýbrž to, jak ho to dovedlo k vrahovi. Tedy k tomu, že někdo není tím, kým by měl být.

04.10.2017 5 z 5

Shrňme si to... Osmý Potter.
Před čtením této knihy si musíme uvědomit dvě základní fakta: 1. je to psáno podle Rowlingové, nikoli jí samotnou a za 2. je to divadelní hra. Ten druhý bod zásadně ovlivňuje koncept knihy, ale také bohužel to, co mi na díle vadí, tedy následující:

- statické filosofické rozhovory typu - "je to moje vina", "né, je to moje vina." "Chci být lepší syn/otec/dcera..." Na Harryho Pottera trochu moc, ne? Hlavně druhá část je toho plná. Ale chápu. Asi...
- málo prostoru ostatním postavám. Trochu mě mrzí, že toho nevím víc o Rose, Jamesovi atd. Na to taky u Pottera nejsme zvyklí. Ale na detailech divadelní hra nestaví, ta potřebuje jen jádro věci.
- jenže o detailech to všechno je. Chtěla bych se víc ponořit do toho světa. Ta kniha je jak potápění na mělčině. Něco zahlédnete, ale moc zblízka ne. Proč jsme nemohli například chvíli setrvat ve světě, kde vládne Voldemort?

Nu nemohli, divadelní hra k tomu prostor nedává. A to je základní problém. Šmarjá Rowlingová, tos to nemohla namísto jedné dvoudílné divadelní hry rozepsat do dvou klasických próz? Mělo to na to, sakra mělo to na to! Škoda promarněné šance, skvělého příběhu a jedné hvězdičky...

Protože říkejte si, co chcete, já si to užila. Hltala to a obzvlášť nad první částí (tou lepší) se usmívala jako blbec. S příběhem H. Pottera prostě Rowlingová zacházet umí. :-) Škoda, fakt škoda...

10.11.2016 4 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

E-KNIHA: Když jsem od autorky četla "Zítřek ti nikdo neslíbil", cítila jsem z ní autorčin talent, ale měla dojem, že autorka neumí pracovat s tempem knihy. Buď byly moc dlouhé dialogy, nebo doba, kde se nic moc nedělo a jenom se budovalo napětí. V téhle knize jsem žádný takovýhle nešvar nenašla. Něco se tam dělo pořád, napnutá jsem byla také neustále a postavy jsem vnímala jako šedé charaktery, které mají své chyby, ale nepovažuji je za špatné lidi, tudíž jsem neměla problém držet jim palce, aby všechno dobře dopadlo. Zápletka, na které to všechno stojí, mě nadchla. Za mě opravdu skvělá kniha, co jsem si užila až do konce. Rozhodně se chystám na další autorčiny knihy.

09.04.2024 5 z 5

AUDIOKNIHA: U tohoto počinu vysoké obecné hodnocení mluví za vše. Kniha plná informací a zajímavostí. Rozhovor s člověkem, který ví kdo je a co od života chce. Rozhovor s člověkem, jehož charakter je možná komplikovaný, ale svou práci evidentně miloval a miluje. Opravdu literární skvost. Neskutečně mě to bavilo a autorovi, který má celý rozhovor na svědomí, patří velký dík. Jako třešničku na dortu bych vyzvedla i moc dobré audio zpracování. Fakticky jsem ráda, že mám knihu doma. Doporučuji s velkým d.!

09.03.2024 5 z 5

E-KNIHA: V podání autorky-historičky byl pro mě osud Kateřiny Aragonské srdcervoucí. Sice někde fakta doplňují autorčiny úvahy, zcela jasně ovšem vysvětlila v závěru knihy, proč k nim došla. Kateřina sama byla obětí své doby, obětí lidí kolem ní a své vlastní lásky k jindřichovi a bohu. Tuto knihu si přečtěte, pokud: máte rádi historické romány, zajímáte se o historii, nebo prostě chcete jenom skvělou knihu, která vám může nabourat nekonečnou řadu přečtených detektivek. Tato knížka je opravdu skvělá a její délka mi vůbec nevadila. Někteří čtenáři se vůči ní vyhrazují a také ke zbytečným podrobnostem, mně se to naopak líbilo. A to hlavně proto, že mi to dalo komplexní náhled do tehdejší doby a celého Kateřinina života od příjezdu na anglickou půdu. Se sérií hodlám rozhodně pokračovat. Je to ten nejlepší historický román, co jsem zatím držela v ruce. S klidným svědomím ho doporučuji i mužům, nejedná se o přeslazený romantický příběh, ani romantickou tragédii. Jde prostě o jeden lidský život jedné nešťastné ženy.

27.10.2023 5 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

AUDIOKNIHA: Je zvláštní, že podle zdejšího hodnocení je tento díl nejslabší, ale mě bavil asi nejvíc. Přestože Rose jako postavu nemám ráda, zpracovávat její trauma spolu s řadou nahodilých a přitom vzájemně propletených případů byla neskutečná zábava. Všechny řešené případy byly zajímavé a hlavní záporačka dobře vykreslená, ostatně jako i ostatní postavy. Pamatuji si sice, jak mě uchvátila první kniha v sérii, ale měla jsem ke každému dílu až dosud nějakou výhradu, tady žádnou nemám. Tentokrát jdu proti proudu a nad tímto dílem hrdě jásám.

31.10.2022 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Sedmý Potter dělá čest svému jménu. Důstojné zajímavé zakončení plné dobrodružství, zvratů a kouzel. Sonda do minulosti životů Albuse Brumbála a Severuse je navíc vítanou a zdařilou přidanou hodnotou, která z těch dvou rozhodně dělá nejplastičtější a nejzajímavější postavy celé série.

Po dočtení tohoto příběhu máte najednou pocit, že všechny dílky zapadly a vytvořily úchvatný komplexní obraz, kde minulost ovlivnila přítomnost a zároveň předurčila budoucnost. Jsem unesena, co autorka zvládla vymyslet za spletitý a skvělý příběh v rámci 7 knih, kde snad každá maličkost má nakonec svůj účel. (Přestože mi Harry občas lezl - hlavně v pětce - na nervy, ale to k puberťákům tak nějak patří.)

Já prostě miluju Bradavice a nemůžu jinak, než doporučit, abyste i vy jednou otevřeli první díl a nasedli do spěšného vlaku, který vás odveze přímo k nim.

06.11.2019 5 z 5